Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Kolektor słoneczny za 1500 zł

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Systemy Grzewcze Użytkowy -> Kolektor słoneczny za 1500 zł
Autor
Wiadomość
Deloo
Poziom 4
Poziom 4

Miasto: Olkusz

Post#2401 14 Kwi 2009 15:01   

Re: kolektor słoneczny za 1500 zł

Instalacyjna wykonana przez firmę "INSBUD" Producent kolektorów i automatyki

Jak widać 3 kolektory próżniowe 30 rurowe
Zbiornika na ciepłą wodę użytkową 300l + 800l bufor i dodatkowo kominek z wymiennikiem dymowym żadnego innego źródła ciepła

Kolektor ciepłą wodę dogrzewa w 90-95% i dobrze wspomaga centralne ogrzewanie

Niestety nie mogę powiedzieć jakie aktualnie są temperatury bo cała automatyka została zabudowana szafkami. Gdyż na brak pomieszczenie trzeba było zaadoptować część pokoju.
Powrót do góry

mslad
Poziom 1
Poziom 1

Miasto: DG

Post#2402 14 Kwi 2009 22:38   

Witam

W jaki sposób najlepiej zamontować czujniki temp do układu kolektor panelowy - bojler dwupłaszczowy ocieplony pianką? W którym miejscu na bojlerze bo na kolektorze to rozumiem ze na wylocie ciepłej wody. Przyklejacie je taśmą do rurki? Jestem na etapie budowy włącznika różnicowego bo ten za 9 zł z casto raczej słabo się sprawdza.

Pozdro
Powrót do góry

pirzol
Poziom 5
Poziom 5

Post#2403 15 Kwi 2009 00:21   

Witam

Kiedyś w tym topicu pokazałem ideę podpięcia kolektorów do zbiornika płaszczowego i instalacji CO, tak aby zminimalizować wydatki,
operacja się udała, pacjent żyje i ma się wyśmienicie :)

tu link do skromnego opisu oraz jeżeli ktoś chce kod programu do sterownika w Bascom...
http://www.rc-wheels.info/solary/index-solary.html

pozdrawiam
P
Powrót do góry

stanisław k
Poziom 9
Poziom 9

Miasto: raciborz

Post#2404 15 Kwi 2009 08:42   

starck1 napisał:
Witam wszystkich jestem tu nowy
Czytam to forum już kilka dni bo interesuje mnie wykonanie własnego systemu ogrzewania CWU. Piszecie dużo na temat kolektorów i wymienników lecz mało jest inf. na temat całej instalacji (zawory, zabezpieczenia, gdzie montować odpowietrzniki itp.)
Wracając do rzeczy jako , że nie posiadam dużych funduszy na wykonanie instalacji zamierzam wykorzystać stary wymiennik CWU który aktualnie podłączony jest do pieca C.O. Nie chce dużo ingerować z istniejącą instalację więc przyszedł mi do głowy taki pomysł żeby podłączyć mały zbiornik ok 60-80L z wykonaną wężownicą wg. opisów kolegów (rurka miedź fi 15 ok. 10m). Mały zrobiony własnoręcznie zbiornik wpiąć w zasilanie istniejącego zbiornika. Na wyjściu istniejącego bojlera zrobić pętlę do małego bojlera w ok 1/3 wys. Pozwoli to na grawitacyjny obieg wody w obu zbiornikach jak również dobre mieszanie się wody.
OTO SCHEMAT:

Witam gorąco

Kolego starck1 moim zdaniem powinno dobrze działac to twoje cacko
obawiam się tylko jednego nie wiem czy przez tą pętle woda nie ominie dużego zbiornika i nie popłynie z małego prosto do instalacji rurą cyrkulacyjną
Życzę satysfakcji z tworzenia własnego kolektora

Pozdrawiam Stanisław
Powrót do góry

Tarnus
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: Nowy Sacz

Post#2405 15 Kwi 2009 09:05   

Deloo napisał:
Instalacyjna wykonana przez firmę "INSBUD" Producent kolektorów i automatyki

Jak widać 3 kolektory próżniowe 30 rurowe
Zbiornika na ciepłą wodę użytkową 300l + 800l bufor i dodatkowo kominek z wymiennikiem dymowym żadnego innego źródła ciepła

Kolektor ciepłą wodę dogrzewa w 90-95% i dobrze wspomaga centralne ogrzewanie

Możesz podać jaki konkretny model kolektora ?
Co znaczy wodę dogrzewa w 90-95% ? Masz na myśli W lecie, w zimie? Czy zapotrzebowanie roczne?
Zwróć uwage że gdy zadam kryterium 20 stopni to okaże się że kolektor z węża ogrodowego będzie dogrzewał wodę w 100% !

Marek
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 15 Kwi 2009 09:05   

Powrót do góry

Deloo
Poziom 4
Poziom 4

Post#2406 15 Kwi 2009 10:11   

Tarnus napisał:

Co znaczy wodę dogrzewa w 90-95% ? Masz na myśli W lecie, w zimie? Czy zapotrzebowanie roczne?
Zwróć uwage że gdy zadam kryterium 20 stopni to okaże się że kolektor z węża ogrodowego będzie dogrzewał wodę w 100% !

Marek

Jest to kolektor próżniowy rurowy z rurką ciepła Heat-Pipe
Ciepła woda latem jest zawsze w nadmiarze, 90-95% tyczy się całego roku. Na zaawansowanym jest ustawiony limit temperatury cwu na 70stopni i ta temperatura jest osiągana praktycznie przez cały rok
Powrót do góry

starck1
Poziom 7
Poziom 7

Miasto: iława

Post#2407 15 Kwi 2009 12:13   

kolego Stanisławie
mam takie obawy co do tego schematu podłonczenie bojlerów
,że rurka łącząca dolny bojler z górnym 1/2 cala może być za mała i nie będzie dobrze cyrkulować ciepła woda do górnego bojlera. Dlategio wymyśliłem tą pętlę, a swoją drogą to można by w tą cyrkulacyjną rurkę też 1/2 cala dać jakiś zawór zwrotny z osłabioną sprężynką co ty na to

Dodano po 1 [godziny] 59 [minuty]:

witam wszystkich
Czy ktoś próbował zrobić taki panel

Myślę nad wykorzystaniem puszek alu po piwie czy red bull.
Odstępy między rzędami puszek około 5cm na wełnie czy styropianie pod rurkami można byłoby dać jakąś warstwę odblaskową typu lustro, które odbijałoby promienie słoneczne i dogrzewało dolną cześć puszek. Nie wiem tylko czy rurka miedziana wewnątrz puszek nagrzewałaby się tak samo dobrze jak wtedy gdy jest ona na całej długości przylutowana do płaskiego absorbera. W końcu jest tam tylko rozgrzane powietrze które nie jest dobrym przewodnikiem ciepła

co myślicie o tym pomyśle a może już ktoś eksperymentował???
napiszcie prosze
Powrót do góry

kamilb9
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: Raków

Post#2408 15 Kwi 2009 13:12   

Deloo napisał:
Tarnus napisał:

Marek

Jest to kolektor próżniowy rurowy z rurką ciepła Heat-Pipe
Ciepła woda latem jest zawsze w nadmiarze, 90-95% tyczy się całego roku. Na zaawansowanym jest ustawiony limit temperatury cwu na 70stopni i ta temperatura jest osiągana praktycznie przez cały rok

Czy to oznacza że osiągasz temperature 70 stopni nawet w pochmurne dni?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 15 Kwi 2009 13:12   

Powrót do góry

Deloo
Poziom 4
Poziom 4

Post#2409 15 Kwi 2009 13:35   

Jeśli jest pochmurno ale jasno to tak ale jak będzie totalnie zachmurzone to max 40 jeżeli rozładuje zbiornik do końca ale to sie rzadko zdarza
Powrót do góry

darki35
Poziom 7
Poziom 7

Post#2410 15 Kwi 2009 16:46   

Witam !!!

pirzol napisał:

Kiedyś w tym topicu pokazałem ideę podpięcia kolektorów do zbiornika płaszczowego i instalacji CO, tak aby zminimalizować wydatki,
operacja się udała, pacjent żyje i ma się wyśmienicie :)

Spojrzałem na Twoją instatalację i widzę tu obieg otwarty a więc czy kolektorki pracują na wodzie i czy nie boisz się że któregoś ranka zamarzną ;) ? Jak długo je używasz i czy nie masz problemu z zakamienianiem ich ?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 15 Kwi 2009 16:46   

Powrót do góry

greenpeace
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Ostrołęka

Post#2411 15 Kwi 2009 20:16   

Deloo: Podstawiłem kilka liczb podanych przez Ciebie do wzorów i wyszło mi, że jesteś pierwszym w Polsce (jak nie w galaktyce) właścicielem Perpetum Mobile. Uzyskujesz więcej energii z kolektorów niz dostarcza do nich słońce!
Napisz proszę jaka jest ich powierzchnia bo mi wychodzi, że bajki opowiadasz.
Powrót do góry

numerek12
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: trójmiasto

Post#2412 15 Kwi 2009 20:33   

mnie również nie przekonuje post Deloo

hmm dziwne wyniki wychodzą ...
widać w olkuszu nawet samo światło powoduje wzrost temp w kolektorach ... cuda panie cuda !

a ja głupi zawsze myślałem że to promieniowanie nagrzewa kolektor czy to płaski czy próżniowy

przychodzi mi do głowy myśl że Deloo jest sprzedawcą i zachwala te kolektory pod niebiosa bo za mała sprzedaż ?
to się chyba zwie marketing

pokaże wam coś, trochę opowiem, a sami poprosicie o namiary do sprzedawcy

a może jestem przewrażliwiony ...?
Powrót do góry

Deloo
Poziom 4
Poziom 4

Post#2413 16 Kwi 2009 09:28   

Ja tu nikogo nie zmuszam by w to wierzył

Są to 3 połacie kolektora 30 rurowego
Dobowy uzysk energetyczny jednego kolektora przy nasłonecznieniu średnim 800W/m2 jest równy 1,4 KW
Takie wartość podaje producent.
Powrót do góry

Tarnus
Poziom 17
Poziom 17

Post#2414 16 Kwi 2009 11:59   

Deloo napisał:

Dobowy uzysk energetyczny jednego kolektora przy nasłonecznieniu średnim 800W/m2 jest równy 1,4 KW

Ale ściemniasz. Piszesz niezrozumale i nielogiczne a jak sie dokładniej zapytać to powtarzasz jak papuga to co ci powiedział producent.

A ja już wiem jakie to są kolektory bo zadzwoniłem gdzie trzeba.

Twoje kolektory to chinszczyzna 58mm coś takiego jak tu: http://www.solarenergy.ch/factsheets/scf1026de.pdf
albu tu 18 rurowy : http://www.solarenergy.ch/factsheets/scf846de.pdf
albo tu znowu 30 rurowy: http://www.solarenergy.ch/factsheets/scf911de.pdf
I parę innych jeszcze tam znajdziesz :)

Są to rury sprowadzane z Chin i sprzedawane przez kilku "producentów". Zapytaj w insbudzie o numer certyfikatu SPF to się zdziwisz. Mnie nie chcieli dać :)

A tu dla porównania masz Hewalexa który jest dość popularny w Polsce
http://www.solarenergy.ch/factsheets/scf825de.pdf i bez łaski uzyskasz informację na temat produktu i jego certyfikatów.

Jak widzisz na potrzeby ciepłej wody użytkowej w Szwajcarskim Instytucie SPF z 1m2 absorbera Hewalexa uzyskano 520kWh rocznie a z twojej chinszczyzny w najlepszym przypadku 543kWh. przy czym zauważ że dla 18 rurowego a więc zbliżonej powierzchni absorbera do Hewalexa już wynik był cieniuuutkiii i wyniósł już tylko 466kWh/m2

Absorber hewalexa to 1,8m2 a twój 2,4m2.
Hewalexa kupisz za 1200 zł a twoje za około 3000zł
Rocznie z 3 hewalexów które kosztują razem 3600zł uzyskamy 2800kWh a z 3 twoich 3900kWh ale za cenę 9000zł !
To wolałbym już zrobić instalację z 7 hewalexów (6552kWh rocznie !) za cenę 8400zł
A bajki o wyższości próżniowych w zimie włóż między książki.
Awaryjność próżniowych (pękaja niestety) i o tym że jak je śnieg zasypie albo oblodzi szron to ich nie odczyścisz tak łatwo jak płaskich a to dodatkowe straty. Zobacz zdjęcia kolektorów próżniowych zrobione w słoneczny zimowy dzień. Zdjęcia umieszczone są tu na forum.
http://obrazki.elektroda.net/49_1239264641.jpg
http://obrazki.elektroda.net/47_1239264784.jpg
Na tym pierwszym widać nawet uszkodzoną rurę a sądząc po cieniu kolektora na ścianie zdjęcie zrobione po południu więc przez cały dzien nic nie zagrzał!

A teraz zapytam poważnie. Kiedy ma się zwrócić twoja instalacja ?

Ty sprzedawcą jesteś jak nic!

Marek
Powrót do góry

greenpeace
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Ostrołęka

Post#2415 16 Kwi 2009 12:57   

Deloo: No to patrz:
1400W(dobowo)/6h (godzin nasłonecznienia) = 233 W/h
233W x 3 kolektory = 700W
P=(4160 x 40 x 300)/3600 = 13866W to moc potrzebna by w ciągu 1 godziny podgrzać 300l wody o 40 stopni. 13866W/6h=2311W taką moc ciągłą musisz dostarczyć w ciągu godziny.
Ponad 300% - bajki nam Kolega Deloo opowiada :D Takie rzeczy to tylko na Alledrogo! :D
Już lece, biegne, kupuje takie kolektory!
Powrót do góry

Tarnus
Poziom 17
Poziom 17

Post#2416 16 Kwi 2009 13:25   

greenpeace napisał:
Deloo: No to patrz:
1400W(dobowo)/6h (godzin nasłonecznienia) = 233 W/h
233W x 3 kolektory = 700W
P=(4160 x 40 x 300)/3600 = 13866W to moc potrzebna by w ciągu 1 godziny podgrzać 300l wody o 40 stopni. 13866W/6h=2311W taką moc ciągłą musisz dostarczyć w ciągu godziny.
Ponad 300% - bajki nam Kolega Deloo opowiada :D Takie rzeczy to tylko na Alledrogo! :D
Już lece, biegne, kupuje takie kolektory!

On chyba ma te 70 stopni bo wody nie puszcza z kranów i mu się akumuluje hłe hłe hłe.

Pokusiłem się o przeanalizowanie ofert na alledrogo:
Poszukajcie ofert dotyczące kolektorów Ulrich
Sprzedawcy odwołują się zawsze do numeru badań C846LPEN który to numer dotyczy niestety ale kolektora 18 rurowego.

Albo niejaka firma solmann chwalą się że mają SPF ale nie chcą podać jaki numer :) Pan Rojna z którym rozmawiałem chyba kręci jakieś niesmaczne lody.
No i Insbud tez nie chce podać numeru badań.

A ten rodzynek http://www.allegro.pl/item608165513_kolektory_sloneczne_prozniowe_heat_pipe_15_rur.html tylko 15 rur (znowu te same) i powierzchnia czynna aż 2m² ?

Co my tu mamy jeszcze. Aaa na stronie: http://www.insbud.net/pl/instalacje_solarne/id_78.html twierdzą że konstrukcja ich kolektora jest OK bo rurka w środku i zakorkowana i wogóle ach ech. A ja widzę że tego typu rura którą oni wskazali jako zły wyrób, potrafi sobie radzić lepiej niż to czym oni handlują. Ooo tu to widać: http://www.solarenergy.ch/factsheets/scf1055de.pdf

Wielu sprzedawców dumnie nazywa badanie w SPF uzyskaniem certyfikatu a ten "certyfikat" to tylko wynik zwykłego badania które przechodzi KAŻDY zgłoszony do SPF kolektor no chyba że się rozsypie i nie zdołają go uruchomić :)

Nie dajmy się zwariować.

Marek
Powrót do góry

Qla
Poziom 11
Poziom 11

Post#2417 16 Kwi 2009 14:00   

Deloo napisał:

czyli jeśli dobrze rozumiem to wyprodukuje on 1.4KW - tak ?

hm ... ja mam dwa panele grzejnikowe i przez 8 godzin przy średnim nasłonecznieniu - jak podajesz - podgrzeje mi ok. 270 litrów wody o ok. 7 stopni (od 35 ).
Wychodzi mi, że zyskałem ok 4KW.
Coś chyba tu nie tak z tymi próżniowymi - albo ja źle liczę.
Powrót do góry

Tarnus
Poziom 17
Poziom 17

Post#2418 16 Kwi 2009 14:28   

Qla napisał:
Deloo napisał:

czyli jeśli dobrze rozumiem to wyprodukuje on 1.4KW - tak ?

hm ... ja mam dwa panele grzejnikowe i przez 8 godzin przy średnim nasłonecznieniu - jak podajesz - podgrzeje mi ok. 270 litrów wody o ok. 7 stopni (od 35 ).
Wychodzi mi, że zyskałem ok 4KW.
Coś chyba tu nie tak z tymi próżniowymi - albo ja źle liczę.

Tak to jest jak sprzedawca naczyta się sloganów których nie rozumie.

Marek
Powrót do góry

art_2008_a
Poziom 8
Poziom 8

Post#2419 16 Kwi 2009 15:24   

Tarnus napisał:

A ten rodzynek http://www.allegro.pl/item608165513_kolektory_sloneczne_prozniowe_heat_pipe_15_rur.html tylko 15 rur (znowu te same) i powierzchnia czynna aż 2m² ?

Nie dajmy się zwariować.

Marek

heh a jaki kit na tej aukcji allegro :

Energia na kryzys kolektory próżniowe
Szczególnie, w okresie kryzysu należy stosować energię o najniższych kosztach pozyskiwania. Taką energią jest energia słoneczna. Pozostaje jedynie sposób jej pozyskiwania.
Najkorzystniejszym sposobem jest zastosowanie kolektorów słonecznych. Dostępne są dwa rodzaje kolektorów: - płaskie, -próżniowe rurowe. Najkorzystniejsze parametry zapewnia kolektor próżniowy rurowy, z wymiennikiem typu Heat Pipe.
Kolektory próżniowe mają zdecydowanie lepsze uzyski energii słonecznej, w okresach przejściowych oraz w zimie. Kolektory te, znajdują szerokie zastosowanie, w układach przygotowania ciepłej wody użytkowej i w układach wspomagania ogrzewania.

energia na kryzys ?? chyba dla idiotów .. za 8.000 zeta za cały zestaw które nie zwrócą sie nigdy !!
a i jeszcze ... szerokie zastosowanie ...heh tak jasne a szczególnie w Polsce gdzie średnia pensja jest kosmicznie wysoka i takie 8 tys zeta to pryszcz....
marketing i to kiepski !!

jakoś mam wrażenie, że jeśli jakieś koszty się zwrócą to tylko tych własnoręcznie zrobionych płaskich kolektorów.
Może lepiej skupmy się na kolektorach za 1500 zeta robionych samemu a nie cudach. ( od cudów już mamy w Polsce jedną ekipę...)
Powrót do góry

sn-rf
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: Rzeszów

Post#2420 16 Kwi 2009 18:05   

Witam,

art_2008_a napisał:
[...]heh a jaki kit na tej aukcji allegro :[...]
energia na kryzys ?? chyba dla idiotów .. za 8.000 zeta za cały zestaw które nie zwrócą sie nigdy !!
a i jeszcze ... szerokie zastosowanie ...heh tak jasne a szczególnie w Polsce gdzie średnia pensja jest kosmicznie wysoka i takie 8 tys zeta to pryszcz....
marketing i to kiepski !!

Niestety masz racje. Pełno w sieci niedomówień i marketingowej ściemy. Czasami trafiają się wiatraki (i to o pionowej osi obrotu), które z metra kwadratowego powierzchni przy wietrze 5m/s uzyskują setki watów. Do tego w większości zaspokajają zapotrzebowanie na prąd w domu jednorodzinnym. Chciał bym poznać sekret ich budowy ;). W tym temacie pisałem ostatnio u siebie na stronie.

pozdrawiam,
Piotrek
Powrót do góry

Borato
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Okolice Sulęczyna

Post#2421 16 Kwi 2009 19:04   

Witam.
No i wreszcie jest gadzina na dachu . 2,25x1,25m kryty szybami z demobilu 4mm.szyby osadzone we własnoręcznie spawanej ramie(hiphip,premiera i pierwsze poważne spawy) z kątownika 30x30x3.
Rama o takich rozmiarach jest makabrycznie wiotka.Całe pudło też jest bardziej wiotkie niż się spodziewałem.NIGDY WIĘCEJ.
Następne kolektory grzeczne 1x2m nie więcej. Podczas montażu we dwójkę czy w trójkę by się cholera połamała.Szyby w takiej ilości są jednak ciężkie.
W garażu, dokąd tłoczy powietrze(mały 65mm went.od kompa) zrobiło się wyraźnie cieplej.Jutro wygrzebię termometr i zatrzymam wentylatorek,żeby sprawdzić temp. stagnacji. Rurka na czujkę jest przy wylocie ciepłego powietrza.
Kolektor słoneczny za 1500 zł Kolektor słoneczny za 1500 zł Kolektor słoneczny za 1500 zł Kolektor słoneczny za 1500 zł Kolektor słoneczny za 1500 zł .
Automatyka wisi w pudełku na ścianie.Czujka temp. to kt 81210 i zestaw z kitu.
Lada dzień podłączę.Ssanie powietrza z zewnątrz ale i tak jest duużo cieplej w garażu jak było.A nad garażem kuchnia,łazienka i nasza sypialnia wiec w rezultacie jakaś część tego extra ciepła i tak zostanie wchłonięta przez strop.
Koszt to kątownik ze sklepu bo reszta materiałów zdobyczna lub z własnych zapasów.Oraz kupne rury 80mm Alu elastyczne,wełna mineralna 50mm do ich izolacji i rury 110mm ocynk+regulowane kolanka.Musiałem bowiem kolektor umieścić na dachu nad wjazdem do garażu i przesyłać powietrze rurami.
Borato
Powrót do góry

dulka
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: Goleniów

Post#2422 16 Kwi 2009 22:40   

Witam, w debiucie mam kilka pytań:
1.Czy ktoś próbował wykonać kolektor tzn absorber i rurki z aluminium/rurki bądż profile AL zamknięte/
2Jeżeli tak,to blacha jakiej grubości
3.Zastosować jedną szybę np 5mm,czy dwie np 3mm i 4mm oddzielone od siebie-jak termizol w oknach
4.Wełna mineralna gr 4-5cm z folią AL-folią do środka czy na zewnątrz
Dzięki za pomocną dłoń.
Powrót do góry

bachus1
Specjalista - kolektory słoneczne
Specjalista - kolektory słoneczne

Miasto: gdańsk

Post#2423 16 Kwi 2009 23:31   

Witam.
sn-rf napisał:
Cytat:
Niestety masz racje. Pełno w sieci niedomówień i marketingowej ściemy

Ale jest też trochę prawdy; http://www.bachus.com.pl/wicia/index.php?site=publikacja1
pozdrawiam
Powrót do góry

starck1
Poziom 7
Poziom 7

Post#2424 17 Kwi 2009 07:07   

chyba o mnie zapomnieliście co sądzicie moim o proj kolektora ????
Powrót do góry

Borato
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Okolice Sulęczyna

Post#2425 17 Kwi 2009 07:18   

Witam.
Do dulka: wystarczy jedna szyba 4mm a wełna folią alu na zewnątrz, tzn. od dachu.
starck1 myślę,że wkładanie rurek Cu do puszek mija się z celem.
Borato
Powrót do góry

starck1
Poziom 7
Poziom 7

Post#2426 17 Kwi 2009 08:43   

dlaczego? myślisz pewnie że będzie za mała powierzchnia styku puszki z rurką. W końcu lutowana będzie do rurki tylko przy dnie.
Myślę że gorące powietrze wewnątrz puszki przekaże się do rurki, a poza tym gdyby to działało mielibyśmy większą powierzchnię absorbera nią w przypadku płaskiego
Powrót do góry

art_2008_a
Poziom 8
Poziom 8

Post#2427 17 Kwi 2009 10:13   

bachus1 napisał:
Witam.
sn-rf napisał:
Cytat:
Niestety masz racje. Pełno w sieci niedomówień i marketingowej ściemy

Ale jest też trochę prawdy; http://www.bachus.com.pl/wicia/index.php?site=publikacja1
pozdrawiam

No tak, racja, trochę prawdy także jest i dobrze, że technologia sie rozwija. Może kiedyś sam takie kupię i zamontuję, ponieważ kolektory próżniowe niewątpliwie mają swoje zalety. Ale dziś też prawda jest taka, że Niemiec może po miesiącu pracy zakupić taki zestaw próżniowy za 9 tys a ile miesięcy musi pracować na to przeciętny Kowalski z nad Wisły ?? Ile ?? no właśnie i tu jest problem i chyba jesteśmy skazani na tańsze rozwiązania .. te domowe. mamy sporo słońca ale łapanie go takim kosztem.. sorry no chciał bym aby mnie było stać ale tak nie jest. Więc live is brutal i budujemy kolektor płaski, nieco przewymiarowany ( bo nie mamy farby tinox lub sunselect :) ) i nie liżemy cukierka przez szybę jakim jest kolektor próżniowy. Jak zacznę zarabiać 1800 EUR to zmienię poglądy, na razie większość z nas zarabia tyle, tylko że waluta jest inna.
dość o tym.

Przesyłam wyrazy uznania dla Borato... piękna robota. Sam myslałem o dogrzaniu domu w okresach przejściowych. Chyba bliżej przyjżę się tej konstrukcji

do starck1.. Chyba jednak Borato ma rację.. puszki będą super do kolektora powietrznego ale jeśli chodzi tylko o ciepłą wodę... to lepiej porządnie przylutować absorber do płaskiej blachy, no chyba że chcemy kombajn... i ciepła woda i ciepłe powietrze z jednego panela... wtedy warto przemyśleć.
Powrót do góry

sn-rf
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: Rzeszów

Post#2428 17 Kwi 2009 10:52   

Witam,

Borato napisał:
[...]W garażu, dokąd tłoczy powietrze(mały 65mm went.od kompa) zrobiło się wyraźnie cieplej.Jutro wygrzebię termometr i zatrzymam wentylatorek,żeby sprawdzić temp. stagnacji. Rurka na czujkę jest przy wylocie ciepłego powietrza.[...]

gratulacje! Zacnie to wygląda. Z niecierpliwością czekam na wyniki pomiarów :).

Teraz z innej beczki. Każdy, kto będzie spawać swój zbiornik pewnie zastanawia się nad zabezpieczeniem antykorozyjnym. Pogrzebałem trochę i jak sądzę są efekty. Podstawowe kryterium - wymagany atest do kontaktu powłoki antykorozyjnej z żywnością i zdolność pracy tej powłoki w temperaturze przynajmniej do 100°C.

Kandytat 1 - cynkowanie ogniowe - około 1,4-1,6 zł netto/kg żelastwa do ocynkowania. Wymagane odpowiednie przygotowanie powierzchni (najlepiej piaskowanie), odpowiedni gatunek stali oraz "otwory technologiczne" - tak, by stopiony cynk mógł się dostać we wszystkie zakamarki, oraz mógł się oczywiście wydostać. Niezalecane są spawy wykonane elektrodą otuloną. Dodatkowo podobno z ocynkiem w wysokich temperaturach "zaczyna się coś dziać" - pewnie szybciej go ubywa.

Kandydat 2 - farba Brantho-Korrux 3in1. Mniejsze wymagania co do powierzchni, można malować nią dużo więcej materiałów niż tylko odpowiedni gatunek stali. Wytrzymuje wysokie temperatury (w środowisku suchym do 300°C), wysoka trwałość. Cena - kolor Ral 3009, 0,75 litra - 11,74 Euro netto. Można zamówić przez Internet, dostawa kurierem.

Ma ktoś jakichś jeszcze kandydatów (z racji kosztów pomijam pomysł wykonania zbiornika z nierdzewki ;))?

pozdrawiam,
Piotrek
Powrót do góry

Semir
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Rybnik

Post#2429 17 Kwi 2009 11:36   

sn-rf napisał:

Ma ktoś jakichś jeszcze kandydatów (z racji kosztów pomijam pomysł wykonania zbiornika z nierdzewki ;))?
pozdrawiam,
Piotrek

Najbliższy dostępny a zarazem najtańszy "kandydat" to blacha czarna (może być kotłowa). Zakładam, że ten zbiornik będzie służył tylko jako magazyn ciepła a nie wody pitnej. Po nalaniu do niego wody o temp. 50-60 st. C na ściankach wytrąci się osad mineralny (tzw. kamień), który utworzy warstwę ochronną i po sprawie. Prosty i sprawdzony przez dziesięciolecia sposób.
Powrót do góry

mosfetkiler
Poziom 17
Poziom 17

Post#2430 17 Kwi 2009 12:09   

Piotrek
postanowiłem wtrącić się w tym temacie bo zajmuję się antykorozją w zakładzie chemicznym i pobierałem też "nauki" w tej dziedzinie.
Prawda jest dość bolesna.
Ocynkowanie ogniowe jest mało skuteczne do pracy w zanurzeniu w warunkach gorącej wody. Cynk w temp.>60°C ulega przebiegunowaniu i raczej wzmaga korozję stali zamiast ją chronić. Dlatego np. do tradycyjnych instalacji CO zalecano używanie rur stalowych czarnych. Kupne ocynkowane boilery próbuje się dodatkowo chronić przez instalowanie anod magnezowych, podobnie emaliowane-dla uniknięcia korozji w nieciągłościach powłoki.
Co do malowania po stronie gorącej wody to sprawę należy uznać za wysoce ryzykowną. Powierzchia powinna być dokładnie opiaskowana i trzeba by użyć którejś z farb przemysłowych np. Epinox 98, które nie mają atestu spożywczego, ewentualnie bardzo drogich farb bezrozpuszczalnikowych np.: Unichem 980. Generalnie problemem jest dyfuzja wody przez powłokę i postępująca utrata przczepności. Najlepiej chyba będzie unikać jak ognia elementów miedzianych połaczonych ze zbiornikiem elektrycznie i ewentualnie zakup i instalacja anody magnezowej wewnatrz zbiornika (są dostępne jako część zamienna do boilerów emaliowanyczh gdyż ulegają stopniowemu zużyciu-korozji chroniąc stal).
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 17 Kwi 2009 12:09   

Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Systemy Grzewcze Użytkowy -> Kolektor słoneczny za 1500 zł
Strona 81 z 321 Idź do strony Poprzedni  123 ... 808182 ... 319320321  Następny

Skok: