Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Podajnik szufladowy/tłokowy pieca węglowego

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Systemy Grzewcze Użytkowy -> Podajnik szufladowy/tłokowy pieca węglowego
Autor
Wiadomość
modelgaz
Poziom 10
Poziom 10

Miasto: Mińsk Mazowiecki

Post#361 16 Kwi 2011 21:07   

Re: Podajnik szufladowy/tłokowy pieca węglowego

rafal.chester Witam.Piszę bo jakoś nikt nie podejmuje tematu.Piec jest chyba OK.a że nie jest to piec miałowy to nic nie przeszkadza ,tak mi się wydaje ale mogą być różne zdania na ten temat.Wszystko zależy od tego czy podajnik zmieści się w drzwiczki.Ja mam miałowy SKAMET1.2 niby całodobowy ale polecił bym go tylko wrogowi.
Powrót do góry

_JAG_
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Toruń

Post#362 17 Kwi 2011 18:36   

rafal.chester
Moim zdaniem ten piec się nadaję ale przydałby się dłuzszy kanał wymiany, żeby za dużo nie szło w komin.....
Powrót do góry

arturromarr
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Łódź

Post#363 17 Kwi 2011 21:00   

Na dobrą sprawę to prawie każdy piec się nadaje, jeśli zmieści się podajnik.
Myślę, że jak dasz radę go zbudować to i zamontujesz go w piecu.
Umiejscowienie pod rusztem wydaje mi się tu jednak niekorzystne, bo jest mało miejsca i spaliny szybko schładzały by się natrafiając na zimny ruszt co jest szkodliwe dla procesu palenia. Dlatego chyba bym radził dać podajnik nad rusztem, niestey nie ma dzwiczek i trzeba by "wgryźć" się w piec, więc najlepiej znaleźć ściankę bez płaszcza wodnego.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 17 Kwi 2011 21:00   

Powrót do góry

pief
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Płock

Post#364 17 Kwi 2011 21:01   

Witam

Przymierzam się do zrobienia podajnika tłokowego mam dylemat ten sam co
kolega - rafal.chester .

W którym miejscu zamontować podajnik
- nad rusztem wodnym ( 20cm na 10,5cm)
- pod rusztem wodnym (w popielniku 17,5 cm na 20 cm)
- z boku pieca gdzie mam wentylator (popielnik)

Piec zębiec skw 14 kw.

Pozdrawiam
Powrót do góry

rafal.chester
Poziom 7
Poziom 7

Miasto: Złoczew

Post#365 18 Kwi 2011 17:12   

Jeśli chodzi u umieszczenie podajnika nad rusztem to po pierwsze, pomijając drzwiczki i wyczystki płaszcz wodny jest dookoła, a po drugie prześwit miedzy rusztami wodnymi wynosi około 6 mm więc powstałby problem z popiołem bo raczej do popielnika nie spadnie. Myślałem o powiększeniu popielnika a dokładniej zwiększeniu jego wysokości więc może wtedy umieszczenie podajnika pod rusztem zdałoby egzamin. Pytanie tylko czy nie będzie się "punktowo" gotować woda w ruszcie na skutek gwałtownego podgrzewania. Kolejne moje pytanie jakiej mocy silnik i czy zastosować jakąś przekładnie? Zależy mi aby koszty ograniczyć do minimum, może nie koniecznie całkowitego, ale minimum.
Dziękuję za zainteresowanie.
Pozdrawiam
Powrót do góry

arturromarr
Poziom 16
Poziom 16

Post#366 18 Kwi 2011 18:42   

Ja tak planuje zrobić.
Chcę dokupić dolną część od innego pieca i postawić na tym mój.
Dzięki temu ruszt nie będzie tuż nad płomieniem i zachowam zwykłe palenisko awaryjne.
Powrót do góry

rafal.chester
Poziom 7
Poziom 7

Post#367 18 Kwi 2011 20:02   

Ja poprostu wyspawam. Zastanawiam się tylko czy nie zaszkodzi takie podniesienie pieca bo podobno ma on być "teoretycznie" najnizszym punktem instalacji CO. Przy grawitacji może i miałoby to wpływ ale przy wymuszonym chyba bedzie ok.
Tu jeszcze pytanko do Arturromarr. Kiedy planujesz się za to zabrać, ile podwyższyć oraz jaki do tego silnik i przekładnie chcesz zastosować?
Pozdrawiam
Powrót do góry

arturromarr
Poziom 16
Poziom 16

Post#368 18 Kwi 2011 23:11   

Podejrzewam że zabiorę się za to co najmniej za miesiąc.
Póki co muszę kupić gdzieś używany piec "dawcę" i zgromadzić blachy.
Planuję podnieść o wysokość dolnych drzwiczek pieca, które dojdą.
Wysokość niema znaczenia przy wymuszonym obiegu. Widziałem bardzo wysokie fabryczne kotły.
Nad napędem się zastanawiam, jak nic nie wykombinuje to kupie gotowy motoreduktor, ale niestety nie są tanie.
Trzeba mocno zawracać uwagę na bezawaryjność bo zimą to byłaby katastrofa.

PS:
Zastanawiam się nad sprawnością tłokowca.
Mam dwóch sąsiadów, jeden ma retortę drugo tłokowca. Pierwszy ma prawie niewidoczny dym a u drugiego czasem kopci jak ze zwykłego "śmieciucha"(opał ten sam). zastanawiam się czy to nie oznacza gorszego spalania, czy ma źle ustawiony sterownik?
Itak zrobię tłokowca bo bardziej mi pasuje mniejsza awaryjność i wielopaliwowość, ale nie chciałbym by mój tak nie kopcił. Jak to jest z tymi tłokowcami szłyszałem że bardziej dymią, ale czy zawsze aż tak?
Powrót do góry

rafal.chester
Poziom 7
Poziom 7

Post#369 21 Kwi 2011 10:42   

Nie jestem ekspertem ale to chyba spowodowane jest tym ze tłokowiec podaje jednorazowo dość dużo dawkę a retorta ślimakiem częściej a mniejsze dawki. Mało tego w retorcie porcja podpychana jest od dołu (występuje tzw górne spalanie) a właśnie w ten sposób powinno się miałem palić. Większa oszczędność oraz mniejsze zadymienie. Ja póki co rozpalając w piecu wpierw zasypuje go praktycznie całego miałem a dopiero podpalam od góry. Dymu z komina jest naprawdę minimum. Przy zasypywaniu na ogień dymi się strasznie
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 21 Kwi 2011 10:42   

Powrót do góry

arturromarr
Poziom 16
Poziom 16

Post#370 22 Maj 2011 01:21   

Kolejny "detal" do mojego podajnika
Niestety silnik 3-faz. Bedzie kłopot z zasileniem, niby da się z jednej przez kondensator, ale spadnie moc, zobaczymy jak zrobię jakieś próby.
Mam w domu wszystkie fazy ale nie chce mi się ciągnąć przewodu do kotłowni, więc pokombinuję czy ruszy na jednej z wystarczającym impetem.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 22 Maj 2011 01:21   

Powrót do góry

Waldek Osiński
Poziom 12
Poziom 12

Post#371 12 Cze 2011 11:23   

Witam. Inspirowany tym tematem, oraz tematem na innym forum:http://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/8431-przerobka-kotla-uklad-tlokowy/ (polecam to forum wszystkim "palaczom"), zdłubałem podajnik tłokowy do mojego kociołka typ "ski" 17,5 kW. Działa od trzech tygodni, nie obeszło się bez pożaru w kotłowni, wymaga jeszcze dorobienia mieszadła w zasobniku na opał (w tej chwili trociny). Ponieważ jest wykonany z tego, co było pod ręką, lub leżało za garażem, zdjęcia będą po pomalowaniu (i posprzątaniu kotłowni). Kilka informacji: z kotła wyciąłem ruszt wodny, podajnik zamontowany od przodu, z boku dorobiłem drzwiczki do popielnika, zasobnik o pojemności ok. 160 litrów wystarcza na trzy doby przy grzaniu bojlera 80 l. Palenisko o wymiarach 176 x 190 mm, ruszt pospawany z pręta kwadratowego o przekroju 10 x 10 mm, wyjmowany. Pozdrawiam, jeżeli są jakieś pytania to proszę pisać.
Powrót do góry

chary 1
Poziom 4
Poziom 4

Miasto: Częstochowa

Post#372 15 Cze 2011 18:20   

Waldek Osiński

Kliknij te ruszta
Powrót do góry

Waldek Osiński
Poziom 12
Poziom 12

Post#373 16 Cze 2011 22:34   

Witam. Oto zdjęcia rusztu.
Podajnik szufladowy/tłokowy pieca węglowego Podajnik szufladowy/tłokowy pieca węglowego Podajnik szufladowy/tłokowy pieca węglowego Podajnik szufladowy/tłokowy pieca węglowego Podajnik szufladowy/tłokowy pieca węglowego
Powrót do góry

rafal.chester
Poziom 7
Poziom 7

Post#374 17 Cze 2011 15:51   

Pytanie do Waldek Osiński.
Przekładnia kupna czy sam cos wykombinowałeś? Jaki napęd tego podajnika oraz jaki sterownik zastosowałeś?
Pozdrawiam
Powrót do góry

Waldek Osiński
Poziom 12
Poziom 12

Post#375 17 Cze 2011 21:04   

Witam. Od razu napiszę, że gdybym miał to sterowanie kupić to nie miałoby to sensu ekonomicznego, i kupiłbym jakiś dedykowany sterownik. A teraz pracują w kotłowni: regulator LUMEL RE2, sterownik SR z TELMATIKA, dwa falowniki (LG i HITACHI), a będzie jeszcze jeden LUMEL do sterowania pompą CWU. SR jest przekaźnikiem programowalnym, i realizuje prawie wszystkie funkcje sterownika "gotowca": zał.-wył. dmuchawy, posuwy tłoka, przedmuchy i załączanie mieszadła do trocin, LUMEL pilnuje temperatury (w regulacji dwustawnej, ale daje radę), a falowniki obsługują napęd tłoka i napęd mieszadła. Napęd tłoka przez podwójną przekładnię ślimakową, a napęd mieszadła przez przekładnię ślimakową i łańcuch. Obydwa silniki trójfazowe 0,12 kW, 2800 n/min.
Jako że zasilanie jest 230 V, to są falowniki, obydwa pracują na 25 Hz. Napęd tłoka nie wykonuje pełnego obrotu, na SR można ustawiać czas obrotu w lewo i w prawo, co daje możliwość zmiany dawki podanego opału, i rozwiązuje problem zablokowania tłoka przez jakiś nadwymiarowy element w opale.Zaraz zejdę do kotłowni i zrobię zdjęcia.
Podajnik szufladowy/tłokowy pieca węglowego Podajnik szufladowy/tłokowy pieca węglowego Podajnik szufladowy/tłokowy pieca węglowego Podajnik szufladowy/tłokowy pieca węglowego Podajnik szufladowy/tłokowy pieca węglowego
Powrót do góry

rafal.chester
Poziom 7
Poziom 7

Post#376 28 Lip 2011 11:44   

Witam wszystkich forumowiczów.
Po dłuższej przerwie i małych przeróbkach inspirowanych waszymi postami zamieszczam kilka fotek

Silnik 1440 obr/min, przekładnia 1-10 wiec wychodzi 2,4 obrotu na sekundę. Tu moje pytanko: czy nie jest to jeszcze za duża prędkość obrotowa. Czy ten ruch tłoka nie będzie za gwałtowny?
Zostaje mi jeszcze dorobić koło z mimośrodem, kosz oraz zakupić sterownik. Co do ostatniego zastanawiam się nad takim:

http://www.elster.w.com.pl/?luksus-t,29

Pozdrawiam
Powrót do góry

krzyszgrab
Poziom 10
Poziom 10

Post#377 28 Lip 2011 11:57   

Witam
Obroty co nieco za duże. U mnie szuflada ma pełny suw w ciągu 58 sekund.
Pozdrawiam
Powrót do góry

rafal.chester
Poziom 7
Poziom 7

Post#378 28 Lip 2011 12:12   

Dziękuję. Nie spodziewałem się tak szybkiej odpowiedzi:)
Zastosować dodatkowe przełożenie czy silnik o mniejszej prędkości obrotowej? Jak kolega KRZYSZGRAB ma to rozwiązane u siebie?
Powrót do góry

krzyszgrab
Poziom 10
Poziom 10

Post#379 28 Lip 2011 15:52   

U mnie jest przełożenie 1400/1 . W reduktorze są dwie przekładnie ślimakowe. Proponuję poszukać innej przekładni bo wymiana silnika na nie wiele się zda. Można zastosować silnik 3f i tak jak kolega z wcześniejszych postów zasilić go po przez falownik. Obecnie już silnik 150-300W i falownik około 0,5 kW nie kosztują tak dużo. A gdyby tak silnik miał możliwość zasilania 3x230V i falownik 1f 230V to byłby luksus. Popatrz po aukcjach może coś kolega trafi.

Pozdrawiam
Powrót do góry

Waldek Osiński
Poziom 12
Poziom 12

Post#380 31 Lip 2011 13:21   

Witam. No tak jak pisze kolega, trochę za szybko. U mnie pełny obrót to ok. 30 sekund. Trzeba dołożyć jeszcze jedno przełożenie.
Powrót do góry

garbolino77
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: krk

Post#381 07 Sie 2011 12:58   

Witam kombinatorów:

również potrzebuje sterownika i mam pytanie jaki byście polecali

Załączam kilka fotek z moich kombinacji jak jakiś pytania chętnie odpowiem

pozdro

Dodano po 6 [minuty]:

coś wywaliło fotki

Załączniki:
Powrót do góry

rafal.chester
Poziom 7
Poziom 7

Post#382 13 Sie 2011 11:21   

Witam.
Nawiązując do obrazka poniżej mam pytanie do kolegi "WYLON". Jak wygląda u Ciebie rozpalanie w tym piecu? Ogólnie chodzi mi o to czy odległość między drzwiczkami a koszem zasypowym jest wystarczająca aby na ruszcie podajnika ułożyć podpałkę i rozpalić?

Powrót do góry

rafal.chester
Poziom 7
Poziom 7

Post#383 14 Sie 2011 22:24   

Moje prace już zakończone więc jak inni zamieszczam efekty. Pod względem estetycznym szału nie ma, ale biorąc pod uwagę warunki pracy oraz kosztorys, jestem zadowolony.

Get Flash to see this player.

Podajnik szufladowy/tłokowy pieca węglowego Podajnik szufladowy/tłokowy pieca węglowego Podajnik szufladowy/tłokowy pieca węglowego

Kosztorys:
50zł-blachy na podajnik grubości 12,10,6 oraz 3 na dół pieca
20zł-blachy na kosz grubość 2
100zł- 2 przekładnie
400zł-sterownik
elektrody, tarcze i prąd pominę:)

Przepraszam za jakość tych zdj. Zbyt mało miejsca w kotłowni aby zrobić lepsze. Od wczoraj pali się cały czas bez mojej jakiejkolwiek ingerencji:) Na obecną chwilę 100% satysfakcji. Już po pierwszej dobie mam wrażenie że spaliłem mniej opału niż przy zwykłym zasypie. Dziękuję za wasze posty z radami i zdjęciami bez których bym sobie nie poradził. Jeśli ktoś śledzi ten temat i wciąż się zastanawia to gorąco zachęcam.
Pozdrawiam i jeszcze raz dzięki
Powrót do góry

garbolino77
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: krk

Post#384 15 Sie 2011 22:15   

witam widzę ze palników przybywa bo zima blisko

jak bedę mial sterownik zamiesczę filmik z palenia

Kolego rafal.chester ile spalił za całą dobę piec w zasadzie bez odbioru ciepła

pozdro
Powrót do góry

rafal.chester
Poziom 7
Poziom 7

Post#385 16 Sie 2011 14:01   

Dzisiaj o godz 13 minęła równo pełna 3 doba. Jeśli chodzi o odbiór, codziennie kąpiel dwóch osób oraz jakieś zmywanie. Ciężko powiedzieć ile spalił. Tak na moje oko nie więcej jak 12litrowe wiaderko. Do zasobnika wsypałem tyle ile wchodzi na jeden zasyp pieca. Przy takim samym odbiorze ciepła jak teraz paliło się max 3 doby a tu myślę że jeszcze ze dwie jak nie trzy pociągnie.

Tyle jeszcze jest

Tak wygląda zbiornik z boku
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 16 Sie 2011 14:01   

Powrót do góry

rafal.chester
Poziom 7
Poziom 7

Post#386 20 Sie 2011 08:56   

Witam wszystkich
Do rozwiązania zostały mi jeszcze dwa problemy. Pierwszy to bardzo głośna praca silnika z przekładniami a drugi to cofający się na tłoku drobny miał. Może ktoś ma jakiś pomysł. Z góry dziękuję i pozdrawiam
Powrót do góry

xhumungus
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Bydgoszcz

Post#387 20 Sie 2011 13:09   

Tłok możesz uszczelnić jak na rysunku, sposób podpatrzony w markowym kotle ( nie przedostanie się ani jedno ziarenko miału) Podajnik szufladowy/tłokowy pieca węglowego
Powrót do góry

rafal.chester
Poziom 7
Poziom 7

Post#388 20 Wrz 2011 12:44   

Witam wszystkich.
Biorąc pod uwagę brak możliwości obserwacji paleniska podczas spalania przy założonym podajniku dokonałem pewnych przeróbek. Dzięki temu nie muszę też demontować podajnika by palić awaryjnie na zwykłym ruszcie. Dziękuję koledze ''xhumungus'' za pomysł z uszczelnieniem tłoka. Sprawdził się. Zamieszczam kilka zdj:
Podajnik szufladowy/tłokowy pieca węglowego Podajnik szufladowy/tłokowy pieca węglowego Podajnik szufladowy/tłokowy pieca węglowego Podajnik szufladowy/tłokowy pieca węglowego
Pozostaje jeszcze przerobić kosz oraz wymienić jedną przekładnię na inną z powodu zbyt głośnej pracy.
Jeszcze raz dziękuję wszystkim zainteresowanym za pomoc i życzę powodzenia przy swoich konstrukcjach
Powrót do góry

Remcio1994
Poziom 6
Poziom 6

Post#389 22 Wrz 2011 20:39   

Witam.
Mam pytanie do rafal.chester
Czy mógłbyś zamieścić wymiary takie dokładniejsze swojego podajnika? Ile m2 myślisz ogrzewać tym piecem z tym podajnikiem? Z góry dzięki za odp. Czekam z niecierpliwością.
Powrót do góry

rafal.chester
Poziom 7
Poziom 7

Post#390 23 Wrz 2011 19:27   

Jak widać piecyk malutki bo i mieszkanko nie duże. 65m2. Powiem Ci szczerze ze da rade ogrzać większe. Najlepiej zapytaj kolegę "WAR" ile on metrów ogrzewa. Wykorzystałem wymiary jego podajnika (ZA CO CHCIAŁBYM MU JESZCZE RAZ PODZIĘKOWAĆ), które podawał już od 3 str. tego tematu. Troszkę musiałem skrócić długość ponieważ po zamontowaniu z boku nie zmieściłby mi się bo mam bardzo wąską kotłownie, ale wymiary tłoka czy całego paleniska są bez zmian. Jeśli chcesz to napisz dokładnie o które wymiary Ci chodzi to jutro pomierzę i podam.
Na koniec powiem że warto spróbować ponieważ koszt nowego podajnika nie jest mały, a za stosunkowo nie duże pieniądze przy odrobinie chęci można coś wykombinować.
POZDRAWIAM
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Systemy Grzewcze Użytkowy -> Podajnik szufladowy/tłokowy pieca węglowego
Strona 13 z 16 Idź do strony Poprzedni  123 ... 1213141516  Następny

Skok: