Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sub na STX-27-150

robball 25 Mar 2006 22:44 3897 17
  • Chciałbym przedstawić Wam moje ostatnie "dzieło" - sub na STX'ie 27-150. Kolega zamawiał sobie taki głośnik, to pomyślałem - kosztuje to 50PLN to wezmę jeden na próbę, zobaczymy co te stxy warte. I tak złożyłem sobie subika. Pójdzie on raczej na sprzedaż, jako że na codzień dysponuje altusami 140 i nie potrzeba im wsparcia - tym bardziej, że nie jestem maniakiem "Umcy umcy".
    Subik gra dość ciekawie, silne podbicie na charakterystyce wydaje się dawać "kopnięcie". Sprawdzałem też jak gra przy zatkanym otworze - wydaje się, że gorzej. Niestety testy przeprowadzałem napędziając go TDA1554, więc zbyt wiele osiągnąć się nie dało. Mam teraz w naprawie jakiegoś LDMa 2x200W, tak więc w ramach testów pomęczę trochę mój wynalazek :).

Trochę technikaliów:
    Głośnik STX-27-150-SC
    Obudowa 40l, płyta OSB 18mm
    Rura BR średnica 8cm, długośc 15cm, strojenie - nie pamiętam, ale wysokie :)

Wypowiadajcie się na temat konstrukcji, zadawajcie pytania.

Fajne!
  • #2 25 Mar 2006 22:49
    -ArtuR-
    Poziom 21  

noo ladne...
    tylko mogles glosnik przykrecic czarnymi srubami bo te srebne zbyt sie rzucaja w oczy....

pozdro

ArtuR

• #3 25 Mar 2006 23:22
    wiwo92
    Poziom 12  

w sumie to całkiem fajne, jedyne czego mi brakuje to narożników, podniosły by efekt wizualny

• #4 25 Mar 2006 23:27
    *dj*eliot*
    Poziom 16  

Mi sie podoba :D ocena to 5/6
    Osobiście dalbym kocyk czarny jednolot- taki bez rzadnych "wzorków" ale to już kwestia gustu :]
    Zmontowalem na szybko symulacje z której wynika ze BR o średnicy 8,2cm i dlugości 15cm (jak podawaleś) w paczce 40L stroji na 42 Hz.
    Uzyskuje duze podbicia przy 58 hz -naprawde DUZE :D sami zobaczcie :D
    ps. symulacja na modelu 8 omowym

• #5 26 Mar 2006 09:03
    tabaluszek
    Poziom 23  

Sub niczego sobie. Osobiscie bym to okleił okleina lub fornirem. Ocena 5/6 kup narozniki :) Pozdrawiam

• #6 26 Mar 2006 11:28
    djbolo
    Poziom 31  

Nawet ładnie wyszło, tylko wymieniłbym ten otwór BR. Trochę szpeci... Chyba najlepiej wyszedłby wizualnie profilowany matowy. Gdybyś wpuścił trochę głębiej płytę czołową i założył kratę na cały przód, wówczas konstrukcja nabrałaby więcej profesjonalizmu. Ale i tak ładnie jest :)

• #7 26 Mar 2006 11:36
    tabaluszek
    Poziom 23  

O tak ja bym dał br o srednicy 10cm i z wiekszym kołniezem :)

• #8 26 Mar 2006 12:18
    Eliminator
    Poziom 24  

Mnie osobiscie podoba sie projekt i ładnie jest wykonany chociaz przychyle sie do opini ze narozniki by sie przydały i jak by była czarna okleina to było by juz jak dla mnie super a teraz nie ukrywam ze dostajesz u mnie 5/6 . A nie myslałes nad załozeinem zadnego grila albo jakies osłonki by głosnik nie uległ zniszczeniu ?

• #9 26 Mar 2006 13:12
    robball
    Poziom 21  

Dopadłem jakąś siatkę ogrodową ale za miękka chyba jest. Kratki w kształcie koła nie chcę instalować, według mnie są brzydkie. Profesjonalna krata to już zwiększy koszt suba dość znacznie ( narazie koszt wszystkich materiałów to nie więcej niż 120PLN). O narożnikach pomyślę :)

• #10 26 Mar 2006 15:42
    Caleb_
    Poziom 33  

jak sie sub zachowuje na LDMie? ogolnie konstruckja mi sie nawet podoba, ale domowe suby lepsze ofornirowane

• #11 26 Mar 2006 15:57
    robball
    Poziom 21  

ldm jeszcze dętka, ale pracuję nad nim :)

Ldm jeden kanał sprawny, więc zapuściłem. To jest model SMX-11.
    Na wskaźniku nie przekraczałem poziomu -6dB. Po prostu ciężko byłoby wytrzymać więcej (może mam delikatne ucho). Wrażenia: mocne uderzenia, nawet się nie ciągnie za bardzo. Jednak głośnik dość mocno lata, jeśli dobrze pamiętam obniżenie strojenia 'podeprze' membranę w zakresie niższych rejestrów. Tak więc eksperyment z kolankiem 80mm trzeba przeprowadzić.

Ogólnie: sprzęt najlepiej gra przy kawałkach technicznych i tym podobnych, gorzej radzi sobie z gitarą basową, ale tego w sumie się spodziewałem. Niestety słychać trochę świsty powietrza przelatującego przez rurę BR.

• #12 28 Mar 2006 18:36
    Miki_13
    Poziom 12  

Subek bardzo ładnie wykończony, dobry wybór głośnika. A pisałeś że będziesz sprzedawał, na ile go sobie wyceniasz? Pytam bo jestem zainteresowany(zależy od ceny) :)

• #13 01 Kwi 2006 21:50
    robball
    Poziom 21  

Co do ceny to myślałem tak 220PLN.

Wydłużyłem rurkę BR w tym za pomocą kolanka PP fi75, kąt 45 stopni, wciśniętego na gorąco do środka rurki BR. Całkowita długośc rurki wyności teraz gdzieś 23cm. Bas dużo się poprawił - wyraźnie niższe zejście.

• #14 01 Kwi 2006 23:40
    poeta5
    Poziom 23  

Bardzo ładne! Chciałbym się dowiedzieć jak obijasz kolumnę, że nie widać na łączeń na krawędziach???

• #15 02 Kwi 2006 09:45
    mazekk
    Poziom 10  

poeta5 napisał:
    Bardzo ładne! Chciałbym się dowiedzieć jak obijasz kolumnę, że nie widać na łączeń na krawędziach???

Witam jezeli jeszcze nie probowales oklejac obudowy to nie jest wcale takie trudne tylko mosisz miec ostry nozyk np do tapet no i jak rowno wytniesz to samo sie tak zrobi ze nie bedzie widac laczen....

pozdrawiam !!!

Dodano po 45 [sekundy]:

poeta5 napisał:

Witam jezeli jeszcze nie probowales oklejac obudowy to nie jest wcale takie trudne tylko mosisz miec ostry nozyk np do tapet no i jak rowno wytniesz to samo sie tak zrobi ze nie bedzie widac laczen....

pozdrawiam !!!

• #16 02 Kwi 2006 12:02
    robball
    Poziom 21  

Już piszę jak oklejałem:

Potrzeba dwóch kawałków wykładziny. Jeden na przednia scianka, drugi na resztę. Oklejany najpierw ścianki: górną, boczne i dolną, łączenie robimy na dolnej. Oczywiście kleimy ścianki po kolei, za każdym razem przyciskając jakąś płytą i obciążając (zależnie od humoru albo kładłem 6x TS160VA po 3,5kg każdy, albo siadałem na wierzch - jakieś 73kg). Moja wykładzina jest w drobne paseczki, co znacznie ułatwia cięcie - nie potrzeba znaczyć długopisem. Dodatkowo nasiąknięta butaprenem daje się troszkę rozciągać, co kilka razy bardzo się przydało. Dobra, teraz kolej na tylną sciankę. Składa się ona z dwóch trapezów równoramiennych wychodzących z ścianek bocznych i dwóch trójkątów równoramiennych wychodzących z górnej i dolnej. Jednym słowem tak:
    \/
    |
    /\

Najpierw przyklejasz co to wystaje z boków a potem resztę. Jak już napisano: ostry nożyk i metalowa linijka to gwarancja sukcesu.

• #17 02 Kwi 2006 12:42
    ROŚ
    Poziom 15  

Faktycznie fajnie to wygląda. Ja zawsze miałem z tym problem i robiłem obie ścianki wpuszczane. Co do BR - dla mnie lepiej wygląda jak jest niesymetrycznie, w którymś rogu. Możesz spróbować i zamienić na HD-18 bo niektórzy sie "czepiają" :) pozdrowienia

• #18 06 Kwi 2006 13:37
    artczi
    Poziom 10  

Najbardziej w tym projekcie podoba mi się dokładnośc obicia materiałem. Nie każdemu wychodzi to tak dokładnie. Plus dla ciebie za to ;) Pozdrawiam.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME