Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki

Jak podłączyć triaka aby zamykał obwód?

konradek26 31 Sty 2006 16:47
  • #1 31 Sty 2006 16:47
    konradek26
    Poziom 17  

Witam . Mam problem . Jak podłączyć triaka aby zamykał obwód ? ( w komputerze zamiast switcha to triak BT136 i TSOP1736 z pilotem ). Prosiłbym o jakikolwiek rysunek.
    Z góry dziękuję za pomoc,
    Konrad

• #2 31 Sty 2006 22:59
    karolek
    Poziom 11  

sprecyzuj o co ci chodzi?chcesz odpalac kompa na pilota?

• #3 31 Sty 2006 23:26
    namber31
    Poziom 14  

obciążenie włączasz w szereg z końcówkami A2 i A1 triaka.

• Pomocny post
    #4 31 Sty 2006 23:41
    Olo999
    Poziom 20  

Jeżeli chcesz zamiast włącznika w PC dać triaka to nie zadziała, ponieważ żeby wyłączyć triaka trzeba wyłączyć prąd bramki i zmienić polaryzację lub zmniejszyć napięcie między końcówkami A1 i A2 do napięcia bliskiego 0V. Po drugie prąd, który płynie na wyprowadzeniach do włącznika płyty głównej, jest na pewno za mały (nie mierzyłem) żeby triak został w stanie przewodzenia. Lepiej kombinować z tranzystorami.

• Pomocny post
    #5 31 Sty 2006 23:57
    namber31
    Poziom 14  

Zauważ że przy prądzie zmiennym jakie mamy w sieci "napiecie przechodzi" przez zero 100 razy na sekunde wiec oczywiście można wyłaczyć triaka, co do właczenia to faktycznie mogą być problemy żeby triak od razu zaczał przewodzić.
    A jezeli chodzi o zdalne załączenie kompa to najlepszym wyjsciem jest według mnie: tranzystor i przekaźnik.

• #6 01 Lut 2006 09:29
    konradek26
    Poziom 17  

Dokładnie chodzi mi o odpalanie kompa z Pilota z diodą IR. Mógłbym prosić o schemacik jakiś na tranzystorze i przekaźniku ?
    Pozdrawiam

• Pomocny post
    #7 01 Lut 2006 13:11
    namber31
    Poziom 14  

Ja widze dwie drogi
    1) Komputer jest włączony do sieci, wtedy wystarczy, zdekodować sygnał z diody i zapodać imuls na baze tranzystora (klucza) który załączyłby przekaźnik, (styki przekaźnika łączysz z kabelkami z płyty o nazwie Switch Power - nominalnie jest tam MicroSwitch)

2)Na początku trzeba odpalić zasilanie czyli, dioda załącza tranzystor ten załącza przekaźnik i doprowadza napiecie do kompa no i potem tak jak w punkcie 1.

wadą rozwiązania drugiego jest fakt że tranzystor(ten co załącza zasilanie) musi ciągle przewodzić.

ewentualnie poszukaj jakiś pomysłów na triaku.

• #8 01 Lut 2006 14:48
    konradek26
    Poziom 17  

Ok dzięki.
    Wykorzystam tranzystor+przekaźnik :D

• Pomocny post
    #9 01 Lut 2006 16:53
    Olo999
    Poziom 20  

namber31 mi chodzi o podłączenie triaka zamiast przycisku tego co jest w podłączany do płyty głównej. A co do włączania triaka przy napięciu sieciowym to nie widzę żadnego problemu. Triak zaczyna przewodzić gdy różnica napięć po między A1 i A2 jest kilka wolt ( jeżeli dobrze pamiętam to były trzy spadki napięcia na diodzie czyli około 2,1V)

• Pomocny post
    #10 01 Lut 2006 17:07
    namber31
    Poziom 14  

Olo999 nie sądzę żeby wrzucenie triaka zamiast przycisku zadziałało. Ten przycisk to zwykły microsSwitch, który w momencie przyciśniecia jest zwarty i to daje informacje komputerowi żeby się uruchomił.
    A moment załaczenia triaka mocno zależy od prądu sterującego (prądu bramki).

• #11 01 Lut 2006 19:06
    konradek26
    Poziom 17  

Po kilku eksperymentach doszedłem do tego że na samym tranzystorze dam radę ( BC337 ) Emiter do masy i jednego przewodu z płyty głównej , wyjście z TSOPa na bazę a Kolektor do drugiego przewodu na płycie :D
    Poza komputerem działa , jak się sprawdzi w akcji to życie pokaże :D

• #12 01 Lut 2006 20:52
    Olo999
    Poziom 20  

namber31 przeczytaj mój pierwszy post. Nie wiem czy jasno sprecyzowałem ale napisałem że triak nie zadziała!!

Szukaj w 4mln produktów
Przeglądaj produkty