Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer STX GDN-27-150-8-SS pierwsza konstrukcja

spoks 27 Mar 2006 13:18 7291 16
  • Witam!
    1.Wstęp
    Oto mój pierwszy subwoofer na STX GDN-27-150-8-SS. Nie jest to wyszukana konstrukcja, nie ma specjalnie czym się chwalić ale po to jest dział DIY żeby prezentować swoje wypociny. Z perspektywy przeprowadzonych prób i kolejnych godzin spędzonych na forum mam świadomość niedoskonałości mojego projektu jednak uważam, że jak na pierwszy raz wyszło nienajgorzej. Dodam jeszcze, że jest to konstrukcja budżetowa.

2.Geneza
    Do zbudowania subwoofera zainspirowały mnie:
    1. lektura forum elektroda.pl
    2. w mojej subiektywnej ocenie-łatwa do wykonania konstrukcja
    3. mierne wrażenia akustyczne seryjnego subwoofera z taniego zestawu kina domowego.
    4. wrodzone zainteresowanie majsterkowaniem
    5. niskie koszty (każde hobby kosztuje- ta zabawa nie była droga)

3.Przygotowania
    Prace nad projektem zacząłem od symulacji we wszystkim znanym programie WinISD (najpierw Beta potem PRO alpha) wybrałem wyżej wymieniony przetwornik (posiłkowałem się opiniami z forum i niską ceną) a następnie dobrałem skrzynię-chyba około 60l . Podczas wycinania desek uznałem, że nie chcę takiej wielkiej szafy i zmniejszyłem skrzynie na około 43l-tak zostało. Oczywiście jeszcze raz przeprowadziłem symulacje i dobrałem strojenie na 35 Hz-tunel o średnicy 80mm i długości 22cm.

5.Budowa skrzyni
    Skrzynia została wykonana z płyt wiórowych o grubości 20mm pochodzących z odzysku (stara solidna szafa made in PRL). Oczywiście każda ściana była klejona i gęsto skręcana wkrętami do drewna(4cm). Każda nieszczelność, których nie było zbyt wiele była wypełniana wikolem. Skrzynia nie posiada wzmocnień w środku jednak jest bardzo sztywna i solidna.
    Po skręceniu skrzynki nastąpił długi okres wykańczania: szlifowanie, szpachlowanie, wygładzanie-wszystko kilkakrotnie przy użyciu papieru ściernego i szpachli do drewna. Bardzo przydatnym narzędziem okazała się tarcza montowana na szlifierce kątowej do której przykleja się papier ścierny( połączenie typu rzep)-dobrze wyrównuje nierówności na łączeniach. Zależało mi na dokładnym przygotowaniu gdyż skrzynie chciałem pomalować przy użyciu narzędzi lakierniczych (pistolet, sprężarka). Po żmudnym okresie przygotowań wstawiłem skrzynie do zimnego garażu do malowania. Celowo wspomniałem „do zimnego”
    gdyż efekty moich prac lakierniczych nie są najlepsze z powodu dużej wilgotności i niskiej temperatury.(poprawię to w lato) Przestrzegam wszystkich przed malowaniem w zimnym wilgotnym garażu-farba jest zbyt gęsta, źle pokrywa powierzchnię i długo schnie. Wybrałem taką formę wykończenia eksperymentalnie i dlatego, że posiadam sprzęt lakierniczy-ogólnie polecam (zawsze można zmienić kolor).
    Ułożenie otworów na głośnik i b-r było podyktowane nieplanowanym wcześniej cięciem-stąd taki a nie inny układ. Skrzynia stoi na nóżkach ze sklepu meblowego a nie na kolcach-może kiedyś będą kolce tak jest bezpieczniej

6. Testy, poprawki wrażenia odsłuchowe
    Testy odsłuchowe wykonałem jeszcze przed ostateczny wykończeniem skrzyni, tuz po skręceniu i wygłuszeniu- chciałem mieć pewność, że to jakoś zagra a przynajmniej lepiej niż moja seryjna skrzynka. Dodam jeszcze na wstępie, że subwoofer pracuje jako pasywny i jest zasilany z amplitunera DVD magnat o mocy 100W (50 W RMS) przy 8 ohm. Zastępuje seryjnego suba o mocy 100W.( wiem, że to trochę mało mocy jak na STX GDN-27-150-8-SS-zrobiłem na zapas, teraz wiem że dobrze gra i myślę o zastosowaniu wzmacniacza zewnętrznego)
    Wygłuszenie-długie analizy i wniosek (powszechnie znany)
    Początkowo cały subwoofer był wyklejony gąbką o nazwie ekran akustyczny (grubość 2cm) zakupionej na www.stx.pl jak grał wtedy?- jakoś „beż życia”, był przytłumiony, nie powalał ciśnieniem. Stopniowo zacząłem usuwać gąbkę ze ścianek az doszedłem do stanu obecnego gdzie wygłuszona jest tylko tylnia ścianka powyżej tunelu b-r. Teraz jest OK.! aż sam się zdziwiłem z różnicy. Teraz gra mocno, „pełnym, soczystym basem” bardzo przyjemnym dla ucha. Doskonale potęguje efekty podczas oglądania filmów, muzyka także poprawnie-szybko i dosyć nisko kiedy trzeba.

7. Wnioski
    Jestem zadowolony z mojej pierwszej konstrukcji, pomimo braków wiedzy w momencie powstawania konstrukcji wyszło pozytywnie. Zdobyłem pewne doświadczenie-teraz może zrobił bym coś inaczej?
    Sprawuje się o niebo lepiej niż seryjny sub Magnata z taniego zestawu kina domowego.

Wszystkim polecam budowę podobnego zamiennika! zupełnie zmienia wrażenia dźwiękowe!

8. Koszty
    -głośnik STX GDN-27-150-8-SS: wg ceny ww.stx.pl+przesyłka
    -tunel bass-reflex : wg ceny ww.stx.pl
    -płyta wiórowa: odzysk
    -klej, szpachla, pap ścierny, farba,wkręty: ok. 25zł
    -nóżki: 4*0,4zł=1,6zł
    -gąbka wygłuszająca: wg ceny ww.stx.pl
    -terminal: odzysk

Suma: 100-120 zł

Proszę o sugestię co mógłbym jeszcze poprawić

Fajne!
  • #2 27 Mar 2006 13:32
    IronReiker
    Poziom 23  

no widze że starannie wykonany!! obudowa nie jest troche za duża. też mam suba na podobnym głośniku seria sc, gra naprawde fajnie jak za tą cene. swojego napedzam 200 watową końcówą i nic sie mu nie dzieje. jak bedziesz tobił do niego wzmaka to zainwestuj w odwracacz fazy, wg m,nie to podstawa w subie!!!! ni i filtr. Twoja konstrukcja mnie sie podoba 5/6.
    pozdro

• #3 27 Mar 2006 15:11
    tabaluszek
    Poziom 23  

Subik niczego sobie> ja bym jedynie dal drugi br po drugiej stronie i kolce :) ocenka 5\6

• #4 27 Mar 2006 15:22
    SaYruS1
    Poziom 23  

Trochę za duża ta ścianka przednia w stosunku do średnicy głośnika. Dobże że zdecydowałeś się na te 43l bo więcej nie ma sensu dawać. Też miałem suba na tym głośnuiku i zagrał dopiero niskim basem po solidnym wytłumieniu czyli gąbka 10cm na tylną i po 3cm po bokach i góra, dół.
    pozdrawiam

• #5 27 Mar 2006 17:30
    spoks
    Poziom 10  

Scianka przednia nieprzypadkowo jest trochę za duza, pozostawiłem zapas na wypadek montażu większego głośnika-gdyby obecny mnie niesatysfakcjonował. Ciągle mysle nad zamianą obecnego przetwornika na GDN-32-150-8-SC lub STX GDN 30/100/8SC -co o tym myślicie?-zagra lepiej?-na pewno optycznie poprawi to trochę wypełnienie, otwór rozwierce tylko w górę. Myslałem także nad 2 tunelami b-r jednak w przypadku srednicy 80mm(obecnie jest taki zainstalowany) długość tuneli przekracza wymiary konstrukcyjne-niewykonalne. Kolce-moze i spełniają swoja role, jeszcze poeksperymentuje. Oczywiscie poprawię lakierowanie, obecnie jest skórka pomarańczy a nie warstwa lakieru!

• #6 28 Mar 2006 17:09
    elektronik_lol
    Poziom 16  

Fajniutki subik. Dokładne wykonanie. naszlifowałeś sie pewnie troche.:d Ale efekt z ta farba jest spoko. Pozdrawiam.

• #7 28 Mar 2006 18:52
    Caleb_
    Poziom 33  

wyciagnales chyba najwiecej z tego glosnika - odpowiedni litraz i strojenie. dobrze, ze zmniejszyles "byka", bo bas moglby byc mulacy. nie podoba mi sie przednia scianka - za duza. poza tym nie ma co zmieniac glosnika. 30-100 to nieciekawy glosnik, a 32-150 pasuje do zamknietej i to troche wiekszej obudowy. zostaw tak jak jest tym bardziej ze jestes zadowolony. wykonczenie skrzynki natomiast ladne. szkoda tylko ze ta przednia scianka taka duza - chociaz ma to swoje plusy - mniej miejsca zajmuje w pokoju

• #8 28 Mar 2006 20:09
    SaYruS1
    Poziom 23  

Zgadzam się z Caleb_ ten głośnik 30-100 jest jednym z najbardziej nieudanych głośników które oferuje firma stx. Miał to buć tani zamiennik stxa w kolumnach na basach 30cm.

• #9 28 Mar 2006 21:09
    blade13
    Poziom 14  

Troche duza ta snciana przednia, mogles dac mniejszy ale dluzszy ablo jakos tak :) Ale ogolnie to konstrukcja niczego sobie! Bardzo ladna jak na pierwsza, przyznam sie ze moja pierwsza nie byla taka udana :D

• #10 29 Mar 2006 13:19
    spoks
    Poziom 10  

Zastanawiałem sie na zamianą głośnika żeby lepiej wypełnić ścianę przednią a ponadto przy większym głośniku sub zagral by inaczej-moze lepiej moze gorzej?-czysta ciekawość mną kieruje, chociaz może szkoda pracy bo po rozwierceniu otworu nie ma powrotu. Zostaje tak jak jest a ciekawość zaspokoje przy budowie kolejnej skrzynki!

• #11 29 Mar 2006 15:47
    Miki_13
    Poziom 12  

Jak będziesz chciał sprzedać głośnik lub całą skrzynie pisz. Głośnik mogę kupić :) A kostrukcja dobrze wykonana, ale skrzynia jakby na 32/150 czy coś takiego.

• #12 29 Mar 2006 17:49
    Caleb_
    Poziom 33  

skrzynia za mala litrazowo na cos wiekszego. 30cm wymagaja juz jednak obudow 50-80 litrowych, a nie 40, wiec moja rada - zostaw jak jest. chcesz cos innego to rob od nowa pake pod konkretny glosnik. teraz z tym jest optymalnie.

• #13 29 Mar 2006 22:18
    spoks
    Poziom 10  

Zgadzam się Celeb, to tylko niezaspokojona ciekawość podpowiada mi zebym cos zmienił. Jednak zostaje tak jak jest bo jest dobrze - apropos: największą wadą dobrego jest lepsze!:

• #14 30 Mar 2006 06:28
    oleczek1988
    Poziom 21  

Jak na pierwszy projekt. To spoko. LAdnie zrobiony. 5/6 ;) popraw tylko wyglad zewnetrzny

• #15 30 Mar 2006 12:40
    Powerbass
    Poziom 15  

witam
    dobre wykonanie na głośniku o nie głupich parametrach:Dmateriał do budowy z odzysku tez tak robie bo wychodzi taniej:D

• #16 22 Lis 2006 16:24
    spoks
    Poziom 10  

Prawie po roku wracam do tematu. Zamieniłem powyższy głośnik 10 calowy na większego brat STX 32/300W co się zmieniło napiszę w nowym temacie-mam porównanie 27/150W i 32/300W w identycznej budzie.

• #17 23 Lis 2006 20:02
    Miki_13
    Poziom 12  

Napisz coś o tym porównaniu, ja mam głośnik który kupiłem od Ciebie i w 41l br gra bardzo dobrze.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME