Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny STX GDN-18-120-6-SW + Visaton SC 10 N

Mariusz Wiśniewski 04 Cze 2006 13:52 17800 37
  • Wstęp:

Od dłuższego czasu zastanawiałem się nad budową kolumn, aż wreszcie uzbierałem kasę i zabrałem się do roboty... Niestety mój budżet był dość ograniczony, więc z pomocą kolegów z zaprzyjaźnionego forum zdecydowałem się na głośniki firm STX i Visaton. Wiem, że przetworniki STX'a nie są najlepsze, ale w porównaniu do głośników komputerowych za 20 zł to niebo a ziemia ;). Nietety nie posiadam garażu ani piwnicy, więc kolumny powstały u mnie w pokoju... Oj co tu się działo, to kleje, szpachle, ehh, i tu podziękowania dla mojej rodzinki, która musiała to znosić ;).

Przetworniki:

GDN-18-120-6-SW
    Visaton SC 10 N

Obudowa:

Płyta wiórowa 18mm, wymiary 900mm*200mm*250mm. Obudowę podzieliłem na 3 komory, głośniki znajdują się w 18. litrach, komora środkowa przeznaczona jest na zwrotnicę, a w komorze dolnej znajduje się balast w postaci drobnych kamyczków. Obudowa strojona jest na 53Hz, Bass-Reflex 68mm*165mm. Całość klejona jest wikolem i skręcona dodatkowo wkrętami do płyt kartonowo-gipsowych. Kolumny okleiłem fornirem bukowym. Do klejenia użyłem Butaprenu i muszę powiedzieć, że świetnie nadaje się do tego celu. Na koniec kolumny zostały pomalowane lakierem do łodzi. Maskownice zrobiłem ze sklejki grubości 8mm, materiał został naciągnięty i przybity zszywaczem.

Zwrotnica:

Zwrotnicę wykonałem według projektu kolegi Sound Wave, któremu serdecznie dziękuję. Do budowy zwrotnicy użyłem kondensatorów firmy Jantzen Audio. Umieszczona została na płycie wiórowej, elementy przykleiłem Poxipolem.

Okablowanie:

Zastosowałem przewody OFC 2,5mm2;.

Odsłuch:

Ciężko mi sie wypowiedzieć na temat jakości dźwięku, gdzyż nie mam na czym się bazować. Ja jestem bardzo zadowolony z kolumn, a to jest najważniejsze. Jednak w przyszłości zrobię subwoofer, ponieważ STX słabo radzi sobie z basem... Więcej na temat brzmienia napiszę za tydzień - po spotkaniu u Brega.

Koszty:

STX GDN-18-120-6-SW - 92,00
    Visaton SC 10 N - 92,00
    Płyty Wiórowe, Sklejka - 70,00
    Kleje - 45,00
    Wkręty, Śruby, Nakrętki - 20,00
    Szpachla - 15,00
    Fornir - 50,00
    Pędzle - 5,00
    Lakier - 17,00
    Kolce - 24,00
    Terminale - 10,00
    Tunele Bass-Reflex - 14,00
    Łączówki maskownicy - 4,00
    Materiła na maskownice - 5,00
    Kable - 32,00
    Elementy do zwrotnicy - 115,00
    Przesyłki - 30,00

Razem - 640,00 PLN

Podziękowania:

Chciałbym podziękować koledze hellrider za pomoc przy doborze przetworników, Sound Wave za projekt zwrotnicy oraz jak wcześniej wspomniałem rodzince za wciąganie tych wszystkich zapachów ;).

Fajne!
  • #2 04 Cze 2006 14:02
    PANCIO WIŁ
    Poziom 22  

Napisze tylko jedno...
    PICOBELLO!!!

• #3 04 Cze 2006 16:21
    crazy_88
    Poziom 42  

wykonanie bardzo ladne sam chyba sprubuje cos stworzyc:)

• #4 04 Cze 2006 20:37
    conQeror
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam

Prosto, starannie i ładnie bardzo fajna konstrukcja ;]

Pozdrawiam

• #5 04 Cze 2006 22:39
    Armosus
    Poziom 26  

No wykonanie na wysokim poziomie :) Dobre glosniki i bardzo dobra zwrotnica do nich. Zastanawiam sie tylko dlaczego takie wysokie strojenie? Jak dla mnie 9,5/10 (wole b-r z przodu ;))

• #6 04 Cze 2006 22:40
    Gibon007er
    Poziom 22  

no tak to ladnie wygladaja...

ale koszt jest jakos za duzy.. :|

wydaje mi sie ze powinno wyjsc troszke mniej...

ale skoro juz jest to jest :D :D :D

estetyka jest na wysokim poziomie :)

• #7 04 Cze 2006 22:42
    Mariusz Wiśniewski
    Poziom 14  

Również wolę B-R z przodu, ale w tym przypadku musałbym go umieścić mniej więcej w połowie wyskokości, a to już by ładnie nie wyglądało... Co do strojenia, to rzeczywiście jest trochę wysokie, ale planuję uzupełnić zestaw subwooferem...

Dzięki za opinie

Pozdrawiam

• #8 04 Cze 2006 22:49
    Pabloni
    Poziom 10  

Witam, moim zdaniem konstrukcja piękna :D, nie można się do niczego przyczepić, lecz znów poruszam temat ceny, dlaczego te części do zwrotnicy wniosły Cię tak dużo, mógłbyś podać dokładne ceny części, ile kosztowały cewki oraz kondensatory, będę bardzo wdzięczny, bo wacham się pomiędzy kupnem gotowej zwrotnicy a stworzeniem jej samemu ( zawsze to satysfakcja :D),

pozdrawiam

• #9 04 Cze 2006 23:04
    Mariusz Wiśniewski
    Poziom 14  

Części do zwrotnic zamawiałem w frimie Polink .

Elementy jakie użyłem do zwrotnicy to:

- Cewka 0.20 mH - 5,50
    - Cewka 0.30 mH - 7,00
    - Cewka 1,50 mH - 17,00
    - Kondensator 4,7uF - 5,00
    - Kondensator 10uF - 8,00
    - Rezystory - 1,00

Do powyższych cen należy doliczyć 22%, oraz koszty przesyłki. Wyżej wymienione elementy kupiłem oczywiście w dwóch egzemplarzach.

Pozdrawiam

PS. Ceny podałem w zaokrągleniu do góry (maksymalnie o 0,50 zł).

• #10 04 Cze 2006 23:49
    macio8888
    Poziom 22  

Ładne, sam ostatnio sie przymierzam zrobić jakies podłogóweczki na ARN226 + jakis wysokotonowiec, tylko nie wiedziałem, czy jak zrobi takie wysokie około 1m. to czy nie beda dziwnie wygladać, a tutaj widze, ze Twoje sie bardzo ładnie prezentują. Jak zrobiłeś ta maskownice?? Jesli możesz to napisz, bo ja chętnie, za Twoim przyzwoleniem oczywiście, skopiował bym ją bo mi sie bardzo podoba:)
    pozdrawiam macio8888

• #11 05 Cze 2006 00:05
    Mariusz Wiśniewski
    Poziom 14  

Maskownice wykonałem ze sklejki 8mm. Brzegi zaokrągliłem papierem ściernym, na zewnątrz sklejkę należy pomalować na czarno, w przeciwnym razie po naciągnięciu materiału widać jasny kolor drewna. Materiał kupiłem w sklepie z akcesoriami audio. Jeżeli chodzi o łączówki, to można je dostać za grosze...

Cytat:
    Jesli możesz to napisz, bo ja chętnie, za Twoim przyzwoleniem oczywiście, skopiował bym ją bo mi sie bardzo podoba:)

Hehe, za moim przyzwoleniem, nie żartuj, jak chcesz to rób, mi to nie przeszkadza ;)

Pozdrawiam

• #12 05 Cze 2006 09:57
    Ziol3k
    Poziom 14  

Bardzo podoba mi sie twoja konstrukcja, ladnie wyszedl ten bukowy fornir - napisz gdzie go kupiles. Ja wykonalem jakies 2 tygodnie temu prawie identyczna konstrukcje - litraz ten sam tylko moje sa jeszcze smukłe bo maja 18cm, a wysokie na 95cm. BR tez umiescilem z tylu gdyz sie balem ze stx nie poradzi sobie z basem, a tak zawsze moglem uzyskac podbicie stawiajac kolumny pod sciana. No i wlasnie dziwi mnie to ze jestes nie zadowolony z basu. Ja mam taki sam BR i basu jest naprawde (dla mnie) wystarczajaco. W WinISD przy tym BR strojenie wychodzilo chyba troche nizej niz napisales, chyba ze w czyms innym symulowales. Moje kolumny juz za niedługo umieszcze w DIY tylko jeszcze fornir poloze.

• #13 05 Cze 2006 11:03
    Mariusz Wiśniewski
    Poziom 14  

Ziol3k napisał:
    Bardzo podoba mi sie twoja konstrukcja, ladnie wyszedl ten bukowy fornir - napisz gdzie go kupiles.

Fornir kupiłem na Allegro od Pana student1974 .

Życzę udanego fornirowania i czekam na Twoje kolumny

Pozdrawiam

• #14 05 Cze 2006 13:03
    werni.
    Poziom 10  

A jakie te rezystory są dokładnie?

• #15 05 Cze 2006 14:11
    Mariusz Wiśniewski
    Poziom 14  

werni. napisał:
    A jakie te rezystory są dokładnie?

Są to rezystory ceramiczne, 5W w jednej zwronticy są 2*1,5Ω, co daje razem opór 3Ω.

Pozdrawiam

• #16 05 Cze 2006 22:27
    qujtek
    Poziom 11  

super konstrukcja-może centra akustyczne-bliżej-i aby było stylistyczne na czasie-węższe a głębsze skrzynki-poza tym konstrukcja super-pytanie...jakie są różnice w brzmieniu pomiędzy stxem a visatonkiem-czy nie jest ten gdn zbyt ostry na średnicy w porównaniu do sc(czy tworzy to spójny dzwięk)????

• #17 06 Cze 2006 19:07
    Caleb_
    Poziom 33  

Wyglad jak najbardziej mi sie podoba. Wszystko ok, poza:
    - za daleko od siebie glosniki
    - moglaby byc wezsza (zawsze to lepsza stereofonia)

Co do strojenia to czemu uwazacie, ze za wysoko? Mieliscie do czynienia z tym glosnikiem? Wg symulacji to rownie dobrze strojenie na 60hz moze byc...

• #18 07 Cze 2006 21:46
    Edziooo
    Poziom 13  

sub ogólnie ok ładny podoba mi sie maskownica pasuje do całości ale mogłeś dać bliżej siebie te głośniki tak jak powiedział kolega wyżesz poprawila by sie stereofonia. Ogólnie 9/10 :)

• #20 18 Cze 2006 15:29
    El_liero
    Poziom 24  

Mariusz jezeli znasz sie z Sound Wavem to czy udalo by ci sie zalatwic dla mnie schemat zwrotnicy dwudrożnej pod STX GDN-18-120-6-SW oraz TONSIL GDWK 9/80/1 ?

Bo potrzebuje zeby zrobic zwoje kolumny

z gory dzieki

• #22 19 Cze 2006 20:27
    scut
    Poziom 14  

Śliczne :-)
    Zapowiada się, że ładnie gra, gratuluję pomysłu i cierpliwości.
    Głośniki wkręcałeś "na żywca" wkrętami ? czy stosowałeś coś takiego -> Kolumny STX GDN-18-120-6-SW + Visaton SC 10 N

Bardzo mi się podoba, ciekawy jestem jak gra,
    pozdrawiam

• #23 20 Cze 2006 12:40
    Mariusz Wiśniewski
    Poziom 14  

Zastosowałem coś takiego ;)

Pozdrawiam

• #24 21 Cze 2006 13:00
    El_liero
    Poziom 24  

mariusz... nie chca mi sie pokazac te obrazki co wkleiłeś ze schematem zwrotnicy ...

wklej te 2 obrazki na strone http://www.imageshack.us/ i daj tu linki...

• #25 21 Cze 2006 13:32
    Mariusz Wiśniewski
    Poziom 14  

El_liero napisał:
    mariusz... nie chca mi sie pokazac te obrazki co wkleiłeś ze schematem zwrotnicy ...

wklej te 2 obrazki na strone http://www.imageshack.us/ i daj tu linki...

Niestety strona diyaudio.pl nie działa (prawdopodobnie chwilowo) a schematy były pobrane właśnie z tej strony. Niestety nie posiadam tych schematów na dysku, więc musisz poczekać aż w/w strona zacznie funkcjonować.

Pozdrawiam

Dodano po 8 [minuty]:

Zwrotnice odnalazłem pod adresem: http://www.audiosite.pl/page1.php?blog=1&PHPSESSID=15fb707d761c83aae698ce82e3d15697 , uzupełniłem powyższy post.

Pozdrawiam

• #26 25 Cze 2006 12:27
    Jareen
    Poziom 21  

Kolumny śliczne, wielkie brawa za "lekka" linie tych kolumn, na elektrodzie czesto widuje sie jakies bezduszne klocki ale te sa sliczne. Powiedz mi tylko jak sprawuje sie ten GDN i jak gra. Pozdrawiam

• #27 25 Cze 2006 19:50
    Mariusz Wiśniewski
    Poziom 14  

Jareen napisał:
    Kolumny śliczne, wielkie brawa za "lekka" linie tych kolumn, na elektrodzie czesto widuje sie jakies bezduszne klocki ale te sa sliczne. Powiedz mi tylko jak sprawuje sie ten GDN i jak gra. Pozdrawiam

Dzięki ;), GDN spisuje się Bardzo Dobrze, szczerze mówiąc zaskoczyłem się, że tak tani przetwornik może tak fajnie zagrać... Jak już pisałem - może "brakować" trochę tonów niskich, ale planuję budowę subwoofera.

Pozdrawiam

• #28 26 Cze 2006 16:46
    ...:::przemek:::...
    Poziom 29  

Dostane pozwolenie na skopiowanie projektu z malymi poprawkami? Ale naprawde bardzo ladne i ladne maskownice. Niby prosty element, a kolumny wygladaja duzo lepiej.

• #29 26 Cze 2006 19:31
    Mariusz Wiśniewski
    Poziom 14  

...:::przemek:::... napisał:
    Dostane pozwolenie na skopiowanie projektu z malymi poprawkami?

Jasne, że tak, co tu jest do skopiowania... Wszystkie kolumny są podobne, jak chcesz się wzorować na mojej konstrukcji - nie ma sprawy, może być taka sama w 100%, mi to nie przeszkadza.

Pozdrawiam i Życzę udanej konstrukcji...

• #30 30 Cze 2006 18:27
    Dj Snake
    Poziom 22  

Nio po prostu miodzio. Kolumny wyglądają jak jakieś oryginały:) Fajne, ale jak dla mnie troszke zasłabe. A zresztą nawet nie mam o czym pisac bo ja bede konstruować Estradówki, ale mniejsza z tym. Wykonanie bardzo dobre, a szczególnie podoba mi się ten pomysł z maskownicami:) 6/6

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme