Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny Oleczka 1988

oleczek1988 19 Mar 2006 20:50 13049 35
  • Serdecznie witam wszystkich ktorzy interesuja sie DIY. Chcialem powiedziec ze DIY interesuje sie od niedawna ( 2 miesiace). Przegladalem rozne fora o tematyce DIY ( kolumny) i zaczalem rozmyslac nad projektem kolumn. Przegladalem wiele ciekawych konstyrukcji. W koncu p o dluzszym namysleniu postanowilem ze moj projekt bedzie wzorowany na kolumnach podlogowych DJ SMS i monitorkach Marask.

Przetworniki:

- wysokotonowy: ARV104-04-8
    - sredniotonowy: ARP-150-00-8
    - niskotonowy: STX GDN 22-120-8SS

Zwrotnice:
    Gotowa zwrotnica Janbo J-3A

Obudowa:
    wys./szer./gl./ - 70cm/26cm/28cm

Obudowa została wykonana z płyty wiórowej o grubosci 18mm. Objetosc wewnetrzna kolumny to 36L. !Obudowa nie ma zadnych wzmocnien wewnatrz! Calosc zostala klejona i uszczelniona klejem ''vikol''. Obudowa skrecana wkretami karotonowo gipsowymi o dl. 4,5cm i wkrecane co 10cm. nierownosci oczywiscie tradycyjnie zostaly pokryte szpachlowka i szlifowane papierem sciernym.
    Na kolumne została nalożona została gabka pod panele o grubosci 2mm ktora zostala przyklejona na klej 'butapren'.
    Dodatkowo na przedni panel poszla jeszcze jedna dodatkowa warstwa gabki co daje nam na przod 4mm. Na gabke zostal przyklejony material skoropodobny 'skaj'.
    Na bok kolumny zostaly doklejone boki ktore skladaja sie z płyty wiórowej o gr. 12mm. Dodatkowo zostaly oklejone okleina drewnopodobna.

Koszty:

Nie bede sie rozpisywal natemat ile mnie co kosztowlo. wszystko zapisywalem na kartce.
    Jak narazie to wynioslo mnie 392zł. Ale do tego jesscze musze kupic zwrotnice i wygluszenie. Calosc bedzie kosztowala mnie okolo 560zł.

Wrazenia :

Wczoraj podpialem pod wzmacniacz Pioneer A-225. Powie mwam ze graja o wiele lepiej niz Emesrony dwudrozne.
    Wysokie tony sie troche wybijaja ale potencjometr od wysokich tonow w wzmacniaczu zalatwia sprawe.
    Srednie so akurat nie wybijaja sie ponad poziom.
    A niskie no wiadomo bass. Nie powala jak sub ale jest ladny, szybki i nie muli.

Fotki:

Kolumny Oleczka 1988 Kolumny Oleczka 1988 Kolumny Oleczka 1988 Kolumny Oleczka 1988 Kolumny Oleczka 1988 Kolumny Oleczka 1988 Kolumny Oleczka 1988 Kolumny Oleczka 1988 Kolumny Oleczka 1988 Kolumny Oleczka 1988 Kolumny Oleczka 1988

Fajne!
  • #2 19 Mar 2006 21:06
    waper
    Poziom 11  

Gratulacje !
    Z wyglądu kolumny ocenie na 9-/10 bardzo fajny efekt z tą skurką :P
    Ogolnie troche ten stx tu nie pasuje mogles dac tesle 226, do kompletu, miekszy bas i lepszy jakościowo...ale chyba z stx jest go więcej. wiec kwestia gustu.
    Sam mam zamiar złożyc takie paczki tylko ze boki pozaokrąglane ładnie :)

• #4 19 Mar 2006 22:08
    tabaluszek
    Poziom 23  

Fotki sa :) Przemyslan konstrukcja. Osobiscie mi sie podoba ocena 5/6 :)
    Pozdrawiam :)

• #5 19 Mar 2006 22:21
    Caleb_
    Poziom 33  

z wygladu bardzo fajne. ciut moze nie pasowac ten GDN - moze lepiej jakby wszystko bylo na teslach to by bylo ladniej, ale i tak jest dobrze - ta skora niezly pomysl... nie jest jednak za duzy litraz? bas sie nie rozlazi? troche tez z tylu ten terminal jakby nie pasuje ;).

• #6 19 Mar 2006 22:25
    SaYruS1
    Poziom 23  

Ogólnie ładnie, jasne boki nawet pasują do czarnego przodu tylko mi nie pasuje ten głośnik stx, mógł być tesli a jak już stx to z membraną z celulozy, ładnie by się komponowało.
    pozdrawiam!!

• #7 19 Mar 2006 22:31
    skatman1986
    Poziom 12  

Bardzo ładnie zrobione :) Teraz mam dylemat bo buduje kolumny dając na przód siatkę, a ze skajem by to nie pasowało :P Jeszcze pomyśle nad tym jak kupie już głośniki. Basowy STX 27-300-8-SS, średni STX GDM-17-150-8-SS, albo jakaś tesla, i wysoki STX GDWT-8-150-8-PJ, albo też jakaś tesla. Tesli nie słyszałem więc nie wiem jak gra :( Pozdrawiam

• #8 19 Mar 2006 22:32
    de Virez
    Poziom 24  

pudelko bardzo ladne, zwrotnica ble... komentarze tez (te odnosnie kloru i wyglau glosnikow ;/
    oleczek jak niemasz jeszcze zwrotek, to poczytaj troche teorii i sam jakies zaprojektuj, wszstko lepsze od janbo.

• #9 19 Mar 2006 22:37
    marniu
    Poziom 25  

No i stało się kolega mnie wyprzedził ze skają ! a myslałem że będe pierwszy na forum który zaprezentuje coś innego niz fornir lub okleina drewnopodobna heheheh a tu masz taki numer kolega wykręcił ?
    sam właśnie zaczynam płyty docinac tylko moje będą na GDN 20/40 i GDWK 10/80/7 , skaj mam w kolorze złoty dąb w morde jeża dokładnie miałem taką koncepcje jak ty ! niestety teraz będe zmuszony zmienić moja wizje ,
    ogólnie są extra naprawde podobaja mi się ,

pozdr marniu

• #10 19 Mar 2006 23:00
    mlody_elektronik
    Poziom 27  

KOlumienki mi sie bardzo podobaja. Szkoda tylko ze zolta membrana trza bylo zastosowac juz jakiegos ARn'a. Ale tak widze ze nareszcie ktos zrobil kolumne na tanich przetwornikach, dobrych i niezawodnych.

Ogolnie konstrukcja przemyslala i dobrze wykonana.

• #11 20 Mar 2006 05:22
    oleczek1988
    Poziom 21  

Dziekuje wam za mile odpowiedzi. Wszystko staralem sie robic dokladnie. W tygodniu jak bede mial zwotnice to dopiero zrobie test kolumn no i oczywiscie czekam na dalsze wasze odpowiedzi.

• #12 22 Mar 2006 13:55
    miniofisio
    Poziom 12  

bardzo fajny projekt i dobre wykonanie
    ja chce zrobic prawie identyczne tylko z podwójnymi niskotonowymi albo z jednym więkrzym
    pozdrawiam

• #14 22 Mar 2006 17:13
    oleczek1988
    Poziom 21  

mrrudzin napisał:
    Oślepłem albo patrze nie tam gdzie należy. Fotek jak nie było tak nie ma...

Mrrudzin powiadzasz ze nie masz fotek !! Cos musisz miec nie tak z przegladarka. Podaj mi swoj e-mail to ci przesle

• #15 22 Mar 2006 18:04
    saimon500
    Poziom 14  

Bardzo pomysłowe wykonanie efekt końcowy godny pochwały ciekawe jak zagra ze zwrotnicami? Oby tak dalej
    pozdrawiam saimon

• #16 22 Mar 2006 18:10
    tabaluszek
    Poziom 23  

A wszystkie głosniki masz w jednej komoze czy w dwoch?????

• #17 22 Mar 2006 18:23
    wojtek999
    Poziom 16  

A mnie się tam podobają te żółte GDN-yL:) Przy czarnych byłoby zbyt monotonnie..jak dla mnie oczywiście:)

• #18 22 Mar 2006 21:29
    oleczek1988
    Poziom 21  

Glosniki nie maja komory. Gdyz na wysokotonowt sie nie robi raczej przegrody a srp ze wzgledu na swoja plastikowa '' doniczke '' nie potrzebuje. ale moglem zastosowac wzmocnienia konstrukcji. Przy nastepnej nie zapomne.
    Wojtek999 - wojtek mam takie samo zdanie jak ty ze zolte bardziej pasuja.

ciesze sie ze sa zwolennicy ktorym sie podobaja moje kolumny.

W weekend zaczne budowe suba. Projekcik bedzie taki sam jak przy podlogowkach :)

Musze przemyslec jaki wybiore i oczywiscie naped zeby zasilic ;]

• #19 24 Mar 2006 12:21
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

bardzo ładne kolumny i wszystkie miłe słowa zostały już napisane, ale:
    1. buda 36l za wielka, jeśli można ją rozkręcić to zmniejszysz ją wstawiając przegrodę(ja na głośniki "sc" przeznaczyłem 25l x szt)
    2. albo to jest refleks od lampy, albo wkręty srebrne, na greltonie kupisz fajne wkręty z łbem imbusowym(to będzie pełen wypas)
    3. ta zwrotnica janbo powinna mieć dobre cięcia dla tych przetworników

• #20 24 Mar 2006 14:13
    kris_k73
    Poziom 18  

Heh tutaj jesteś z tym cudem :)...moje też wykończone i do tego grają( jeszcze chyba nie optymalnie ,ale już tak)....ale fotek brak dla pochwalenia się ,są na kliszy ,czekają na wywołanie i scan :)

układ głośników - masz bardzo dobry,przemyślany,cenrta zbliżone maksymalnie :)

litraż - nie wypowiem się ,nie znam STX :(..u mne jest coś koło 30l na jednego ARN226 Tesli

zwrotnica - wiem kolega de Virez nie pochwala,ale licząc koszty i patrząc na solidnośc wykonania własnej ,wyszło by mnie o wiele drożej ,więc zdecydowałem się jednak również ze względu na wmiarę dobre cięcie dla mojego zestawu J3A i ....nie znam lepszej na dzień dzisiejszy ;p ,ale z czasem...

efekt wizulany - pomysł niczego sobie :):fronty troszkę poduszkowate :),nie za gruba ta gąbka jednak?..mnie kolorek boków jednak nie przypadł do gustu....moim zdaniem troszkę się gryzą i nie chodzi mi o jasność ,raczej o barwę jest hmm mało żywa...ale fotki nie musza oddawać w pełni rzeczywistości :)...a poza tym u mnie też jest daleko do ideału i pewnie nastepna będzie zupełnie inaczej wykończona ...więc to tylko nic nie znaczące,moje kręcenie nosem hehe...wkręty u mnie czarne do karton-gipsu,jak dla mnie bomba;)...porównując je z imbusami,wolę wkręty zdecydowanie:)

jak mieszkasz w Katowicach - możemy się umówić na testy i porównania...ja zwrotkę już mam ,więc tylko przełożymy;)

• #21 24 Mar 2006 14:51
    kiler1988
    Poziom 2  

hej.
    jak dla mnie w pełni przemyślana konstrukcja, bardzo ładny wygląd, co do brzmienia nie moge ocenić ale wszystko na + ;]
    pozdrawiam

• #22 25 Mar 2006 15:43
    Eliminator
    Poziom 24  

Mi sie osobiscie ten zółty nie podoba ale reszta chyba ok :P Chociaz jak dla mnie bardziej by mi sie jedno kolorowa skrzynka podobała :)

Pozdrawiam

• #23 02 Kwi 2006 07:26
    oleczek1988
    Poziom 21  

Wrazenia:

Wczoraj podpialem pod wzmacniacz Pioneer A-225. Powie mwam ze graja o wiele lepiej niz Emesrony dwudrozne.
    Wysokie tony sie troche wybijaja ale potencjometr od wysokich tonow w wzmacniaczu zalatwia sprawe.
    Srednie so akurat nie wybijaja sie ponad poziom.
    A niskie no wiadomo bass. Nie powala jak sub ale jest ladny, szybki i nie muli.

• #24 02 Kwi 2006 18:36
    kris_k73
    Poziom 18  

Jesteś pewny ,ze to tylko wosokie sie wybijają?A wiesz jaką częstotliwość obcina wzmacniacz dla tych wysokich?....
    Pytam bo sam przycinam i obcianam...ale mnie wyważone brzmienie wyszło dopiero przy równym tlumieniu średniaka i wysokich .....nie powiem o ile bo Ty masz bass-reflex więc wyższa skuteczność i porównanie mało obiektywne.

pozdrawiam

• #25 02 Kwi 2006 20:44
    Caleb_
    Poziom 33  

wysokie sie pewnie dlatego wybijaja, bo taka maja ch-ke arvki.
    oleczek: testowales kolumny na wszystkich potencjometrach od zmiany barwy wyzerowanych i bez loudnessa?

• #26 03 Kwi 2006 13:18
    oleczek1988
    Poziom 21  

Powiem wam ze podoba mi sie ich granie. Arv- tak ostrzegali mnie ale nie do przesady, mozna ja opanowac ;)

• #27 03 Kwi 2006 15:37
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

To chyba nie jest kwestia opanowania głośników, a przyzwyczajenie do ich dźwięku. SPL dla ARV i ARP to 91dB a ARN ma 85dB więc nic dziwnego, że wysokie się wybijają. Można zastosować tłumiki na średnie i wysokie i będzie git.

• #28 03 Kwi 2006 19:27
    Sein
    Poziom 9  

Ciekawy wyglad, tylko szkoda ze gdn stx mogles dac cosik podobnego do sredniego ale tak pozatym Spookooo paczki.Elo

• #29 19 Lis 2006 15:06
    oleczek1988
    Poziom 21  

Teraz kolumny napędzam amplitunerem Pioneer VSX 416 z racji tego że doszły do mojej konstrukcji monitorki i subwoofer.

Pozdrawiam wszystkich audiomaniaków :)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME