X

Czujnik/włącznik zbliżeniowy

Parbat 11 Apr 2006 15:42
  • #1 11 Apr 2006 15:42
    Parbat
    Level 10  
    Helpful post? (0)
    Witam.

Zobaczyłem coś takiego u znajomych i nie mogę nigdzie znaleźć....
    Mianowicie w spód wiszącej kuchennej szafki mieli wmontowane halogeny, które nie były zapalane tradycyjnym włącznikiem - tylko wystarczyło machnąć ręką (pod szafką). Nie wiem na jakiej zasadzie to działało (chyba podczerwień). Proszę o wskazówki gdzie czegoś takiego mogę szukać albo jak to się może nazywać (po czym szukać w necie).... Chętnie kupiłbym coś takiego albo sam zbudował.

Pzdr
    Parbat
  • #2 11 Apr 2006 15:55
    kleki
    Level 28  
    Helpful post? (0)
    Czujnik ruchu. Często montowany np. pod rynną garażu - celem załączania światła. Castorama (np.)
    pzdr
  • #3 13 Apr 2006 17:13
    Parbat
    Level 10  
    Topic author Helpful post? (0)
    No chyba nie do końca o to mi chodziło... Z tego co widziałem to są duże i dość drogie czujniki. Ten o którym mówię miał wielkość połowy pudełka od zapałek - małe półprzezroczyste pudełko z tworzywa a nie taka skrzynia jak np. czujniki w systemach alarmowych...
  • #4 13 Apr 2006 17:30
    laser53
    Level 15  
    Helpful post? (-1)
    Bo czujniki "alarmowe" mają jeszcze soczewke,dużą obudowe. Sama elektronika jest mała.
    I najważniesze -taka sama zasada działania.
    A tanie są, chyba zapałki.
  • #5 14 Apr 2006 21:00
    Preskaler
    Level 37  
    Helpful post? (0)
    Czujniki ruchu są w tej chwili już całkiem niedrogie. Widziałem cały reflektor z czujnikiem i regulatorem czasu świecenia w cenie 50 zł/szt. Oczywiście możesz sam zrobić taki czujnik ale koszt z pewnością będzie większy. Cena zresztą zależy od czułości takiego czujnika a do kuchni potrzeba całkiem tępy. Najczulsze mają zasięg do 20 m. A tutaj wystarczy kilkadziesiąt centymetrów. Myślę, że na fotokomórce laserowej (kurtynie) można by to zrobić tak samo. Przerwanie wiązki zapala światło i ponowne przerwanie gasi.
  • #6 14 Apr 2006 23:59
    laser53
    Level 15  
    Helpful post? (-1)
    Partbat - sam sobie komplikujesz życie.
    A tanio - to wyjdą Ci zapałki , na sztuki.

PRZEPRASZAM.
  • #7 16 Apr 2006 15:02
    Parbat
    Level 10  
    laser53 - nie rozumiem Twoich wypowiedzi. W czym sobie komplikuję życie?! Że zapytałem gdzie mogę coś takiego kupić?
    Byłem w Castoramie zgodnie z jedną z sugestii ale czujniki, które widziałem były duże i drogie (powyżej 100zł). Co z tego, że taka sama zasada działania? Mam kupić taki drogi i zacząć go przerabiać? Po co, skoro wiem że można gdzieś dostać taki, który idealnie pasuje do moich celów i na pewno mniej kosztuje (50-100zł).... Dla mnie to właśnie jest komplikowaniem sobie życia...
    Dziękuję koledze Preskalerowi za wypowiedź - czegoś takiego właśnie szukam! Tylko znaleźć nie mogę i dlatego postanowiłem zapytać na forum.
    Pozdrawiam
    PS. A z tym strzelaniem, laser53, to już wogóle nie wiem o co Ci chodziło...
  • #8 16 Apr 2006 16:00
    me_super
    Level 29  
    Helpful post? (0)
    Parbat wrote:
    laser53 - nie rozumiem Twoich wypowiedzi. W czym sobie komplikuję życie?! Że zapytałem gdzie mogę coś takiego kupić?

Może zapytaj się znajomych? Albo w sklepach z oświetleniem.
    W każdym razie układ nie wydaje się być skomplikowany: LED podczerwony i obok fototranzystor, jeśli zbliżysz rękę to światło odbije się i trafi do fototranzystora. Tak jak w suszarkach (do dłoni) łazienkowych. Jedynie światło LED'a powinno być modulowane.

Parbat wrote:

PS. A z tym strzelaniem, laser53, to już wogóle nie wiem o co Ci chodziło...

Mam odczucie, że "laser53" to kolejne wcielenie miejscowego trolla "marpiasek"; pisze dużo na różne tematy, zazwyczaj bez pojęcia, składu i ładu. Olej go. :)
  • #10 10 Feb 2007 15:28
    kosmatek
    Level 23  
    Helpful post? (0)
    czujnik ruchu mam założony właśnie do halogenów w przedpokoju koszt niecałe 40zł do wyboru białe i czarne market budowlany Obi - dział lampy wielkość czujnika porównywalna do kubka :)
  • #11 17 Feb 2007 15:43
    Parbat
    Level 10  
    Uważam, że dwie powyższe wypowiedzi zamykają ten temat w 100%!! Dokładnie o coś takiego mi chodziło! Dziękuję bardzo wszystkim którzy starali mi się pomóc....
    PS
    Kosmatek - szkoda tylko że w Poznaniu nie ma Obi... :(
    Skorzystam z podpowiedzi Zybexa :)
  • #12 17 Feb 2007 16:41
    zybex
    Pomocny dla użytkowników
    Helpful post? (0)
    To jeszcze link do allegro.
    http://www.allegro.pl/item166702099_bezdotykowy_wylacznik_oswietlenia_wt_071_luna.html

Ps. Ciekawe czy można podłączyć pod wyjście tego urządzenia transformator toroidalny bądź elektroniczny do halogenów?

Dodano po 5 [minuty]:

[quote="zybex"]To jeszcze link do allegro.
    http://www.allegro.pl/item166702099_bezdotykowy_wylacznik_oswietlenia_wt_071_luna.html

Ps. Ciekawe czy można podłączyć pod wyjście tego urządzenia transformator toroidalny bądź elektroniczny do halogenów, czy jednak trzeba sterować halogeny przystosowane bezpośrednio do sieci 230V?
  • #13 22 Feb 2011 08:26
    jouu
    Level 11  
    Helpful post? (0)
    A czy coś takiego ma prawo zadziałać ?

Jedna dioda emitujące podczerwień którą będzie odbijać od reki i trafiać na odbiorcza i zmieniając stan na włączniku.

Czujnik/włącznik zbliżeniowy
  Search 4 million + Products
Browse Products