Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

sub na stx gdn 27/150/4sc pierwsza konstrukcja

boom!! 19 Maj 2006 17:53 7569 20
  • Wstęp:

Do szkoły koledzy przynosili swoje DIY i podczas przerw w radiowęźle testowaliśmy je. Nie mogłem wyjść z podziwu ze można zrobić naprawdę przyzwoite rzeczy własnymi rekami. Wtedy narodził się pomysł, aby spróbować sił i stworzyć własne cacuszko, które wzbogaci komputerowy zestaw grający. W WinISD symulowałem wiele głośników, ze względu ze to była moja pierwsza konstrukcja nie chciałem kupować zbyt drogiego głośnika(w razie rozczarowania nie straciłbym zbyt dużo kasy) Aż w końcu na placu boju pozostały 2 głośniki Alphard i Stx,zarówno forumowicze jak i koledzy poradzili mi żebym wybrał Stx’a i tak oto powstał mój pierwszy subwoofer.Sub został złożony przed rokiem i grał(z powodu matury oraz pracy dyplomowej wykończenie odwlekło się troszkę w czasie, ale dzielo zostalo ukończone)

Głośnik:

STX 27-150-4-sc
    parametry http://www.stx.pl/index.php?vMenu=2&vMenuItem=0&vSubPage=53&vItemDB=itemdb

Obudowa:

Typu bass-reflex 50l(netto) strojona na 35Hz wykonana z płyty wiórowej 18mm klejona wikolem i wzmacniana wkrętami.Wymiary zewnętrzne wysokość 45cm, szerokość 41,5cm, głębokość 35cm, tunel bass-reflex średnica 8cm,a długości nie pamiętam. Wszystkie odpryski, obicia i dziury po śrubach zostały zaszpachlowane. Skrzynia wytłumiona gąbka poliuretanowa (oprócz przodu) przyklejana za pomocą pistoletu klejowego do obudowy. Na obudowę został nałożony fornir klonowy za pomocą kleju na bazie butaprenu(polecam) o konsystencji towotu(klejem należało potraktować zarówno fornir jak i obudowę), po nałożeniu forniru został on przyciśnięty dla pewności (na instrukcji było napisane ze nie trzeba, ale wolałem obciążyć, aby był lepszy docisk obu klejonych do siebie powierzchni). Najpierw został położony fornir na tył po wyschnięciu był zeszlifowany do krawędzi obudowy , kolejno został przyklejony fornir na boki a następnie na spód i górę i na końcu na przód (każdą stronę należało po przyklejeniu zeszlifować równo z krawędzią obudowy) na samym końcu zostało wycięcie otworów w fornirze tak aby pokrywały się z tymi co były wycięte wcześniej w wirówce pod głośnik,Br oraz terminal. Zwieńczeniem pracy było przylutowanie przewodów oraz przykręcenie głośnika,terminalu i przyklejenie bass-reflexu(polecam poxipol przezroczysty).

Odsłuch:

Sub jest napędzany końcówką TDA 7294 zasilaną napięciem zmiennym 30V czyli +-42,3V. Jak na moją pierwszą konstrukcje uzyskany efekt jest zadowalający. Głośnik w stosunku cena jakość jest bardzo dobry. Byłem pod wrażeniem, co ten głośnik potrafi. Bas nie muli się, jest przejrzysty, nie słychać charczenia, co tu dużo gadać po prostu trzeba go posłuchać;]

Kosztorys:STX 27-150-4-SC 59zł

Płyta wiórowa z docięciem 30zł
    Filtr Janbo 30zł
    Bass reflex 8zł
    Terminal 5zł
    Fornir+klej+papier ścierny 68zł (kupiłem 2m² forniru, a na sub poszło ~1,1m²,tym co zostało okleję kolumny)
    Przewód głośnikowy 10zł
    Wytłumienie 30zł
    Poxipol 10zł
    Wikol+wkręty +szpachla do drewna+papier ścierny –nie pamiętam
    2*Lakier błyszczący Universallack 90 (osobiście nie polecam) 19zł
    Praca i czas włożona w suba.. bezcenna!!!!!

Do suba muszę dokupić jeszcze kolce ale to jest już detal;)

Czekam na komentarze i opinie dotyczące mojego pierwszego dzieła

Dla wszystkich chcących odwzorować moją konstrukcję:
    Wymiary Br, terminala oraz głośnika są to zewnętrzne wymiary zdjęte z obudowy( to nie są wymiary otworów jakie pod te elementy trzeba wyciąć)
    [/img]

Fajne!
  • #3 19 Maj 2006 18:06
    CJ_Basseer
    Poziom 24  

Troche za duza buda.
    Proporcje mi sie nie podobaja... reszta ok

• #4 19 Maj 2006 18:16
    AraseK00
    Poziom 10  

Mi sie troche nie podobaja proporcje tej budy-moim zdaniem wezsza a dłuzsza ale w całosci to dobra robota

• #5 19 Maj 2006 18:47
    Gibon007er
    Poziom 22  

No wiec Tak...

Na Oko Widac ze skrzynia jest za duza... ale jakos tak w oko ladnie wpada :)

czy naped suba (TDA) to mostek :?:

i pokazesz jakas foteczke TDA :?: ;)

• #6 19 Maj 2006 18:48
    <SUB>
    Poziom 13  

wszystko starannie wykonane, pewnie gra super, najlepsze masz opakowanie tej końcówki mocy:D w jakim pomieszczeniu go testowałeś?

• #7 19 Maj 2006 19:31
    boom!!
    Poziom 13  

buda nie jest za duza, mogło was zmylic pierwsze zdjecie gdzie widac kawalek biurka(to nie jest jego blat tylko połka pod nim do blatu jest jeszcze kawalek), 45-50l to idealna obudowa do tego glosnika

proporcje sa ok stosunek x do y powinien byc inny niz stosunek y do z i tak jest;]

napedem byl mostek ale teraz jest mono(pracuje nad nowym wzmakiem)

do Gibon007er

Cytat:
    i pokazesz jakas foteczke TDA :?: ;)

nie mam aparatu, zdjecia robilem K700i wydaje mi sie ze słabiutko byloby z ostroscia(zdjecia z kamery zajmuja po 1,5-2Mb kazde)

do<SUB>
    pracuje nad obudowa do tego wzmaka(myśle zeby kupic jakas w ekandzie jak kafka) narazie mi nie przeszkadza moja obudowa:p wazne ze to co jest w niej spelnia swoje zadanie

sub byl testowany w pomieszczeniach 18-23m^2 i gral przyzwoicie powiem wiecej gral dobrze

• #8 19 Maj 2006 19:43
    CJ_Basseer
    Poziom 24  

Optymalnie jest 40-45:P
    Ale dobra nei bede sie czepial tych 5 litrow :P

• #9 19 Maj 2006 20:01
    boom!!
    Poziom 13  

mi wyszlo w WinISD 50l pozatym jak odejmiesz sobie pojemnosc glosnika to obudowa zejdzie tak 48l;p

• #10 19 Maj 2006 21:19
    Gibon007er
    Poziom 22  

zdjecie z cyfrowki mozesz zmniejszyc nawet do 800x600 i bedzie z doskonala ostroscia i tylko wrzucasz na serwerek img http://imageshack.us/

• #11 19 Maj 2006 22:09
    tabaluszek
    Poziom 23  

Jak dla mnie to wpozatku konstrukcja. Ja jedynie bym zmienił br na 10cm ładniej by wygladało. Jedyne do czego mozna sie doczepic to nieznasz zasad wymiarowania ;) heheh

• #12 19 Maj 2006 22:25
    boom!!
    Poziom 13  

chetnie poznam zasady wymiarowania (przeciez szescianu nie zrobilem)

• #13 19 Maj 2006 22:28
    tabaluszek
    Poziom 23  

Nie podajemy tych wymiarów które mozemy wyliczyc!!

• #14 25 Maj 2006 11:17
    boom!!
    Poziom 13  

Wiem(podstawy rysunku technicznego znam)ale czlowiek to z regoly leniwa istota i lepiej jak ma wszystko podane pod nos:)

• #15 28 Maj 2006 16:29
    Mc`sFrYcO
    Poziom 20  

Witam konstrukcja całkiem spoko starannie wykonane nie mam żednych zastrzerzeń jedyne co mnie zastanawia to te zasilanie jak na 4Ω-owy głośnik nie jest przypadkiem za duże ±42V to sporo czy nie wyłancza ci sie ten tda po dłuższym graniu z większą mocą ??

• #16 28 Maj 2006 17:28
    marek1024
    Poziom 16  

No no całkiem ładnie jak na początek... dobrze dobrałeś głośnik.

• #17 28 Maj 2006 18:18
    boom!!
    Poziom 13  

witam

do Mc`sFrYcO

Max robocze napiecie zasilania TDA to +-40V,ale przy malym obciazeniu i w spoczynku moze dochodzic do +-50V,poniewaz mam +-42,3V to pod obciazeniem kilka woltow spada i mieszcze sie w dopuszczalnch granicach napiecia zasilania.

STX 27/150/4SC jest moim zdaniem glosnikiem w sam raz na pierwsza konstrukcje

dzieki za pozytywne komenarze na temat suba, na pytania dotyczace mojego dziela chetnie odpowiem(ale mysle ze opis i zdjecia wszystko wyjasniaja)

• #18 23 Lip 2006 20:29
    djleeon603
    Poziom 20  

A czy ten sub nadaje się do LM 3886???? napiecie zasilania to 70V na wyjsciu zasilacza.

• #19 24 Lip 2006 14:13
    boom!!
    Poziom 13  

witam

lm3886 nadaje sie do tego subwoofera(choc mozna zbudowac mocniejszy wzmacniacz) lecz moc jaka z niego uzyskasz zalezy od obciazenia i od napiecia zasilana jezeli podasz napiecie 70V czyli±35V to teoretycznie
    osiagniesz 100W

ponizej podaje kilka informacji dotyczacych ukladu lm3886

Maksymalne napięcie zasilające:
    bez sygnału: 94V (±47V)
    podczas pracy: 84V (±42V)
    Prąd spoczynkowy: typ 50mA, max 85mA
    Ciągła moc wyjściowa:
    (±28V 4Ω): 68W
    (±28V 8Ω): 38W
    (±35V 8Ω): 50W
    Szczytowa moc wyjściowa: 135W
    Zniekształcenia nieliniowe (60W, 4Ω): 0,03%
    Zniekształceniaintermodulacyjne
    60Hz, 7kHz, 1:1 SMPTE): 0,009%
    Prąd polaryzacji wejść: typ. 0,2µA max 1µA
    Dopuszczalne różnicowe
    napięcie wejściowe: 60V
    Szybkość zmian
    napięcia wyjściowego: typ 19V/µs
    Maksymalny prąd wyjściowy: typ. 11,5A min. 7A
    Poziom szumów na wejściu
    (filtr A, Rs=600Ω): typ. 2µV max 10µV
    Stosunek sygnał/szum
    (1W, filtr A, 1kHz, Rs=25Ω): typ. 92,5dB
    (60W, filtr A, 1kHz, Rs=25Ω): typ 110dB
    Rezystancja termiczna:
    Rthjc: 1K/W
    Rthja: 43K/W
    Zalecany zakres
    napięć zasilających: 20...84V (±10...±42V)

Mysle ze ten lm jest dobra alternatywa dla TeDkA

• #20 07 Sie 2012 22:02
    69837030
    Użytkownik obserwowany

Jaki był tego cuda koszt?

• #21 21 Sie 2012 19:08
    boom!!
    Poziom 13  

Witam,
    wystarczy zsumować pozycje w kosztorysie. Weź Kolego pod uwagę że są to ceny z 2005r.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME