Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
 • Helpful post? (+3)
  I S K R O G R A F
  Różne napisy na metalu można wykonać z pomocą elektroiskrowego ołówka, urządzeniem, które jest pokazane na rys.2. Za karkas 1 uzwojeń cewki 3, służy miedziana lub brązowa rurka długości 90 mm z zewnętrzną średnicą 6 mm i wewnętrzną 4 mm . Krążki 2 cewki wykonane są z preszpanu lub innego izolacyjnego materiału . Cewka nawinięta jest przewodem 0,6 mm do wypełnienia karkasu. Sprężyna 4, posiadająca 10—15 zwojów, wykonana jest ze stalowego przewodu o średnicy 0,2— 0,3 mm . Przycisk 5 można wytoczyć z ebonitu, tekstolitu, szkła organicznego, swoim końcem powinien on szczelnie wchodzić w karkas cewki.
  Rdzeń 6 — stalowy. Wgłębienie w nim można wykonać pilnikiem. Na końcu rdzenia przepiłować z pomocą piłki do metalu dwa nacięcia, położenie pod kątem 90 stopni. Rdzeń powinien swobodnie, bez oporu, przesuwać się w rurce - karkasie cewki.
  Składanie ołówka przeprowadzamy następująco. Z początku rdzeń włożyć w karkas cewki tak, żeby koniec karkasu znajdował się naprzeciwko nacięcia, nacięcia wytoczonego w rdzeniu. Potem lekkimi uderzeniami młotka zaklepać koniec rurki do wewnątrz, żeby ograniczyć przemieszczanie rdzenia. Po tym na końcach karkasu nałożyć i przykleić krążki 2 klejem.Na karkas-rurkę z tym, że klejem nawinąć jeden-dwa zwoje kalki. Potem obok przedniego krążka zostawić niewielki odcinek rurki, przylutować do niego koniec nawijanego przewodu i nawijając cewkę, układać przewód zwój przy zwoju. Zewnętrzne wyprowadzenie cewki wykonać miedzianym wielożyłowym izolowanym przewodem nie mniejszym niż 1 mm2 i długości około 1 m. Jego koniec połączyć z jednym wyprowadzeniem transformatora lub zakończyć «Krokodylkiem» w celu podłączenia źródła zasilania.
  Cewkę trzeba owinąć 2—3 zwojami polichlorowinylowej taśmy lub szczelnie papierem. Po tym w tylnym końcu rurki-karkasu cewki wstawić sprężynę i przycisk, a w wycięcie rdzenia-elektrodę 7, w zastępstwie, której można zastosować stalową igłę lub kawałek stalowego lub wolframowego przewodu długości 15—20 mm z zaostrzonym końcem. Elektroda w czasie pracy zużywa się, dlatego należy ją okresowo wymieniać. Powierzchnia metalu, na którym wykonujemy napis powinna być gładka. Przed pracą należy zwilżyć ją naftą.
  Praca z elektroiskrowym ołówkiem przebiega tak. Jedno wyjście wtórnego uzwojenia transformatora, zmniejszającego napięcie sieci do 3 -10 V, podłączamy do przedmiotu metalowego , drugie - z elektroołówkiem (patrz. rys. 3). Napisy wykonujemy, zbliżając elektrodę elektroołówka do powierzchni metalu. W momencie przybliżenia elektrody do metalu zamyka się obwód zasilania cewki, i jej elektromagnetyczne pole wciąga z powrotem rdzeń. Przy tym między elektrodą i metalem przeskakuje iskra, która zostawia ślad na metalu.
  Б. ВОСТРИКОВ г. Астрахань
  РАДИО N 11, 19
  Tłumaczenie : Tadzmierz
 • #2 05 Apr 2006 22:29
  _PREDATOR_

  Moderator
 • #3 06 Apr 2006 00:06
  elektronik_tk
  Level 26  
  Helpful post? (0)
  _PREDATOR_ wrote:
  No dobra, a z czego jest wykonany element nr.7?
  było napisane przeciez :D
  Quote:
  elektrodę 7, w zastępstwie, której można zastosować stalową igłę lub kawałek stalowego lub wolframowego przewodu długości 15—20 mm z zaostrzonym końcem.
 • #4 06 Apr 2006 00:21
  badyl00
  Level 22  
  Helpful post? (0)
  Tylko ruscy mogli coś takiego wymyślić :D
 • #5 06 Apr 2006 08:15
  konst
  Level 15  
  Helpful post? (0)
  a ma ktoś zdjęcia jak to wychodzi?
 • #6 06 Apr 2006 12:33
  Mishot
  Level 22  
  Helpful post? (0)
  [quote[(...)ć. Powierzchnia metalu, na którym wykonujemy napis, powinna być
  Praca z elekt(...)[/quote]
  jaka powinna być? czysta? przetarta papierem ściernym? ...
 • #7 06 Apr 2006 13:50
  elektronik_tk
  Level 26  
  Helpful post? (0)
  konst wrote:
  a ma ktoś zdjęcia jak to wychodzi?

  http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=2497970#2497970
  tutaj umieścilem fotkę napisu na mieczu. Napis zrobiony właśnie za pomocą iskrografu, też samoróbka. W piątek postaram się obadac jak zosytał zrobiony tamten iskrograf i porównam z tym projektem.
  Mishot wrote:
  (...)ć. Powierzchnia metalu, na którym wykonujemy napis, powinna być
  Praca z elekt(...)
  jaka powinna być? czysta? przetarta papierem ściernym? ...

  No na pewno nie powinna być np zardzewiała czy brudna. No chodzi o to, by była warstwa dobrze przewodząca, czyli najlepiej świeżo wyszlifowana :)
 • #8 06 Apr 2006 22:59
  kopernik8
  Level 21  
  Helpful post? (0)
  U mojego brata w warsztacie lezy fabryczne urządzenie a nazywa sie ELEKTROOPIS DWUKOLOROWY :)
  pozdrawiam
 • #9 06 Apr 2006 23:01
  badyl00
  Level 22  
  Helpful post? (0)
  Może zrobiłbyś jakieś fotki?? Albo rozrysował schemat i opisał elementy i budowę??
 • #10 06 Apr 2006 23:35
  kopernik8
  Level 21  
  Helpful post? (0)
  trochę trudne zadanie, bo sprzet lezy na mazurach :/
  Ale gdy pojadew swieta do neigo to wyłudze cały sprzet od neigo:P
  pozdrawiam
 • #11 07 Apr 2006 00:24
  Paweł Es.
  Pomocny dla użytkowników
  Helpful post? (0)
  Powierzchnia obrabiana tą elektrodrążarką powinna być gładka, autor także zaleca pokryć ją naftą - (chodzi o zanurzenie w nafcie a nie zwilżenie) ale ja bym nie ryzykował z naftą ze względu na możliwość się jej zapalenia).

  Może też być woda dejonizowana, ważne by płyn był nieprzewodzący, niereagował z obrabianym metalem i był w miarę przezroczysty.
  Układ działa na zasadzie samoprzerywającego się dzwonka (tu bez czaszy), gdzie jeden styk jest związany z elektromagnesem a drugi to obrabiany przedmiot.
  W momencie wciągnięcia rdzenia (po dotknięciu końcówką do obrabianego metalu) następuje rozwarcie obwodu, przepięcie na cewce i związana z tym iskra odparowująca lokalnie materiał (tworzy mikrokrater), elektromagnes odpuszcza obwód się zamyka i tak dalej.

  Tam jest jeszcze uwaga, że układ powinien być zaopatrzony w filtry przeciwzakłóceniowe (np. taki przelotowy od urządzeń AGD) na obwodzie pierwotnym, bo urządzenie sieje zakłóceniami w.cz.
  Możliwe też jest zasilanie układu prądem stałym.
 • #12 07 Apr 2006 15:10
  h jaworski
  Level 38  
  Helpful post? (0)
  jeżeli metal zanużymy w nafcie i całe wyładowanie elektrycznie też odbywa się w nafcie to nie ma w tedy dostępu powietrza i nic sie nie zapali sam kiedyś się tak bawiłem za młodu robiłem wyładowania elektryczne o długości 2 cm w benzynie i też zachodziłemo głowę dlaczego to wszystko nie wybuchło przeciesz palą się tylko opary czyli jak zalejemy metal na 1 cm i całe wypalanie też jest w nafcie i nic się nie wydobywa na zewnątrz to nie ma niebezpieczeństwa zapłonu a sam rysunek też jest pewnie dużo leprzy bo tak by to wszystko mogło być zakopcone od łuku elektryczniego i sam rysunek był by wtedy dużo gorszy
 • #13 07 Apr 2006 21:53
  hscx
  Level 2  
  Helpful post? (0)
  Bardzo podobny elektromagnes z rdzeniem można wyciągnąć z niektórych typów elektrozamków domofonowych.
 • #14 07 Apr 2006 21:58
  Paweł Es.
  Pomocny dla użytkowników
  Helpful post? (0)
  Można też coś takiego zrobić z zapalarek elektrycznych do gazu działających na opisanej powyżej zasadzie TYLKO NALEŻY PRZEWINĄĆ UZWOJENIE NA NISKIE NAPIĘCIE !

  NIE WOLNO UŻYWAĆ TAKIEGO URZĄDZENIA PRACUJĄCEGO POD NAPIĘCIEM SIECIOWYM
 • #15 09 Apr 2006 12:48
  bifi
  Level 15  
  Helpful post? (0)
  Witam
  Ja sie bawilem w "grawerowanie" w metalu, ale sprzet mialem inny. Jako elektrody uzylem wegla z baterii alkalicznej. Fajnie dzialalo, dopoki kolega nie wpadl na pmysl, zeby nasza baterie kondensatorow na 300 do 400 v (rozne kondensatory) okolo 4mF(!) podpiac do mostka prosto z sieci (UWAGA, BARDZO NIEBEZPIECZNE) przez cewke do elektrody weglowej.

  Kolega utrzymal luk elektryczny przez 3 sekundy, wtedy cewka (prymitywnie nawinieta z drutu ze starego transformatora) zaczela sie palic.
  Wczesniej gdy bylo niskie napiecie, przez transformator, to jeszcze to jakos szlo, ale przy napieciu okolo 310V robilo praktycznie od razu dziure.
  Zeby nie wywalilo nam bezpiecznikow, to podlaczylismy szeregowo z mostkiem zarowke.
 • #16 14 Apr 2006 16:26
  WoWo
  Level 15  
  Helpful post? (0)
  Witam...

  fajne, juz mysle, czy nie mozna tego "ozenic" z ploterem pisakowym, mam taki formatu A3. W miejsce pisaka wlozyc Iskrograf.
  - co sadzicie ?

  pozdrawiam
  WoWo
 • #17 14 Apr 2006 22:14
  elektronik_tk
  Level 26  
  Helpful post? (0)
  no czemu nie skoro są np ploterowe wycinarki laserowe czy coś :)
 • #18 09 Feb 2007 22:51
  zajac125
  Level 2  
  Helpful post? (0)
  Ile jest wart taki elektropisak, posiadam takie urządzenie na sprzedanie.
 • #19 28 Mar 2010 00:11
  seba20
  Level 10  
  Helpful post? (0)
  Czy wie ktoś ile warstw powinno być nawinięte na cewce ja mam nawinięte 3 i przy 5,5v ac cewka się nagrzewa dość mocno. Jak mocna ma być sprężyna, w opisie nie ma nic o tym.
  Search 4 million + Products
Browse Products