Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Podajnik szufladowy/tłokowy pieca węglowego

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Systemy Grzewcze Użytkowy -> Podajnik szufladowy/tłokowy pieca węglowego
Autor
Wiadomość
WAR
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: Bierutów

Post#121 20 Kwi 2009 20:31   

Re: Podajnik szufladowy/tłokowy pieca węglowego

Pytanie do palących podajnikami --do kiedy palicie i jaką temperaturę macie teraz na piecu ?
Powrót do góry

Kobra
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Otwock

Post#122 21 Kwi 2009 00:07   

Cytat:

Pytanie do palących podajnikami --do kiedy palicie i jaką temperaturę macie teraz na piecu ?

Wiesz Kolego Zadałeś pytanie bez sensu
Każdy domek ma inne straty cieplne (to jest podstawa)
W różnych regionach kraju panują różne warunki klimatyczne
Nawet niewielki wiatr może dość dobrze wychłodzić dom i to w bardzo krótkim czasie
Na dzień dzisiejszy na piecu mam 18 stopni Mam nadzieję że już zakończyłem sezon grzewczy
Pozdrawiam
Powrót do góry

Mariuszz79
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Imielin (śląskie)

Post#123 23 Kwi 2009 20:14   

WAR napisał:

No ja poki co pale nadal... Grzeje wode i jak jest ( tzn. było ) zimno wieczorami, to na godzinke odkrece zawor na grzejniki...Temperature mam ustawiona 43 stopnie na piecu.

Ps. Chyba dla mojego podajnika to juz ostatni sezon palenia :cry: ... W mojej miejscowosci jest dofinansowanie do ekologicznego pieca i moj zlożony wniosek został wylosowany. W zime najprawdopodobniej bede juz palił w oryginalnym piecu z podajnikiem, jednak starego bedzie szkoda sie pozbyc... Coby ten nowy piec nie palił gorzej, niż ten z dorobionym podajnikiem :roll:
Powrót do góry

WAR
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: Bierutów

Post#124 24 Kwi 2009 17:13   

Widzę że nie wszyscy podzielają opinię że moje pytanie niema sensu.Czekam na dalsze wypowiedzi.
Powrót do góry

szukaj4
Poziom 3
Poziom 3

Miasto: chełm

Post#125 25 Kwi 2009 13:52   

Długo nie zaglądałem na forum widzę że dyskusja rozgorzała na nowo . Kolega WAR zadał pytanie do kiedy pali się piecem z podajnikiem, ja uważam że piec z podajnikiem może pracowac cały rok jeśli grzeje ciepłą wodę. Temperatura na piecu, trudno odpowiedziec jednoznacznie ale powinna byc ponad 50 stopni, jeśli będzie zbyt niska w piecu i kominie może wytrącac się woda. Mój piec nawet gdy są ciepłe dni pracuje na 55 stopniach bo grzeje ciepłą wodę (na razie bez podajnika z braku czasu prace wstrzymane) gdy wieczorem jest chłodno otwieram zawór na CO, a temperaturę w miarę potrzeb ustawiam zaworem czterodrogowym resztę załatwiają termostaty.
Powrót do góry

Pawel1812
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Gdynia

Post#126 09 Lip 2009 21:55   

Witam
Posiadam kilkuletni piec dolnego spalania stąd: http://www.korda.lynx.pl/. Powierzchnia ogrzewalne 2.2m2, ruszt wodny, ogrzewa dom o powierzchni 100m2. Od dość dawna myślałem o wymianie tego kotła na kocioł na miał, podobnie jak sąsiedzi, którzy są zadowoleni. Trafiłem jednak na ten temat i zastanawiam się nad wykonaniem podajnika samodzielnie - w końcu oszczędność jest bardzo znaczna.

Mam w związku z tym kilka pytań.
1) Czy można by było umieścić palnik retorowy pod rusztem wodnym, czyli w obecnym popielniku, a piec podwyższyć tak, aby powstała dodatkowa przestrzeń na popiół? Wówczas woda w ruszcie wodnym bezpośrednio odbierałaby ciepło od płomienia.
2) Czy można umieścić palnik retorowy w drzwiach nad rusztem wodnym - jednak obawiam się, czy spadający popiół na ruszt nie będzie go zapychał? Niestety ruszt wodny jest umieszczony wzdłuż pieca, więc nie da się wyciąć dwóch ostatnich rusztów, aby ułatwić spadanie popiołu do popielnika. Wysokość drzwiczek nad rusztem to 12cm.
3) Czy piec powinien być dodatkowo uszczelniony np. sznurem do pracy z dmuchawą - obecnie drzwiczki itp. są dość nieszczelne i w czasie rozpalania piec dość mocno kopci?

Ze względu na ryzyko zapychania się dość gęstego rusztu wodnego - odstęp pomiędzy rurami 1cm - jestem bliższy rozwiązaniu pierwszemu, ponieważ nic nie znalazłem natemat takiego rozwiązania, chciałem zapytać, co koledzy o tym myślą.
Z drugiej strony myślę o zastosowaniu mechanicznego czyszczenia rusztu połączonego z ruchem tłoka podającego miał.
Z góry dziękuję za zainteresowanie i ewentualne opinie.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 09 Lip 2009 21:55   

Powrót do góry

Mariuszz79
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Imielin (śląskie)

Post#127 12 Lip 2009 16:46   

Pawel1812 napisał:
Witam
Posiadam kilkuletni piec dolnego spalania stąd: http://www.korda.lynx.pl/. Powierzchnia ogrzewalne 2.2m2, ruszt wodny, ogrzewa dom o powierzchni 100m2. Od dość dawna myślałem o wymianie tego kotła na kocioł na miał, podobnie jak sąsiedzi, którzy są zadowoleni. Trafiłem jednak na ten temat i zastanawiam się nad wykonaniem podajnika samodzielnie - w końcu oszczędność jest bardzo znaczna.

Mam w związku z tym kilka pytań.
1) Czy można by było umieścić palnik retorowy pod rusztem wodnym, czyli w obecnym popielniku, a piec podwyższyć tak, aby powstała dodatkowa przestrzeń na popiół? Wówczas woda w ruszcie wodnym bezpośrednio odbierałaby ciepło od płomienia.
2) Czy można umieścić palnik retorowy w drzwiach nad rusztem wodnym - jednak obawiam się, czy spadający popiół na ruszt nie będzie go zapychał? Niestety ruszt wodny jest umieszczony wzdłuż pieca, więc nie da się wyciąć dwóch ostatnich rusztów, aby ułatwić spadanie popiołu do popielnika. Wysokość drzwiczek nad rusztem to 12cm.
3) Czy piec powinien być dodatkowo uszczelniony np. sznurem do pracy z dmuchawą - obecnie drzwiczki itp. są dość nieszczelne i w czasie rozpalania piec dość mocno kopci?

Ze względu na ryzyko zapychania się dość gęstego rusztu wodnego - odstęp pomiędzy rurami 1cm - jestem bliższy rozwiązaniu pierwszemu, ponieważ nic nie znalazłem natemat takiego rozwiązania, chciałem zapytać, co koledzy o tym myślą.
Z drugiej strony myślę o zastosowaniu mechanicznego czyszczenia rusztu połączonego z ruchem tłoka podającego miał.
Z góry dziękuję za zainteresowanie i ewentualne opinie.

Ad1.
Słyszałem, ze tak własnie niektorzy montuja podajniki do piecow... jednak trzeba sobie przemyslec, czy gra jest warta swieczki. Wiaze sie to przedewszystkim z przerobka w kotłowni, min skracanie/przedłuzanie rur. Z punktu widzenia sprawnosci tak załozonego podajnika, sprawnosc jest napewno wieksza niz załozenie go do wyzszych drzwiczek.

Ad2.
Sa rozne palniki retorowe. Niektore spalaja nawet miał , przy tym opale i dobym wyregulowaniu jest szansa, ze popiol przeleci przez ruszta, ewentualnie bedziesz mu musiał jakos pomoc ( jakims pogrzebaczem od dołu :D). Jednak 12 cm wysokosci drzwiczek wydaje mi sie ze to jest jednak za mało.

Ad3.
Piec musi byc szczelny, czyli wszystkie drzwiczki powinny byc uczczelnione odpowiednim sznurem. W przypadku nieszczelnego pieca jest mozliwosc zapalenia sie opału w koszu, albo wydobywanie sie dymu na zewnatrz pieca przy pracy dmuchawy, zwłaszcza przy zabrudzonym piecu.

Pozdrawiam.

Ps, Gdyby ktos był chetny na moj podajnik to PW. :D
Powrót do góry

Pawel1812
Poziom 20
Poziom 20

Post#128 12 Lip 2009 20:55   

Dziękuję za poradę. Zastanawiałem się nad powiększeniem wysokości drzwiczek, jednak cały czas się waham pomiędzy palnikiem w drzwiczkach nad rusztem i dodatkowym mechanizmem ułatiwającym opadanie popiołu. I jedno i drugie rozwiązanie wiąże się z przeróbka pieca.
Fachowiec od kotłów polecił mi montować palnik pod rusztem, ale wtedy piec byłby bardzo wysoki, gdyż jego zdaniem palenisko musi być minimum 20cm pod rusztem, więc będzie trudność z rozpalaniem i doglądaniem płomienia, trzebaby zrobić dodatkowe drzwiczki z boku pieca, jednak zaglądanie tam byłoby niewygodne...
Jak do tej pory nie potrafię się na coś konkretnego zdecydować.

Co koledzy myślą o zrobieniu przestrzeni wodnej w takim palenisku i kontrolowaniu na jej podstawie intensywności palenia? Czy jest to dobry pomysł? Czy w fabrycznych piecach spotyka się wodne retorty?
Powrót do góry

krupowl
Poziom 9
Poziom 9

Miasto: szczecin

Post#129 07 Wrz 2009 19:07   

Chciałbym dorzucić kilka zdjęć mojego podajnika tłokowego. Włożyłem go do pieca żeliwnego Kamino. Może komuś się przyda to rozwiazanie.Do napędu wykorzystałem motoreduktor od wyciągarki budowlanej,przekładnię zębatą z ręcznej wyciągarki.
Regulacja mocy odbywa się przez zmianę ilości węgla na palenisku. Automatyka mierzy temperaturę paleniska,stabilizując nadmuchem powietrza z dmuchawy.Dzięki temu nie ma spieków węgla i spala się on optymalnie

Załączniki:
Powrót do góry

Pawel1812
Poziom 20
Poziom 20

Post#130 14 Wrz 2009 21:30   

A co Koledzy myślą o takim rozwiązaniu podajnika?
Podajnik szufladowy/tłokowy pieca węglowegoPodajnik szufladowy/tłokowy pieca węglowegoPodajnik szufladowy/tłokowy pieca węglowego
lub takim:

Okazuje się, że pomysł z podniesieniem pieca i palnikiem pod rusztem wodnym nie jest zły, został wykorzystany w fabrycznym kotle tak, aby można było palić na ruszcie wodnym awaryjnie.
Zastanawiam się, czy blacha sitowa nie powinna być wykonana jako wyjmowalny element, aby ułatwić jej czyszczenie.
Powrót do góry

wada
Oldmoderator
Oldmoderator

Miasto: Wrocław

Post#131 15 Wrz 2009 06:35   

Widzę że niektórzy kombinują aby przesuwać tłok przekładnią ślimakową.
Widziałem takie rozwiązanie i napędzał to mały silniczek od wycieraczek samochodowych, miał zamiast korbowodu nałożoną małą zębatkę i napędzał łańcuch rowerowy, a potem łańcuch leciał na dwie podobne zębatki które napędzały dwa pręty gwintowane M12 po bokach szuflady, a do tłoka były dospawane tuleje gwintowane M12.
znajomy używał ten wynalazek drugi sezon i bez problemu ekogroszek podawało.
zasobnik miał dość daleko i tłok przesuwał się ponad 30cm.
Powrót do góry

waldikol
Poziom 7
Poziom 7

Post#132 27 Wrz 2009 21:58   

Witam.
Zrobiłem sobie podajnik tłokowy taki jak kolega WAR z tym że do napędu tłoka chce wykorzystać siłownik pneumatyczny.Mam zrobiony kompresorek
ze sprężarki od lodówki z zbiornikiem i wyłącznikiem cisnienowym.Wyłącza sie przy 7 bara, a załącza się przy 5,5 bara.siłownik jest jednostronnego działania .Pod cisnieniem wciąga go po odłączeniu powietrza mocna sprężyna cofa go do pozycji wyjściowej.Siłownik chce połączyć ze sprężarką poprzez elektrozawór którym by sterował sterownik,właśnie czy nadawał by się sterownik Ognik PID plus dwa.Elektrozawór po dostaniu napięcia przepuszcza powietrze do siłownika ,po odcięciu napięcia odcina dopływ powietrza i spuszcza powietrze z siłownika.Podajnik narazie nie jest zamontowany w piecu,ale sprawdzałem na zewnątrz pali się ładnie siłownik terz ładnie pracuje nie wiem tylko jaki zastosować sterownik.Narazie nie mogę zrobić zdjęć podajnika bo złamałem nogę muszę leżeć w domu w związku z tym podajnik też tak szybko nie będzie zamontowany .Proszę o odpowiedz może ktoś jest zorientowany czy sterownik Ognik PID plus dwa będzie nadawał się do takiego podajnika
Powrót do góry

Pawel1812
Poziom 20
Poziom 20

Post#133 27 Wrz 2009 23:29   

A dlaczego wybrałeś napęd pneumatyczny zamiast elektrycznego?
Powrót do góry

waldikol
Poziom 7
Poziom 7

Post#134 28 Wrz 2009 08:57   

Witam.
napęd pneumatyczny bo mam wszystko z odzysku sprężarkie zrobiłem dosyć dawno stała do tej pory mało używana teraz można ją wykorzystać.Siłownik
na złomie kupiłem za flachę elektrozawór zdemontowałem w zakładzie ze starej złomowanej maszyny. tak że tanim kosztem jest dobry napęd podajnika .Sterownik trzeba kupić czy to do napędu elektrycznego czy do pneumatycznego tylko nie wiem czy taki PID będzie się nadawał ,wole się zapytać niż kupować na próbę jednak kosztuje na allegro 620 zł
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 28 Wrz 2009 08:57   

Powrót do góry

Pawel1812
Poziom 20
Poziom 20

Post#135 28 Wrz 2009 09:43   

Sterownik można też zrobić... ja jestem w trakcie pisania programu i budowy podajnika:) Moje postępy są tu: http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=7054657#7054657
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 28 Wrz 2009 09:43   

Powrót do góry

waldikol
Poziom 7
Poziom 7

Post#136 28 Wrz 2009 11:02   

No niestety z elektroniko nie mam nic wspólnego raczej muszę kupić gotowca.Twój podajnik jest podobny do mojego tylko czy aby nie jest zrobiony z za cienkiej blachy .Jednak tam są dosyć wysokie temp.i może się powyginać .Ja zrobiłem cały z blachy 10 mm,tłok też ma 10 mm ,i nie wiem czy palenisko nie jest za cienkie . Zaraz pójdę do warsztatu i zrobię parę fotek ( z moją nogą morze mi to zająć chwilę)
Powrót do góry

Pawel1812
Poziom 20
Poziom 20

Post#137 28 Wrz 2009 12:34   

U mnie zastosowanie cienkiej blachy było koniecznością - wąskie drzwi pieca. Podajnik jest konstrukcyjnie zabezpieczony przez powyginaniem - rama z profilu zamkniętego, tłok z blachą z z boku do pełnej wysokości uniemożliwiający wygięcie do góry oraz gruba blacha z boku. Dodatkowo podajnik jest wyposażony w przestrzeń wodną w ramie z profilu zamkniętego.
Powrót do góry

waldikol
Poziom 7
Poziom 7

Post#138 28 Wrz 2009 18:56   

Oto zdjęcia mojego podajnika
Podajnik szufladowy/tłokowy pieca węglowego Podajnik szufladowy/tłokowy pieca węglowego Podajnik szufladowy/tłokowy pieca węglowego Podajnik szufladowy/tłokowy pieca węglowego Podajnik szufladowy/tłokowy pieca węglowego Podajnik szufladowy/tłokowy pieca węglowego

sprężarka którą chce wykorzystać do napędu tłoka

Gotowy otwór w piecu do montażu podajnika

Powrót do góry

Pawel1812
Poziom 20
Poziom 20

Post#139 28 Wrz 2009 20:08   

Byłbym wdzięczny za informację jak jest rozwiązane czyszczenie komory nadmuchowej z popiołu, który z czasem tam się pojawi.
Czy ja dobrze rozumiem, że tłok ma skośne brzegi - dlaczego?
Powrót do góry

waldikol
Poziom 7
Poziom 7

Post#140 28 Wrz 2009 20:45   

No właśnie jak by był zamontowany sterownik pid (chyba nikt mi nie odpowie czy on zda egzamin)dmuchawa chodziłaby wolniej szybciej ale praktycznie bez przerwy myślę że popiół nie dostał by się do środka,na razie nic nie robiłem zobaczę co będzie ,jak by coś tam się zbierało wtedy zdemontuje podajnik i zrobię wyczystkie od spodu ewentualnie przez otwór dmuchawy włożyć wąż od odkurzacza ,ale to dopiero zobaczymy po jakimś czasie użytkowania
Pozdrawiam
Waldikol
Powrót do góry

Pawel1812
Poziom 20
Poziom 20

Post#141 28 Wrz 2009 20:49   

U mnie płyta sitowa podobnie jak w niektórych fabrycznych piecach jest demontowalna. Wystarczy podnieść płytę i wytrzepać zawartość. Oczywiście wymaga to wygaszenia, ale możliwość z odkurzaczem też przewidziałem, jest też otwór rewizyjny z tyłu komory nadmuchowej.
Jaką wysokość ma komora nadmuchowa?
NA temat sterownika PID opinie są podzielone. Zaletą faktycznie jest ciągły bieg dmuchawy, ale w praktyce jak dmuchawa stoi i podajnik również to przez otworki o średnicy 3mm raczej się popiół latwo nie przedostanie.
JA do swojego sterownika piszę algorytm PID na podstawie opublikowanego kiedyś PIDa w EP. Zresztą coś na studiach o regulatorze PID było...
Powrót do góry

waldikol
Poziom 7
Poziom 7

Post#142 28 Wrz 2009 21:24   

no niestety u mnie prace stanęły jak pisałem wcześniej złamałem nogę i na razie leże i kuruje się tak że w tym roku go nie zamontuje,zdążyłem tylko sprawdzić działanie podajnika na sucho poza piecem ,nie wiem czy też da rade nagrzać temperaturę na piecu ,paląc tradycyjnie piec osiąga 80 st bez problemu, pow.domu 180 m2 wysokość komory nadmuchowej 2.5 cm,dmucha bez problemu jak sprawdzałem jak się pali dmuchawę musiałem przysłonić 3/4 ogień sięgał do wysokości 60-70cm,próbę robiłem na miale
Powrót do góry

Pawel1812
Poziom 20
Poziom 20

Post#143 28 Wrz 2009 21:29   

Może dla innych obawiających się własnoręcznej budowy podajnika kolega by napisał, ile czasu zajęła budowa takiego ładnego podajnika do obecnego etapu?
Czy tłok jest skośny po bokach i jakiej średnicy są otwory nadmuchowe?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 28 Wrz 2009 21:29   

Powrót do góry

waldikol
Poziom 7
Poziom 7

Post#144 28 Wrz 2009 22:02   

do tego momentu co jest uspawany robiłem go 4 dni po 3 godziny dziennie w tym jeden dzień poświęciłem właśnie na wiercenie otworów, zużyłem 2 wiertła średnicy 3mm.koszt do tego momentu zakup wentylatora 150 zł i siłownik 20 zł. reszta cięta jest ze starych ze złomu bez użytecznych blach w zakładzie no i trzeba dodać koszt sterownika, piec też sam przygotowywałem wycinałem otwór w płaszczu wodnym i wspawywałem kołnierz czas 1 dzień zdemontować wyciąć pospawać i zamontować piec,koszt wieczorem flaszka za pomoc w demontażu i wmontowaniu pieca koledze w porównaniu z ceną z allegro takiego podajnika koszt znikomy

Dodano po 11 [minuty]:

A zapomniałem dodać jeszcze 2 arkusze blachy 1.5 mm gdzieś 250 zł na pospawanie kosza na opał a chce zrobić dosyć duży na jakieś 200-250 kg miału i to wszystko myśle że ze wszystkim zmieszczę się w 1000 zł.
Pozdrawiam.
Waldikol
Powrót do góry

Pawel1812
Poziom 20
Poziom 20

Post#145 28 Wrz 2009 23:31   

Chciałem jeszcze zapytać, jak został rozwiązany problem rusztu wodnego - podajnik jest nad, pod rusztem wodnym, czy ruszt został wycięty, ew. czy oryginalnie w piecu nie było, tylko był żeliwny.
Powrót do góry

waldikol
Poziom 7
Poziom 7

Post#146 29 Wrz 2009 09:27   

ja mam piec robiony na zamówienie i nie musiałem wycinać rusztu wodnego tylko zrobić z boku otwór na podajnik na miał , w tradycyjny zasyp jest do spalania opału typu drewno zrąbki trociny ,w ten sposób nie chce niszczyć tradycyjnego paleniska a przystosować do palenia mialem i robi się piec uniwersalny. Mniej więcej tak to wygląda.

Powrót do góry

Pawel1812
Poziom 20
Poziom 20

Post#147 29 Wrz 2009 09:30   

Czy wobec tego ogień nie będzie zbyt blisko górnych półek? Powinno być co najmniej 20 cm od podajnika do półek.
Powrót do góry

waldikol
Poziom 7
Poziom 7

Post#148 29 Wrz 2009 09:32   

no to tak na rysunku w rzeczywistości będzie w granicach 20 -25 cm
Powrót do góry

_JAG_
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Toruń

Post#149 01 Paź 2009 17:23   

cipro napisał:
Witam Kolegów i zwracam sie z prośbą czy komuś znana jest budowa i zasada działania Palnika na Pelet Pelets np cos takiego
http://www.pellas.pl/images/pellets-burner-palnik-na-pellets/pellas-pellets-internet_2008_pl.pdf
proszę o pomoc jakieś schematy przekroje itp

W tym temacie masz DTR podobnego palnika. Zdjęcia w dokumencie można edytować a przez to powiększyć.

http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=515506&highlight=
Powrót do góry

_JAG_
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Toruń

Post#150 19 Paź 2009 12:12   

Waldikol- jak działa szuflada? sprawdza się siłownik?

Właśnie kończę swoją szufladę i zastanawiam się nad siłownikiem pneumatycznym (bo wciągarka trochę za droga)

Jak będzie działać to wstawię zdjęcia bo konstrukcja jest troszkę inna....
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Systemy Grzewcze Użytkowy -> Podajnik szufladowy/tłokowy pieca węglowego
Strona 5 z 16 Idź do strony Poprzedni  123456 ... 141516  Następny

Skok: