Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Altus 140 - czy da się je ulepszyć?

pawelsz 09 Cze 2003 00:14 90252 481
  • #1 09 Cze 2003 00:14
    pawelsz
    Poziom 10  

Posiadam Altusy 140, mają z 10 lat ale wyglądają jak nowe. Tak sobie pomyślałem, że może by coś w nich zmienić jakoś usprawnić. Może wymiana przewodów, nowe elementy (wymiana głośników nie wchodzi w grę) albo jeszcze coś innego. Co Wy na to, jakieś pomysły?

• Megger
  • #2 09 Cze 2003 00:33
    Lukasz
    Poziom 27  

Jeśli są sprawne to chyba nie ma sensu ich ruszać , a przewody możesz kupić nowe (jak nie szkoda tobie pieniędzy).

• #3 09 Cze 2003 00:42
    WoŹnY
    Poziom 28  

Popieram zdanie LUKASZA Jeśli są one sprawne to producent wycisnął z nich tyle ile się da wszelkie ingerencje tylko zepsują kolumny. Sam posiadam Altusy i jestem z nich zadowolony, więc nie wiem właściwie dlaczego chcesz coś w nich ulepszać ?? Jedyne co możesz zrobić to pomalować (żeby pasowało do koloru ściany, lub pory roku) :D

• #4 09 Cze 2003 00:59
    pawelsz
    Poziom 10  

Tak sobie tylko pomyślałem, ludzie robią tuning samochodów, komputerów i inne cuda, myslałem ze da się fabrykę poprawić. Ale faktycznie chyba macie racją, jak działają to nie ruszać.
    Aj, zepsuliście mi zabawę teraz muszę coś innego wymyśleć :)

• #5 09 Cze 2003 09:18
    wojtek.l
    Poziom 16  

Altusy mają swoją specyfikę i brzmienie i niech takie pozostaną... a jeśli chcesz być audiofilem, to lepiej kupić (najnatńszy sposób) lub zrobić samemu (nieco drożej wychodzi) nowy zestaw :wink:

• #6 09 Cze 2003 21:34
    L@yer
    Poziom 2  

Ja tez mam Altuski i smigaja jak trza..mam wymienione głosniki na nowe, bo stare wyladowały na scianie...Ostatnio dałem sobie mega gruby przezroczysty, chyba miedziany przewod mega fajnie wyglada no ale KOLOSALNEJ roznicy w dzwieku to nie zauwazyłem ale srednia tak(lepszy basik)

• Megger
  • #7 10 Cze 2003 12:18
    Andrzej-N
    Poziom 14  

ALTUSy bywają różne. Jeżeli gwizdek tubowy-wstawić kopułkę.Worek na śmieci z watą szklaną-na śmieci, wstawić coś sensowniejszego. Otwory powiększyć i zestroić klasycznie na dwa jednakowe garby.Broń Boże nie ruszać GDM 18/60.
    Reszta wg uznania.

• #8 10 Cze 2003 13:24
    sokol19
    Poziom 13  

Ja mam Altusy 140 (200W muzycznej). Oto co wymienilem:
    Wymienilem kondensatory na polipropylenowe MPK, bo byly zwykle foliowe!
    Przewody, poniewaz sa marnej jakosci i przekroju.
    Dolozylem na przewodach ferryt, by zmniejszyc zaklocenia.
    Uolozylem na dnie z 8kg kamieni w workach, by obciazyc kolumne.
    Na kamieniach na dnie polozylem opakowania po jajkach.
    Mozna jeszcze troche wytlumic materialem, ale nie za duzo, zeby nie zatkac bass reflex.
    Dorobilem i postawilem kolumny na 4 kolcach.
    Mozna jeszcze zmostkowac bezpiecznik od syczkow, ale nie radze.

Po tym koluny na prawde lepiej graly :)

• #9 10 Cze 2003 17:20
    pawelsz
    Poziom 10  

No to u mnie to wygląda tak: przewody standardowe, tak na oko marne, zrobie tak jak L@yer. Tylko jakiej średnicy? Pewnie różnej na każdy głośnik? Co do wytłumienia to mam jakiś materiał dosyć miękki tak do wysokości średniaka, powyżej już nic nie ma, coś tam dołożyć? Mam wrażenie że bas jest za mało wytłumiony. A o co chodzi z tymi dziurami i garbami? A jak bym chciał wymienić coś z "elektroniki" to co warto? Kolumny mają 10 lat może coś się zużyło? A kondensatory mam firmy MIFLEX ale wydaje mi się, że foliowe (jeden na pewno taki zielony) drugi jwst żółty.

• #10 11 Cze 2003 08:40
    wojtek.l
    Poziom 16  

Zostaw w spokoju kondensatory- przy takiej jakości głośnika wysokotonowego wymiana nic nie pomoże. Nie wsadzaj kamieni- bo rozstroisz obudowę - ona ma ściśle zaprojektowaną objętość. Jeśli już koniecznie musisz - poeksperymentuj z wytłumieniem obserwując bas, ale i tak nie wierzę żeby to polepszyło sprawę a wymaga dużo eksperymentów.
    Zwrotnicy nie ruszaj bo trzeba mieć sprzęt pomiarowy albo być Berensteinem, który słyszy jak kilkadziesiąt metrów od niego muzyk gorzej gra (choć robi to nadal dobrze) i okazuje się, że faktycznie gra nie na swoich skrzypcach....

• #11 12 Cze 2003 01:57
    Tremolo
    Poziom 43  

ja zamieniłem altusopodobne kolumny na Tannoye M2, i musze powiedziec że to niebo w gębie. Ale musze powiedizec że altusy sa popularniejsze i ludzie chętnie je strugają podrabiając tonsila w swoich warsztacikach :)

• Megger
  • #12 12 Cze 2003 02:17
    pawelsz
    Poziom 10  

Dobra na pewno wymienie kabelki, nad kondensatorami się zastanowie, kolega wcześniej zaczął może faktycznie coś pokombinować z bass-reflex bo na te otwory są założone takie tandetne siateczki, wątpie aby im to z obliczeń wynikło.

• #13 12 Cze 2003 03:15
    pawelsz
    Poziom 10  

No muszę oddać hołd chłopakom z Tonsila, chyba wymiary b-r jednak wyszły im z obliczeń. Podstawiłem parametry GDN 18/60 do WinISD i przy pojemności ok 85l i otworze 5cm wychodzini długość rurki ok 1cm, no i kurde tyle jest.

• #14 12 Cze 2003 13:30
    Andrzej-N
    Poziom 14  

Owszem średnica 5 cm i l=1 cm. ale przy tak dużej membranie 5 cm to trochę mało, słaby efekt b-r. krzywa rezonansu obudowy może być za mało spłaszczona.

• #17 12 Cze 2003 16:17
    chryscio
    Poziom 15  

Jedyny tuning jaki możesz zrobić w Altusach, to zmieścić takie samo brzmienie w mniejszej obudowie.
    Miałem Altusy blisko 2 lata. Stary, gdyby nie gabaryty, to nic dodać i nic ująć. To są naprawdę dobre kolumny. Wiadomo jakość dźwięku jest kwestią gustu, ale naprawdę nie wiem co Ty od nich chcesz?

• #18 12 Cze 2003 17:06
    hiras
    Poziom 13  

A może by tak zrobić połączenie bi-wiring.Rozdzielając zasilanie sekcji niskotonowej i średnio-wysokotonowej.

• #19 13 Cze 2003 00:53
    pawelsz
    Poziom 10  

chryscio napisał:
    Jedyny tuning jaki możesz zrobić w Altusach, to zmieścić takie samo brzmienie w mniejszej obudowie.
    Miałem Altusy blisko 2 lata. Stary, gdyby nie gabaryty, to nic dodać i nic ująć. To są naprawdę dobre kolumny. Wiadomo jakość dźwięku jest kwestią gustu, ale naprawdę nie wiem co Ty od nich chcesz?

Nie, no ja nic od nich nie chce, tylko tak sobie pomyślałem, że ma ktoś pomysł zebym jeszcze bardziej nic od nich nie chciał.

• #20 13 Cze 2003 00:55
    pawelsz
    Poziom 10  

smakismaki napisał:
    :arrow: pawelsz GDN 18/60 :?:

literówka, oczywiście GDM

• #21 13 Cze 2003 09:23
    Andrzej-N
    Poziom 14  

Jeżeli GDM 18/60 to pracuje w komorze zamkniętej - compact.
    Natomiast GDN 25/60 albo /80 pracuje w obudowie b-r.
    Wracając do tematu:Altusy to specyficzne kolumny o agresywnym brzmieniu.Chyba specjalnie zaprojektowane pod ostrą muzę.Mnie kojarzą się z brzmieniem estradowym.Proponowane zmiany zmienią te cechy.Ale czy będziesz zadowolony ? "Gusta nie podlegają dyskusji".Pierwsze Altusy gdy usłyszałem, rzuciły mnie na kolana. Z czasem gdy słuchałem różnej muzy na różnym sprzęcie straciłem dla Altusów część szacunku.Ale zawsze trzeba kombinować, w końcu można wrócić do pierwowzoru.

• #22 21 Lip 2005 23:34
    Usunięty
  • #23 21 Lip 2005 23:46
    sq8ju
    Poziom 24  

Tak, albo przerobić na skrzynki na kartofle. Są wprost idealne ;)

• #24 22 Lip 2005 00:48
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda

hehehehe:)

Temat byl juz poruszany kilka razy: kable, kondy, br, tubka, terminale tez zaczynaja sie rozlatywac, okleina rozlazic, glosniki sie sypia.....

• #25 22 Lip 2005 14:46
    ALTUS 140
    Poziom 16  

Ja teraz robie gruntowną przeróbke Altusów. No... To już raczej nie będą Altusy 140... Wymieniam basowe na STX GDN 30-200-8AE, średniotonowe też wymieniam prawdopodobnie na GDM 16/150 bo mi obudowe zawala tylko ta puszka, gwizdki mam już wymienione na 9/100fp, w środku nie mam waty szklanej w worku tylko wygłuszenie (coś podobnego do filcu w gumiakach) też wymieniam. A oto 2 powody dla których zdecydowałem sie na tak desperacki krok. 1) Słaba moc basowych 2) Brzydkie brzmienie i zbyt wysoki bas. Chociaż średnica mi sie podoba tylko denerwuje mnie ta puszka która skutecznie zmniejsza objętość obudowy...:-/

• #26 22 Lip 2005 16:32
    mizgu
    Poziom 19  

A nie zauwarzyliście że obudowa altusów gra razem z głośnikiem basowym a tak nie powino być dlatego ja wsadzam do altusów krzyż z 2 kawałków drewna i według mnie to jest wystarczający tunning który da się usłyszeć na lepsze oczywiście

• #27 22 Lip 2005 18:56
    micho a
    Poziom 35  

altus ma swoiste brzmienie chociaż rzecztywiście wymiana basów na gdn 30-200-8Ae nie jest złym pomyśłem :d jeśli buda ma 85 l to tylko obniżyć strojenie i powinno być sporo więcej basu :D

gdn 30/60/1 akurat nie jest zbyt udanym głósnikiem tonsila ( mówi to fanatyk tonsila :D)kosz z gds 30/30 więc strasznie mały magnes nom cewka akurat ok ale sam głósnik jest głósny spl 93 db ale ma mało basu przy niskim strojeniu zaraz tłuxze cewka o dno szczeliny

gds chociaż ma koński spl bo 97 i strasxnie dużo średnich tonów a gdn 30/60/1 średnice ma z orginalna membrama do 5 khz spl ma 93 i nie ma niskiego basu za dużo jak gds (więc suma sumarów raczej niezbyt udany produkt :D) jedyna zalata nad gds to więcej mocy

• #28 05 Sty 2006 17:47
    kerach
    Poziom 2  

Witam wszystkich mam właśnie zamiar kupić altusy tylko niewiem jakie,najlepiej 140 ,juz po ich zakupie mam plany wymienic głośnik basowy na GDN 30/100/8 z podwójnym magnesem,następnie mam zamiar wymienić okablowanie na zwrotnicy i wyrzucić tą watę szklaną ze środka i wsadzić tam porządną watolinę orientujecie sie może ile wyniosły by koszty takiego eksperymentu??

• #29 05 Sty 2006 19:50
    Misio89
    Poziom 20  

Witam ja w swoich altusach wymienilem glosniki basowe na stx i zwrotnice na janbo i graja naprawde pieknie. Nie wiem dlaczego piszecie ze jest GDM 18/60 bo ja w swoich altusach mam 18/80.

• #30 05 Sty 2006 21:13
    Andrzej-N
    Poziom 14  

Bo przed 20-tu laty w Altusy wsadzano co akurat było, lub co się akurat Tonsilowi nadrukowało na magnes. Czy 60 W czy 80 W to tylko 1,25dB różnicy!

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME