Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moje pierwsze kolumny głośnikowe

Kisztel 16 Maj 2006 17:12 15398 39
  • Witam! Dość dawno z konstruowałem te kolumny...

Wymiary: wys:65cm szer:34cm gł:28,5cm

Głośniki:
    - 2x Tonsil GDN 25/60 8 Ohm, po regeneracji cewki i zawieszenia, koszt jednego głośnika 70zl w serwisie,
    - 2x Tonsil GDM 12/60 8 Ohm, po wymianie samego górnego zawieszenia przeze mnie bez cewek,
    - 2x Tonsil GDW 9/70 8 Ohm nowe po 40zl sztuka,
    - 4x Bass Reflex średnicy 6cm, głębokie na 8cm,
    - zwrotnica własnej konstrukcji w jednej kolumnie 2,2 mikro farada na GDW, 10 mikro farada na GDM i chyba 2,2 mH ze starej zwrotnicy od Altusów 100 na GDN
    - skrzynia jest wykonana ze starej szafy 3 drzwiowej (proszę się nie śmiać:) grubości około 2,5cm oklejona okleiną drewnopodobną 4,5zl za 1mB bez korników zdrowe drzewo :P
    - pierścienie (chyba stx) koszt około 32zl za komplet pomalowane sprayem jak widać na zdjęciach
    - silikon do uszczelnienia 7 sztuk po 3,20zl
    - gąbkę dostałem za darmo od kumpla pozdro

Kolumny nie stroiłem na wielkość głośnika basowego tylko robiłem na wzór Altusów 110. Grają naprawdę ładnie, można się trochę przyczepić jedynie do tonów średnich wydaje mi się, że trochę wokal jest za cichy albo przy nich już słuch straciłem. Napędzanie wzmacniaczem Sony 2x75 Wat przy 8 Ohm mocy znamionowej. Przy długim słuchaniu od basu nie boli głowa w dość małym pokoju + subwofer też, DIY ale kiedy indziej go pokaże, po jakiś 2-3 godzinach kopułki są nawet ciepłe, ale facet zapewniał mnie w serwisie, że 80 wat wytrzymają, jak na razie nic nie chrobocze.

Foto:

Fajne!
  • #2 16 Maj 2006 17:54
    !katun!
    Poziom 22  

wszystko by było fajnie gdyby nie ta okleina...nie lepiej by było to obić kocem a jeżeli koc się nie nadaje itd (rozumiem- do domu koc sie nie nadaje) to zainwestować troche więcej i kupić fornir ?

• #3 16 Maj 2006 18:13
    conQeror
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam

Fajnie tylko ta okleina........ A te GDNy po regeneracji wyglądają jak STXy :):)

• #4 16 Maj 2006 18:43
    mizgu
    Poziom 19  

Konstrukcja podoba mi się ale po pierwsze okleina a po 2 koszt regeneracji gdn 70zł za szt zdzierstwo w biały dzień i to jeszcze na takiej menbranie

• #5 16 Maj 2006 19:14
    ziomplock
    Poziom 10  

buda nie szpachlowana jak to wygląda..., ale ogólnie spoko

• #6 16 Maj 2006 19:31
    blade13
    Poziom 14  

Mogels wyszpachlowac te kolumny ladnie i wtedy oklejac rowno a tak sam widzisz jak to wyglada jak sie przyjzysz :( tam odstaje, tam widac powietrze... A tak to by byly ladne kolumienki!! A mogels jeszcze zrobic prawa i lewa a nie dwie lewe ale jest ok!!

• #7 16 Maj 2006 19:39
    tabaluszek
    Poziom 23  

Jak sie nie myle to takie głsoniki były w ALTONACH 80??

• #8 16 Maj 2006 19:52
    Irvine Kinneas
    Poziom 17  

Konstrukcja spoko. Mogłaś wyszpachlować płyty na łączeniach. Co do okleiny to jak kleiłeś to mogłeś ją dobrze naciągać i odrazu dociskać szmatka na całej długości a póżniej "przeprasować" żelazkeim przez szmatke na średniej temperaturze. efek 1000% lepszy kolumna wyglada jak fabryczna(już wkrótce zapreaenyuje swoje dzieło wykonane taka metoda). Ale ogólnie nie ma sie do czego doczepić konstrukcja jak na pierwsza to udana. Życze kolejnych lepszych projektów DiY.

• #9 16 Maj 2006 19:57
    Kisztel
    Poziom 10  

Z tym fornirem to ciekawa sprawa, ale nie wiem czy będzie można cos takiego dostać u mnie w mieście. Altony 80 maja głośniki basowe 30cm, a Altony 60 maja 25cm bas tak cos pamiętam. Buda była lakierowana, no przecież u mnie jeszcze stoją Altusy 140 i obie są nie do pary :P . Pewnie, że droga regeneracja takiego Tonsila na STX-a, facet mi jeszcze proponował zwykłą membranę Tonsila w tej samej cenie i za 90zl z włókna szklanego 8=O

• #10 16 Maj 2006 20:23
    rysiu126
    Poziom 14  

nawet ładnie wygląda ale po dokładniejszych oględzinach .... może dac Tobie wykład szpachlowania?? to takie proste poszpachlowac oszlifowac... a odrazu lepiej powinno wyglądac ,a po co ładowałeś kase w regeneracje tonsili ???? i jeszcze jakieś kosmiczne membrany??? a na stronie stx-a tyle głośniczków tanich i dobrych wmiare .

• #11 16 Maj 2006 20:25
    tabaluszek
    Poziom 23  

W altonach 80 sa 25cm glosniki basowe

• #12 16 Maj 2006 21:48
    endriu.kom
    Poziom 24  

Bocznych ścianek nie powinno się wykładać materiałem dżwiękochłonnym!!!

• #13 16 Maj 2006 22:26
    !ron
    Poziom 21  

Wiem ze to pierwsza konstrukcja ale mogłes zajrzec tu wczesniej i nabrac odpowiedniej wiedzy zanim zrobiłes te kolumny. Masm wiele zastrzeżeń co do tych "grojcków", część powturze a reszte dodam od siebie:
    1. Nie wyszpachlowane
    2. Zle oklejone
    3. Bardzo mizerna zwrotnica
    4. brak jakichkolwiek usztywnień wewnątrz (powinny być pomimo grubych płut)
    5. Lepiej było założyć oryginalną membrane tonsila, graloby lepeij
    6. Nie zrobiłeś żadnych obliczeń, nic nie zestrajaleś
    7. Wzorowałeś sie na Altusach i zrobiłeś dwie lewe kolumny - błąd
    8. przypuszczam, że masz strasznie dużą różnicę efektywności glosników, za dużo sopranów za malo basu (ale tylko przypuszczam)
    9. nie widze tu ani podkładek ani kolcy - kolejny błąd choc nie tak wielki jak wczesniej

Na twoim miejscu postarałbym się wyeleiminować wszystkie lub chocia część najwazniejszych wad przezemnie wymienionych a kolumny zagrają o wiele lepiej.

Pozdrawam !ron of Żywiec

• #15 17 Maj 2006 19:32
    Mc`sFrYcO
    Poziom 20  

a mi konstrukcja sie nawet podoba kolor okleiny to żecz gustu nawet ładnie oklejone kolumny można powiedzieć że sie elegancko prezentują jak byś mógł to napisz coś więcej o brzmienu jaki jest bas czy dudni czy nie?? czy ten gdwt niepiłuje za bardzo (osobiście bym wstawił gdwk mój ojciec ma altusy i jakoś mnie zniechęcają te tubowe głośniki) i jeszcze jedno jak mogłeś przyczepić tą śmieszną naklejke wogule to nie pasuje szpeci urok, jak chcesz koniecznie mieć logo to opracuj sobie je nakompie np. w paincie wydrukuj oklej taśmą bezbarwną z obu stron a następnie przyklej taśmą dwustronną lub klejem do kolumny na pewno da ci to o wiele lepszy efekt wizualny moja ocena to 4/6 Pozdrawiam!

• #16 17 Maj 2006 19:55
    tabaluszek
    Poziom 23  

Jakie srojenie masz?? pewnie nie wiesz
    Wyliczyłes obudowe?? nie
    To podstawy jesli zabierałes sie za budowe to czeba był sie dowiedziec jak sie to robi, napewno by o wiele lepiej zagrało

• #17 18 Maj 2006 21:11
    krzysiek45
    Poziom 11  

Witam.
    Nie czepiajcie się, to jego jak widać pierwsza konstrukcja,a w samodzienej budowie kolumn chodzi o to żeby efekt końcowy podobał się wykonawcy i jeśli tak jest to gratuluje i zycze dalszych konstrukcji.

Pozdrawiam :) :D

• #18 19 Maj 2006 12:38
    lepski
    Poziom 9  

witam ogolnie spoko jak na pierwsza konstrukcje! mogloby byc lepiej no ale male niedociagniecia napraw zwlaszcza z ta okleina i powinno lepiej wygladac (przynajmniej wyglad)

endriu.kom Bocznych ścianek nie powinno się wykładać materiałem dżwiękochłonnym!!! <----- Mozesz napisac niby czemu nie powinno sie wykladac? bo z tego co ja wiem to jak najbardziej i srodeczek jeszcze ladnie watolinka wylozyc to moze uzasadnisz to
    Pozdrawiam

• #19 21 Maj 2006 08:53
    PZ IX
    Poziom 32  

Konstrukcja ok, ale ja wolałbym normalne bass reflexy, chociaż te też mogą być :) . Okleina źle ułożona, nieposzpachlowane - oto chyba jedyna wada tych kolumn (przynajmniej wizualna).
    Jak kolumny wyszłyby mi tak jak Tobie, to byłbym zadowolony, lecz poczekałbym z oklejaniem, zainwestował w szpachlówkę i dobra okleinę.

• #20 21 Maj 2006 09:58
    50146
    Usunięty  
  • #21 23 Maj 2006 08:53
    ALTUS 140
    Poziom 16  

Witam, może mi sie wydaje albo tak wyszła fotka ale na conajmniej jednym ze zdjęć kopułka wygląda jakby była przylepiona krzywo. Ale ogólnie podoba mi sie że ktoś robi jeszcze kolumny na wzór starych poczciwych Altusów. Zastanawia mnie tylko czy całość nie jest za nisko zestrojona, mam takie głupie wrażenie. Żółta membranka nie zgrywa sie za bardzo z resztą, ale to już kwestia gustu.
    Pozdrawiam.

• #22 10 Cze 2006 18:48
    owca_men
    Poziom 12  

Fakt,kopułka chyba jest krzywa.Tak trochę do góry.Nie wyszpachlowane,trochę kitowe logo.Poradziłbym ci zrobić jak kolega wyżej.
    Dwie LEWE kolumny.Poza tym całkiem fajne.żółta membrana nawet pasuje,chociaż lepsza była by oryginalna.

Dodano po 1 [minuty]:

AAAAAAAAAAAA.........Zapomniałem dodać:
    ta zwrotnica chyba nie jest najlepsza.Kit,albo git.to zależy od gustu.

• #23 10 Cze 2006 19:38
    yoji
    Poziom 14  

Witam! Ogólnie kolumny mi się podobają, wszystko byłoby ok gdyby nie ta okleina. Ciekawe jak grają. pozdro:D:D

• #24 16 Cze 2006 17:37
    Q-mac
    Poziom 22  

Eeeee, jak dla mnie to kiepsko.... Fatalne oklejenie i fatalny pomysł z tą okleiną (zobaczysz jak się to rozklei i zniszczy za rok..). Konstrukcja na "oko". W sumie sam robiłem kolumny na szybkiego i minimalnymi kosztami (z tego co miałem) i wszyszło to duużo lepiej.

• #25 16 Cze 2006 17:56
    Cyborg_3D
    Poziom 21  

Ja też niestety bede musiał troche zbesztać te kolumny. Zero obliczen, okleina średnio przyklejona. A tłumaczenie ze to pierwsza kolumna nie jest na miejscu. Tak samo jak bym mial zrobić "pierwsze dziecko" to co? Może być upośledzone, bo było pierwsze ?

Pozdrawiam!

• #26 21 Cze 2006 11:08
    zlotnik
    Poziom 16  

bardzo mi sie podoba pomyłs konstrukcji. wykonanie troche gorsze . Za mocno wytłumiłeś jak na b-r bardziej to pasuje do close , troche słabo położona okleina, gróbośc desek dobra moim zdaniem wzmocnienienia nie potrzebne

• #27 13 Lip 2006 02:10
    aida
    Poziom 9  

Najważniejsze jest to aby efekt końcowy zadowalał wykonawce. Przy każdej konstrukcji trzeba się namęczyć, ale najłatwiej jest oceniać. Ciekawi mnie ilu "jurorów" samemu coś zbudowało. Jak na jedną z pierwszych konstrukcji jest ok..

• #28 18 Lip 2006 23:08
    adolfone
    Poziom 13  

Ciekawią mnie twoje pierścienie.To są te z oferty stx??Ty je jakos malowałes ze masz takie srebrne paski na nich??Jesli masz jakis system na to to go zdrzadz jesli mozesz:P.Pozdrawiam

• #29 21 Lip 2006 21:46
    Mietas_2
    Poziom 14  

Przychylam się do pytania adolfone'a => gdzie można kupić takie pierścienie ?? Bardzo mi na tym zależy.

Pozdrawiam

PS A mnie tak sie (wizualnie) kolumny podobywują! :P Tylko 2 lewe sięrzucają w oczy, A reszta jak głośno gra i się tańczy, to nie robi różnicy :)

• #30 30 Sie 2006 17:47
    michał m-ce
    Poziom 9  

jak na pierwszą konstrukcje to kolumienki są bardzo fajne, ja sam skonstruowałem suba który też jest pełen niedociągnięć :/ tu okleinka odstaje gdzieniegdzie nierówności (niestety nie szpachlowałem) ale sub gra naprawdę ładnie (dla mnie bynajmniej) niestety gdy puszcze troche głośniej zaczynają się świsty ale to kwestia bass reflexu :) ogólnie sub jest na przetworniku alpharda CW 1002C (25cm) a napędzam go końcówką na scalaku TDA 7294 także licze że koło 130W przy zasilaniu 35V powinno iść na wyjście. jak na mój pokój (25m²) to może nawet za dużo ale nie musi grać na full.
    ładna konstrukcja, też mam zamiar robić podobne kolumny
    pozdrawiam

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME