Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer samochodowy na Alphardzie LW1200

SaYruS1 01 Mar 2006 11:51 12678 42
  • Chciałem przedstawić wam mój pierwszy subwoofer samochodowy na głośniku Alphard LW1200 4om 120w/240w max.
    Jest to konstrukcja wykonana w całości samodzielnie. Budowa zajeła dobre 2 dni. Jest to subwoofer pasywny bez zwrotnicy gdyż jestem zwolennikiem filtrów aktywnych z regulacją częstotliwości.
    Cena głośnika wynosi 75zł + przesyłka
    Trochę trudziłem się ze skrzynią. Zrobiona została z płyty grubości 2cm. W środku jest krzyrzyk ściągający przeciwległe ścianki. Za wytłumienie posłużyła mi gąbka o gr 5 cm, bo nie miałem aktualnie nic innego do wytłumienia. Wszystko obite dywanikiem, w środku uszczelniane silikonem. Br jest strojony na 38hz br ma długość 12cm i średnicy 7.5. impuls dla 40hz 15ms, a największy przy 35hz 17ms, f3 to 36hz, efektywność 89db.
    Skrzynia ma wymiary 34cm wys/60cm dł objętość netto ok 42l

Odsłuch:
    Subwofer zapewnia porządny masaż pleców w samochodie na wzmacniaczu 100w. I teraz ciekawostka gdyż porównywałem go z innym subwooferem na identycznym głośniku, nie jestem pewny ale był to chyba firmowy sub alpharda z bass reflexem o śr ok 10cm i dł ok 20cm. Można było rękę włożyć do końca. A więc wstawiliśmy moj do autka i od pierwszych uderzeń basu było słychać że lepiej gra niż fabryka, bas był miękki i czuć było konkretne, szybkie tupnięcie basu. Wymieniliśmy się subami na weekend. Przeprowadziłem odsłuch w pokoju 20m2. Bas był rozmyty może niżej schodził ale po chwili głośnego słuchania bolała mnie głowa. Zatęskniłem za moim subwooferem

Koszty:
    LW1200 + przesyłka 85zł
    płyta 0zł miałem
    dywanik 15zł
    br 8zł
    kabel + terminal 10zł
    maskownica 16zł
    kleje + silikon + wkręty 15zł
    wygłuszenie 0 zł miałem
    robocizna do uzgodnienia
    razem ok 150zł

Naprawdę zachęcam wszystkicz do zbudowania takiego suba jako pierwszego. Do samochodu jest dobry jeśli nie chcesz żeby po chwili słuchania rozbolała cię głowa. Nie nada się jednak dla szpanowania aby słychać było go z odległości 500m. Zalecam to ludziom lubiącym słuchania muzyki w samochodie a nie poza nim, chyba że otworzymy bagarznik:D.

Fajne!
  • #2 01 Mar 2006 13:00
    audittenter
    Poziom 15  

Wrzóć pare więcej obrazków filtru, wzmacniacza jak też to diy. Ten kocyk troche ma nienastrojowy kolor ale to i tak siedzi w bagażniku to nik tego nie ogląda się co chwile. Przydał by się jakiś grill jeszcze na głośniczek. Konstrukcja na 4- przez to że siedzi tam alphard.

• #3 01 Mar 2006 13:13
    melon 16
    Poziom 14  

Nie wiem co Wam sie nie podoba w Alphardach... To naprawde mocne głośniki i wg mnie do auta nadają sie w sam raz.
    Co z tego ,że alfred nie zejdzie aż tak nisko (chociaz mozna by sie kłucić)
    Po co komu super ładny, niskoschodzący sub skoro i tak jest schowany w bagażniku... no i te polskie dorgi ;) Dla mnie 5/5 za wykonanie a i koszty bardzo malutkie ;]
    BTW. Po co sa te srubki niewkręcone koło głośnika?
    pozdro

• #4 01 Mar 2006 14:34
    ALTON
    Poziom 38  

melon 16 popieram.Niektóre modele alpharda to rzeczywiście kicha zato inne to bardzo dobre modele

Niestety połowa z użytkowników elektrody nigdy nie miała alpharda w rękach a beszta tą firme bo gdzieś przeczytała że to dno albo boi się przyznać do odmiennego zdania ;)

Konstrukcja bardzo ładna : 5+

• #5 01 Mar 2006 14:35
    Ash Ketchum
    Poziom 27  

Te śruby służą pewnie do zamocowania grilla.
    Możesz podać dokładne wymiary suba i rurki BR?

• #6 01 Mar 2006 17:42
    SaYruS1
    Poziom 23  

Dziękuję za pozytywne głosy.
    Dokładne wymiary to dł 60,5cm wys 35,6cm średnica na skos 39cm
    BR: dł 12,3cm śr końca zewnętrznego 7cm średnica końca wewnątrz suba 6cm.
    Bas refleks nie świszczy (tylko przy częstotliwości 20-25hz, kiedy mało słychać, a membrana chodzi jak szalona) trzeba tylko pilnikiem zaokrąglić kanty.
    Najgorzej trzeba było to poskładać skrzynkę do kupy (te kąty), wymiary wyszły troszeczkę inne jak obliczyłem, ale wszystko zgadza się w dokładności 0,5cm. Konstrukcja jest bardzo stabilna można na niej leżeć.
    Ostatnio testowałem go w garażu o wymiarach 7x4,5m. Przez filtr basu było dużo, po odjęciu filyra puściłem go pełnym pasmem i co usłyszałem to mie zaskoczył bas był szybki, na klacie było wyraźnie go czuć. Sub sprawdza się w większych pomieszczeniach wtedy bas jest naprawdę niski (jak się odpowiednio wyreguluje filtr), najgłośniej jest po podaniu 28-45hz wszystko leci.
    wzmacniacz samochodowy to była samoróbka, ale już go sprzedałem. Była tam przetworka na tl494 rdzeń od atx 2xirf44 i wzmacniacz który uważam że jest najlepszy na świecie w cana/jakość jest to wzmacniacz na n-mosfetach irf640 moc ok 140w/4om był on publikowany w EdW. Jest on naprawdę dobry i można z niego wycisnąć nawet 300w/4om stosując irfp264n lub 200w/4om stosując irfp250lub irfp240.
    Następne zdjęcia wyśle wkrótce

Dodano po 11 [minuty]:

Jak ktoś chce wykożystać pełną moc tego głośnika to niech sobie na początek wygłuszy wszystko w aucie, blachy wpadają w rezonans, rejestracja, lusterko wsteczne itd...

Jak ktoś by chciał mieć identyczny(dosłownie) w własnym aucie lub domu zapraszam na pw

Dodano po 4 [minuty]:

kolor wykładziny miał być granatowy niestety zabrakło w sklepie

• #7 19 Mar 2006 00:26
    SaYruS1
    Poziom 23  

Witam
    Ostatnio porównywałem mojego alpharda z stx 27-150-4-ss (br, 35x35x35) i muszę powiedzieć że mój alphard grał głośniej od tego stx lecz 27-ka niżej schodziła i miała ładniejszy basik. Ja do pokoju bym wybrał stx ale do auta wolałbym alpharda bo różnicy i tak nie czuć, (tylko w efektywności)

• #8 19 Mar 2006 20:59
    artczi
    Poziom 10  

Przyznam ze wykonanie tej konstrukcji bylo trudne sam o takiej kiedys myslalem... jesli chodzi o ten dywanik to naprawde kolor moglby byc inny, ale skoro wozisz go w bagazniku?! co do glosnika to nie przepadam za alphardem. Ocenil bym go na 4= :P
    pozdrawiam!!

• #9 22 Mar 2006 10:32
    wojtek999
    Poziom 16  

Hej, jaką efektywność wg. producenta ma ten głośnik? Przymierzam się od jakiegośczasu przeerobić mój stary sub domowy na STX27 żeby wstawić go do auta. Ile wyniósł Cię sam wzmacniacz z przetwornicą?Mógłbyś podać mi jakiś link do schematów?
    Fajny subik, ale on jest aktywny więc uznaje że poprostu się pomyliłeś pisząc jedno z pierwszych zdań :)

• #10 22 Mar 2006 20:06
    SaYruS1
    Poziom 23  

Subwoofer nie jest aktywny, przewody od głośnika lecą prosto do terminala. Na początku chodził na wzmacniaczu JVC a póżniej zrobiłem sam wzmacniacz z przetwornicą i filtrem który zmieścił się w obudowie zasilaczu od kompa, póżniej szybko go sprzedałem. Był tam wzmacniacz na mosfetach n-chanel IRF640 (8/04 EdW)+ przetwornica na własnej płytce i prostym schemacie na tl494 i rdzeń od atx+ filtr niskotonowy z regulacją częstotliwości o stromości 12db Koszty miałem niewielkie bo praktycznie tylko tranzystory musiałem kupić.
    Efektywność stx 27 to ok 87db a alpharda ok 90db więc różnica jest spora i słyszalna
    Tych schematów przetwornic jest jest naprawdę dużo na elektroda i też nie mogłem się zdecydować, jeśli chodzi o wzmacniacz to może być tda 7294, J-35(po modernizacji)

• #11 23 Mar 2006 00:29
    mike21
    Poziom 29  

Hmm czym to obite?Dywanem?Ogólnie srednio ci to wyszlo.Pozdrawiam!!!

• #12 23 Mar 2006 16:11
    poeta5
    Poziom 23  

E ja nie narzekam na wygląd obudowy ale jak można było tam alpierda wsadzić........ech....... niższa cena=brak jakości

• #13 23 Mar 2006 16:43
    SaYruS1
    Poziom 23  

Przy projektowaniu subwoofera do samochodu to niektórzy mówią żeby zbytnio nie patrzeć na wykresy bo i tak inaczej wyjdzie jak się wsadi do bagażnika. Jakość w samochodzie to głównie zależy od rezonowania materiałów, Tam masz prawie wszystko z blachy która bardzo chętnie wpada w rezonansy, a gdy tak będzie się działo to nie ma mowy od jakości przy jakimkolwiek subwooferze.

• #14 15 Kwi 2006 20:08
    SUMANO
    Poziom 2  

ten głośnik to jest normalna RUMUNIA!! Lepiej mogłeś odwiedzić http://www.stx.pl i zakupić 32/300ap Ten stx cieszy się bdb opinią a alphard... sam sobie dopowiedz. Ogólnie to gratulacje zapłu w robieniu ośmiokąta :p... Ta konstrukcja ma leżeć w bagażniku i nie ma zbyt nisko schodzić... w samochodzie liczy się SPL a do tego alphard to pierwszorzędna sprawa...

• #15 16 Kwi 2006 16:19
    SaYruS1
    Poziom 23  

Myślałem żeby wymienić tego alpharda na coś innego np stx ale postanowiłem najpierw sprzedać wszystko a później kupić stx 32-300-4-ss i zrobić do niego obudowe trapezowatą bo podobno lepsza od owalnej

• #16 17 Kwi 2006 21:38
    oczko85
    Poziom 12  

Witam!!

Jak myslisz o zmianie glosnika to moze lepiej GDN-30-300-4-AP tez stx:) Typowa samochodowka, ktora zbiera niezle opinie:)

• #17 17 Kwi 2006 22:31
    SaYruS1
    Poziom 23  

Tak ale to już ładny głośnik i bym musiał zmienić obicie na inne bo do alpharda to nie musi być ładnie.
    A jak z wytrzymałością mocową tego głośnika wytrzyma 300w? Bo planuje zrobić porządnego wzmaka.

• #18 26 Kwi 2006 11:06
    Pytong
    Poziom 32  

LW1200 ma max 100W RMS ... dowiedziałem sie jak spaliłem go na takowym wzmacniaczu !!! nie przesadzajcie z moca na tym głośniku. Używałem takowego jeszcze w samochodzie ... na Gerhard-zie 240W i robi spore łubudu, ale jakoś nigdy nie mogłem z niego wycisnąć dobrego dźwięku, faktycznie nie schodzi zbyt nisko, a kiedy próbujemy go do tego zmusić zaczyna pluć membraną. Ale do samochodu jest całkiem-całkiem .. gdyby jeszcze był troche ładniejszy. W każdym razie wymieniłem go, na "bloow adrenaline" i jestem bardziej zadowolony. Cena porywnywalna, a mozliwości ciut większe. Słyszy sie od razu na ucho. Teraz mam zamiar sięgnąć po najtańszego STX-a z serii 30-100 bo nigdy takowego nie słyszałem ... obudowa gotowa czekam tylko na głośnik.
    Pozdrawiam

• #19 26 Kwi 2006 13:47
    CJ_Basseer
    Poziom 24  

Jak Ci sie subek podoba to dobrze:)
    Ja mialem lw1000 i to byla padaczka... to pewnie wiekszy brat tak samo...
    Pytong, no to wymieniles... z jednego g...na druge...
    Nie bierz tego stxa. Nie sa za dobre, bierz cos z 27 albo 32. No i perelke 30/300/4AP

• #20 26 Kwi 2006 15:26
    SaYruS1
    Poziom 23  

Ostatnio zrobiłem coś takiego:
    odwróciłem suba membraną do dołu że objętość przed membraną była bardzo mała więc i małe wychyły membrany. Podałem na niego ok 110w rms i grało ok 10s poczym z basrefleksu zaczeło czuć że cewka się piecze. Jak zbiore kase odrazu wymieniam na tego stx 30-300-4

• #21 29 Kwi 2006 00:13
    50146
    Usunięty  
  • #22 29 Kwi 2006 09:53
    SaYruS1
    Poziom 23  

Wiec jak nie ma dymu i zapachu to się nie pali miedz tylko topi. Jak w bezpiecznikach można to zauważyć przepalając go dużym prądem wtedy reakcja zachodzi błyskawicznie i na ściankach bezpiecnika można zauważyć stałe kropelki metalu

• #23 15 Sie 2007 12:01
    arek59
    Poziom 29  

Ja miałem wzmacniacz samochodowy z napisem 1200W i miał w rzeczywistości z 4*95W RMS, ale jak do suby 100W był niezły. Słuchałem cały czas w domu zasilając zasilaczem od komputera o mocy 250W i działa tylko że głośność do połowy bo zasilacz padał. Naprawde był mocny. Jak chodził blisko full to zasilacz był parzący, kable też. Podłączyłem do samochodu, grał ładnie i mocno aż w siedzeniu był masaż. Po pół godziny grania uruchamiam samochód, a nagle w czasie kręcenia rozrusznikiem, wzmacniacz dymem poszedł. Nigdzie nie było zwarcia nic i grał cicho. W domu rozkręcam obudowe i widzę że kondensatory się zgotowały i tranzystory przetwornicy wystrzeliły, a bezpieczniki nie poszły.

• #24 19 Sie 2007 12:56
    djdinitro
    Poziom 25  

He he no brawo kolejna osoba widze zmontowała suba ala tuba basowa kanciak tzw. sam wolał bym zrobic skrzyneczke kwadracik ze scietą przednia sciana,ale obudowa zamknieta lub ew.br bo w samochodzie jak wiadomo niema co nizej schodzic jak 80hc na przeszkodzie stoją małe wymiary kabiny i by nie buczało to musi byc spełniony warunek.Ale alphard 4ohm jest nawet nawet miałem dwa takie ale 8ohm na 2wzmacniaczach z całkiem sporą obudowa na cała szerokosc bagaznika i było zdecydowanie za nisko a głosniki latały jak chorągiewki wtedy odciełem je elektrycznie od 80hc do 200hc i juz było lepiej bass stał sie sztywny,szybki, twardy i niezle kopiący.

• #25 19 Sie 2007 15:48
    SaYruS1
    Poziom 23  

Czemu piszesz że niżej nie można schodzić, można jak najbardziej ale do tego jest potrzebny porządny głośnik i wzmacniacz a jak się tego nie ma to membrany latają nie wydobywając z siebie dzwięku na przesterowanym wzmacniaczu. Zresztą jak kto lubi, ale osobiście nie lubię słuchać jak mi coś gada w bagażniku gdyby pasmo wynosiło 80Hz-200Hz

• #26 19 Sie 2007 16:05
    djdinitro
    Poziom 25  

Poznanie tajnikow akustyki wiele jednak daje i ja sam zrozumiałem ze w samochodzie danie 30hc co jest nie słyszalne dla człowieka to przesada fala przy tej czestotliwosci ma duzą szerokosc,długosc i dzwiek ktory do nas dotrze bedzie działał jak pompka czyli łup łup i nasze ciało bedzie sie ruszało zgodnie z ruchem membrany-pneumatycznie oczywiscie jesli bedzie miec srednice 46cm bo 30cm i 30hc to raczej nic wielkiego nie bedzie. Hmm ciezko to naprwde wytłumaczyc ale najlepszym rozwiazaniej jest podpiecie generatora do wzmacniacza i sprawdzenie przy jakiej czestotliwosci nastapi najlepszy rezultat i wg tego dostroic wzmacniacz i subwoofer. co do gadania z głossnika to od 100hc do 150hc niema za duzo powiedzmy z mowy ludzkiej i sredniego zakresu wiec ten sub bedzie łupał ale nie buczał i to jest miara prawdziwego basu.

• #27 03 Paź 2007 22:52
    Bober545
    Poziom 12  

a ja tam mam te głośniki w kolumnach i as bardzo dobre dla mnie:) to ze jest napisane alphard to nie znaczy ze to już kicha musi być na tej elektrodzie to nic innego nie można usłyszeć niz eminence albo stx a czasami alphard ma lepsze parametry niz taki stx i ma lepsze wykonanie. Zanim ktoś zabierze sie za ocenianie to niech najpierw usłyszy dany głośnik. pozd

• #28 04 Paź 2007 11:26
    djdinitro
    Poziom 25  

No moze i jest w tym cos z prawdy ale wiadomo ze Vify głosniki sa robione przez osoby ktore wkładaja cała pasje, mnustwo cierpliwosci ,dokładnosci i czasu w kazden swój produkt dlatego maja tez taka cene i jakosc a np alphard robiony przez niewiem niewolnikow gdzies w Korei albo na Filipinach w tysiacach szt na godz. bedzie raz zrobiony dobrze a raz juz znacznie gorzej. Ja sam kupuje głosniki czasem nowe jedynie dla kosza i magnesu potem go rozklejam i daje inne czesci po to by miec przetwornik taki jak ja chce,takich parametrow i doskonale wykonany tez tak jak ja chce.Wiadomo kosz i magnes jest w kazdym prawie głosniku taki sam No prawie bo w jednych metalowy w innych plastikowy lub aluminiowy ale dajmy na to mamy kosz i magnes Tonsila i Alpharda srednica 20cm magnes 12cm w obu przypadkach i ich moc jest porównywalna(magnesow) wkładany taka sama membrane,resor,cewke i reszte czesci potrzebnych do zrobienia gotowych głosnikow-co otrzymujemy? Identyczne głosniki moze z 1% zmianami na efekcie koncowym.

• #29 04 Paź 2007 13:44
    Pabcio
    Poziom 15  

No to może jeszcze się otrzesz o temat tuningowania Alpharda? ;) Zostawienie membrany, zawieszenia górnego, a zmianie cewki i ewentualnie zawieszenia dolnego? Chociaż piszę to z ironią to jednak w tym szaleństwie może i jest pomysł i warto byłoby się w to pobawić chociaż dla zabawy. Bawiłeś się w to?

• #30 04 Paź 2007 14:25
    djdinitro
    Poziom 25  

A własnie akurat rok temu miałem okazje naprawiac przy okazji lekko poprawic brzmienie owego alpharda. Na poczatku co mnie zaskoczyło to cewka...ledwo 0,8cm zwój drucikiem o grubosci 0,23mm to było smiechu warte,ze ten głosnik jakims cudem ze nie poszedł z dymem podczas mojego wczesniejszego grania no ale z czegos musieli wyciagnac niska 120watową moc. Po dwa to membrana-fakt ładnie pokarbowana przypomina nieco JBL'a GTO jednak jej ciezar był stanowczo za duzy wiec zmiana na gładką dwu warstwową z aluminium dało dobry rezultat. Górny resor to była potrójna fałdka estradowa ale znacznie sztywniejsza.Dolny prawie bez zmian nieco bardziej scisniety tzn fałda przy fałdzie całosc pozostała poskładana z idealna dokładnoscia i zmontowana spowrotem z tym ze cewke dałem 3mm nizej jak poprzednio zyskując poprawe sredniego zakresu i wiekszego wychylenia(bass) bez zbednych zniekształcen jakie ujawniaja sie gdy cewka głosnika podczas uderzenia basowego wychyla sie i opuszcza jednorodne pole magnetyczne. Cos jeszcze?jakies pytania?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME