Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Optymalne temperatury pracy komputera ?

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Komputery użytkowy -> Optymalne temperatury pracy komputera ?
Autor
Wiadomość
kowalos
Poziom 3
Poziom 3

Miasto: Kruszwica

Post#1 Post autora tematu 17 Lut 2006 07:45   

Witam.

Wyciszyszyłem ostatnio sobie compa. Zamontowałem dwa wolnoobrotowe wiatraki jeden zasysający a drugi wyciągający powietrze. Zmieniłem także wentylator na procku. Wszystko jest ok. Ale martwi mnie trochę (może niepotrzebnie) temperatura płyty głównej. Przy normalnej pracy skacze od 35C do 40C. Przy większym obciążeniu dochodzi do 50C. Analizowałem to na podstawie danych z programi Everest i SpeedFan. Temperatura procka 27C-35C, a dysku 27C-30C, te są akurat OK. Mam płyte ASRock P4VT8, chipset VIA PT800. Sprawdzałem w instrukcji oraz na stronie producenta, ale nie podają tam żadnych danych związanych z zakresem temperatur. Możę nałożyłem za mało pasty między radiator a chipset, lub w ogóle źle ją nałożyłem i przez to są takie skoki temperatury. Analizując podobne posty z reguły są podawane temperatury płyty 25C do 35C. Może niepotrzebnie się martwię ale jak ktoś mógłby mi coś doradzić to bardzo bym prosił.

Pozdrawiam
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 17 Lut 2006 07:45   

Powrót do góry

swierzak_
Poziom 16
Poziom 16

Post#2 17 Lut 2006 08:13   

Coś dziwne to. Temp na mobo masz wiekszą od proca:/ Może tam jest na odwrót... temp z proca pokazuje jako mobo a temp z mobo jako proca.
Na nb masz sam radiator?? Jakie wielkości??
A na procu (i jaki to wogóle??) co masz za chłodzenie??
No chyba, że faktycznie źle nałozyles paste na nb lub jakoś niedokładnie radiator nałożony...
Powrót do góry

kowalos
Poziom 3
Poziom 3

Post#3 Post autora tematu 17 Lut 2006 08:35   

Re: Optymalne temperatury pracy komputera ?

Na procesorze (Celeron 2,6GHz) mam Zalmana 700B AICu http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=85971297, , na chipsecie jest fabryczny radiator. Ma wymiary jakieś 40x40x40.
Wydaje mi się że Everest chyba wskazuje poprawnie. Chociaż jak sprawdzam w Biosie to pokazuje ok 50C :?:

PS. Przed chwilą dowiedziałem się że Everst może zamieniać właśnie temp z chipsetu z temp procka, więc gdyby tak samo było u mnie, to te temperaturki są chyba ok ?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 17 Lut 2006 08:35   

Powrót do góry

maryousz
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Skierniewice

Post#4 17 Lut 2006 10:05   

swierzak_ napisał:
Coś dziwne to. Temp na mobo masz wiekszą od proca:/

Ja mam semprona 3000+64 bit i plyte Asus K8N4-E Deluxe i takze na chipsecie(ok 40 stopni) mam wieksza temperature niz na procesorze(35-36 stopni) oczywiscie w stanie bez obciazenia. Wiec to chyba nic dziwnego...
Powrót do góry

kowalos
Poziom 3
Poziom 3

Post#5 Post autora tematu 17 Lut 2006 10:29   

Wydaje mi się po tym, co zauważyłem, że te temperatury które wskazuje Ewerest są zamienione (temp proca to w ewereście w rzeczywistości temp chipsetu i odwrotnie temp chipsetu to temp procka), ponieważ temperatura niby chipsetu zmienia się zawsze wtedy gdy procesor coś przetwarza, a temp niby że procesora jest zawsze prawie na równym poziomie, zmienia się o góra 3C. Nie wiem czy dobrze wniskuje, ale dowiedziałem się na forum, że u wielu ludzi Everest błednie pokazuje wartości temperatur, myląc proca z czipsetem.
Powrót do góry

maryousz
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Skierniewice

Post#6 17 Lut 2006 10:48   

Nie zgodze sie z kolega.
U mnie PC probe wskazuje to samo co Everest. Ponadto gdy podkrecilem procesor wtedy wyraznie wzrosla jego temperatura natomiast temp. chipsetu zostala bez zmian.
pozdr.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 17 Lut 2006 10:48   

Powrót do góry

miriamo
Poziom 1
Poziom 1

Miasto: Chrzanów

Post#7 17 Lut 2006 11:19   

U mnie z temperaturą - przerąbane...
Everest`2006 pokazuje mi w tej chwili 45°C na procku P4 3,0GHz (nic nie podrasowywane) - w tle idzie: -Internet(stałe łącze za NATem),-Azureus2.3.0.6, -Kaspersky i otwarte 4 strony w IE (temperatura najniższa to ±38°C gdy nic się nie dzieje) .System XP Pro, stabilny, bez żadnych zawieszeń czy wyłączeń.
Komp to: -zasilacz 350W, -płyta MSI 865 Neo2, -grafika: HiS Radeon9600PRO - pamięć 512 MB.
Po zmianie procka (z Celerona 2,4GHz) dołożony wentylator wyciągający z obudowy.
Kilka dni temu zmieniłem wentylator na P4: z oryginalnego na Pentagram100AlCu, bo było gorzej.
Pozostaje mi jednak problem z zakłoceniami audio, gdy temp. na procku jest powyżej 58°C ( przy mocno obciążonym procku dłuższy czas), przy niższej od w/w jest O.K. W podpiętej mini-wieżyczce Aiwa pojawiają się trzaski non stop - jeśli tylko ma odtwarzać audio z kompa, nawet przy wyłączonym głosie na karcie audio (zintegrowana RealTek AC 97). Co dziwne - podpiąłem do innej wieży JVC i tam jest bez żadnych zakłóceń... Próbowałem listę zasilającą z niby-filtrem, ale nic kompletnie nie dało.
To jest chyba już inny temat ,bo właśnie pod tym kątem teraz przeszukuję to Forum. Może jednak tu mi ktoś coś podpowie... Z góry dziękuję...
Powrót do góry

boundrose
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: BB

Post#8 17 Lut 2006 14:02   

jesli nie doswiadczasz freezow czy restartow komputera nie masz sie co przejmowac. 50*C to jeszcze w normie

Zawsze mozesz sciagnac ten radiator i zmienic standardowy silikonowy glut producenta na AC5 lub Ceramique. Da Ci to kilka stopni mniej. Ewentualnie podwies nad nim jakas 80tke np arctica tc pro.

Ale tak jak mowilem, 50*C to ejszcze nie tragednia.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Komputery użytkowy -> Optymalne temperatury pracy komputera ?
Strona 1 z 1