Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pierwsze kolumny 12-letniego Jareen'a :D

Jareen 02 Cze 2006 12:22 6430 19
  • Przy okazji sprzątania do sobotniej osiemnastki :D znalazlem foto swoich pierwszych kolumn DIY i az mnie serce scisnelo :) jakies takie mile uczucie... mialem wtedy 12 lat i ciagle rosnący pociąg do sprzętu audio. Zabieram sie do opisu tych cudeniek, przyznam sie z perspektywy czasu do blędów ale nie linczujcie mnie za nie :) opisuje je z sentymentu a błędy konstrukcyjne 12-latkowi mozna wubaczyc :)

Przetworniki:
    -Sopran to jakis tandetny Howard Hanssen a wiec to co dzisiaj alphard dibejszajs ect, kosztowal 20zl za szt, pamietam wtedy to byl dla mnie majątek.
    - pierwszy z basowych od góry to uwaga :D Hertz ecx-165, czyli dwudrożna coaxialna konstrukcja samochodowa, w sklepie kosztowala wtedy spooooro, ja dalem za uzywane Celerona 333 z plyta glówną intel i 64mb sdram....:D
    -niebieski bas to ponownie Howard ale powiem wam ze gral naprawde dobrze, cos w sobie mial..... 39zl za sztuke

Zwrotnice: no to sie pochwale ze je robilem sam na podstawie programów, poszedlem po drut do kolesia co przewija silniki i pamietam ze sie zmial do rozpuku ze ja mam zamiar zrobic glosniki. Plytki wytrawialem sam, za slabe stezenie mi wyszlo to sie trawily cala noc :D kondziori to nasze polskie PP marki iskra :D cewki nawijalem sam maszyna ktora zrobilem ze starej kserokopiarki a licznik byl z magnetofonu :)

Przewody: 2x1 mm

Obudowa:) :D:D:D:D:D no tutaj najwiekszym bledem byla plyta 1cm !! a ze nie znalem sie wtedy na br to pomyslalem sobie ze zrobie to co dzisiaj zwie sie linią transmisyjną.... widzialem wtedy w jakims katalogu drogich kolumn no wiec zastosowalem :) mimo plyty 1cm pamietam ze bylo duzo wzmocnien a sama linia transmisyjna zaczynala sie spod basowych tez usztywniala:) Wytłumieniem była gąbka 1,5 cm, okleina kosztowala wtedy majatek, bo 40zl nakladana zelazkiem

Osobista ocena: powiem tak, jak sobie pomysle ze robilem je 6 lat temu i jak robilem (brak parametrow) grały naprawde dobrze, wysokie tony wspomagał głownie hertz wpiety bezposrednio w terminal.

Na zdjeciu nie widac spodu, kolumny jezeli mnie pamiec nie myli mialy wymiary 100x22x28.

Pozdrawiam

Fajne!
  • #2 02 Cze 2006 13:35
    4064484
    Użytkownik obserwowany

czasem chinskie głośniki, w przypadkowej obudowie nieźle zadziałają. Dlaczego tutaj są normalnie BR a nie linia? Czy chodzi o linie transmisyją wewnątrz kolumny?

• #3 02 Cze 2006 16:45
    Jareen
    Poziom 21  

Tak, linia transmisyjna wewnątrz a tylko zakonczenia w postaci br :)

• #4 03 Cze 2006 00:03
    krisyo
    Poziom 14  

hmm, coś nie moge uwieżyć że mając 12 lat miałeś już na koncie własnoręcznie zrobioną nawijarke do cewek z licznikiem oraz głośniki. mój brat ma 12 lat a na elektronice zna sie tak jakby wcale, (chciaż ma brata w technikum elektronicznym :D:D znaczy ja) no ale nie będe sie kłucił, może się myle
    a co do głośnika to jak na "12 lat" to ciekawa konstrukcja

POZDRAWIAM

• #5 03 Cze 2006 00:15
    pancypis
    Poziom 10  

No okleina pierwsza klasa miałeś 12 lat?? no to tylko gratulować:D:D

• #6 03 Cze 2006 01:46
    darkone
    Poziom 23  

no calkiem niezle ale czy w wieku 12 lat umiales poslugiwac sie wyzynarka? szpachla? wiertarka? bo cos mi sie ni wydaje ;]

• #7 03 Cze 2006 07:08
    ziomplock
    Poziom 10  

heheh wierze ze zorbił je w wieku 12lat , ja zaczełem robić w wieku 13 lat

• #8 03 Cze 2006 11:18
    devolt
    Poziom 21  

Hej ja tak samo wierze ze on je zrobił mając 12 lat. Sam pamiętam jak mając 12 lat zrobiłem suba na dwóch głośnikach ALDY 16cm :) był zasilaby z 2 tda chyba 2040 o mocy 25W :). Było to podłączone pod taki magnetofon z CD typu "jamnik". Pamietam jeszcze jak sam musialem mu dorabiac wyjscie na suba :).
    Ale wracając do kolumn: Wyglądają bardzo okazale, jak na taki wiek to gratuluje. 12 lat to bardzo kreatywny okres w zyciu :) chyba wiecej wtedy sie robiło niz teraz....niestety.
    Pzdr Devolt

• #9 03 Cze 2006 11:37
    korr3
    Poziom 10  

Witam.Jak dla mnie rewelka:!: 12 lat i taki wypas.Pozdrawiam

• #10 03 Cze 2006 12:08
    kopez
    Poziom 2  

ja mam 17... i neiwem czy by mi wyszło tak elegancko... z wygladu super ciekawi mneijak brzmi..

• #11 03 Cze 2006 12:44
    maziu
    Poziom 18  

no no niektórzy sie z tym rodzą a inni muszą dopiero się nauczyć ... w takim wieku nie miałem dostępu do takich narzędzi żeby zrobić taką kolumne ... masz nieodpowiedzialnych rodziców ... ale efekt niezły

• #12 05 Cze 2006 08:26
    Jareen
    Poziom 21  

hehehe no nawijarke zrobilem sam, plyty dociąlem w praktikerze a szpachle zakosilem tacie z garazu :D a wiertarką to od dawna sie bawilem... aaaa co do otworów pod głosniki to polecialem najwieksza otwornicą jaką miałem (13cm) a poszerzalem metodą szarpaną brzeszczotem :) grało naprawde fajnie, sprzedalem je jakies 2 lata temu do ogródka piwnego i juz ich nie widzialem, pojezdze po miescie i poszukam, moze sa :) pozdrawiam

• #13 05 Cze 2006 17:37
    maziu
    Poziom 18  

to nieźle musiałeś namachać tym brzeszczotem ... ja to robiłem specjalną nasadką do drewna, na wiertarke idzie ekspresowo i nie szarpie krawędzi , polecam

Pozdroffka<MAziu>

• #14 21 Cze 2006 15:02
    halogen0
    Poziom 15  

devolt napisał:
    Hej ja tak samo wierze ze on je zrobił mając 12 lat. Sam pamiętam jak mając 12 lat zrobiłem suba na dwóch głośnikach ALDY 16cm :) był zasilaby z 2 tda chyba 2040 o mocy 25W :). Było to podłączone pod taki magnetofon z CD typu "jamnik". Pamietam jeszcze jak sam musialem mu dorabiac wyjscie na suba :).
    Ale wracając do kolumn: Wyglądają bardzo okazale, jak na taki wiek to gratuluje. 12 lat to bardzo kreatywny okres w zyciu :) chyba wiecej wtedy sie robiło niz teraz...niestety.
    Pzdr Devolt

hehehe ja tez ok. tego wieku tez zaczęłem od aldy ;d i sub jest do dzis :D buda byla robiona na oko a raczej wtedy to i oka nie mnialem, br ze szpuli od foli do plotera :D i musze przyznać że jak go ostatnio odpaliłem to sie zdziwilem ze take gówno tak gra :D obecnie mam go w samochodzie i nnie narzekm:)

• #16 30 Cze 2006 18:34
    Dj Snake
    Poziom 22  

Nio albo byłeś wysoce utalentowany mając 12 lat, albo coś tu troszke bajerujesz. Ale kolumny prezentuja się ładnie. 5/6

• #17 30 Cze 2006 23:44
    Jareen
    Poziom 21  

nie mam zadnego interesu w tym zeby bajerowac :) zawsze lubilem sie bawic w hand-made :)

• #18 14 Sie 2006 23:44
    TheWiktus
    Poziom 18  

Hehe w wieku 12 lat nie był już taki mały ja swoje pierwsze spotkania z elektroniką miałem tak dawno że tego nie pamiętam w całości (miałem jakieś 2,3 lata) rozbierałem wtedy stare radia samochodowe ojciec mi przynosił i ani troche się na tym nie znałem(pamiętam jak rodzice wyjmowali śrubki z fotela) pierwsze to co działało miałem na koncie chyba w wieku 5,6 lat jeszcze skręcane bo lutownica była bardzo ciężka latała mi tak w ręce że mi raczej nie pozwalali rodzice jej używać a wszystkie części były pozyskiwane z demontażu plytek albo nie było albo bardzo się męczyłem i wylutowywałem wszystko po koleji (byłem już troszkę starszy może z 8 lat) a pierwsze wytrawione płytki miałem na koncie jakieś 5 miesięcy temu w tym czasie kupywałem już elementy w hurtowni która jest jakieś 500 m od mojego mieszkania jak tam 1 raz byłem to mnie pomylili że ja niby jestem dzieckiem jakiegoś faceta :D a później kiedy zacząłem konstruować pierwszy przedwzmacniacz z prawdziwego znaczenia dorobiłem się rabatu(bywało że robiłem zakupy 2,3 razy dziennie po 50 zł dla mnie to jest majątek :D )(przedwzmnacniacz jeszcze nie skończony chociaż prawie wszystkie elementy zrobione tylko nie mam czasu na obudowę no i lampy muszę kupić swoją drogą mam bardzo ciekawy sposób na uzyskiwanie wysokiego napięcia bazuje on na małej przetwornicy do zasilania świetlówki 8 w ja ją podłączyłem do mocnych kondensatorów i to działa wyśmienicie tylko kondensatory ładują się jakieś 10 sekund no i czasem palił się tranzystor (bd 139) teraz będzie bu 208 czy cuś :D) [/url]

• #19 17 Wrz 2006 18:26
    wiewior_kg
    Poziom 26  

Pogratulować ja mam teraz 13 lat i jak narazie nic jako takiego nie skonstruowałem chociaż dechy w piwnicy czekają :D. Pozdrawiam.

• #20 15 Paź 2006 12:12
    wojto15-05
    Poziom 18  

witam ! jak juz wszyscy opowiadaja swoje historie to i ja swoja wzuce :D mam teraz 16 lat i dostalem sie wlasnie do swojej wymazonaj szkoly "elektryka" moja pierwsza stycznosc z elektryka/elektronika byla w wieku jakis 6/7 lat ojciec pokazal mi jak sie robi polaczenie szeregowe i tak zaczolem sklejac instalacje na bateryjkach :D:D trwalo to jakis rok potem robilem jakies latarki itp.. jak to male dzieci :D w wieku jaks 13/14 lat zlozylem pierwszy uklad scalony byl to alarm i zainstalowalem go w swoim pokoju :D pamietam to jak dzisiaj :):) i tak z biegiem czasu zaczynalem robic coraz powazniejsze zeczy ... kolumny .. a potem zaczolem naprawiac stare glosniki ... wzmacniacz ... i tak to sie rozwija z czasem ... teraz tylko czekam na jakies praktyki :D

milo powspominac stare czasy .. eh .....
    bardzo mily temat do rozmowy!
    pozdrawiam wojto15-05

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme