Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pomocnik masażysty - sub 2x12" ;-)

seba_x 31 Sty 2006 16:38 11835 63
  • Na początku muszę napisać że jest to mój 3 sub który stworzyłem więc pewne aczkolwiek niewielkie doświadczenie mam ;-)

Miałem już dość mojego cichego i zamulonego suba na głośniku magnata (kupiłem gotowy w sklepie) więc postanowiłem coś zmienić , to coś to oczywiście głośnik , rozważałem zakup jakiegoś alpierda ale na szczęście mi przeszło , po drodze były jeszcze stx , tesle i ravemaster nad którym długo się zastanawiałem , ostatecznie zdecydowałem się na Beyma Power 12 .

Powerka wsadziłem w 50 litrową budę br strojony na około 50hz , grało to pięknie , bas szybki i głośny bez mulenia sama "malina" ;-) .
    Apetyt rośnie w miarę jedzenia i tak powstał sub który widać poniżej .

Jest to subwoower na 2x Power 12 , objętość 90 litrów netto , br strojony na około 40hz.
    Jak widać na zdjęciach zdecydowałem się
    na dość nietypowy kanał br , plusem takiego rozwiązania jest to że mam usztywnione boczne ścianki przez to obudowa stała się bardzo sztywna.

Do budowy użyłem płyty wiórowej gr. 18mm , otwory pod głośniki zrobiłem bardzo prymitywną metodą tj. przy pomocy wiertarki
    (jak widać całkiem dobrze to wyszło) . Ścianki poskręcałem wkrętami co 5cm i uszczelniłem akrylem . Całość oklejona cienkim filcem .

Do napędu tego potworka używam wzmacniacza Boschman PCH-990ATX + kondensator 1F

Jak to gra ? A to zależy kto co lubi , bas jest szybki z mocnym wykopem(wg WinISD grup delay wynosi 13,5ms przy 40hz i jest to najwyższa wartość , sub jest bardzo głośny , puściłem sygnał testowy który stopniowo rósł od 20hz do 20khz i w okolicach strojenia br nie mogłem wysiedzieć w samochodzie .

Sub dość dobrze odtwarza częstotliwości poniżej 40hz , gra ciszej i co najważniejsze szybkość basu nie maleje (sub nie muli) ,
    trzeba uważać z mocą bo przy 20hz Beyma lubi stuknąć cewką o nabiegunnik , na szczęście zdaża się to wyjątkowo żadko i przy ustawieniu volume na full .

Fajne!
  • #2 31 Sty 2006 17:30
    liseczq
    Poziom 21  

Jak to dobrze, że to sub na 2 głośnikach :) Będe sie miał od czego sie odpatrzeć, gdyż sam jestem na etapie suba na 2 głośnikach :) Tak w ogóle to konstrukcja ładna, klasyczna, konserwatywna. Mnie sie podoba :)

• #4 31 Sty 2006 17:49
    cool_gacek
    Poziom 11  

hm jak do samochodu to hm mysle ze w zupelnosci wystarczy. podoba mi sie
    gratuluje

• #5 31 Sty 2006 18:55
    dj_zibi
    Poziom 18  

Powiem tak taki sub to dla mnie marzenie. cud miód i malina. Masakra pewnie robi niezła zadyme??? Ciekawe jak by to grało jak podlączyłbym do tego dwa moje holtony masakra:)

• #6 31 Sty 2006 19:27
    ALTON
    Poziom 38  

seba_x Nareszcie pożądne CAR AUDIO :D.Bardzo mi się podoba !.Naprawdę robi wrażenie.Oj ile bym dał żeby zasiąść w twoim autku :).Co do napędu ten boschmann jest jednym z najmocniejszych tej firmy - powiedz czy dobrze trzymie te beymy ?.

• #7 31 Sty 2006 21:37
    luke666
    Poziom 33  

WOW, naprawdę trafnie dobrałeś słowo "masażysta", jak się odkręci mocniej muzykę to narządy wewnętrzne mają niezłą impreze :D Naprawde, bardzo fajny projekt, wykonanie bardzo estetyczne.

• #8 31 Sty 2006 21:53
    oskar_dyjas
    Poziom 25  

Bardzo fajny wygląd zewnętrzny, klasyczny, symetryczny, żadnych udziwnień (a nawet zachacza o wygląd estradowy). Podoba mi się.
    Jeśli to car-audio to życzę mocy na wzmacniaczu oraz żeby twój akumulator to wytrzymał! :)
    Jeśli twoje odczucia muzyczne są niezawiedzione, to gratuluje.
    Świetny filmik ten kilka postów niżej, szczególnie tem moment z chustką! :)

• #10 01 Lut 2006 08:00
    seba_x
    Poziom 31  

> Misian@ , kiedy kupowałem pierwszego powerka (ponad rok temu) stx nie budził mojego zaufania , nie wzorowałem się na filmie z twojego linku , długo siedziałem i myślałem jaką budę poskładać , w końcu jak narysowałem i zwymiarowałem projekt zobaczyłem na forum że nic nowego nie wymyśliłem :-(
    W tym filmie gość chce pokazać jak mu się wszystko trzęsie w samochodzie - to jest pikuś , u mnie odpadło lusterko wsteczne z przedniej szyby 8-)

>ALTON , oczywiście zapraszam na odsłuchy , boschmana wybrałem po lektórze forum elektrody i diyaudio , ten wzmak ma dość dobre opinie pomimo swojej nazwy ;-)

>luke666
    , nażądy wewnentrzne to nie bardzo , muzę czuć bardziej w kościach ;-)

>dj_zibi , holton ma 400watt ? z boschmana wyciskam podobną moc

>liseczq , chętnie ci pomogę jeśli masz jakieś szczegółowe pytania to wal śmiało

mała refleksja na temat głośników Beyma - pierwszy powerek jest wyprodukowany w 2003 a drugi 2005 , różnią się koszem , i twardością zawieszeń , starszy ma bardzo twarde zawieszenie dolne a górne miękkie natomiast nowszy powerek ma na odwrót . Zauważyłem że starszy może wytrzymać trochę więcej watów niż nowszy zanim zacznie walić cewką w nabiegunnik , wg producenta RMS 500watt wg mojego doświadczenia 300-350 watt max

a tu link do filmiku : http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=431578&highlight=

Zapraszam do głosowania na moją konstrukcję (jak powiedział Ojciec Dyrektor : słuchać się chce a płacić nie ma komu) :D

• #11 01 Lut 2006 17:45
    Procu
    Poziom 12  

niezły subik a ten nietypowy br nadaje mu bardziej estradowy charakter, mnie by się tylko nie chciało go oklejać - za dużo wycinania i dopasowywania :D

• #12 02 Lut 2006 14:55
    DjHammer
    Poziom 12  

noo ładny subik nie powiem :) ciekawy jestem jak to "puka" :))

• #13 04 Lut 2006 02:22
    Hefajstos
    Poziom 35  

Chyba najlepszy sub do somochodu jaki tu widziałem - dobre głośniki, żadnych udziwnień, przemyślana i solidna konstrukcja. Aż nabrałem ochoty na przetestowanie tych głośników:) Podobno nadają się do nagłośnienia (skuteczność).

--
    pozdarwiam i gratuluję
    Hefi

• #14 06 Lut 2006 08:27
    seba_x
    Poziom 31  

>Procu , mi też się nie chciało , materiał na oklejenie leżał w samochodzie jakieś 2 miesiące ;-)

• #15 06 Lut 2006 12:03
    ALTON
    Poziom 38  

Po zapuszczeniu 30Hz wygina ci karoserię ? ;)

• #16 06 Lut 2006 12:52
    dywan86
    Poziom 18  

no bardzo ładnie wykonany sub, najlepszy jaki sie ukazal na elektodzie do auta, napewno nie zly masaz w aucie teraz masz, a powiedz czy ten boshman wystarcza i ile on kosztuje

• #17 07 Lut 2006 17:06
    Procu
    Poziom 12  

seba_x trzeba porządnej motywacji hehe ale jakbym już zrobił obudowe, wmontował głośniki to ... chyba też bym się zbierał dwa miesiące <lol> Sam teraz będe robił estradówki do szkoły a konkretniej to przerabiał kolumny basowe na pełne pasmo tylko jeszcze nie wiem czy 2D czy 3D

• #18 08 Lut 2006 16:31
    seba_x
    Poziom 31  

>dywan86 , boschman wystarcza ;-) , kupiłem na allegro za 450zł (w sklepie 550 - chyba) , po rozkręceniu okazało się że są wymienione dwa tranzystory , (w katalogu sprawdzałem to różnią się tylko od orginalnych max napięciem)

>ALTON jak siedzę w środku to nie widzę żeby rozpychało blachę ;-) , jedynie tylko tylne dzwi chcą wyskoczyć z zawiasów ;-)

>Procu , ja mam duszę artysty , i do roboty potrzebuję natchnienia 8-)

• #19 10 Lut 2006 22:37
    romoo
    Użytkownik obserwowany

Tak na pierwszy rzut oka plastik a tu zaskoczenie POWER12 niezła maszyna w końcu ktoś postanowił sięgnąć po niego, bo naprawdę warto moc X max SPL na poziomie estrady. Kolega miał robić na POWER15 ale kupił jakąś gów...;. tube z górnym resorem szytym PODWÓJNĄ NITKĄ hehe do membramy no niezły szajs, i BEYMA poszła w odstawkę.

• #20 10 Lut 2006 22:55
    liseczq
    Poziom 21  

hej Seba X, też zrobiłem suba na dwóch głośnikach :D Jest na elektrodzie i ma konkurować z Twoim :D

pozdro

• #21 11 Lut 2006 11:04
    seba_x
    Poziom 31  

liseczq napisał:
    hej Seba X, też zrobiłem suba na dwóch głośnikach :D Jest na elektrodzie i ma konkurować z Twoim :D

pozdro

nie obraź się , twoja konstrukcja choć ładnie wykonana nie może równać się z moimi powerkami 8-)

• #22 11 Lut 2006 13:16
    SaYruS1
    Poziom 23  

Ładna konstrukcja, w samochodzie to pewnie trzęsienie ziemi, ja bym tego nie wytrzymał. Dla mnie to trochę za wysoko strojona 40Hz, zresztą w samochodzie to nie ma znaczenia, ładnie by było gdyby obicie było czarne. W samochodzie by było fajnie jak byś dał pomiędzy głośnikami jakiś neon, dobrze że są dwa głośniki, a masarzysta chyba pójdzie na wczesną emeryturę:D. Pozdro

• #23 11 Lut 2006 14:03
    ALTON
    Poziom 38  

seba_x mam proźbę.Czy jesteś w stanie zrobić film jak to wszystko w autku chodzi ?

• #24 12 Lut 2006 14:15
    gucio.
    Poziom 22  

subik jest wporzo. wyobrarzam sobie jak to chodzi bo miałem podobny tylko na tonsilach

• #25 13 Lut 2006 07:41
    seba_x
    Poziom 31  

>ALTON , jeszcze auta nie skończyłem (radio i wzmacniacze walają się po siedzeniach) mam zrobione zdjęcie na którym widać że do bagażnika to raczej nic już nie wejdzie (zdjęcie zrobione jeszcze przed oklejeniem filcem

jak poskładam wszystko tak jak się należy to zrobię film

• #26 13 Lut 2006 23:37
    adammc

Poziom 26  

Dobry wybor jezeli chodzi o glosniki , ja do swojego sedana mam zamiar juz od roku wpakowac beyme power 15 tylko nie moge zdecydowac sie na ulozenie suba w bagazniku czy glosnikiem do tylu czy do przodu auta, a ma to znaczenie dla mnie ze wzgledu na ksztalt suba jaki powstanie na wakacje.

• #27 14 Lut 2006 07:26
    seba_x
    Poziom 31  

adammc napisał:
    Dobry wybor jezeli chodzi o glosniki , ja do swojego sedana mam zamiar juz od roku wpakowac beyme power 15 tylko nie moge zdecydowac sie na ulozenie suba w bagazniku czy glosnikiem do tylu czy do przodu auta, a ma to znaczenie dla mnie ze wzgledu na ksztalt suba jaki powstanie na wakacje.

ja nie miałem takiego problemu , kupiłem sobie specjalnie drugi samochód pod ten subwoofer 8-)

• #28 25 Lut 2006 21:03
    Ash Ketchum
    Poziom 27  

Konstrukcja świetna. Jak z zejściem basu - jakie masz F3? Czy 15" byłby lepszy pod względęm zejścia? A jakby to zagrało w większej budzie - wersja "domowa" ? Bo tu chodziło głównie o to żeby do bagażnika wlazł więc tylko 90litrów. W domu to by go można było z dwóch hexfetów 400w napędzać.

• #29 26 Lut 2006 16:30
    Rademal
    Poziom 19  

W sedanie wyciac otwory w półce wstawić maskownice a suba dać w pionie głosnikiem do klapy :)

SPRZEDAM HERTZ es250/nowy/gwar/TANIO info na priv

• #30 27 Lut 2006 08:01
    seba_x
    Poziom 31  

>battery tu nie chodziło o to że tylko 90 litrów wejdzie do bagażnika tylko taka ojętość wyszła w winisd i tak mi pasowało " na ucho " . O 15" nie myślałem , więc trudno mi się wypowiadać na ten temat .

w moim autku nie ma półki ;-)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME