Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Kula plazmowa zrobiona i pięknie mi działa :)

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Optoelektronika -> Kula plazmowa zrobiona i pięknie mi działa :)
Autor
Wiadomość
luik123s
Poziom 8
Poziom 8

Miasto: Murowana Goślina

Post#1 Post autora tematu 05 Lut 2006 23:22   

Kula plazmowa zrobiona i pięknie mi działa :)

Siemano wszystkim zrobiłem kulę plazmową na układzie ne555 i ferelnym tranzystorze irf840. Ogólnie mój układ troche zmodernizowałem i narazie jedyne awarie jakie spotykam to jest spalenie się ne555(narazie 2 mi poszły) i żarówka która po jakim czasie chyba gaz gubi lub coś w tym stulu i jest konieczna wymiana średnio 1 na tydzień lub jak się bawie to pęka mi od wydzielanej temp. zameszczam fotki ocencie moją zabawke mam filmiki jeżelli ktoś chce to niech pisze luki123s(malpa)wp.pl

Załączniki:
Powrót do góry

marihires
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Bytom, Piekary Śl.

Post#2 05 Lut 2006 23:43   

Re: Kula plazmowa zrobiona i pięknie mi działa :)))

A co powiesz na ten efekt??

Załączniki:
Powrót do góry

mrrudzin
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: Pruszcz Gdanski

Post#3 05 Lut 2006 23:54   

Kula plazmowa zrobiona i pięknie mi działa :)))

Lepsze efekty osiągniesz stosując duże bańki (np żarówka 200W) przezroczyste.
Cytat:

żarówka która po jakim czasie chyba gaz gubi lub coś w tym stulu i jest konieczna wymiana średnio 1 na tydzień lub jak się bawie to pęka mi od wydzielanej temp.

Jeżeli nagrzejesz punktowo szkło - np. przyłożysz igłę podłączoną do masy - powstanie łuk (o wysokiej temperaturze) który spowoduje stopienie się miejscowe szkła - i w efekcie ucieczkę gazu z wnętrza bańki.

Co robisz z żarówką że Ci pęka?

Cytat:

Jakaś specjalny gaz w środku?
Powrót do góry

BurnIt
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Bielsko-Biała

Post#4 06 Lut 2006 13:07   

Cytat:

To jest efekt uzyskany za pomoca transformatora Tesli(troszeczke wyzsze napiecie)
Powrót do góry

marihires
Poziom 20
Poziom 20

Post#5 06 Lut 2006 13:28   

Niestety nie wiem jaki gaz jest w środku bańki,bo tę lampę wygrzebałem
z piwnicy...:D
podłączona ona jest do mini Tesli... :D
Powrót do góry

luik123s
Poziom 8
Poziom 8

Post#6 Post autora tematu 06 Lut 2006 16:34   

do marihires
heheheh niezły efekt ale teraz biorę się za transformator tesli i ten sam efekt zrobię :) a ogónie to nie powiem ten łuk co powstaje ma strasznie dużą temp. raz z takiego łuku dostałem w palec to skóra mi się na biało spaliła a dosłownie przez ułamek sekundy to trwało sorry zą tą prowizje ale to nie jest aż tak dużo a przyda mi sie zawsze 1 punk do przodu
Dziś będe musiał poszukac ten 200W żarówy i zobacze jak wygląda efekt , ogólnie to raz wykręciłem swoją żarówkę która juz swoje świciła i po podłączeniu łuki eketryczne były pomarańczowe :) .Właśnie mam pytanko małe czy ktoś z was wie jaki gaz potrzebuje żeby kula na zielono świeciła ??
Powrót do góry

mrrudzin
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: Pruszcz Gdanski

Post#7 06 Lut 2006 17:34   

Cytat:

Właśnie mam pytanko małe czy ktoś z was wie jaki gaz potrzebuje żeby kula na zielono świeciła ??

A jak będziesz wiedział nawet jaki - to jak go wpompujesz do bańki?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 06 Lut 2006 17:34   

Powrót do góry

marihires
Poziom 20
Poziom 20

Post#8 06 Lut 2006 18:29   

Może jakiś gaz fosforowy???ale czy taki jest ?? :D
Powrót do góry

Krokus22
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: Wrocław

Post#9 24 Lut 2006 15:15   

Przede wszystkim gaz w żarowkach to głównie argon z azotem, azot zapobiega tworzeniu się iskier, na fioletowo w żarówce świeci argon. Żeby gaz świecił się na zielono należy do żarówki wprowadzić pary rtęci, albo dostać rtęciówkę (żarówkę) i stłuc ostrożnie zew. część z luminoforem, otrzymamy małą lampę plazmową na zielono, ale dotykanie przy takich odległościach szkło-elektroda mogłoby się skończyć wypaleniem dziurek w palcu. Odsyłam do literatury pod hasłem widma emisyjne gazów (neon - czerwony, hel - różowy-czerwony, wodór - różowo-pomarańczowy, krypton - zielono-biały, ksenon - szaro-biały, powietrze:) - fioletowy itd.). Oczywiście kolor łuku plazmowego zależy od temp., powietrze świeci się od fioletu, przez żółć aż po biel. Powodzenia w zabawie:) a to efekty pasji:

Załączniki:
Powrót do góry

luik123s
Poziom 8
Poziom 8

Post#10 Post autora tematu 06 Mar 2006 00:17   

WOW nie powiem ładmy efekt masz odemnie 2 punkty :) ogólnie to raz miałem stycznośc z butelką od browara co przelatywały wyładowania od samego dołu to kapselka świetny efekt lyko nalepsze było to że żadne wyładowanie nie było takiej długości co by bezpośrednio leciało to wyglądąło tak żę przlatywały po tej butelce takie krótkie wyładowana lecące do góry .... jak to zrobiono to niewiem. A wracają do tych gazów to dzięki tobie juz wiem jakiego szukac. Ogólnie to kupiłem teraz na allegro nową cewke zapłonową od poldka włączyłem i dupa;/ zero wyładowania, teraz szukam od malucha cewki bo na 2 żarówy można jechac :P.Ale mam nowy projekt do zrobienia w przyszłoścu cewke tesli narazie to mam trafo 8kv:D i olej transformatorowy i druty dne czyli wszystko najważniejsze ale narazie wole moją kule :P.Własnie ma pytanie do "Krokus22" co to jest za element na którym takie wyładowania są ??:)

Dodano po 3 [minuty]:

cd. jak bys mógl to zamieś fotkę tego elementu ale nie wlączonego i w dzień bo jak patrze na to foto to ciężko mi jest sobie wyobrażic co to mogło by być

Dodano po 6 [sekundy]:

cd. jak bys mógl to zamieś fotkę tego elementu ale nie wlączonego i w dzień bo jak patrze na to foto to ciężko mi jest sobie wyobrażic co to mogło by być
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 06 Mar 2006 00:17   

Powrót do góry

michal147
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Kielce/Nottingham

Post#11 12 Mar 2006 15:31   

Czym napelnic zarowke(kule) zeby byl lepszy efekt??
Powrót do góry

luik123s
Poziom 8
Poziom 8

Post#12 Post autora tematu 12 Mar 2006 22:17   

jeżlei chcesz się dowiedziec jak zmienać efekty wyładowań to zapraszam wyżej tam jest napisane jaki gaz do jakiego kolory wyładowania
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 12 Mar 2006 22:17   

Powrót do góry

luik123s
Poziom 8
Poziom 8

Post#13 Post autora tematu 18 Mar 2006 14:17   

dodaje fotki z żarówką 500W :D

Załączniki:
Powrót do góry

dj_mati
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Brynica k/Opola

Post#14 23 Mar 2006 20:20   

Siemka wszystkim. Mam pytanko:jakie tzreba mieć do tego elementy aby zrobic taki bajer?
jestem początkującym elektronikem ale znam sie trocze na elektronice. prosil bym o schematy jak najprostszej plazmówki na email dj_mati88(malpa)interia.pl
dzieki i pozdrawiam wszystkich!!!!
Powrót do góry

wilku_88
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Kielce

Post#15 24 Mar 2006 12:18   

Witam :)

gratuluję takiego efektu. Osobiście zrobiłem lampę plazmową, ale takiego efektu nieudalo mi się uzyskać. W poprzedni piątek starałem się wycisnąć z niej co się da i niestety tranzystorek sie "otworzył" przegrzal się:( Ale warto bylo osiągnąłem iskierkę po rozciągnięciu ok 3cm.

pytasz o schemat ??
był opisywany w Ep. prześle Ci na maila

pozdrawiam
jeszcze raz gratuluję tego projektu!!! dobra robota, aż miło popatrzeć:)
Powrót do góry

luik123s
Poziom 8
Poziom 8

Post#16 Post autora tematu 24 Mar 2006 13:35   

hehehe nie powiem troche kombinowałem z tą kulą ogolnie jak masz czas na zabawe z tym urzędzeniem to daj na układ ne555 napięcie 16v i zwiększ ilośc zwojów na trafo WN ja mam okolo 20 :D i dodaj jeszcze większą pojemnośc c na wejśiu
Powrót do góry

luik123s
Poziom 8
Poziom 8

Post#17 Post autora tematu 25 Mar 2006 15:02   

witam właśnie projektue cewkę tesli i mam małe pytanie żeby uzyskać efekt naskówkowy to trzeba miec hz ponad 2.5MHz .Jak macie ten program do obliczanai parametrów cewki tesli to "rezonans własny uzwojenia wtórnego" i jeżeli w tym parametrze wyszło mi ponad 3MHz czyli jest szansa na efekt naskórkowy czy w "częstotliwość dla 1\4 długości fali" jest potrzebana ta częstotliwość
Powrót do góry

chudzian
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: Zgorzelec

Post#18 29 Mar 2006 09:09   

Szacuneczek za ten projekcik. efekt niesmamowity. Ja tez zbudowałem lampe plazmowa i ono efekty :) W tej chwili buduje generator marxa taki wiekszej mocy coś koło 500 KV.

Załączniki:
Powrót do góry

chudzian
Poziom 13
Poziom 13

Post#19 29 Mar 2006 09:11   

Zapomniałem dodac ze lampa zasilana jest z transformatorka 35 W A uzyta na banke zarówka ma moc 500 w :)
Powrót do góry

punchoo
Poziom 9
Poziom 9

Miasto: Kraków

Post#20 29 Mar 2006 12:48   

Tutaj wystawiam Wam spakowaną, paczuszkę , którą kiedyś kupiłem z Ciekawości na Allegro.

Zawartość :
- LAMPA PLAZMOWA
- Drabina Jacoba
- Jak zrobić piorun kulisty

Może komuś się przyda. Są to poradniki jak wykonać powyższe efekty.

Załączniki:
Powrót do góry

chudzian
Poziom 13
Poziom 13

Post#21 29 Mar 2006 13:45   

Witam ponownie.
Dzisiaj widziałem coś niesamowitego. Mój kolega skończył własnie lampe plazmowa z butli do pędzenia wina. A Zrobil ta lampe tak: Najpierw zamienił powietrze na dwutlenek wegla w butli po winie. Potem za pomocą dwóch agragatów od lodówek obnizał cisnienie w bance z CO2 az do moetu kiedy agregaty się nie spaliły. Agregaty podłaczył do bańki przez zbudowany przez sibie taki dziwny wentylek. Przez ten wentylek szła elektroda do wnętrza banki. Taka przygotowana bańke srednicy około 60 cm zasilił małą cewka tesli zasilana z lampy plazmowej takiej na trafopowielaczy.

EFEKT NIESAMOWITY!!!!!!!!!
Powrót do góry

Allch
Poziom 14
Poziom 14

Post#22 29 Mar 2006 21:58   

Ja też sobie zrobiłem taką lampke pierwsze na NE555 taki układnik jak był kiedyś w EdW, potem zrobiłem oddzielne sterowanie, zasilanie 50V ale po kilku minutach kostka siadała niewiem dlaczego była zasilane stable 12V.
Teraz mam na TL494 i trzyma sie wyśmienicie działa owiele lepiej niż na ne555 narazie na jednym IRF840 który dużo mniej sie grzeje, mam w planach zrobic Full bridge wtedy będzie jazda.
Z tego co słyszałem to IRF840 szybko wam sie wydymiają, a mi działa juz od 2 miesięcy i troche tylko sie grzeje. Wystarczy dobrze dobrać częstotliwość, radiator i jest git.
Polecam też zalać trafo w oleju zapewni lepszą izolacje i zmniejszy ulot elektryczny.
Powrót do góry

wilku_88
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Kielce

Post#23 30 Mar 2006 15:38   

witam serdecznie wszystkich

jeśli chodzi o irf 840 to poprostu mi się przegrzał. Zamontowany był na radiatorku od procka, przy 40V jeszcze wytrzymał ale przy 50V poległ. zamierzam do radiatorka dołączyć wentylatorek lub dać kilka tranzystorków równolegle każdy na osobnym radiatorze.

jestem w trakcie robienia generatora marxa. mam już płyty winylowe (kondensatory) musze teraz okładki zrobić i kupić rezystorki :).

Mam pytanie czy robił ktoś ganerator van de Gaffa?
jest to naprawdę ciekawy układ i niesamowite napięcia można na nim uzyskać.

to narka pozdro dla wszystkich
Powrót do góry

Allch
Poziom 14
Poziom 14

Post#24 30 Mar 2006 20:12   

Szczeże mówiąc mi by było szkoda tych płyt winylowych, może lepiej zrobic kondy z folii PE albo laminatu.
Powrót do góry

chudzian
Poziom 13
Poziom 13

Post#25 31 Mar 2006 17:27   

Witam ja teraz tez tworze generator marxa taki coś koło 500 KV. kondesatory planuje wlasnie zrobić z foli pe.

A wie ktos moze gdzie mozna dostac taka gume grubości 1,5 mm??
Powrót do góry

daniel_007
Poziom 7
Poziom 7

Post#26 02 Kwi 2006 13:41   

Bardzo fajna sprawa tylko że wswzystko zrobiłem jak trzeba (2 razy powtarzałem ) a dalej nie działa ;(
Powrót do góry

Michal M
Poziom 1
Poziom 1

Miasto: Rzeszów

Post#27 04 Kwi 2006 10:49   

Mógłbym prosić o schemacik takiej kuli plazmowej?
Co jest potrzebne by zrobić taka kule i jaki jej koszt?

jebiewdenko(malpa)vp.pl MM
Powrót do góry

Allch
Poziom 14
Poziom 14

Post#28 04 Kwi 2006 11:01   

Wystarczy użyć magicznej strony: www.goooooooogle.pl
Np. tu masz wszystko opisane: http://vault16.webpark.pl/
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 04 Kwi 2006 11:01   

Powrót do góry

punchoo
Poziom 9
Poziom 9

Miasto: Kraków

Post#29 04 Kwi 2006 18:45   

Michal M napisał:
Mógłbym prosić o schemacik takiej kuli plazmowej?
Co jest potrzebne by zrobić taka kule i jaki jej koszt?

jebiewdenko(małpa)vp.pl MM

Pare postów wyzej wystawilem schemat na kule + 2 inne rzeczy :D
Powrót do góry

luik123s
Poziom 8
Poziom 8

Post#30 Post autora tematu 05 Kwi 2006 11:20   

jeżeli szukasz foli PE o grubości to słyszałem że trudno jest ja dostać ja sam potrzebuje do kondensatora i kupuje folie o grubości 0.5 i złążę ją 3 razy i mam to samo (teoretycznie)...Ogólnie to widzieliście ta moją kule .. teraz trazntstor spaliłem wymieniłem na nowy a tu nic kompletna klapa słychac że trafo pracuje ale nic żadnego efektu jak weźniesz jażeniówkę i przyłożysz do kabla to świeci minimalnie. czyli działa ale za małe nap chyba sie wydziela wziołem cewke od malucha i to samo .. powiem szczerze że niewiem co jest nie tak ne555 jest sprawny tranzystor też wymieniłem nawe te kondensatory ceramiczne i dupa rezystory maja dobra wartośc oporu. Możę wy macie jakąś koncepcję co jest nie tak, ogólnie to myśle nad nową płytką bo nie powiem troche ona przeszła 2 razy na tej płytce scieżki się popaliły :P ale działało :d
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Optoelektronika -> Kula plazmowa zrobiona i pięknie mi działa :)
Strona 1 z 4 Idź do strony 1234  Następny