Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer aktywny na Tonsil 20/80/2 + TDA7294 [NELIK]

nelik1987 25 Mar 2006 08:32 24248 59
  • Witam ppopełniłem już dość dawno subwoofer aktywny i teraz myślę ze moge go przedstawić na elektrodzie.

Tak więc subwoofer wykonany z płyty wiórowej 18 mm, jest to sześcian foremny, Głosnik jest umieszczony w posdtawie, zasilanie głośnika to wzmacniaczna jedej kości TDA7294 + filtr dolnoprzepustowy. Najwięcej cczasu zabrało mi wykonanie panelu tylengo a takrze oklejanie które starałem się by było jak najlepsze. Panel wykonany jest z metalowej płyty i oklejony szablonem z papieru a nastepnie oklejony folią przezroczystą. Wszytskie połączenia są wykonane bardzo staranie, Tam gdzie kable łaczą się z zaciskami założone są końcówki. Jeżeli chodzi o resztę to oglądajcie foto.

Skrzynia z wytłumieniem

Testy z elektroniką

Wnętrze z elektroniką

Mocowanie kabli

Mierzenie panela

Panel po wycięciu otworów

Prawie gotowe otwory

Szlifowanie

Gniazdo zasilania

Prawie gotowy panel

Panel z diodami

Diody zasilania

Tylna ściana suba

Wyszpachlowana skrzynia

Szlifowanie

Oklejanie panelu

Panel oklejony szbalonem

Panel z folią ochronna

Panel z wyciętymi otworami

Gotowy panel 1

Gotowy panel 2

Gotowy panel 3

Gotowy panel 4

Gotowy panel 5

Gptpwy panel 6

Oklejanie 1

Oklejanie 2

Subwoofer oklejony

Panel od tyłu

Bass reflex

Kolec podstawy

Subwoofer od dołu

Subwoofer od przodu 1

Subwoofer od przodu 2

Subwoofer tył i dół

Subwoofer dół

grać gra całkiem ładnie, jedyne czego jeszcze nie zrobiłem to dobrze przyklejenie BR co powoduje czasami buczenie, świsty i wypadnie br od jego ciężaru i drgań ale jest to do zrobienie

Fajne!
  • #2 25 Mar 2006 09:13
    conQeror
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam

Wykonanie bardzo ładne, szczegulnie panel, możesz dokładnie opisac jak go zrobiłes??

Pozdrawiam

• #3 25 Mar 2006 10:15
    konti
    Poziom 27  

wykonanie wypasne ale jestem ciekawy jak zrobiles panel kurcze ja regeneruje stare gdn-y i chyba poszluze sie twoim schematem skrzyni :D

• #4 25 Mar 2006 10:18
    tabaluszek
    Poziom 23  

Wszystko bardzo fajne ale najlepszy jest ten panel. Podziel sie informacjami co i jak zrobiłes :) ocena 6/6

• #5 25 Mar 2006 12:05
    blantozaur
    Poziom 24  

wszystko fajnie , pokleczyles panel charakterystyka gdn-a
    ta h-k jest dla glosnika puszczonego pelnym pasmem bez dodatkow.
    robiac taka h-kę narysowal bym wykres w przedziale pracy suba tj 30-150 hz naniosl bym np. linią przerywaną wykres przy max reguolacji.

Zapewne bardzo sie starales o profesjonalny wyglad ;D

• #6 25 Mar 2006 12:23
    nelik1987

Poziom 31  

Dziekuję za pozytywne opinie. Co do wykresu to wpadłem na niego w ostaniej chwili przed drukowanie bo jakoś pusto mi tam było a wydaje mi się ze fajnie charakterystyka tego wygląda zresztą każdy kto do mnie przychodzi i tak nie wie co to za wykres :P

Co do panelu to robię to tak wyciołem kwardat 20x20cm z blach chyba 2 milimetry nastepnie wymierzłem wszytskie elementy wyciołem otwory (najlpeiej wywiercić pełno otworków a potem przecinać robiąć naprzykład wycinając kwadrat w blasze bo niestety nie dorobiłem si jeszcze palnika :) )
    Nastepnie zaprojektowałem panel tylni w AutoCAD wydrukowałem przykleiłem do blachy i zagiłem dobrze robi. Następnie przykeliłem na to wszytsko bezbarwną folię samoprzylepną ważne by zagiac rogi, wtedy wyciłem wszytskie otwory i wstawiłem elementy. W sumie coś duzo pracy ale wydaje mi sie efekt świetny bo nigdy nie podobały mi się robione panele z kawałka blachy które sa nie podpisane itd więc sam znalazłem sposób na zrobienie go (szczerze mówiac nie widziałem zęy ktoś jeszcze tak robił panele tylne do subów.

Jeżeli chcecie dokładnych informacji (poradnika, instrukcji) jak zbudować taki subwoofer to zapraszam na moje aukcje tam zawsze znajdziecie taki poradni, Podam link do mojego konta na allegro bo te aukcje coągle się kończą (tam już poszukajcie sobie moich aukcji

http://www.allegro.pl/show_user.php?search=nelik_stg

• #7 25 Mar 2006 15:20
    elektronik_lol
    Poziom 16  

Witam bardzo fajna konstrukcja.Najbardziej spodobal mi sie ten panel. A mam prośbe mógłbyś podać wymiary zewnętrzne tego suba, chociaż jeden bok przecież jest to sześcian foremny. he ale bardzo mi sie spodobała ta konstrukcjia. Pozdrawiam.

• #8 25 Mar 2006 16:01
    oleczek1988
    Poziom 21  

Bardzo ladnnw wykonanie. Czy jet to twoja konstrukcja ?? nawet jesli nie to i tak duze brawa. Podoba mi sie to co zrobiels. 6/6

• #9 25 Mar 2006 16:03
    Eliminator
    Poziom 24  

Bardzo mi sie podoba i wykonanie i pomysł. Ogolnie sub z głosnikiem od dołu jest spoko ( wizualnie bo nie wiem czy czyms to sie rózni) ale 5/5 za wykonanie :)

Pozdrawiam

• #10 26 Mar 2006 23:38
    nelik1987

Poziom 31  

oleczek1988 napisał:
    Bardzo ladnnw wykonanie. Czy jet to twoja konstrukcja ?? nawet jesli nie to i tak duze brawa. Podoba mi sie to co zrobiels. 6/6

Tak ta konstrukcja jest w 100% moim pomysłem wszytskie płytki projektowałem sam, itd., Jak buowałem tego suba to byłem jeszcze bardzo mało doswiadczony w elektronice bo stolarkę to już troszkę znałem. wszytskiego na temat elektroniki i budowy subwooefrów a takrze kolumn itp dowiedziałem się z intrnetu zrobienie tego duba zabrało mi prawie rok ale to ze względu na brk czasu i środków a między czasie zawsze się czego nowego nauczyłem i stosowałem to w subie. Chiałem podziękować wszytskiem użytkownikom tego forum za pomoc i rozwiązywanie moich problemów podczas budowy od nich właściwie się wszytskie nauczyłem.

• #11 27 Mar 2006 22:43
    devolt
    Poziom 21  

Hej subik fajny tylko szkoda ze nie dałeś jakiegos fornirku, lepiej by się prezentował:) sam posiadam suba na tym głośniczku i uwazam ze zasługuje on na jakies stylowe opakowanie. Ale to mały szczegół. Wiem jak to gra i uwazam że dobrze wybrałeś. Co do panelu i stwierdzenia:

nelik1987 napisał:
    (szczerze mówiac nie widziałem zęby ktoś jeszcze tak robił panele tylne do subów.

To ameryki nie odkryłeś :) wykonuje tak panele od paru ładnych lat do wiekszości swoich konstrukcji, gdy mam mało czasu lub nie potrzebuje nic lepszego. Jest nawet specjalny program do tego celu ABCOM Frontdesigner. Jest prosty jak budowa cepa i bardzo przyjemny w tworzeniu nowych paneli :)
    Do suba i bardziej ambitnych konstrukcji to polecam wydruk na folii i termotransfer na dobrze wyszlifowany aluminium... to dopiero profesjonalnie wygląda :) tak czy siak gratuluje udanej konstrukcji.
    Napisz jakim napięciem zasilasz TD'usza, bo ten głosniczek lubi sie ostro wychylać i przy slabym zasialaniu nie jest dobrze kontrolowany. Objawia się to zanikiem impulsu, a czasami nawet charczeniem nie z winy głośnika.

Pzdr Devolt

• #13 27 Mar 2006 23:36
    Miechonet
    Poziom 20  

Bardzo bobra konstrukcja. Wykończenie ok, jedyne co bym tu zmienił to głośnik na troche mocniejszy. Za bardzo nie pasuje do reszty. Ale i tak super. Pozdro.

Dodano po 1 [minuty]:

Powiem jeszcze jedno jak konstrułowałes obudowę pod głośnik to zrobiłeś to aż za dobrze.

• #15 28 Mar 2006 16:46
    elektronik_lol
    Poziom 16  

Witam ponownie.

A gdzie można znaleść ten program ABCOM Frontdesigner niemoge znaleść.

• #16 28 Mar 2006 18:21
    devolt
    Poziom 21  

W internecie :) eDonkey2000, emul , kaza co kto woli.

Nelik1987-> Co do zasilania to 37V jest juz ok, ja na początku miałem około 33V (24V na trafku) i było słabo teraz mam 39,5V i jest znaczna róznica w stosunku do poprzedniego. Oczywiście na plus:)

Miechonet-> Nie wiem co ty masz na mysli mówiac ze ten głosnik jest słaby, bo nie jest. Wiadomo ze dyskoteki z tego nie zrobisz ale do słuchania muzy i filmów wystarcza w zupełności. Basik bardzo ładnie sie komponuje z resztą pasma i jest przyjemny. Jedyną wadą jest to ze głosniczek wymaga dosyc sporej budy jak na swoją średnice, ale poza tym same plusy:)

• #17 29 Mar 2006 18:24
    Dj_Stone
    Poziom 12  

Hey!!
    Mam pytanie do devolt: napisałeś, żeby wydrukować panel na folii i zrobić termotransfer na aluminium, chodzi tutaj o popularne prasowanki do koszulek? Czy można to potem lakierować?
    Weź się ulituj i daj jakiegoś linka do tego programu do robienia paneli :( nie mogę znaleźć :cry:
    możesz nawet na maila instalkę wysłać, ominiemy prowizję :D
    będę bardzo bardzo wdzięczny!!

• #18 29 Mar 2006 19:03
    mariuszporęba
    Poziom 19  

dla mnie bomba!! bardzo mi sie podoba, tylko jeden minusik: niepotrzebnie na panelu jest ten wykres:D

podziel sie schematem, bo ja również mam subika, ale chce wmontować w niego zwmacniacz.

• #19 29 Mar 2006 20:48
    nelik1987

Poziom 31  

Wszytskie schematy sa na elektrodzie tylko szukac trzeba (poszukaj w tych tematów)

Dla początkujących -> Jak zbudować wzmacniacz na TDA7294
    Dla początkujących -> Jak Zbudować Zasilacz Symetryczny
    Dla początkujących -> Jak Wykonać Płytkę Drukowaną
    Dla początkujacych -> Jak zbudować filtr dolnoprzepust

• #20 09 Kwi 2006 14:35
    djspeed
    Poziom 17  

Co by nie mowic pojedyncze tda to malo dla tego glosnika. Ciekawie soe robi dopiero przy mostku albo pa300. Na 70W ten glosnik nie gra. Membrana lata jak szmata zero kontroli niby cos tam wali ale to nie to przy 150W juz jest tak jak powinno byc. Polecam sprawdzic. Odkryjecie en glosnik na nowo.

• #21 09 Kwi 2006 15:43
    Edzioman
    Poziom 13  

Na jednej kości i zasilaniu 2x40V tda ma około 35W - 40W mocy. Dlaczego? Bo ten Tonsil ma 8 ohm ! Marnujesz tylko świetny głośnik.

70W to ona ma na 4 ohm ...
    :D:D:D:D:D:D:D:D:D

djspeed --> nie ma sie co dziwic ze na jednym TDA nie gra :)

• #22 09 Kwi 2006 18:21
    nelik1987

Poziom 31  

No ja bym się kłucił wystarczy zobaczyć notę katalogową kolega chyba ją źle czyta !!!!! Oczywiscie mówilismy tutak o mocy przy znikeształceniach THD=0.5% ale przy napięciu jakie dałem czyli około 37 V to osiągam 70 W a nie 35-40 jak się koledze wydaje !!!!!!

• #23 09 Kwi 2006 20:02
    Edzioman
    Poziom 13  

Przyznaje się, mój bład. A to dlatego, że mam (a raczej miałem) ta kostke podłączoną do 2*40V i obciazałem ja 4 ohmowym glosnikiem. Wydawalo mi sie ze dopiero wtedy ma te 70W :) Dawno tego TDA nie urzywalem i nie pamietalem...

• #24 09 Kwi 2006 20:22
    Hefajstos
    Poziom 35  

Fajnie, tylko że:

- ten wykres jest z kosmosu (dotyczy głośnika w odgrodzie)
    - buda na oko za duża (ile ona ma litrów? 60?)

--
    pozdrawiam
    Hefi

• #25 09 Kwi 2006 21:38
    nelik1987

Poziom 31  

Edzioman napisał:
    Przyznaje się, mój bład. A to dlatego, że mam (a raczej miałem) ta kostke podłączoną do 2*40V i obciazałem ja 4 ohmowym glosnikiem. Wydawalo mi sie ze dopiero wtedy ma te 70W :) Dawno tego TDA nie urzywalem i nie pamietalem...

Więc jeżeli nie masz wiedzy lub pamięcie lub wydawało ci się coś to nie pisz takich głupot bo tylko temat zasmiecasz

Dodano po 1 [minuty]:

Hefajstos napisał:
    Fajnie, tylko że:

- ten wykres jest z kosmosu (dotyczy głośnika w odgrodzie)
    - buda na oko za duża (ile ona ma litrów? 60?)

--
    pozdrawiam
    Hefi

Moze i nie mozna dokładnie czytać tego wykresu dlatego napisałem że uzyskuję moc około.....

a co do budowy na oko to się grubo mylisz obudowa ma 40 litrów co po odjęciu objętosci głosnika wzmacniacz BR i całej reszty daje coś koło 37 litrów co jest optymalne dla tego głośnika !!!!!!! żostało to dokładnie policzone przez kolegów z forum za co bardzo dziękuję !!!

• #26 11 Kwi 2006 16:35
    damian-macaudio
    Poziom 10  

Bardzo ładne wykonanie ale po co ta okleina skoro ten woofer niekosztował napewno małe pieniądze Ciebie.

I mam zastrzezenia do głosnika ...........hmm tonsil do subwoofera --sie nienadaje przynajmniej jest moje takie odczycie sam mam na 250mm i efekt jest sredni.Ma mały skok zawieszenia i małe mozliwosci.

Ale spoko podoba mi sie 5/6

pozdrawiam

• #27 11 Kwi 2006 17:13
    devolt
    Poziom 21  

Chyba masz złe odczucie. Ten tonsil gra naprawde świetnie jak na 20cm. Wiadomo ze w pokoju powyzje 20m^2 zginie i pewnie efekt nie bedzie taki ale do 15m jest super. Chociaz nie sprawdzalem w wiekszym pokoiku. Dobrze wysterowany potrafi pokazać pazurki. Nie jest to jakis głośnik z super wysokiej półki, ale i tak uwazam go za bardzo dobry produkt. Wychylenie w tym głośniku nie jest wcale takie małe+-5.5mm To ze twoja 25 -ka gra kiepsko to nie znaczy ze kazdy mniejszy głośnik tez bedzie grał kiepsko:)

Pzdr Devolt

• #28 12 Kwi 2006 15:50
    !*ubbs*!
    Poziom 2  

I mam zastrzezenia do głosnika ...........hmm tonsil do subwoofera --sie nienadaje przynajmniej jest moje takie odczycie sam mam na 250mm i efekt jest sredni.Ma mały skok zawieszenia i małe mozliwosci

niekture małe głośniki mogom ładnie grac jak np. scan speak wifa czy celeston. podoba mi sie ten subik 5\5 :D

• #29 17 Kwi 2006 21:32
    Andrew147
    Poziom 15  

Subik wypas akurat też będę robił suba ale na STX 27cm 150W 8ohm na razie pasywny - jeśli wzmak nie wytrzyma to przerobię go na aktywny na tda...
    Generalnie wykonanie 10/10:) Ale wg mnie 20cm na sub to mało - małe zejście...chociaż nie wątpię, że będzie garć dobrze

• #30 17 Kwi 2006 22:24
    nelik1987

Poziom 31  

Andrew147 napisał:
    Subik wypas akurat też będę robił suba ale na STX 27cm 150W 8ohm na razie pasywny - jeśli wzmacniacz nie wytrzyma to przerobię go na aktywny na tda...
    Generalnie wykonanie 10/10:) Ale wg mnie 20cm na sub to mało - małe zejście...chociaż nie wątpię, że będzie garć dobrze

słuchajcie powiem coś takiego bo już mnie wszyscy denerwują na tym forum. Jezeli chodzi o krytykowanie konstrukcji, piszecie "wzmacniacz mógł być mocniejszy" " głosnik mógł byc większy", "głosnik mógł być mocniejszy" itd... to jest strasznie denerwujące jezeli konstruktor założył ze subwoofer czy cokolwiek innego ma być tak jak to zbudował to niech tak bedzie nie mówię tutaj tylko o subwooefach ale o wszytskich konstrukcjach na DIY. Zawsze moz być głośnik moceniejszy czy wiekszy czy mozna dać większego wzmaka ale jeżeli kontrukto tak załozył to tak ma być !!!!!! często chodzi o to że nie ma funduszy na konstrukcje. O ile ktoś nie popełnia rażących błędów nie nie wypominajcie my takich żeczy ze głosnik mógł być większy bo jak bym dał 30 cm to też byscie napisali ze głosnik mógł być większy. Tak samo jeżeli chodzi o wybór głośników piszecie mozę być ale powinnien być tonsil czy JBL zamiast tego Alphard !!!! nie każdego stać na drogie głosniki i kazdy robi według swoich upodobań a funduszy.

Dlatego proszę wszystkich forumowiczów i wzięcie sobie mojej wypowiedzi do serca...

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME