Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Czujnik/włącznik zbliżeniowy

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Optoelektronika -> Czujnik/włącznik zbliżeniowy
Autor
Wiadomość
Parbat
Poziom 8
Poziom 8

Miasto: Poznań

Post#1 Post autora tematu 11 Kwi 2006 15:42   

Witam.

Zobaczyłem coś takiego u znajomych i nie mogę nigdzie znaleźć....
Mianowicie w spód wiszącej kuchennej szafki mieli wmontowane halogeny, które nie były zapalane tradycyjnym włącznikiem - tylko wystarczyło machnąć ręką (pod szafką). Nie wiem na jakiej zasadzie to działało (chyba podczerwień). Proszę o wskazówki gdzie czegoś takiego mogę szukać albo jak to się może nazywać (po czym szukać w necie).... Chętnie kupiłbym coś takiego albo sam zbudował.

Pzdr
Parbat
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 11 Kwi 2006 15:42   

Powrót do góry

kleki
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Wrocław

Post#2 11 Kwi 2006 15:55   

Czujnik ruchu. Często montowany np. pod rynną garażu - celem załączania światła. Castorama (np.)
pzdr
Powrót do góry

Parbat
Poziom 8
Poziom 8

Post#3 Post autora tematu 13 Kwi 2006 17:13   

No chyba nie do końca o to mi chodziło... Z tego co widziałem to są duże i dość drogie czujniki. Ten o którym mówię miał wielkość połowy pudełka od zapałek - małe półprzezroczyste pudełko z tworzywa a nie taka skrzynia jak np. czujniki w systemach alarmowych...
Powrót do góry

laser53
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Żychlin

Post#4 13 Kwi 2006 17:30   

Bo czujniki "alarmowe" mają jeszcze soczewke,dużą obudowe. Sama elektronika jest mała.
I najważniesze -taka sama zasada działania.
A tanie są, chyba zapałki.
Powrót do góry

Preskaler
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Krosno

Post#5 14 Kwi 2006 21:00   

Czujniki ruchu są w tej chwili już całkiem niedrogie. Widziałem cały reflektor z czujnikiem i regulatorem czasu świecenia w cenie 50 zł/szt. Oczywiście możesz sam zrobić taki czujnik ale koszt z pewnością będzie większy. Cena zresztą zależy od czułości takiego czujnika a do kuchni potrzeba całkiem tępy. Najczulsze mają zasięg do 20 m. A tutaj wystarczy kilkadziesiąt centymetrów. Myślę, że na fotokomórce laserowej (kurtynie) można by to zrobić tak samo. Przerwanie wiązki zapala światło i ponowne przerwanie gasi.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 14 Kwi 2006 21:00   

Powrót do góry

laser53
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Żychlin

Post#6 14 Kwi 2006 23:59   

Partbat - sam sobie komplikujesz życie.
A tanio - to wyjdą Ci zapałki , na sztuki.

PRZEPRASZAM.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 14 Kwi 2006 23:59   

Powrót do góry

Parbat
Poziom 8
Poziom 8

Post#7 Post autora tematu 16 Kwi 2006 15:02   

Re: Czujnik/włącznik zbliżeniowy

laser53 - nie rozumiem Twoich wypowiedzi. W czym sobie komplikuję życie?! Że zapytałem gdzie mogę coś takiego kupić?
Byłem w Castoramie zgodnie z jedną z sugestii ale czujniki, które widziałem były duże i drogie (powyżej 100zł). Co z tego, że taka sama zasada działania? Mam kupić taki drogi i zacząć go przerabiać? Po co, skoro wiem że można gdzieś dostać taki, który idealnie pasuje do moich celów i na pewno mniej kosztuje (50-100zł).... Dla mnie to właśnie jest komplikowaniem sobie życia...
Dziękuję koledze Preskalerowi za wypowiedź - czegoś takiego właśnie szukam! Tylko znaleźć nie mogę i dlatego postanowiłem zapytać na forum.
Pozdrawiam
PS. A z tym strzelaniem, laser53, to już wogóle nie wiem o co Ci chodziło...
Powrót do góry

me_super
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Warszawa

Post#8 16 Kwi 2006 16:00   

Parbat napisał:
laser53 - nie rozumiem Twoich wypowiedzi. W czym sobie komplikuję życie?! Że zapytałem gdzie mogę coś takiego kupić?

Może zapytaj się znajomych? Albo w sklepach z oświetleniem.
W każdym razie układ nie wydaje się być skomplikowany: LED podczerwony i obok fototranzystor, jeśli zbliżysz rękę to światło odbije się i trafi do fototranzystora. Tak jak w suszarkach (do dłoni) łazienkowych. Jedynie światło LED'a powinno być modulowane.

Parbat napisał:

PS. A z tym strzelaniem, laser53, to już wogóle nie wiem o co Ci chodziło...

Mam odczucie, że "laser53" to kolejne wcielenie miejscowego trolla "marpiasek"; pisze dużo na różne tematy, zazwyczaj bez pojęcia, składu i ładu. Olej go. :)
Powrót do góry

zybex
Pomocny dla użytkowników
Pomocny dla użytkowników

Miasto: Pomorze

Post#9 10 Lut 2007 15:11pomocny post - solucja   

http://www.swistak.pl/aukcje/1000658,Bezdotykowy-wylacznik-oswietlenia-WT-41-F-VAT.html

http://www.euromeble.net/?mod=cproducts&op=details&id=754

http://www.halogen.pl/index.php?site=produkt&what=kat&id_kat=63&id_kat=63&id=240&PHPSESSID=ce89db37adce192b2b6dc66264bb2148
Powrót do góry

kosmatek
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Grudziądz

Post#10 10 Lut 2007 15:28   

czujnik ruchu mam założony właśnie do halogenów w przedpokoju koszt niecałe 40zł do wyboru białe i czarne market budowlany Obi - dział lampy wielkość czujnika porównywalna do kubka :)
Powrót do góry

Parbat
Poziom 8
Poziom 8

Post#11 Post autora tematu 17 Lut 2007 15:43   

Uważam, że dwie powyższe wypowiedzi zamykają ten temat w 100%!! Dokładnie o coś takiego mi chodziło! Dziękuję bardzo wszystkim którzy starali mi się pomóc....
PS
Kosmatek - szkoda tylko że w Poznaniu nie ma Obi... :(
Skorzystam z podpowiedzi Zybexa :)
Powrót do góry

zybex
Pomocny dla użytkowników
Pomocny dla użytkowników

Miasto: Pomorze

Post#12 17 Lut 2007 16:41   

To jeszcze link do allegro.
http://www.allegro.pl/item166702099_bezdotykowy_wylacznik_oswietlenia_wt_071_luna.html

Ps. Ciekawe czy można podłączyć pod wyjście tego urządzenia transformator toroidalny bądź elektroniczny do halogenów?

Dodano po 5 [minuty]:

[quote="zybex"]To jeszcze link do allegro.
http://www.allegro.pl/item166702099_bezdotykowy_wylacznik_oswietlenia_wt_071_luna.html

Ps. Ciekawe czy można podłączyć pod wyjście tego urządzenia transformator toroidalny bądź elektroniczny do halogenów, czy jednak trzeba sterować halogeny przystosowane bezpośrednio do sieci 230V?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 17 Lut 2007 16:41   

Powrót do góry

jouu
Poziom 8
Poziom 8

Miasto: Świekatowo

Post#13 22 Lut 2011 08:26   

A czy coś takiego ma prawo zadziałać ?

Jedna dioda emitujące podczerwień którą będzie odbijać od reki i trafiać na odbiorcza i zmieniając stan na włączniku.

Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Optoelektronika -> Czujnik/włącznik zbliżeniowy
Strona 1 z 1