Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ARZ 6604 w tubie

Umberto 10 Kwi 2006 09:51 13231 28
  • Cały projekt wyszedł spod ołówka Tomaszo za co serdecznie chcę mu podziękować.
    Założeniem było stworzenie tuby na wzór produktów Acuhorna.I myślę że efekt jaki udało się uzyskać może śmiało konkurować z pierwowzorem.
    Jedynym "przestępstwem" było dodanie filtracji RLC w torze arz-tki ze względu na jej "krzykliwość".Z tym elementem całośc brzmi zdecydowanie łagodniej.
    Materiał z jakiego wykonana jest obudowa to sklejka 9mm.Całość skręcana na wkręty i klej stolarski.Wykończenie to również sklejka ale grubości 4mm klejona na henkel moment,szlifowana i pokryta 4 warstwami lakierobejcy dulux.Jest jeszcze opcja lakierowania ale jak narazie nie moge się doczekać na lakier.

Gromadzenie niezbędnych materiałów
    ARZ 6604 w tubie

No,całość złożona
    ARZ 6604 w tubie

Odsłuchy na surowo,po lewo stara konstrukcja,ta z szafy:D
    ARZ 6604 w tubie

No i gotowiec
    ARZ 6604 w tubie

A tu jeszcze w czasie "dzikich" kombinacji
    ARZ 6604 w tubie

Kanał lewy
    ARZ 6604 w tubie

Kanał prawy
    ARZ 6604 w tubie

Troszkę pomiarów
    ARZ 6604 w tubie

ARZ 6604 w tubie

ARZ 6604 w tubie

ARZ 6604 w tubie

No i najważniejsze,jak to gra?
    Sprzęt nie jest może super hiper najwyższych lotów.Czuć niedostatki na krańcach pasm.Dołem się nie przejmuje,pomaga mu BSW154II.Troszkę gorzej jest z górą ale nie w takim stopniu aby całośc przekreslać.
    Najwiekszy urok to średnica,szczegółowość i to że brak im efektu uwiązania dźwieku do głośnika.
    Z odwiedzających mnie nie trafił sie jeszcze nikt kto by przeszedł koło nich obojętnie.
    Dość istotnym szczegółem jest fakt że one lubia przestrzeń,im większe pomieszczenie tym lepiej,pełniej grają.Ważne jest również aby były jak najdalej od słuchacza.To może dziwne aspekty ale wypraktykowane.Sam obecnie robie przemeblowanie w pokoju aby ustawic je jak nakorzystniej.

Podsumowując,jak za takie pieniążki to jest to ideał.Ja spokojnie się zmieściłem w max.500 zł.Ale to juz totalny max.
    Mam jeszcze pewne pomysły co do rozwiązania niedostatków w górze pasma ale narazie musze wszystkie poukładac sobie w logicznym porządku.

No i na koniec wypada tylko powiedzieć:
    A nie mówiłem?

Fajne!
  • #2 10 Kwi 2006 11:26
    tomaszo
    VIP Zasłużony dla elektroda

Umbi - dokladnie, "a nie mowilem". Przyznac musze po raz kolejny, ze nie wierzylem w jakikolwiek sens tworzenia czegos takiego na "garnku". Stad tyle mordowania Umbi przeszedl. Na szczescie projekt wart jest wykonania, szczegolnie w takim wykonczeniu jak powyzej... Jak tylko wroce dzialam. Kolejnym krokiem bedzie basowe wspomaganie, na ktore (ku radosci mej watroby) zaczalem juz zbierac... Bedzie sie dzialo Umbi :)

• #3 10 Kwi 2006 14:47
    Medeis
    Poziom 21  

Witam

Gratuluje udanej konstrukcji, jestem pod wrazeniem. Obudowa na "prosta" nie wyglada ;)

MAm pytanie jak nowe wersja ma sie do starszej "dzikiej" :) ???

Pozdrawiam

• #4 10 Kwi 2006 15:45
    wilku_sc
    Poziom 21  

niedostatki- ale jak wielkie????
    co z basem- konieczny jest sub????

• #5 10 Kwi 2006 17:45
    tomaszo

Konstrukcja jest przeznaczona do wspolpracy z subwooferem, najlepiej tubowym. NIE OCZEKUJCIE od ARZta pokrycia calego pasma, no ludzie, panie...

Znajac zycie, niebawem powstana konstrukcje dopalajace dol pasma w tej samej technice. :)

• #6 10 Kwi 2006 20:19
    MotoMan
    Poziom 13  

no pięknie pięknie :] Ładnie wykonane nie ma co a koncepcje z pomalowaniem wylotu mam tą samą ;)

• #7 10 Kwi 2006 21:07
    coolombo
    Poziom 29  

Oby więcej takich konstrukcji ;) Chwała wam ludziska za udostępnienie materiałów i podzielenie się konstrukcją :D

• #8 10 Kwi 2006 23:27
    djbolo
    Poziom 31  

Plany odnośnie dołów są równie ekstrawagancke? :) Bardziej w zejście, czy w silne mocne uderzenia? W sumie gdyby udało się nawet na jakimś małym głośniku wykonać bas, powiedzmy do 200 litrów w podobnym "designie", to byłby to piękny zestaw :)

• #9 11 Kwi 2006 07:57
    Umberto
    Poziom 13  

No kurcze,nastąpiły małe zmiany.
    Zrobiłem małe przemeblowanko w pokoju tak aby ustawić pudła jak najszerzej i jak najdalej.
    Obecnie tak to wygląda.

ARZ 6604 w tubie

No i jestem w lekkim szoku.Pojawił się całkiem ładny basik.Na tyle ładny że odpiąłem suba.
    Innym efektem było zmatowienie wokali,jakoś dziwnie brzmiały.Pomogło wywalenie filtra o dziwo.
    Aż się boję pomyśleć co by było w pomieszczeniu dużo wiekszym od mojego :D

Co do planów,napewno nie będe się zapuszczał niżej jak 35-40Hz bo to jest bez sensu.Sprzęt jest pomyślany do muzyki więc niżej mi nie potrzeba.
    Głośnik będzie raczej spory,min.18 cali.Piszę raczej bo sprawa jest jeszcze nie przesądzona,wczoraj dostałem od Tomaszo porcje pomysłów do przemyślenia i kto wie co jeszcze wymyśle.
    Jedno jest pewne,będzie tuba.I kto wie czy nie scooper.

• #10 11 Kwi 2006 15:30
    Medeis
    Poziom 21  

Ponawiam moje pytanie :)

I dokladam jeszcze jedno, co sadzisz o tej konstrukcji jako fronty do kina domowego? "Dopieszczone" od dolu subem?

Pozdrawiam

• #11 11 Kwi 2006 16:22
    Umberto
    Poziom 13  

Ajajaj,sorki Medeis,przegapiłem pytanie.
    No ale juz sie poprawiam :)
    "Dzikus" grał głośniej,co zresztą oczywiste,no i miał wspomaganie audaxem.Czyli z górą nie było problemów.
    Jednak uznałem że to tylko psucie tuby,jeden głośnik na wlocie,drugi po drodze...A i zysk samego spl nie przekonywał mnie aby to tak zostawić.
    Ale przynajmniej wiem że dołożenie kopółki jest jak najbardziej celowe.
    Obecnie szukam samochodowej wysokotonówki.Dlaczego akurat samochodowej?He,he,stuninguje arz-ta,przerobie na współosiówke i powinno być git.

• #12 11 Kwi 2006 20:40
    krzych.k
    Poziom 15  

Kawał dobrej roboty Umberto. Zawsze mnie fascynowały obudowy tubowe ale brak było samozaparcia do wykonania. Czekam z niecierpliwością na współosiówkę. Pozdrowienia.

• #14 11 Kwi 2006 23:05
    tomaszo

Bedzie potezny bas najprawdopodobniej z mozliwoscia przekroczenia netezen rzedu 140dB metr od wylotu. Mozliwe, ze Umbi przetrwalnikowo strzeli cos ciekawego na scooperze, ale docelowo planujemy sie zabunkrowac na amen. :)

Dodano po 2 [godziny] 18 [minuty]:

A dupa jasiu pierdzi stasiu - tylko przyjade to sie bedzie dzialo. Ci z Praktikera "na pile" mnie przeklna.

• #15 12 Kwi 2006 08:58
    Umberto
    Poziom 13  

Tu się wszystko zmienia jak w kalejdoskopie...
    Sub poszedł definitywnie w odstawke.
    Powód?Troszke przestawiania,ustawiania i okazuje się że tubki same sobie świetnie radzą i suba nie lubią.
    Wiem że to trudno sobie wyobrazić,tym bardziej komuś kto miał w dłoni tą arz-tke.Garnek,kaszlak,pogrzebówka,różnie go ludzie nazywają.
    Ale ta aplikacja wyciąga z niego taki potencjał że sam w to nie mogę uwierzyć.I aby nie było gołosłownie,Tomaszo miał okazję posłuchać jak to zagrało.Co prawda on-line przez skype ale słyszał.Być może na dniach zbierze się większa grupa oceniających,planuję zorganizować małego spota ze starą gwardią z diy.Chodzi o to aby jak najwięcej osób to usłyszało i bezstronnie zaopiniowało.

• #16 12 Kwi 2006 11:39
    tomaszo

To trzeba uslyszec, nikt nie uwierzy tak czy siak jak nie uslyszy. No k... nie zwariowalismy do konca przecie, nie? Szok to malo powiedziane, to zmienilo moj swiatopoglad...

• #17 12 Kwi 2006 11:54
    Medeis
    Poziom 21  

Umberto --> Teraz przegapiles skolei drugie :P ;)

Jak ta aplikacja Twoim zdaniem spisywalaby sie jako fronty do kina domowego? pokoj jakies 5 na 7 metrow, czyli cos kolo 35m² ???

Pisales ze najlepiej sprawilyby sie w dosc duzym pomieszczeniu, a to juz takie male nie jest ;)

Z gory dzieki za odpowiedz.

Pozdrawiam

• #18 12 Kwi 2006 12:19
    Umberto
    Poziom 13  

Ech,kurde,przepraszam,jakoś tak...
    Odpowiedź na to pytanie sama się nasuwa,jeśli w muzyce się to sprawdza to czemu w kinie miało by być źle?
    Na mój gust powinno być bardzo dobrze,szczególnie dla dialogów jak i całej sceny.
    35 metrów to już ładnie,powinno zatrzęść dość okrutnie.

• #19 12 Kwi 2006 14:37
    bocian90
    Poziom 27  

Witam! Podziwiem wkład prac na etapie projektu i realizacji tego dzieła.MA pytanie jaki jest koszt materiałów na wykonanie jednej kolumny?Chodzi mi o sklejkę. Pozdrawiam!

• #20 12 Kwi 2006 22:29
    Medeis
    Poziom 21  

Witam

Zaczynam sie coraz bardziej przekonywac do tej konstrukcji :) A co za tym idzie (wybacz :P ) mam kolejne pytania:
    Dlaczego zdecydowales sie na uzycie sklejki do calej konstrukcji i jak to sie ma do ceny np. mdf-u czy wiorowki. Jakie byly koszty materialow w sumie (pytanie poprzednika :P ) (sklejki konstrukcyjnej i wykonczeniowej). Wydaje mi sie tez ze sklejka jest srednio wdziecznym materialem do obrobki, np samodzielnego ciecia rownych krawedzi. Co do skrecania, robiles pod wkrety otwory pilotazowe (chodzi mi o laczenie z bokami formatek tworzacych profil tuby wewnatrz)

ufff... To chyba narazie tyle :P Ale jak cos sobie jeszcze przypomne to nieomieszkam dodac :P

No to sobie przypomnialem :P
    Element RLC- co to dokladnie bylo i czemu sluzylo (jakis schemat?) Gdzie znajde dokladne plany tej konstrukcji, cos na elce ostatnio malo co moge znalesc z tych starszych tematow :? )

Pozdrawiam

• #21 13 Kwi 2006 08:40
    bocian90
    Poziom 27  

Postaram sie odpowiedzieć na 2 pytania jeśli Umberto się nie obrazi ;)
    Podejrzewam że kolega użył sklejki aby nie trzeba było całej obudowy okjejać fornirem ,tak tylko wybejcował i gitara :)
    Filtr ma za zadanie stłumić nieco średnie tony.

• #22 13 Kwi 2006 09:10
    Umberto
    Poziom 13  

Opis materiałów jest na samym początku.Do skręcania zostały użyte wkręty 3x40,nie było potrzeby robienia nawierceń.
    Filtr jest obecnie wywalony.
    Co do cięcia,jeśli ktoś ma zamiar to robić piłką ręczną to ja mu tylko współczuje.
    Tylko wyżynarka z brzeszczotem do bezodpryskowego cięcia.Inaczej lipa,pozadziera się.Próbowaliśmy też ciąć na pile z podcinarką i też nie dało rady.

• #23 13 Kwi 2006 11:28
    Medeis
    Poziom 21  

bocian90 --> Pewnie nie do konca skoro i tak na wierzch polozona byla jeszcze jedna warstwa ;)

Umberto --> To wlasnie mialem na mysli mowiac (piszac) srednio wdzieczna ;) Wstepniaka czytalem, ale nie podajesz tam kosztow ani tej 9mm ani tej 4mm ;)

Z góry dzieki za odpowiedz.

Pozdrawiam :D

• #24 13 Kwi 2006 11:37
    Umberto
    Poziom 13  

Medeis,trudno podawać ceny bo w kazdym miejscu się różnią,mnie ogólnie materiał kosztował ok.300zł.
    Wiem że w jakims praktikerze czy innym złodziejskim sklepie wyszło by sporo drożej.
    To musi sobie sam zainteresowany u siebie sprawdzić.

• #25 15 Maj 2006 17:53
    WaWrzOL

Jestem wręcz zafascynowany tym co wypisujecie o ARZecie i tej obudowie. Czy znalazł by się jakiś miły forumowicz z południowej Wielkopolski, który miałby kiedyś wolne popołudnie aby umówić się na odsłuchy?:>

• #26 29 Wrz 2006 18:22
    ufo007
    Poziom 11  

Mam pytanie zamieszczone jest gdzies na elektrodzie plan i wymiary kolumn, chodzi mi o dokladne dane wymiarow czesci kolumny. I nazwe glosnika.

• #27 01 Paź 2006 22:26
    marek1024
    Poziom 16  

Wiem że zadam niedorzeczne pytanie ale spytam, jakie właściwości ma taka obudowa ??? jeszcze nigdy nie spotkałem się z taką konstrukcją.

• #28 02 Paź 2006 18:39
    ufo007
    Poziom 11  

Dzieki takiemu ukladowi scianek pod odpowiednimi katami oraz odpowiedniemu przetfornikowi uzyskuje sie efektywnosc zamiast np 90 dB w obudowie bass-relfex nalezenie dzwieku rzedu 130 dB nawet czyli uzyskanie wiekszej glosnosci z mniejszej ilosci mocy. A minusy tej obudowy to duza odleglosc od sluchacza. Ale poczytaj na elektordzie duzo jest tego.

• #29 03 Paź 2006 17:41
    marek1024
    Poziom 16  

Heh to mi się zaczyna podobać. Bardzo dobre wykonanie, podobny system jest w samochodach amerykańskich gdzie przy np. pojemnosci 5L uzyskuje się stosunkową małą moc rzędu 230KM, a gdy silnik doładujemy tzw, Blower-em to moc wzrasta parokrotnie do mocy 600KM (tzw supercharger). No i prosze i w akustyce sa takie rzeczy. jestem pod wielkim warażeniem.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme