X

jak wykonac pomiar petli zwarcia

07 Apr 2006 18:05 MRmrus
  • #1 07 Apr 2006 18:05
    mrus
    Level 12  
    Helpful post? (0)
    witam. Mam pytanie odnośnie powykonawczych pomiarów elektrycznych.
    Elektryk montował mi ostatnio nową instalację elektryczną. Gniazda odbiorcze zabezpieczone są wyłącznikami różnicowoprądowymi. Po wykonaniu instalacji poprosiłem o wykonanie pomiarów elektrycznych, elektryk wykonał pomiary lecz tylko rezystancji izolacji oraz samoczynnego wyłączenia różnicówek nie zrobił pętli zwarcia motywując to tym iż podstawową ochroną jest wyłącznik róznicowoprądowy i w tym wypadku pomiaru petli zwarcia się nie wykonuje, gdyż stanowi to tylko ochronę dodatkową. Natomiast z tego co ja wiem to jest dokładnie odwrotnie - różnicówka stanowi ochronę dodatkową, a pomiar pętli zwarcia jest pomiarem niezbędnym. Więc stąd moje pytanie kto ma racje?
    Będą bardzo wdzięczny jeśli ktoś mi to sensownie wytłumaczy
  • #2 07 Apr 2006 18:14
    electronictubes
    Level 21  
    Helpful post? (0)
    mrus wrote:
    witam. Mam pytanie odnośnie powykonawczych pomiarów elektrycznych.
    Elektryk montował mi ostatnio nową instalację elektryczną. Gniazda odbiorcze zabezpieczone są wyłącznikami różnicowoprądowymi. Po wykonaniu instalacji poprosiłem o wykonanie pomiarów elektrycznych, elektryk wykonał pomiary lecz tylko rezystancji izolacji oraz samoczynnego wyłączenia różnicówek nie zrobił pętli zwarcia motywując to tym iż podstawową ochroną jest wyłącznik róznicowoprądowy i w tym wypadku pomiaru petli zwarcia się nie wykonuje, gdyż stanowi to tylko ochronę dodatkową. Natomiast z tego co ja wiem to jest dokładnie odwrotnie - różnicówka stanowi ochronę dodatkową, a pomiar pętli zwarcia jest pomiarem niezbędnym. Więc stąd moje pytanie kto ma racje?
    Będą bardzo wdzięczny jeśli ktoś mi to sensownie wytłumaczy

Witam
    Może to jest właśnie tak jak piszesz. Wiem, że jak koleżanka mierzyła pętlę zwarcia w budynku administracji miernikiem, czyli sprzętem fachowym, to zabezpieczenia 40A natychmiast poleciały. Nie dziwię się zatem już niczemu.
    Pozdrowienia
  • #3 07 Apr 2006 18:16
    Telex
    Level 25  
    Helpful post? (0)
    Kolega ma rację, a elektrykowi zabrać papiery.
  • #4 07 Apr 2006 20:23
    Removed
    Helpful post? (+1)
    Witam :)
    mrus wrote:
    elektryk wykonał pomiary lecz tylko rezystancji izolacji oraz samoczynnego wyłączenia różnicówek nie zrobił pętli zwarcia motywując to tym iż podstawową ochroną jest wyłącznik

W jaki sposób przeprowadził te pomiary?
    Czy mierzył w każdym gnieździe i każdy wypust oświetlenia?
    Jaki system ochrony od porażeń jest zastosowany?
  • #5 07 Apr 2006 20:57
    mrus
    Level 12  
    Topic author Helpful post? (0)
    mierzył w każdym gniazdku. A zastosowano wyłączniki różnicowoprądowe dobezpieczone wyłacznikami nadprądowymi (S)
  • #6 07 Apr 2006 22:32
    lechm56
    Moderator
    Helpful post? (0)
    Moim skromnym zdaniem elektryk wykonał pomiary prawidłowo!
  • #7 08 Apr 2006 06:49
    siwa
    Level 11  
    Helpful post? (0)
    Elektryk wykonał pomiary prawidłowo
    mógł oczywiście pomierzyc impedancję pętli zwarcia
    ale wcale nie musiał
    przy zastosowaniu wyłączników różnicowoprądowych
    to właśnie one są podstawową ochroną przeciwporażeniową

wnioskuję by koledze Telex dac papiery
    pozdrawiam
    siwa
  • #8 08 Apr 2006 21:12
    waldekel
    Level 27  
    Helpful post? (0)
    Pomiar impedancji pętli zwarcia należy wykonac obowiązkowo niezależnie czy jest różnicówka, czy jej nie ma.
  • #9 08 Apr 2006 21:29
    electronictubes
    Level 21  
    Helpful post? (0)
    waldekel wrote:
    Pomiar impedancji pętli zwarcia należy wykonac obowiązkowo niezależnie czy jest różnicówka, czy jej nie ma.

Witam
    Nareszcie ktoś dobrze napisał. Wiadomo przecież, że rezystancja pętli świadczy o jakości wykonania instalacji. Tak więc odbiór bez rezystancji pętli nie zawiera wszystkich koniecznych informacji, które powinien znać klient. Ciekawe co na to "Obsługa Klienta" w firmie?
    Pozdrowienia
  • #10 10 Apr 2006 15:12
    mrus
    Level 12  
    Topic author Helpful post? (0)
    a jak wygląda to w kwestii formalnej. PIP wymaga pomiary pętli zwarcia przy instalacji z różnicówkami czy też nie?
  • #11 10 Apr 2006 20:06
    waldekel
    Level 27  
    Helpful post? (0)
    W kwestii formalnej, to wymagane są pomiary pętli zwarcia i nakazuje to ustawa prawo budowlane i warunki teczniczne oraz przywołane tymi ustawami normy.
  • #12 02 Mar 2010 18:02
    camel_dz
    Level 2  
    Helpful post? (0)
    lechm56 wrote:
    Moim skromnym zdaniem elektryk wykonał pomiary prawidłowo!

Moim zdaniem należy wykonać pomiar rezystancji pętli zwarcia (wynika z ustawy).
    Różnicówka jest zawsze tylko zabezpieczeniem dodatkowym.
    ....
    Pytanie zagadka: Co zrobi wyłącznik różnicowoprądowy jeżeli delikwent złapie za dwa przewody (L i N) jednocześnie?
  • #13 02 Mar 2010 18:14
    romoo
    Użytkownik obserwowany
    Helpful post? (+1)
    Przecież różnicówka nie jest podstawową ochroną - bajki piszecie.
    POdstawowa ochrona jest poprzez szybkie wyłaczenie- czyli pomiar pętli zwarcia.
  • #14 02 Mar 2010 18:43
    majo63
    Level 9  
    Helpful post? (0)
    Podstawową ochroną jest zamontowanie osłon i umieszczenie urządzeń w miejscach uniemożliwiających bezpośredni dotyk.Ochrona dodatkowa to samoczynne wyłączenie zasilania,wyłączniki różnicowoprądowe,separacja itd... A pomijając wszystko to pętlę zwarcia należy wykonać bez względu na to czy jest różnicówka, czy jej nie ma.
Mouser  Search 4 million + Products
Browse Products