Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

super scooper 15" !...

Adam8888 08 Mar 2006 23:17 6897 13
  • Witam jest to projekt obudowy typu rear loaded horn (lub nazywany też super scoocer).
    Obudowa jest eksperymentem, przeznaczona dla głośnika 15" w planach mam wsadzenie tu
    głośnika eminence lub może beymy.Obudowa była budowana dla głośników PS 15/300, PS 15/500,
    ME 15,300LF lub ME 15/200, niestety nie wiem jakiej firmy są te głośniki więc wstawie
    eminence kappa pro 15" lub delte. Możliwe że w sobote bede miał na próbe głośnik RW1500,
    więc napisze jak na nim gra. Obudowa wykonana z płyty wiórowej 18mm, klejona i skręcana
    na wkręty. Jest bardzo sztywna i bardzo cieżka. Wymiary to 100x60x60cm.
    Zamieszczam projekt znaleziony gdzieś w necie. I jeszcze raz podkreślam że obudowa jest
    eksperymentem Kosztowała mnie tylko moją prace (2 dni).
    Co o tym sadzicie

Fajne!
  • #2 08 Mar 2006 23:36
    kozik
    Poziom 15  

Witam! na planie jest błąd przy przeliczaniu cali tem gdzie jest 22,25"=556mm a nie jak jest napisane 656mm

• #3 09 Mar 2006 00:16
    Alton 110
    Poziom 14  

Tylko że to jest obudowa pod dany głośnik (jak każda tuba) z byle jakim głośnikiem nie wiadomo co z tego wyjdzie, pozatym subsonic musibyć bo ci wyrwie membrane a takto obudowa ładna mam podobną na 15" STX i robi swoje :) także powodzenia

• #4 09 Mar 2006 01:21
    md
    Poziom 39  

Adam8888 napisał:
    Zamieszczam projekt znaleziony gdzieś w necie. I jeszcze raz podkreślam że obudowa jest
    eksperymentem

Znaleziona dokładnie tutaj: http://www.dancetech.com/aa_dt_new/pa/15-scoop.cfm
    Podawałem już na forum ten adres, jest tam kilka ciekawych konstrukcji przeznaczonych dla firmowych głośników.

• #5 09 Mar 2006 13:54
    168931
    Usunięty  
  • #6 09 Mar 2006 14:07
    Alton 110
    Poziom 14  

Scoopera zwykłego nie słyszałem, ale brhorn w wyglądzie identyczny jak scooper daje dużo wyższy spl od zwykłęgo br i bassik całkiem przyjemny.

• #7 09 Mar 2006 15:02
    adammc

Poziom 26  

w dyskotece Eden w Smignie koło mojego miasteczka były 2 takie kolumny odpalone z ADS 1400LX
    prócz ich 2 mniejsze typu bass reflex na identycznym ADS-e ,
    efekt jak sie stało przy tej tubie to bardziej było czuć tony 200Hz pochodzące z wiszącej nad nią satelitki OHM , a jak sie stalo na srodku sali to wcale nie bylo ich słychac tylko te bass reflex .
    a kiedys nawet nie zauwazyłem róznicy bedąc tam kilka razy jeszcze ostatnio zobaczylem ze znikly .
    wyglądały na solidnie zrobione i głośnikiem rzucało jak psem na łancuchu a efektu brak moze nie nadawaly sie na mala salke nie wiem.

• #8 09 Mar 2006 15:36
    168931
    Usunięty  
  • #9 09 Mar 2006 19:59
    kozik
    Poziom 15  

alton 110 napisał :

Cytat:
    Tylko że to jest obudowa pod dany głośnik (jak każda tuba) z byle jakim głośnikiem nie wiadomo co z tego wyjdzie, pozatym subsonic musibyć bo ci wyrwie membrane a takto obudowa ładna mam podobną na 15" STX i robi swoje także powodzenia

Opisz jak gra , jakie wymiary i ile sztuk masz. Masz może schemat filtru subsonicznego ??Był bym ci bardzo wdzięczny za udostęp[nienie takiego :D

• #11 19 Mar 2006 20:57
    Adam8888
    Poziom 11  

Będa miał w sobote albo w poniedzialek głosnik RW 1500 to zobaczymy jak to gra

-------------------------
    W ta sobote powinienem miec glosnik wiec dam znac jeszcze jak to gra Smile

------------------------

Witam
    Wsadziłem do tej puszki głośnik RW i musze powiedzieć że obudowa mnie poztywnie zaskoczyła. Gra napewno lepiej od br, bas jest całkiem inny. odsłuchu dokonałem w pokoju 20 m² i było ok. Wydaje mi sie że lepiej zagra w większym pomieszczeniu. Jak sie troszke ociepli to zrobie próbe na otwartym powietrzu i na sali około 330m². Scoopera porównywałem to mojej kolumny która też jest w DIY:

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic468060.html

Scooper niżej schodzi w okolice 40 Hz ( sprawdzane na słuch ,trzeba uważać na wychylenia mambrany bo poniżej tych 35 Hz mambrana dostaje sporych wychyleń, subsonic juz na szczęście w budowie :D ). Gdybym zrobił dwa takie grało by zdecydowanie lepiej niż ta kolumna (chodzi o bas). Eksperyment uważam za udany. NAjwiekszą wadą tego sprzętu jest wielkość i masa ( sama obudowa waży 45 kg :| ).

________
    Scalilem.
    tom

• #12 19 Mar 2006 22:05
    Alton 110
    Poziom 14  

Zaskoczy Cie dopiero na dużej sali bo w pokoju 20m2 to jeszcze nie pokazuje co potrafi. Testowałem scoopera w identycznym pokoju a później w 150m2 sali i na sali było o wiele lepiej niż w pokoju. Gratuluje konstrukcji teraz tylko subsonic i porządny głośnik który wykorzysta tą obudowe.

• #13 28 Mar 2006 14:04
    tomaszo
    VIP Zasłużony dla elektroda

Bardzo ladna konstrukcja. Napisz jak tam z wychyleniem, do jakiej cz. mozna puszczac (dolnej) i jak to brzmi. Naturalnie sprawdz w plenerze lub w bardzo duzym pomieszczeniu, w pokoju nie bedzie specjlanie najnizszego basu...

• #14 28 Mar 2006 14:49
    Adam8888
    Poziom 11  

No to jak testowałem to niżej jak 35 Hz lepiej nie schodzić, poniżej 30Hz wychelenia są już bardzo duże i mogły by z łatwością uszkodzić głośnik. Bardzo ładnie idzie przy 40 i wiecej. Ja testowałem scoopera na dapiku P-1200. i jak dałem 40Hz i wiecej to spokojnie pogłem podciągnąć gałke w mikserku pod clip ( clip zaczynał świecić ), wychelenia w normie, ale i tak wieksze niż w obudowie b-r.
    Jak to gra ? Bas z mojej kolumny na 2x15" jest bardzo szybki, kopiący, ale nie ma go za wiele, natomiast za scoopa wydobywa sie bas niższy nie tak kopiący jest go więcej, gdybyn miał 2 takie to grało by to zdecydowanie lepiej niż ta kolumna na 2x15". Być może bas w scoopie był mniej dynamiczny bo przestrzeń była mała ( tylko 20m² ), słyszałem że tego typu obudowy potrzebują wiecej miejsca by "rozwinąć skrzydał " :D - niewiem okarze sie w większy pomieszczeniu.
    Pozdrawiam

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME