Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny MBQA

Quester 17 Kwi 2006 09:55 3073 11
  • WSTĘP

Kolumny te zrobione zostały na zamówienie. Zrobione zostały dla mało wymagającego odbiorcy, który chciał posiadać niewielkie kolumny podstawkowe o przyzwoitym paśmie przenoszenia po niedużych stosunkowo kosztach. Z założenia kolumienki nie będą wspomagane subwooferem. Klient wymagał wyglądu "cieszącego oko" oraz sprawiającego wrażenie lepszej klasy niż rzeczywiście zastosowane przetworniki (no cóż... brak kasy kompensuje się czasem wyglądem)
    Zdecydowałem zamieścić tu tę konstrukcję dla tych, którzy mają podobne wymagania i dość ograniczony budżet, jako że finalnie okazało się, iż stosunek cena/jakość gotowej konstrukcji jest naprawdę przyzwoity.

PRZETWORNIKI
    Wybrałem przetworniki cieszące się nienajgorszymi opiniami wśród ich użytkowników. Ze względu na ograniczony budżet sięgnąłem na niską półkę oraz "używki". Ostatecznie: STX GDN 18-120-6 SW ( http://www.f-a-s.com.pl/product.php?id=74 ) i używany TONSIL GDWK 9/80/1 (http://www.e-tonsil.pl/sklep/index.php?d=produkt&id=84).

OKABLOWANIE
    Zastosowałem przewody OFC 1,5mm²

ZWROTNICA
    Projekt zwrotnicy zleciłem Yoshi'emu z racji jego doświadczenia. Prace Jego zaowocowały zwrotnicą 12/18 dB/oct z podziałem ok. 3,5kHz. Zastosowane w zwrotnicy elementy pochodzą ze sklepu FAS ( http://www.f-a-s.com.pl ): cewki powietrzne, kondensatory Jantzen'a, rezystory mocy 5W

OBUDOWA
    Obudowa typu b-r o kubaturze 16 litrów, tunel 68x160 mm ( http://www.f-a-s.com.pl/product.php?id=85 ). Rzeczywiste strojenie: 51Hz
    Obudowa wykonana została z płyty wiórowej 18mm. Jej zewnętrzne wymiary to 18,6x50x30cm. Płyty skręcane wkrętami do karton-gipsu i klejone klejem Soudal 67A. Całość wykończona fornirem orzechowym, klejonym na Henkel Moment, lakierowanym matowym lakierem wodnym Hartzlack (3 warstwy). Ponadto (dla dobrego wyglądu finalnego) kolumny zostały "uzbrojone" w maskownice, które wykonała Aisha - moja żona (lakierowanie kolumn to także Jej dzieło). Obudowę po odsłuchach pozostawiliśmy niewytłumioną.

ODSŁUCH
    Brzemienie kolumn może się podobać. Nieco wysunięte, ale nie kłujące i detaliczne wysokie, dość matowa średnica i niezbyt urozmaicony bas to efekty zastosowania niskiej klasy przetwornika średnio-niskotonowego, który jednak jak na swoją cenę gra zaskakująco dobrze. Miękkiego, ale punktualnego i nie buczącego basu jest pod dostatkiem.

KOSZTY
    Trudno tu wyszczególnić koszty ponieważ wiele materiałów konstrukcyjnych (płyty wiórowe, fornir, kolce) dostarczył Klient. Jednak szacunkowo łączny koszt wykonania obu kolumn to ok. 300-350 zł.

W załącznikach:
    charakterystyka zestawu, schemat ideowy zwrotnicy, zdjęcia zestawu bez i z maskownicami.

Fajne!
  • #2 17 Kwi 2006 10:28
    conQeror
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam

Bardzo ładnie wykonane. Na elektrodzie były już kolumny z identyczną maskownicą, choć nie jestem pewien ;]

Pozdrawiam

• #3 17 Kwi 2006 11:32
    Paweł007
    Poziom 22  

Witam.
    Mi też sie podobają i coś mi się wydaje, że widziałęm podobne. Wszystko jestb ok ale niepodoba mi ise BR jakoś niepasuje tam. Ale jest to moje zdanie najważniejsze żeby klient był zadowolony.
    pozdrawiam.

• #4 17 Kwi 2006 12:50
    saimon500
    Poziom 14  

Bardzo ładne wykonanie szczególnie fornir (wygląda wspaniale) dobre proporcje obudowy. I ta maskownica ala TDL (seria rtl) kiedyś miałem model3.
    pozdr

• #5 17 Kwi 2006 16:58
    !ron
    Poziom 21  

Kolumny ogolnie ładne, nie zbudzają jakiejś odrazy a nawet cieszą oko. Przetworniki tez ok.

Ale mam pytanie, jak sie nazywa ten programik w którym robisz te charakterystyki i schematy zwrotnic?

• #6 17 Kwi 2006 18:02
    Quester
    Poziom 15  

Program wykorzystany do pomiarów i zaprojektowania zwrotnicy to Speaker WorkShop.

• #7 17 Kwi 2006 19:29
    krzych.k
    Poziom 15  

Kolumny bardzo ładnie wykonane. Gdyby tylko jeszcze wysokotonowy był okrągły...
    Mam jednak wątpliwość co do zwrotnicy, bo wartości elementów podane na schemacie nie bardzo pasują do wartości jakie się uzyska ze wzorów np.
    gałąź wysokotonowa w zależności od rodzaju filtra, (butterworth, linkwitz-riley, bessel) impedancja 8Ω, podział 3500 hz - wychodzi z obliczeń: kondensatory ok. 4µF, ok.11µF i cewka ok. 0,25mH
    gałąź niskotonowa
    cewka ok. 0,6mH i kondensator ok. 4µF.
    Wydaje mi się, że przy takich parametrach zwrotnicy jak podano w schemacie niskotonowy jest filtrowany gdzieś koło 2000hz. a wysokotonowy powyżej 4500. Poza tym, czy było konieczne aż taki tłumienie wysokotonowego? (w sumie w gałęzi jest prawie 20Ω).

• #8 18 Kwi 2006 00:03
    Segment
    Poziom 14  

Kolumny bardzo ładne, z bardzo okazałym B-R.
    Wysokotonowce mogą być kwadratowe ale lepiej gdy umieszcić je centralnie.

• #10 18 Kwi 2006 10:25
    Edzioman
    Poziom 13  

krzych.k napisał:
    Kolumny bardzo ładnie wykonane. Gdyby tylko jeszcze wysokotonowy był okrągły...
    Mam jednak wątpliwość co do zwrotnicy, bo wartości elementów podane na schemacie nie bardzo pasują do wartości jakie się uzyska ze wzorów np.
    gałąź wysokotonowa w zależności od rodzaju filtra, (butterworth, linkwitz-riley, bessel) impedancja 8Ω, podział 3500 hz - wychodzi z obliczeń: kondensatory ok. 4µF, ok.11µF i cewka ok. 0,25mH
    gałąź niskotonowa
    cewka ok. 0,6mH i kondensator ok. 4µF.
    Wydaje mi się, że przy takich parametrach zwrotnicy jak podano w schemacie niskotonowy jest filtrowany gdzieś koło 2000hz. a wysokotonowy powyżej 4500. Poza tym, czy było konieczne aż taki tłumienie wysokotonowego? (w sumie w gałęzi jest prawie 20Ω).

Teraz wiesz, jak bardzo teoria odbiega od praktyki. Te wyniki, ktore podałeś, są dla idealnego modelu głośnika w ktorym impedancja jest stała, a charka jest linią pozimą. Idealnych modelów na świecie nie ma :D

Po to się mierzy głośniki w SW, żeby zaprojektować jak najleprzą zwrotnice w PRAKTYCE! Tak naprawde te wszystkie oblicznia mozesz sobie darowac.

Dlaczego taki duży tłumik? Pewnie dlatego, ze cewka dla niskotonowego jest spora i tak dobrana, żeby wyprostować charakterystyke kosztem jego efektywności

• #11 18 Kwi 2006 11:05
    artczi
    Poziom 10  

Duży plus za wykonczenie wizualnie sprawia dobre wrażenie. Chciałbym usłyszeć czy też gra tak jak wygląda. Jak będę potrzebowł kiedyś zrobienie maskowniczek to poprosze o pomoc twoją żonkę :) Udanych konstrukcji w przyszłości życze. Pozdrawiam.

• #12 24 Kwi 2006 07:44
    Quester
    Poziom 15  

artczi napisał:
    Chciałbym usłyszeć czy też gra tak jak wygląda.

Obiektywnie rzecz oceniając skłaniam się ku stwierdzeniu, że wygląda lepiej niż gra :lol: (no cóż... przetworniki z niskiej półki)
    artczi napisał:
    Udanych konstrukcji w przyszłości życze.

Dziękuję i odwzajemniam życzenia.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME