Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pierwsza konstrukcja: Tesla XW-165 + Vifa TC20

krzysiek21 22 Kwi 2006 15:06 6155 12
  • Kolumny skończyłem w październiku 2005 więc szczegółow już nie pamiętam :)

Są to moje pierwsze kolumny. Potrzebowałem kolumn do pokoju max 20m2, które miały być podpięte pod wzmacniacz na LM3886 własnej roboty: http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=311238&highlight= . Wybrałem Tesle XW-165-1394 + Vifa TC20SD05-06, głównie dlatego że nie zamierzałem sam projektować zwrotnicy, a kolega irek właśnie zaprojektował zwrotnice do tego zestawu: http://diyaudio.pl/forum/viewtopic.php?t=4053 (podziękowania dla irka :))

Po symulacjach w WinISD i długim przeglądaniu forum zdecydowałem sie przeznaczyć dla XW-165 około 17-18 litrów, BR strojony na około 50Hz (fi=60 długość około 15cm), dla Vify oddzielna komora. Obudowa wykonana z MDF 19mm, komora tesli usztywniona poprzeczkami.
    Wytłumienie: na każdej ściance mata bitumiczna, rura BR też oklejona matą,dodatkowo na płycie rozdzielającej komory 2cm gąbki, tylna ścianka (tylko za teslą) 4cm gąbki.
    Obudowa wykończona dębowym fornirem zabejcowanym i pomalowanym półmatowym Duluxem.

Wymiary kolumn: wys 92+3(kolce), szer 20, głęb dół 26 góra 20
    Zdecydowałem się na pochylenie przedniej ścianki,lekkie frezy bocznych krawędzi i asymetryczne umieszczenie kopułki aby trochę urozmaicić konstrukcje (teoretycznie powyższe zabiegi mogą poprawić akustyke :D) Starałem się też maksymalnie zbliżyć oba głośniki, w celu uzysknia jak najbardziej punktowego żródła.

Oto rezultat:
    Pierwsza konstrukcja: Tesla XW-165 + Vifa TC20 Pierwsza konstrukcja: Tesla XW-165 + Vifa TC20 Pierwsza konstrukcja: Tesla XW-165 + Vifa TC20 Pierwsza konstrukcja: Tesla XW-165 + Vifa TC20 Pierwsza konstrukcja: Tesla XW-165 + Vifa TC20

Niestety po około 4 miesiącach pojawił się mały problem z fornirem. Okazało się że w miejscach gdzie były zaszpachlowane wkręty fornir lekko się wybrzuszył. Nie mam pojęcia dlaczego.W pozostałych miejscach trzyma się bardzo dobrze. Wkręty szpachlowałem szpachlówką dwuskładnikową na bazie żywicy, a fornir kleiłem klejem Moment. Na szczęście defekt ten jest niewielki, jedynie patrząc pod pewnym kątem pod światło wybrzuszenia są widoczne

Wrażenia z odsłuchu
    Ponieważ mój słuch muzyczny uważam za przeciętny, więc moje wrażenia głównie opierają się na porównaniach:) Pierwsze co zauważyłem to dośc przejrzysty, szczegółowy dzwięk w porownaniu z zestawem kolumn KODA do kina domowego za 1tys. Okazało się że w KODA'ch gra cała obudowa (kolumny leciutkie=cieniutkie płyty:), w przeciwieństwie do mojej konstrukcji, która okazało się wystarczająco sztywna.
    Po dłuższym słuchaniu i porównaniu z lepszym sprzętem niż KODA :), a mianowićie z Tannoy M2.5 oraz leciwymi Quadral'ami stwierdziłem: albo Vify sypią lekko piachem albo grają za głośno. Tak więc postanowiłem zmodyfikować zwrotke. Po 2 przeróbkach ostatecznie stłumiłem Vife o około 2,5dB. Okazało się że taki dzięk zdecydowanie lepiej mi się podoba i jest mniej męczący dla ucha. Co do basu, nie powiem żeby był on taki jak w potężnych Quadral'ach jednak jak dla mnie OK.
    Jeśli chodzi o ich efektywność uważam ze taki zestaw spokojnie wystarczy do pokoju 15-20m2.

Koszty (w przybliżeniu, część własnych materiałów):
    Vifa TC20 - 2x60 (tanio znalazłem we Wrocławiu)
    Tesla XW-165-1394 - 2x30
    zwrotki - 2x60 (kondensatory MKP,cewki powietrzne, rezystory metalizowane 10W z http://www.polink.com.pl/,, tani sklep)
    BR - 2x4 z allegro (sfrezowalem kołnierze bo były bardzo duże i brzydkie)
    płyty MDF 19mm - 60
    fornir - chyba 20
    frezowanie pod głośniki i BR - 50
    mata bitumiczna - chyba 40
    Całkowity koszt oceniam na około 550-600zł.

Ogólnie jestem bardzo zadowolony. Kiedy je budowałem stwierdziłem że to bedą moje pierwsze i zarazem ostatnie kolumny. Aktualnie myśle, że po studiach kiedy będzie troszke wiecej kasy może pokusze się o drugą lepszą konstrukcje:) Mysle że jednak nie warto inwestować w troszkę droższy zestaw. Jeżeli się przesiadać to na jakiś hi-end:), może klony ProAc'ów, tak żebym przynajmniej usłyszał różnice :D

PS. Widze że wybrałem ten sam zestaw kolumny+amp co kolega esh0 :)

Fajne!
  • #2 22 Kwi 2006 22:02
    krzych.k
    Poziom 15  

Bardzo ładne, nie krzykliwe wizualnie kolumny. Technikana poziomie i bez "wodotrysków" - i bardzo dobrze. Sympatyczny opis wykonania.

• #3 18 Lis 2006 09:46
    AMD Wojtek
    Poziom 11  

Estetyczne, przemyślane, dopracowane, poprostu Świetne!

• #4 18 Lis 2006 10:40
    Vitu
    Poziom 20  

Profesjonalnie wykonane , bardzo dobre kolumny gratuluję !

• #5 18 Lis 2006 14:38
    Marcin_126
    Poziom 16  

Bardzo mi się podoba konstrukcja bez żadnych zbędnych bajerów i do tego bardzo starannie.
    Co do piachu z TC to rzeczywiście trochę go ma ale np. jakbyś się przesiadł na Vify XT to już piachu nie uświadczysz heh.
    Co do zmian to każdy tak mówi, to już moje ostatnie a później pojawia się ochota zrobienia czegoś lepszego :)
    Jeżeli chodzi o ten sklep to jak u nich zamawiałeś te podzespoły?

• #6 22 Lis 2006 18:07
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

No w końcu konstrukcja, o której możan powiedzieć, że nie robiona dla samej idei, aby coś robić.
    Wsumie teslami się nie zachwycam, ale XW jakoś mi lepiej pasują niż arn-y i to chyba nie jest autosugestia. Nie zgodzę się z przedmówcami, że kolumna jest "prosta" bo jest pochylona :D . A tak na serio faktycznie pochylenie "przybliża" do siebie głośniki. Fajny fornirek. Ja zastanawiam się nad podobna konstrukcja (pod względem wizualnym) ale 2.5 wey z wooferem na dole.
    I jeszcze jedno, jeśli terminale są wkręcane w płytę a nie w plastikową puszkę to szał ciał.

• #7 22 Lis 2006 18:47
    Szokolo
    Poziom 19  

Witam! Konstrukcja super, przyjmij moje gratulacje :-). Mam w planach wykonać coś podobnego, a widzę że znasz się na rzeczy. Chciałbym się zapytać przetworniki XW 165 , próbowałeś zatkać bas-reflex. Jeżeli tak jakie odczucia miałeś. Pytam z tego względu, że mają parametr Qts na poziomie 0,63 co raczej powinno je kwalifikować do obudów zamkniętych. Pozdrawiam!

• #8 22 Lis 2006 21:49
    Caleb_
    Poziom 33  

wysoki qts maja 8ohmowe xw. 4ohmowe maja ciut nizszy, a takie sa zastosowane w tej konstrukcji. z 8ohmowcem moznaby poeksperymentowac w TL ;)

• #9 23 Lis 2006 11:18
    Szokolo
    Poziom 19  

A to przepraszam :-). Fakt niedoczytałem.

• #10 23 Lis 2006 13:10
    Arkadyo
    Poziom 29  

Fajna konstrukcja, niedrogo a bardzo przyzwoicie, estetyka na wysokim poziomie. Sie tak troszkę przyczepie do

Cytat:
    Zdecydowałem się na pochylenie przedniej ścianki,lekkie frezy bocznych krawędzi i asymetryczne umieszczenie kopułki aby trochę urozmaicić konstrukcje (teoretycznie powyższe zabiegi mogą poprawić akustyke Very Happy)

Powyższe zabiegi również w praktyce poprawiają akustykę ale jest jeden warunek - nie są przypadkowym urozmaiceniem konstrukcji bo tak mogą tylko popsuć akustykę. Chociaz z drugiej strony żeby to usłuszeć to chyba trzeba być cyborgiem :D ale tak na marginesie asymetryczne połozenie wysokiego ma na celu zniwelowanie podbić w paśmie przetwarzania przetwornika wprowadzanych przez obudowę. Dla wysokotonowca można to wyliczyc na papierze.
    Natomiast pochylanie kolumny jest zwiazane z przesunięciami fazowymi między poszczególnymi przetwornikami i jak już się nie da inaczej to ma spowodować "wyrównanie tego dla ucha słuchacza"
    Nie chce mi sie zagladnąć na schemat Twojej zwrotki i na jej nachylenia ale wydaje mi sie że do tych przetworników takie mocne pochylanie jak u ciebie raczej pogorszyło sprawę.
    Ale ogólnie konstrukcja mi sie podoba.

• #11 27 Sty 2007 15:46
    krzysiek21
    Poziom 9  

Arkadyo
    Z tym pochylaniem ścianki czegoś jednak nie rozumiem. Wszyscy piszą że pochylenie ścianki powinno iść w parze ze zmainą zwrotki, ale wydaje mi się ma to tylko znaczenie podczas pomiarów, kiedy mikrofon znajduje się na wysokości głośników. Używając w praktyce kolumn chyba nikt nie słucha ich zawsze z głową na wysokości głośników :), ja osobiście częściej mam głowę powyżej (np. siedząc na krześle; kolumny mają 90cm wysokości) tak więc pochylenie przedniej ścianki powoduje że głośniki są bardziej prostopadle niż gdyby ścianka była prosta, więc teoretycznie lepiej!
    Wydaje mi się, że to czy ścianka jest pochylona czy nie, nie ma żadnego praktycznego znaczenia, ma znaczenie tylko przy pomiarach.
    Czy moje przypuszczenia są błędne ???

• #12 27 Sty 2007 17:55
    Binar
    Poziom 9  

Ładne, chętnie bym ich posłuchał. Powoli przymierzam się do budowy podobnych :)

• #13 27 Sty 2007 23:51
    kivlov
    Poziom 26  

mi sie bardzo podoba, a w szczególności głośniki, gdyż nie są to jak zawsze jakieś STX i to się chwali, wizualnie również ładnie szkoda, że na forum nie można usłyszeć konstrukcji (nie chodzi mi o nagranie tego tylko na żywo:) )

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME