Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki

Jak przerobić wzmacniacz samochodowy

MormoN 28 Kwi 2006 10:35
  • #1 28 Kwi 2006 10:35
    MormoN
    Poziom 10  

Witam!
    Jak pominąć przetwornice w wzmacniaczu samochodowym. Chcę przerobić taki wzmacniacz na sprzet domowy tylko nie wiem dokładnie na czym to polega i co do tego potrzeba ale słyszałem że to możliwe. Czy w ogóle ma to jakiś sens... bo w sumie można zrobić poprostu dobry zasilacz 12-15V i nie bawić sie w lutowanie przy wzmacniaczu. Co o tym myślicie??

• #2 28 Kwi 2006 11:11
    kriss51
    Moderator

poprostu zlokalizuj przetwornice,odlacz ja to zapewne 2 symetryczne napiecia.przed odlaczeniem sprawdz jakie to sa napiecia.przewaznie okolo +,- 25V.zrob zasilacz sieciowy dajacy takie napiecia jak przetwornica i sprawa zalatwiona.dodam jeszcze ze latwo jest zlokalizowac przetwornice po kondensatorach filtrujacych,to jakies wieksze pojemnosci zedu 2200µ i musza byc 2 jeden plusem zwrocony do masy 2 minusem do masy.wlasnie pod te kondensatory mozesz podlaczyc twoj zasilacz.pozdro

• #3 28 Kwi 2006 11:18
    Krawczak
    Poziom 31  

Witaj, wszystko zależy od twoich zdolnosci i wiedzy jaką posiadasz . Teoretycznie (w praktyce jest różnie )można przerobić tak jak myslisz ,musisz mieć trafo z odpowiednim napięciem i mostkiem prostowniczym, podłączasz napięcie do elektrolitów za przetwornicą (usunąć diody z przetwornicy) i powinno działać .Napewno przydatny będzie schemat wzmacniacza uprosci to lokalizacje zasilań koń mocy i przedwzmacniacza .Pozdr

• #4 28 Kwi 2006 19:01
    MormoN
    Poziom 10  

Dzieki! Pozdrawiam

• #5 28 Kwi 2006 20:01
    MacGyver 7
    Poziom 21  

A ja bym wykorzystał zwykły prostownik do ładowania akumulatorów 12v o odpowiednio dużym prądzie. musisz tylko równolegle dołączyć kondensator o jak największej pojemności (tak ze 20 000uF w zupełności powinno wystarczyć) i sprawdzić napięcie po dołączeniu kondensatora czy nie jest więcej niż 15V.

• #6 28 Kwi 2006 20:24
    MarcinG
    Poziom 29  

Robienie zasilacza który dostarczyłby kilka(dziesiąt) A, to trudna sprawa, poza tym obniżanie napięcia tylko po to żeby przetwornica je podniosła to niepotrzebne zwiększanie strat w całym zestawie.
    Jeśli to ma pracować w domu to pominięcie przetwornicy to dobry pomysł. Można zrobić jakiś przełącznik zasilania żeby nie stracić możliwości podłączenia go do instalacji 12V.

• #7 28 Kwi 2006 21:24
    irek2
    Poziom 40  

w zasadzie to pzretwornicy wcale nei trzeba wylaczac. Na wyjsciu transformatora impulsowego jest prostownik mostkowy wiec mozna podlaczyc "obce" napiecie z zewnatrz bezposrednio do kondensatorow filtrujacych a diody prostownika nie dopuszcza do wstecznego przeplywu pradu. Bedzie to polaczenie rownolegle wyjsc zasilaczy wewnetrznego i zewnetrznego. Mostki prostownicze sa separatorami weic nawet zasilacze moga pracowac razem uzupelniajac sie.
    Wystarczy na zewnatrz wzmaka wyprowadzic tylko zlacze trzy pinowe i mozna podlaczac zasilacz symetryczny kiedy sie tylko chce.

Szukaj w 4mln produktów
Przeglądaj produkty