X

Jak można sprawdzić kwarc??

19 Mar 2006 11:43 INinkognito09
  • #1 19 Mar 2006 11:43
    inkognito09
    Level 29  
    Helpful post? (0)
    Jak można sprawdzić kwarc, za pomocą miernika uniwersalnego z funkcją mierzenia częstotliwości?
  • Helpful post
    #2 19 Mar 2006 11:57
    c2h5oh
    Moderator
    Helpful post? (0)
    Cześć .

inkognito09 wrote:
    Jak można sprawdzić kwarc, za pomocą miernika uniwersalnego z funkcją mierzenia częstotliwości?

Jeżeli dobudujesz układ , który wzbudzi kwarc , to za pomocą miernika możesz się zorientować , czy kwarc jest sprawny .Oczywiście układ musi być buforowany , by miernik nie wpływał na "pomiar" .W ten sposób można mniej więcej zmierzyć jego częstotliwość.
    Jednak ta metoda jest dobra tylko do kwarców o niskiej częstotliwości .
    Miernik uniwersalny nie mierzy zbyt dużych częstotliwości .
    Lepiej zastosować miernik częstotliwości .
    Natomiast by tylko sprawdzić kwarc , potrzebny jest układ , który do wzbudzi , kawałek detektora i miernik na zakresie woltów .
    Poszukaj na Elektrodzie . Takie układy były omawiane .
  • #3 19 Mar 2006 12:25
    inkognito09
    Level 29  
    Topic author Helpful post? (0)
    Dzięki, teraz przynajmniej wiem czego szukać :D. Na hasło "test kwarcu" itp nic nie znalazłem.
  • Helpful post
    #4 19 Mar 2006 12:45
    c2h5oh
    Moderator
    Helpful post? (0)
    Cześć .

inkognito09 wrote:
    Dzięki, teraz przynajmniej wiem czego szukać :D. Na hasło "test kwarcu" itp nic nie znalazłem.

Poszukaj raczej zwrotu "tester rezonatorów kwarcowych" :

http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=94695&highlight=tester+rezonator%F3w&sid=20286c3ea5150babc6eaa8fea2d55393
    http://www.arczer.neostrada.pl/w004.htm

To tylko kilka przykładów .
  • #5 19 Mar 2006 13:09
    inkognito09
    Level 29  
    Ten schemat z 2 linku, myślę, żę będzie wystarczający, ale w niektórych fabrycznych układach są kwarce "no name".Jak można sprawdzić, na jaką jest częstotliwość?
  • Helpful post
    #6 19 Mar 2006 13:30
    c2h5oh
    Moderator
    Helpful post? (0)
    Cześć .
    Układ z drugiego linku jest do tego przygotowany.
    Do pomiaru małych częstotliwości można zastosować miernik , o którym wspomniałeś w pierwszym poście . Jednak do pomiaru wyższych częstotliwości , niezbędny będzie miernik częstotliwości z prawdziwego zdarzenia :)
    Jeszcze jedna uwaga . Czasami , podczas pomiarów , okazuje się , że miernik odczytuje zupełnie co innego , niż pisze na kwarcu . Spowodowane jest to sposobem cięcia kwarcu i metodą jego wzbudzenia . Po prostu , kwarc może się wzbudzić na częstotliwości podstawowej , lub na harmonicznej.
    Jednak w prostych układach pomiarowych kwarc powinien się wzbudzać na częstotliwości podstawowej .
    W załączniku wskazałem miejsce przyłączenia miernika do układu.
  • #7 19 Mar 2006 15:33
    inkognito09
    Level 29  
    Dziękuje za wszystko, chyba już sobie poradze. jak by coś, to się jeszcze odezwa, ale narazie temat zamknięty. :D
Mouser  Search 4 million + Products
Browse Products