Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki

jak wykonac pomiar petli zwarcia

mrus 07 Kwi 2006 18:05
  • #1 07 Kwi 2006 18:05
    mrus
    Poziom 12  

witam. Mam pytanie odnośnie powykonawczych pomiarów elektrycznych.
    Elektryk montował mi ostatnio nową instalację elektryczną. Gniazda odbiorcze zabezpieczone są wyłącznikami różnicowoprądowymi. Po wykonaniu instalacji poprosiłem o wykonanie pomiarów elektrycznych, elektryk wykonał pomiary lecz tylko rezystancji izolacji oraz samoczynnego wyłączenia różnicówek nie zrobił pętli zwarcia motywując to tym iż podstawową ochroną jest wyłącznik róznicowoprądowy i w tym wypadku pomiaru petli zwarcia się nie wykonuje, gdyż stanowi to tylko ochronę dodatkową. Natomiast z tego co ja wiem to jest dokładnie odwrotnie - różnicówka stanowi ochronę dodatkową, a pomiar pętli zwarcia jest pomiarem niezbędnym. Więc stąd moje pytanie kto ma racje?
    Będą bardzo wdzięczny jeśli ktoś mi to sensownie wytłumaczy

• #2 07 Kwi 2006 18:14
    electronictubes
    Poziom 21  

mrus napisał:
    witam. Mam pytanie odnośnie powykonawczych pomiarów elektrycznych.
    Elektryk montował mi ostatnio nową instalację elektryczną. Gniazda odbiorcze zabezpieczone są wyłącznikami różnicowoprądowymi. Po wykonaniu instalacji poprosiłem o wykonanie pomiarów elektrycznych, elektryk wykonał pomiary lecz tylko rezystancji izolacji oraz samoczynnego wyłączenia różnicówek nie zrobił pętli zwarcia motywując to tym iż podstawową ochroną jest wyłącznik róznicowoprądowy i w tym wypadku pomiaru petli zwarcia się nie wykonuje, gdyż stanowi to tylko ochronę dodatkową. Natomiast z tego co ja wiem to jest dokładnie odwrotnie - różnicówka stanowi ochronę dodatkową, a pomiar pętli zwarcia jest pomiarem niezbędnym. Więc stąd moje pytanie kto ma racje?
    Będą bardzo wdzięczny jeśli ktoś mi to sensownie wytłumaczy

Witam
    Może to jest właśnie tak jak piszesz. Wiem, że jak koleżanka mierzyła pętlę zwarcia w budynku administracji miernikiem, czyli sprzętem fachowym, to zabezpieczenia 40A natychmiast poleciały. Nie dziwię się zatem już niczemu.
    Pozdrowienia

• #3 07 Kwi 2006 18:16
    Telex
    Poziom 25  

Kolega ma rację, a elektrykowi zabrać papiery.

• #4 07 Kwi 2006 20:23
    Usunięty
  • #5 07 Kwi 2006 20:57
    mrus
    Poziom 12  

mierzył w każdym gniazdku. A zastosowano wyłączniki różnicowoprądowe dobezpieczone wyłacznikami nadprądowymi (S)

• #6 07 Kwi 2006 22:32
    lechm56
    Moderator

Moim skromnym zdaniem elektryk wykonał pomiary prawidłowo!

• #7 08 Kwi 2006 06:49
    siwa
    Poziom 11  

Elektryk wykonał pomiary prawidłowo
    mógł oczywiście pomierzyc impedancję pętli zwarcia
    ale wcale nie musiał
    przy zastosowaniu wyłączników różnicowoprądowych
    to właśnie one są podstawową ochroną przeciwporażeniową

wnioskuję by koledze Telex dac papiery
    pozdrawiam
    siwa

• #8 08 Kwi 2006 21:12
    waldekel
    Poziom 27  

Pomiar impedancji pętli zwarcia należy wykonac obowiązkowo niezależnie czy jest różnicówka, czy jej nie ma.

• #9 08 Kwi 2006 21:29
    electronictubes
    Poziom 21  

waldekel napisał:
    Pomiar impedancji pętli zwarcia należy wykonac obowiązkowo niezależnie czy jest różnicówka, czy jej nie ma.

Witam
    Nareszcie ktoś dobrze napisał. Wiadomo przecież, że rezystancja pętli świadczy o jakości wykonania instalacji. Tak więc odbiór bez rezystancji pętli nie zawiera wszystkich koniecznych informacji, które powinien znać klient. Ciekawe co na to "Obsługa Klienta" w firmie?
    Pozdrowienia

• #10 10 Kwi 2006 15:12
    mrus
    Poziom 12  

a jak wygląda to w kwestii formalnej. PIP wymaga pomiary pętli zwarcia przy instalacji z różnicówkami czy też nie?

• #11 10 Kwi 2006 20:06
    waldekel
    Poziom 27  

W kwestii formalnej, to wymagane są pomiary pętli zwarcia i nakazuje to ustawa prawo budowlane i warunki teczniczne oraz przywołane tymi ustawami normy.

• #12 02 Mar 2010 18:02
    camel_dz
    Poziom 2  

lechm56 napisał:
    Moim skromnym zdaniem elektryk wykonał pomiary prawidłowo!

Moim zdaniem należy wykonać pomiar rezystancji pętli zwarcia (wynika z ustawy).
    Różnicówka jest zawsze tylko zabezpieczeniem dodatkowym.
    ....
    Pytanie zagadka: Co zrobi wyłącznik różnicowoprądowy jeżeli delikwent złapie za dwa przewody (L i N) jednocześnie?

• #13 02 Mar 2010 18:14
    romoo
    Użytkownik obserwowany

Przecież różnicówka nie jest podstawową ochroną - bajki piszecie.
    POdstawowa ochrona jest poprzez szybkie wyłaczenie- czyli pomiar pętli zwarcia.

• #14 02 Mar 2010 18:43
    majo63
    Poziom 9  

Podstawową ochroną jest zamontowanie osłon i umieszczenie urządzeń w miejscach uniemożliwiających bezpośredni dotyk.Ochrona dodatkowa to samoczynne wyłączenie zasilania,wyłączniki różnicowoprądowe,separacja itd... A pomijając wszystko to pętlę zwarcia należy wykonać bez względu na to czy jest różnicówka, czy jej nie ma.

Szukaj w 4mln produktów
Przeglądaj produkty