Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zestaw do jazzbass'a część 3/4 - HORN

ROŚ 22 Maj 2006 18:00 2347 12
  • Witam wszystkich w trzeciej części. Jeśli ktoś nie czytał poprzednich a chce to zrobić odsyłam tu :
    część1 , część2
    Dzisiaj opiszę następny segment - sekcja wysokotonowa. Zbudowana jest na hornie RCF - modelu nie znam- i 2 x piezzo połączone równolegle.
    Obudowa z płyty wiórowej 18 mm o wymiarach zewnętrznych 700x400x300 mm - obita kocem.
    Horn pracuje od 4000 Hz przy 6 dB/ okt (sam kondensator). Do piezzo też dałem kondensator - sam nie wiem po co :P
    Początkowo był czerwony ale zdarłem z niego farbę i pozostało gołe aluminium - może pomaluję ale nie wiem na jaki kolor (?)
    zamieszczam kilka fotek - 800x600 max size 65 kB

Fajne!
  • #3 22 Maj 2006 19:16
    Armosus
    Poziom 26  

I gdybys mogl napisac jeszcze koszta :)

• #4 22 Maj 2006 19:34
    ROŚ
    Poziom 15  

Hej. hmm Koszta ? wymieniłem się z kumplem za przedwzmacniacz stereo własnej roboty (sama płytka)<lol> czemu tak tanio ? bo był spalony :( dużo problemu było z załatwieniem cewki - 2" to nie jest to samo co 5 cm a tylko takie mieli wszyscy. wziąłem magnes i dopasowałem najlepszą jaka była - każda się trochę różniła średnicą - dziwne nie?- ale i tak za ciasna. musiałem podszlifować trochę karkas i nabiegunnik - wiem wiem ale nie miłem wyjścia. co do odsłuchu to w piosenkach zalatuję siarą ale za to jest głośny. Gdy gram na basie nie przeszkadza nic - może akurat nie trafia na te częstotliwości.
    Obudowa - nie pamiętam ale w granicach 40 pln
    Koc z 15 pln
    Piezzo po 7 pln = 14 pln
    Narożniki = ok 10 pln
    uchwyty = 5 pln <lol>

• #5 29 Maj 2006 19:30
    poeta5
    Poziom 23  

Witam!
    Chciałem zapytać: skoro jest tozestaw do gitary basowej to czy aż tak bardzo była ci potrzebna ta paczka wysokotonowa??? nie wystarczyła by ci twoja wześniejsza kolumna na tym dużym głośniku i jakiaś jedna mniejsza paczka powiedzmy....szerokopasmowa.

• #6 29 Maj 2006 19:42
    ROŚ
    Poziom 15  

Hej poeta5 :) Wiele osób tak właśnie twierdzi - "gitara basowa gra w niskim paśmie" Niestety są w błędzie. Struny gitary basowej wytwarzają niskie tony ale nie jest sinusoida. Powstaje dużo harmonicznych i zalecane jest mieć także przetwornik wysokotonowy. Jeszcze bardziej mogę to "podeprzeć" gdy np gramy slapem na basie - moja ulubiona technika :) -struny uderzają w progi i wytwarzają dosyć wysokie pasmo z którym głośnik o wiekszych gabarytach nie poradzi sobie. Niedługo prześlę plik mp3 i zobaczysz sobie. A tak pozatym zobacz sobie na oferty sprzedaży - producenci oferują combo basowe np 1x15" + horn. Odpowiedź masz wyżej ;)

• #7 29 Maj 2006 21:01
    poeta5
    Poziom 23  

Heh tak się składa że też gram na basie i teżczęsto używam klangu albo takich cudów ale właśnie o to się obawiam że jeżeli będziesz miał przypadek szarpnięcia struny g i jej stłumienia czy te wysokie tony nie będą 'zabijać' swoją krzykliwą naturą bo jak popatrzyłem na ten mocarny wysokotonowy głośnik śmię twierdzić że ma on kopa i czy nie będzie zagłuszał reszty jakże
    ważnego pasma.

• #8 29 Maj 2006 21:50
    ROŚ
    Poziom 15  

Zgadza się - jest głośny. Czasami gdy słucham na nim muzyki muszę podregulować EQ i zmniejszyć drażniące wysokie. Zazwyczaj podłączam cały zestaw (1x18 + 4x12 + horn) także nie obawiam sie że horn zagłuszy resztę. Gdybym podłączył np jeden niskotonowy i horna to pewnie byłby problem :P

• #9 29 Maj 2006 21:59
    poeta5
    Poziom 23  

Ja osobiście wząbym 1x18 i 4x12 i w tej 12 wstawiłbym jkiegoś wysokotonowca myśle ze mi by wystarczyło

• #10 29 Maj 2006 22:14
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda

Ile ma mocy ten horn? Wydaje mi sie ze 6db/okt to troche malo.

• #11 29 Maj 2006 23:53
    ROŚ
    Poziom 15  

Cewka którą założyłem nie jest aż taka cienka. Myśle że może mieć z 20-30 wat. Nie wiem jak określić moc przy jakim zestawie powinna pracować (tak jak Tonsil GDWK 9/40 W -> moc zestawu 40 wat, moc rzeczywista 2 waty). Narazie pracuje wszystko na jednym tadku także nie ma szans żeby go spalić. Może kiedyś dam zwrotkę z prawdziwego zdarzenia :)

• #12 30 Maj 2006 00:37
    tomaszo
    VIP Zasłużony dla elektroda

Spora cewka, szkoda, ze nawinieta na takim karkasie.

Czy te piezaki sa konieczne?

• #13 30 Maj 2006 09:39
    ROŚ
    Poziom 15  

Piezzo są uzupełnieniem i pracują w naprawde wysokim paśmie (ponoć nawet do 25 kHz)- przydaje sie gdy słucham piosenek. Niektórzy gardzą piezakami, ja osobiście nic do nich nie mam, są tanie, mają wysokie pasmo, dobrą skuteczność i ciężko je spalić (50 V chyba)
    Jednak gdy gram na basie to szumią czemu wcale się nie dziwię -> skręcam EQ

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME