Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny Bartka(stx-27-150-8 SS/arp/arv-104-64-8)

bartekdg86 14 Kwi 2006 18:49 3608 11
  • WSTĘP:
    Od dłuższego czasu planowałem zrobienie wlasnych kolumienek. Zwlekałem z tym dość długo.Po namowie mojego dobrego kolegi (. ktory opczywiscie udzielił sie w budowie :] -K@liber)zaczołem sie troche dokształcać w tym kierunku i myśleć wkoncu nad własną konstrukcją.Budżet niestety był dosyć skromny natomiast ambicje poteżne.

PRZETWORNIKI:
    Po przejzeniu postów i stronek internetowych , zdecydowałem sie na STX 27-150-8SS w sekcji niskotonowej. Zapowiadał sie dość dobrze przy niskiej cenie. Jak sie okazało spełnił częsciowo moje wymagania. Według mnie jedynym minusem jest w moiej konstrukcji zasotsowanie fultru subsonicznego do tego przetwornika.
    Jesli chodzi o sredni ton to wybór padł tu na ARP. Pewnie cześć z was odrazu zada pytanie dlaczego nie ARX ???. To już indywidualna sprawa. :]
    Wysokotonowy głosnik to ARV 104-64-8, w niedalekiej przyszłosci zmienie go na SC10N , który jest nieco droższy a cieszy sie dość dobra opinią.

OBUDOWA
    Obudowa została wykonana z plyty meblowej. 70x31x31-wymiary zewnetrzne .Całość skręcana wkrętami i sklejana Wikolem . 55L bass reflex strojona na 29 Hz. Br 7 cm srednicy i 20 długości.Całość miała być wykończona fornirem, niestety nie zmieściłbym sie w kosztach. Dlatego też pokryta jest okleiną .Delikatne wytłumienie włokniną wytłumiającą .(nabyta z allegro.)Do obudowy musze jeszcze zamontowac terminale , chywilowo kabel wychodzi Br'em .Obudowa oczywiscie zasymulowana została w WINISD.
    ZWROTNICA
    Zwrotka jest chwilowo prowizoryczna 12/6/12 , bez zadnych pomiarów. Korektor impedancji , tłumik przy ARV i ARP.Ciecie ok 500/ 3500. Jak beda pieniąszki skusze sie na pomiary i na filtr subsowniczny .

WRAŻENIA
    Jesli chodzi o odsłuch to jestem bardzo mile zaskoczony , kolumieny spelnily moje oczekiwania a nawet wykroczyły poza nie. Jestem maniakiem potęzngo i głobokiego zarazem basu. Nie gustuje w muzyce techno.Kolumny testowane były przy muzyce typu Mike Oldfield, Vangelis , Mike The Mechanics. Dla czystej formalności testowane były też przy muzyce techno.Muzyka wypływająca z tego zestawu cieszy swym brzmieniem. Według mnie nie brakuje tam niczego, moze jedynie te STX'y czasami dostają szału, ale to sie zmieniu po zastosowaniu filtru subsonicznego.Jakość zestawu napewno bedzie lepsza równierz po zastosowaniu odpowniednio dobranych i pomierzonych filtorw.

KOSZTY:
    Koszty podaje dla pary
    2xSTX +przesyłka =120 zl
    2xARV i 2xARP+przesylłka =170 zł
    2x BR+przesylka =20zł
    Wkręty=10zł
    włoknina wytłumiająca=18zł
    2xszpachla do drwna=8zł
    Okleina=40 zł
    Farba srebrna 15zł
    Kabel 2,5mm2=50zl

Fajne!
  • #2 14 Kwi 2006 19:00
    tabaluszek
    Poziom 23  

Konstrukcja superale jak dla mnie to zanisko zestrojona ;) Nie zaduzo masz tych kolumienek w pokoju. Czym to wszystko napedzasz??

• #3 14 Kwi 2006 19:04
    bartekdg86
    Poziom 9  

Te fotki w otoczniu z duzą ilością kolumn były robione u mojego dobrego kumpla, (juz sie pozbył alpierdów :) . Testowalismy u niego pod róznymi napedami te klumienki.Pozatym miałem wrazenie ze mam troche dziwną akustyke pokoju.Pierwszy odsłuch padł na zle wykonane kolumny. No ale u kolegi rozwialismy wątpliwosci.U mnie aktualnie chodzi to pod amplitunerem JVC, jak bedą pieniaszki to pomysle nad jakims Pionierkiem albo Technics'em

• #4 14 Kwi 2006 19:08
    tabaluszek
    Poziom 23  

A jak zrobiłes te cus szarego??

• #5 14 Kwi 2006 19:16
    bartekdg86
    Poziom 9  

To jest element drewniany , wyciolem to wyzynarka pod skosem , potem zaszpachlowałem i pomalowałem srebrną farbą :) . Tak mnie jakos naszło, niechcialem robic alaaltusów :D niechcialem tez wchodzic w standardową konstrukcje bo takich tu pełno.

• #6 14 Kwi 2006 19:25
    Paweł007
    Poziom 22  

Witam.
    Konstrukcja NAPRAWDE bardzo ładna, ale nei w moim typie, ja bym tą podkład srebrna dał mniejszą albo bude większą, ale to tylko moje zdanie. Konstrukcja ciekawa i fajna.
    Pozdrawiam.

• #7 14 Kwi 2006 19:26
    Caleb_
    Poziom 33  

konstrukcyjnie to obudowa za duza i za nisko strojona. Poza tym gdzie tu terminal? 5zl za jeden to chyba nie az tak duzo, a wygladaloby to na pewno lepiej. Design frontu oryginalny, moze sie podobac. Mi jednak nie przypadl do gustu. Doceniam jednak trud autora kolumn jak i wymyslny design.
    Jeszcze pytanko - czemu zastosowales arvke ekranowana?

• #8 14 Kwi 2006 20:48
    bartekdg86
    Poziom 9  

Do "Paweł007"mniejszego tego srebrnego elementu nie dało rady zrobić tam jest zaledwie po 1,5 cm przerwy miedzy kolejnymi głosnikami.Za duzo buda juz całkowicie odpoada, przy tym głosniku to jzu by było zdecydowanie za duze pudło. Przy wiekszej srebrnej łezce wyglądało by to poprostu kiczowato.

Dodano po 9 [minuty]:

Do "Caleb_"co do terminala to pisałem ze akurat nie mialem juz pieniedzy wiecej, a teraz nie bede go narazie montowal ponieważ zaraz jak bede mial pieniąszki to beda poproawki typu fornir, terminale , zwrkotki z pomiarów. Co do ARVki ekranowanej to raczej wypadałoby zapytać sklep internetowy "Empire". Zamawialem wowczas hurtem 8 ARV i 8 ARP bo koledzy tez brali ,zamiast modelu ARV 63 przyszly mi 64 i to ekranowane :] dzwonielem tam ale juz mi sie nie chcialo kłocic.Dotego ARP na bokach byly delikatnie poobijane. Szczerze nie polecam tego sklepu. Gdybym miał inne warunki mieszkaniowe,to nie zdecydował bym sie na tego typu konstrukcje, teraz starsi chcą mnie wrzucic z tym kolumnami z domu bo "za duze " i za głosna grają , no ale trudno zdarza sie :] POZDRAWIAM

• #9 14 Kwi 2006 20:56
    tabaluszek
    Poziom 23  

To rozumie ze narazie masz w obudowie zamknietej??

• #10 14 Kwi 2006 21:05
    bartekdg86
    Poziom 9  

Nie w otwartej BR jest z tyłu , pokazane jest na fotce.

• #11 15 Kwi 2006 00:53
    Caleb_
    Poziom 33  

arv 63 i 64 sa ekranowane; 04 i 03 nie sa.

• #12 15 Kwi 2006 17:54
    Medeis
    Poziom 21  

Caleb_ --> Jak dla mnie to lepiej ze wersja ekranowana, patrzac na psmo jest troche "gładsza" :)

Trzeba przyznac ze ten dodatek na froncie sprawia ze sie wyrozniaja, za to duzy +

Pozdrawiam

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME