Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tuba (Odwrotka) na dwóch stx 30/200/8

Rabe 30 Mar 2006 22:48 25283 65
  • Chęć na zbudowanie tuby miałem już rok temu szukałem jakiegoś projektu lub programy aby ja samemu skąstrułować. Jakieś pól roku temu znalazłem własnie projekt tuby "Eqtom2_25" Bardzo mi sie spodobała jej parametry i to że z takich małych słabych głosników można tyle wyciągnąć, ale dopiero gdy zobaczyłem charakterystyke na 2 Stx to stwierdziłem, że warto sie tego podjąć, kolejną mobilizacją do tej budowy była tuba Eqt która ma 5000 W. Wszystkie zmiany jakie wprowadziłem w projekcie konsultowałem z Eqt dla niego podziękowania za pomoc. Całosć jest wykona z płyty wiórowej wszystkie potrzebne elementy były cięte pod kontem (samemu) i klejone klejem wikolem a ubytki zaciągałem szpachlą do drewna. Tuba jest wam dobrze znana została tylko poszerzona i ma więcej wzmocnień. Dołanczam rysunek i charakterystyke dla leniwych. Teraz przygotowuje ja do malowania musze ją oszlifować i założe jeszcze narożniki.

Fajne!
  • #2 30 Mar 2006 22:52
    mrrudzin
    Poziom 39  

zmniejsz rozmiar zdjęć

• #3 31 Mar 2006 08:43
    DJ_Czyżyk
    Poziom 18  

Jeju wyglada wykres bardzo fajnie... :)
    Duuuze natezenie i ladne zejscie.
    Powiedz jak to gra na ucho :D
    Ile paczek na strone bys proponowal minimalnie?
    Pozdrawiam i gratuluje udanej konstrukcji.

• #4 31 Mar 2006 11:43
    tomaszo
    VIP Zasłużony dla elektroda

NO w koncu! Opisuja jak i co - widze ladnie wzmocniony dol z elementem rozrpaszacza. Bardzo poprawnie. Sporo sie szpachli nawachales...

Sprawdz w jakims sporym pomieszczeniu lub po porstu wywal na dwor. Opisuj!

• #5 31 Mar 2006 14:24
    dywan86
    Poziom 18  

Bardzo ladnie tylko powiedz mi ten schemat tuby ktory tam jest ma uzwglednione zmiany czy nie??
    to jest dla 2x25cm wiec zamiesc caly projekt z wymiarami i dokladnym opisem!!

• #6 31 Mar 2006 14:45
    Rabe
    Poziom 15  

Tuba sprawdzałęm narazie na wzmaku 2*60 i ehekt niezły góre opcięłem ekwalizerem Zaletą tuby jest kierunkowość i to mi się bardzo podoba, test odbył sie w jednym z pomieszczeń w piwnicy na jej całej powierzchni (chodzi o inne pomieszczenia słychać dudniący bass. Ujął bym to tak tuba to wielki rezonans. Najbliżym czasie sprawdze ja na maksymalnej mocy. Analizowąłem ją również na szumach miałem do tego ekwalizer cyfrowy przy 40 Hz zaczyna spadek na 125 jest rezonans (podbicie) a od 160 jest również spadek i tak sama tuba zaczyna grać o 2.5 kHz bez crosovera ale oczywiscie z małą skutecznościa.

Schemat przedstawia orginał na 2 gdn bez moich zmian.

DJ_Czyżyk

Ile na strone to zależy od fuduszu może ona uzupełniać dów dwuch nadstawek ale zeby to zagrało na dworze to po dwie na strone i dobre nadstawki tak po 300 W to dego dobre uzupełnienie jako nadstawka by było 2x25 w tubie jako środek i draiver.

Moderowany przez McRancor:

Poprawiłem błędy ortograficzne, dbaj o styl wypowiedzi.

• #7 31 Mar 2006 14:58
    196339
    Usunięty  
  • #8 31 Mar 2006 15:02
    Rabe
    Poziom 15  

Tu podaje projekt z moimi zmianami. A wiec tak zrobiłem jakby podwujna gure aby pokrywa zakrywająca głosniki była schowan oczywiscie wziełem pod uwage to iż tuba jest wysza o grubość tej płyty poniewarz wszystko sie przesunełow duł a wymiary wychodził mi podczas budowy. Te czerwone to wzmocnienia przechodzące przez środek tuby a czarne prostokaty to listewki ułątwiajace połączenie a zarazem wzmacniające elementy 1 i 4 maiąwymiary 650x150 a 2 ma 650 x 350. Szerokosć tub jest 650 plus płyty boczne czyli 686. wióróka miała 18 mm grubośći

• #9 31 Mar 2006 15:12
    196339
    Usunięty  
  • #10 31 Mar 2006 15:52
    Rabe
    Poziom 15  

Przy budowie należy bardzo zwrócić uwage na wzmocnienia ponieważ jak nie było jeszcze tego "krzyża" wzmacniającego podczas grania zaczeła drgać płyta na dole a zarazem ta mała płyta na ostatnim zagieciu wylotu tuby. Musiałem to skorygować i wstawić małe wzmocnienie. Całość skręcałem wkretami 45 mm, średnio co 10 cm

• #11 01 Kwi 2006 23:10
    szymon188
    Poziom 21  

Wyglada ciekawie.Mam nadzieje,ze zorganizujesz testy odsluchowe.Czekam na zdiecia z wykonczeniem.

• #12 01 Kwi 2006 23:21
    mazekk
    Poziom 10  

Witam

Widze ze odwrotki cos czesto witamy w nasym dziale i bardzo dobrze :] aby tak dalej :D
    Jak tu kolega pisal.... zobacz jak gra na wiekszej sali lub cos w tym stylu

pozdrawiam !!

Moze da sie jeszcze zrobic jakies zdjecia od srodka ?

• #13 02 Kwi 2006 12:15
    tomaszo

Rabe - tylko do pelni profesjonalizmu poprawilibysmy ortografie, cio?....

W malym pomieszczeniu nie ma sensu tuby testowac - bedzie buczala, a nei grala. W plenerze lub na naprawde duzej kubaturze - wtedy sie zdziwisz co to potrafi.

• #14 02 Kwi 2006 12:24
    Rabe
    Poziom 15  

Dysortografia wybacz ale mogę poprawić błędy. Nie mam czym zasilić tej tuby jak narazie a po drugie potrzebuje jakiegoś filtra bo mój eqalizer niewyrabia umiesz coś poradzić jak skutecznie to ppciąć aktywnie czy pasywnie a moze jakiś crosover. Ale jak bendę miał czas to wyciągne to na dwór i chociarz tak zrobie teścik. A ty czym testowałeś swoją tube?? Czym ja tłumiłeś?? JA czekam na odpowieć kumpla bo ma mi załatwić tanio końcówke wtedy bende myslał co dalej.

• #15 02 Kwi 2006 12:37
    mlody_elektronik
    Poziom 27  

OOO widze kolejna konstrukcja wyliczona i zbudowana tak jak powinno byc a nie na macajewa byle jaki glosnik do byle jakiej tuby.

Gratuluje konstrukcji. BArdzo ladnie wykonana.

Dobra rada. NIe masz jej co sluchac bez filtrów. Weź zrob pasmowo-przepustowy filtr i wystaw ja na dwor. POsc na 400W i wtedy uslyszysz jaka to potega...

JEdna uwaga jestes pewien ze ten STX wytrzyma 12mm ?? On ma max skok w/g danych STX 7,2mm.

• #16 02 Kwi 2006 12:52
    Rabe
    Poziom 15  

To ja jej nie projektowałem ale zmieniłem kilka żeczy, konstrukcja jest przemyślana na wykresie to troche ponad 11mm przy 40 Hz ale porównaj to z charakterystyką przy 45 hz zaczyna sie spadek stx były testowane jeżeli chodzi nawet o ten model to powinien wytrzymać nawet 300W. W tej obudowie. Wziełem to pod uwagę i rozmawiałem z innymi konstruktorami ponieważ bałem sie o głośniki.

W sumie ciekawe co inni myślą o tym spostrzeżeniu??

• #17 02 Kwi 2006 12:59
    mlody_elektronik
    Poziom 27  

JEstem ciekaw czy moje glosniki GDN38-300 wytrzymaly by tez 12mm skoku.

Pytalem sie o skok bo myslalem ze nie wzioles tego pod uwage. Ale widze ze o wszystkim pomyslales.

Ile planujesz zrobic tych tub na kanal ??

• #18 02 Kwi 2006 13:10
    Rabe
    Poziom 15  

Jeszcze nie wiem wydaje mi sie że na stronę można maksymalnie 2 puzniej to nie ma sęsu lepiej mieć 1 wiekszą 2x38, dwie na 12 dają 800w a 1 na 15 da 600W i większy SPL. Wiec Jak na razie mam w planach zrobić drugą. Tak żeby z moimi nadstawkami to mogło grać. TA tuba miała być dla mnie eksperymentem Nie raz słyszałem tuby podczas grania i jakość mam wstręt do b-r jako bass. Porównujac imprezy używające tub do b-r to uważam iż tyby lepiej sobie radzą i mają bardzie dynamiczny i efektywniejszy bass i tuba jest kierunkowa jak dla mnie to dużą zaleta tuby. A głosniki pompują do obudowy zamknitej co daje lepsza wytrzymałość. Ale z drugiej strony nie uzyskał bym takiej dynamiki na tych głosnikach w bass-refleksie. Do tej tuby niezwłocznie potrzebny jest korektor ponieważ 125HZ daje się we znaki:) Pisałem o tym powyżej, nie ma to jak analiza na szumach.

• #19 03 Kwi 2006 12:48
    tomaszo

Robimy tak, Panie Rabe - CTRL + C i CTRL + V w Worda - tam ladnie nam wyswietli na czerwono co jest z bledami, poprawiamy i operacja ta sama tylko odwrocona w fazie. OK? Tak nie mozna pisac, miej litosc nad czytelnikami...

• #20 14 Kwi 2006 22:24
    Rabe
    Poziom 15  

Porównując test tuby w pomieszczeniu i na wolnej powierzchni stwierdzam również iż tuba potrzebuje dużo przestrzeni aby pokazać co potrafi w małych pomieszczeniach tworzą sie rezonanse i słychać takie nie przyjemne buczenie (niektórzy to lubią) a na sali nieźle sobie radzi, gdzie ja testowałem był podwieszany sufit cały drżał a tylko przy mocy 120 W na 2 głośniki. Na wolnej powierzchni dużym plusem jest kierunkowość która daje odczuć bass. Warto było ja zbudować jedyny minus jak widzę to duży gabaret i masa.

• #21 29 Kwi 2006 19:26
    drakston
    Poziom 18  

moglbys napisac ile kosztowaly dechy?

• #22 30 Kwi 2006 23:14
    Hubertum
    Poziom 13  

Podaj kosztoryst całej tuby bo może też sobie taką zrobie.

• #23 02 Maj 2006 19:00
    Rabe
    Poziom 15  

Jeżeli chodzi o kosztorys całej tuby to chyba około 400zł. Za płyty zapłaciłem 80 zł za metr kwadratowy 18 zł, ale miałem do dyspozycji jeszcze swoje 4 o wymiarach 120x60. Głośniki wiadomo na stronie trzeba zobaczyć ponieważ teraz zdrożały. Trzeba jeszcze pamiętać o wkrętach, klej, szpachla no i teraz jeszcze uchwyty i narożniki.

• #24 06 Maj 2006 20:03
    kalach666
    Poziom 17  

Witam!

Widze ze forum zaczeło sie rozkrecac, w koncu jakas sensowna konstrukcja, moja ocena to 5/5, zamiesc jeszcze tylko fotki wykonconej tuby i bedzie gut. Ten wykres co zamiesciłes w temacie dotyczy SPL czy maxSPL?.

no moze bysmy sie zabrali za zrobienie takiej tuby tylko ze na 2x38, akurat mam 4 sztuki w wesji 4ohm.

Pozdrawiam

• #25 06 Maj 2006 23:33
    J. S.
    Poziom 27  

Kalach, jak Ty sobie wyobrażasz ponad 130 dB SPLu? To max SPL.

• #26 07 Maj 2006 03:49
    Rabe
    Poziom 15  

Tak wykres przedstawia maksymalny SPL

• #27 07 Maj 2006 11:09
    kalach666
    Poziom 17  

Witam, tak sadzilem, bo zeby to byl normalny SPL (130) to jest niemozliwe do uzyskania na takich glosnikach.
    pozdrawiam

• #28 18 Maj 2006 14:45
    Rabe
    Poziom 15  

W tubie umieściłem uchwyty dałem narożniki całość pomalowałem czarną farbą z połyskiem dlatego na zdięciu jest mało wyraźna. Z tyłu umiesciłem terminal z dwoma gniazdami spikon.

• #29 18 Maj 2006 20:30
    SaYruS1
    Poziom 23  

Cytat:
    Witam, tak sadzilem, bo zeby to byl normalny SPL (130) to jest niemozliwe do uzyskania na takich glosnikach.
    pozdrawiam

chyba nie istnieje głośnik który by dawał 130db z 1w no chyba że 10 głośników podłączonych
    Pozdrawiam

• #30 18 Maj 2006 21:14
    gemin
    Poziom 10  

Witam
    Tuba napradę super.Gratuluję wykonania.Ja też lubię eksperymentpwać.Pewnie się wezmę za konstrukcję takiej tuby.Bardziej by mi odpowiadała na STX 38/300,ale za plany trzeba zapłacić .
    Może by ktoś obliczył i zamieścił plany na forum.
    Jeszcze raz gratuluję i pozdrawiam.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme