Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

załaczanie oswietlenia z 4 miejsc

vskedzior 19 Lut 2006 09:22 5080 14
  • #1 19 Lut 2006 09:22
    vskedzior
    Poziom 9  

Witam
    Chce załaczac i wyłaczac oswietlenie z 4 miejsc, czy ktos moze podac mi schemacik. Wiem jak podlaczyc 2 schodowe i jeden krzyzowy, ale nie wiem jak to zrobic z 4 miejsc

• #2 19 Lut 2006 09:56
    qutrit
    Poziom 19  

Witam.

Moge sie mylic ale wydaje mi sie ze bez jakiegos stycznika lub przekaznika to sie nie obejdzie.

Pozdrawiam.

• #3 19 Lut 2006 10:06
    tompy
    Poziom 15  

Witam.
    W miejsce krzyżowego daj przekaźnik ze stykami jak w krzyżowym a steruj go następnymi dwoma schodowymi (jak dodasz krzyżowy to będzie 5 punktów - a w miejsce krzyżowego przekaźnik ........itd...) .
    Nic innego nie przychdzi mi do głowy tak na szybko.

• #4 19 Lut 2006 10:29
    kasat
    Poziom 19  

Witam
    Przy takiej ilości wyłączników to lepiej zamontować ładne przyciski załącz , wyłącz w czterech miejscach (ilość nieograniczona) lecimy przewodami do skrzynki tam jest stycznik od stycznika do lampy. Przyciski wyłącz łączymy wszystkie w szereg a załącz równolegle podpinamy do stycznika przez styki pomocnicze na podtrzymanie..... (ten układ raczej wszyscy znają nie będe opisywał). Według mnie tak jest najszybciej i jest przejżyście i łatwe do podłączenia (wbrew pozorom schodowy + krzyżowy nie tak łatwo podłączyć trochę się z głowy kopci)
    Pozdro

• #6 19 Lut 2006 11:16
    mac
    Poziom 15  

Rzeczywiście przy 4 wyłącznikach najlepszym rozwiązaniem wydaje sie układ proponowany przez k3048, ale jeśli chcesz zrobić na wyłącznikach to proszę:

• #8 19 Lut 2006 12:22
    mac
    Poziom 15  

To dokładnie to samo, ale na moim obrazku wygląda jakby ładniej:D

• #10 19 Lut 2006 23:19
    KAPAS
    Poziom 16  

A nie wystarczy po prostu jeszcze jeden krzyżowy ?

Dodano po 2 [minuty]:

Widzę, że najpierw trzeba się zalogować, zobaczyć co zamieścili szanowni koledzy, a dopiero potem pisać.
    Pozdrawiam

• #11 21 Lut 2006 00:28
    Enpro
    Poziom 21  

Są takie automaty schodowe gdzie włącza się z pomocą impulsu jeden impuls to załącz drugi impuls to wyłącz ( nie mylić z automatem czasowym) można dowoli stosować wyłączniki typu dzwonkowego czy coś podobnego do każdego dajesz przewód dwuprzewodowy i ciągniesz to do jednego wyłącznika do drugiego i do urządzenia.

• #12 21 Lut 2006 01:05
    DudiZabrze
    Poziom 11  

Po co te kombinacje, rozwiązanie na krzyżowych jest najtańsze i najłatwiejsze do wykonania.

• #13 09 Mar 2006 06:45
    Marek Rozenblut
    Poziom 11  

Witam. Dodam do kolego k3840, że układ bistabilny jest najlepszym praktycznym rozwiązaniem. Otóż można kupić przekaźnik bistabilny, który posiada dwa sposoby załącznia i wyłączania. Polega to na tym, że jeżeli klikniemy przyciskiem jeden raz wówczas światło świeci nam tylko określony czas (ten przekaźnik ma wbudowany w sobie automat schodowy), jeżeli klikniemy dwa razy wówczas światło będzie świeciło się cały czas. Wyłącznie następuje przez przyciśnięcie jeden raz. Zaletą tego przekaźnika jest to, że można to zamontować w głębokiej puszce fi60 w pirwszym przycisku a nie w tablicy (RW...). Pozdrawiam.

• #15 10 Mar 2006 07:07
    Garcia24
    Poziom 15  

Najpewniejszym i najprostszym rozwiązanie, jest układ na przekaźniku bistabilnym (impulsowym) np. firmy HAGER. Możesz połączyć równolegle dowolną ilość łączników dzwonkowych(odbijanych). raz załączasz, drugi raz wyłączasz. Nie musi to być przekaźnik połączony z automatem schodowym, gdzie musisz dwa razy nacisnąć aby świeciło ciągle.

Szybka odpowiedź lub zadaj pytanie
Dziękuję Ci. Ta wiadomość oczekuje na moderatora.
 Szukaj w ofercie
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME