Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mega sub na STX-30-300-4AP by Misian@

Misian@ 15 Cze 2006 16:13 14740 37
  • Mega sub na STX-30-300-4AP by Misian@
    Witam!
    Chciałem przedstawić swoją pierwszą oficjalną i w tym stopniu dopracowaną konstrukcję.
    Fakt jeszcze jest troszkę do pracy nad wyglądem zewnętrznym, ale już ogólnie to wszystko zrobione zostało.

Ogólne założenie projektu to było zbudowanie suba do VW Polo, i uzupełnienie dolnego pasma przenoszenia które jak wiadomo głośniki samochodowe 165mm nie mają za wiele...
    Sub ma grać dobrze i nie może go mulić, ale też musi umieć dać kopa jak trzeba będzie

Sub jak to wiadomo musi być dobrze zestrojony do auta, dlatego wybrałem strojenie 43Hz z tego powodu, ponieważ czasem lubię sobie posłuchać czegoś wolniejszego a czasem zapodać jakiś szybszy bit także sub musi być bardzo uniwersalny.
    Ten subwoofer gra w VW Polo z 98r w wersji 5 drzwiowej, także jest to auto średniej wielkości.
    Ogólnie konstrukcja miała być „tania” czyli zmieścić się w 250zł za sam subwooferem
    I wyrobiłem się w tej kwocie. Za taką kasę polecam zrobienie sobie takiego suba, ale o trochę mniejszej budzie... Ja dlatego zrobiłem tak wielka obudowę, bo lubię niskie częstotliwości które są w rapie którego bardzo lubię słuchać, ale nie tylko.

Sub na razie nie posiada napędu i jest jako subwoofer domowy, ale niedługo powstanie DIY napęd do niego. Będzie to wzmak HexFet 400WRMS na 4R zasilany z jednego trafa EDT 49 i kluczowane poprzez 10 IRFZ44N.
    Obecnie w domu sub jest napędzanym trochę ograniczonym HexFetem 400W z powodu słabego tafa (tylko 250W) 2x46V DC i wzmak osiąga moc ~180W przy 4 ohm. Ale w aucie też można słuchać tylko że muszę zasilać wzmak z 230V :D no i słucham tylko na postoju lub w garażu ;)
    Sam subwoofer, czyli obudowa waży 17 kg i do tego dochodzi jeszcze głośnik 7,5kg to wszystko razem waży 24,5 kg
    Obicie suba to wykładzina (16,5zł za 1m^2). Dobierałem ją na oko tak by była pod kolor mębramy AP’k. Na zdjęciach suba w aucie sub wydaje się bardzo jasny, ale tak nie jest. Wyszedł tak jasno bo fotki musiałem zrobić z fleshem bo już ciemno było.
    Na sub przyjdą jeszcze kątowniczki pod kolor kosza AP’k i będzie jeszcze BR obramowany też cieniutkimi kątowniczkami i będzie pomalowany w środku na czarno.

Taka uwaga dla konstruktorów subów: Jak musicie coś malować w środku to zróbcie to jak sub jest w stanie „surowym” bo ja to trochę zawaliłem i teraz musze bardzo uważać aby sobie nie pomalować okładziny na subie .

Obecnie radyjko jakie mam to Philips DC903 które posiada moc 4x35W.
    Radjo nie jest dobre, bo nie posiada zbytniego impulsu, a chodzby nawet głośnije zagrać nie potrafi „Bass I Love You” tylko szarpie głośnikiem w tą iw tamtą.
    Zamienić je chciałem na Pioneer DEH 1630R które kosztuje 200zł.

Głośnik to słynny STX-30-300-4AP
    Wybór padł na niego ze względu na stosunek jakości i parametrów do mocy i opinii na Elektrodzie i udanych konstrukcji na tym przetworniku. Chciałem, aby nie było kichy gdy już wykończę sub. Także ten głośnik to poprawny i dobry wybór i polecam ten przetwornik a na pewno nie będziecie żałować.
    Głośnik zamówiłem z allego, przyszedł bardzo ładnie zapakowany i unieruchomiony. Głośnik jest bardzo ładnie poskładany, wszystkie łączenia są bardzo ładnie wykonane, wszędzie jest klej i jego odpwoednia ilość także mam nadzieję że posłuży mi bardzo długo. Moim zdaniem dostałem głośnik bardzo dobrze wykonany i chciałbym aby STX trzymał taki standard swoich wyrobów a na pewno będą lepsze jego produkty.

Obudowa jest dość duża bo 46 litrów ma objętość wewnętrzna. Strojenie tak jak wyżej napisałem to 43Hz. Wykonana jest z płyty MDF 20mm która pochodzi z starych mebli które trzeba było uprzednio zdemontować i pomierzyć wszystko. Cała obróbka związana z dopasowaniem elementów czyli ogólne cięcie i docinanie, heblowanie, szlifowanie na wymiar wykonałem sam w garażu na czym zaoszczędziłem kasę na stolarza.
    Całą obudowę poskręcałem wkrętami do płyt kartonowo gipsowych, które już miałem, także nie dodaję tego do kosztów. Cała obudowa została skręcona w uprzednio poklejona klejem vikolem a górna płyta została osadzona na sylikonie ze względów na brak vikolu.
    Wytłumienie suba to jedna paczka waty bella któ®ą cięko rozłożyłem na wszystkich ściankach obudowy prócz przedniej. Nie widać tego na zdjęciach ale jest to poprawione.
    Bass-refleks to jest moje marzenie które się spełniło. Zawsze jak oglądałem jakieś filmiki z CA to w potężnych subwoferach były prostokątne Bass-Refleksy. I tak też zrobiłem z moim subwoferem. Na moje ucho ten tym Bass-refleksu gra bardziej dynamicznie. Wymiary to 310x290x40 mm. Wydawało by się że BR będzie szumiał, ale niestety to tylko pozory. BR nawet przy bardzo głośnym graniu i niskich częstotliwościach, gdy xdam jest naprawdę duże nic nie szumi! Chciałem też aby sub wyglądał agresywnie dlatego padł wybór na ten rodzaj BR.
    Na głośnik przyjdą także jeszcze maskownice chromowane tak aby głośnik nie został uszkodzony w razie przemieszczania się suba albo gwałtownego hamowania czy przyśpieszania.

Odsłuch
    Jak by to ująć... gra szybko, mocno, precyzyjnie i umie kopnąć (przy techno) Czasem potrafi zejść naprawdę nisko (w końcu 46l i 43Hz) ale i potrafi też dać kopa na szybszym bicie.
    Jest Ok. Ale dla mnie trochę mało jak na razie. Mam nadzieję że to jest tylko wina wzmacniacza no i może radyjka jakie było standartowo w VW Polo. Radyjko będzie nowe jak uzbieram trochę $$$

Sub brzmi trochę „dresiarsko” tzn. bardzo się niesie bas z auta w którym on gra. Jak zapuściłem jakąś techniawkę i otworzyłem szyby w przednisz drzwiach, i poszedłem do mnie na przystanek, któ®y jest gdzieś w odległości 250m od mojej chaty, ot wrażenia odsłuchowe z takiej odległości są naprawdę znakomite.
    Mogę powiedzieć ze w raz ze mną połowa okolicy słuchała tego co ja :D
    Ten sub zaskoczył mnie trochę przy pierwszym odsłuchu, mianowicie jak bardziej pogłośniłem to zauważyłem że zaczął mi drgać misiek który jest podwieszony obok lusterka na sznureczku. Taki efekt widziałem tylko przy bardzo głośnych subach, i z czystym sercem mogę powiedzieć że to jest głośny sub. Ale żeby zobaczyć naprawdę na co ten przetwornik stać to trzeba mieć mocy w zapasie sporo czyli jakieś 500W RMS’u

Poniżej daję parenaście fotek z całej produkcji suba od stanu pierwotnego aż do efektu prawie końcowego

Koszty:
    STX-30-300-4AP 155zł +przesyłka za pobraniem 21zł = 176zł
    Portal 5zł
    Wykładzina 26zł
    Wata 1,60
    Butaprem 4,50
    Wikol 2,50
    Tarcze szlifierskie 5zł
    Płyty MDF miałem
    Wkręty miałem
    Przewody miałem
    Sylikon miałem
    Podsumowywójąc na suba wydałem blisko 225zł

Aha i jeszcze jedno
    Swoja praca = bezcenna hehe ;)

Oceniajcie i piszcie CO SIĘ WAM NIE PODOBA!!

Fajne!
  • #2 15 Cze 2006 16:32
    Wymiatacz
    Poziom 14  

Pozmniejszaj te fotki, by nie było prowizji i wyświetlały się same.

Pozdrawiam

• #4 15 Cze 2006 17:56
    AVG
    Poziom 30  

bardzo fajny i ładnie wykonany subek:D w jakim programie liczyłes ten skrzynkowy br?

• #5 15 Cze 2006 18:07
    e51
    Poziom 2  

mogles tylna scianke dac pod katem siedzien - sub zajal by ci troszke mniej miejsca w bagazniku :) do tego katowniki zeby zakryc laczenia i bedzie dobrze :) bardzo podobaja mi sie prostokatne br

• #6 15 Cze 2006 19:02
    Misian@
    Poziom 27  

Witam!

No skrzynie liczyłem w Winisd. Wykres wyszedł mi bardzo ładny i jak dobrze pamiętam ma 92dB dla 45Hz :D

Co do ścięcia tylnej ścianki... Mogłem dać ale jak wyżej napisałem jest to moja pierwsza kąstrukcja i narazie się uczę ;)
    Kątowniczki będą niebawem, bo już jutro po nie jadę i zamontuję je :D

Pozdrawiam

• #7 15 Cze 2006 19:11
    żarówka rtęciowa
    Poziom 36  

Wykonanie tego subwofera według mojej oceny jest bardzo dobre, szczególnie ten nietypowy bass-reflex.

Moja ocena 5+

• #8 15 Cze 2006 22:29
    SaYruS1
    Poziom 23  

Witam. Też zrobiłem subwoofer na tym głośniku i br też mam zrobiony jako prostokąt. tylko nie jest wykończony. Wrzóce zdjęcie mojego kiedyś.
    Co do twojej konstrukcji to wykończenie ładne. Można się przyczepić tylko do koloru obicia, i litrażu obudowy bo trochę duża, ale to kwestia gustu. Swój też testowałem przy 180w i wydaje mi się że to granica gdzie głośnik zaczyna dopiero pokazywać pazórki :D
    Jeszcze jakaś maskownica by się przydała.

Pozdrawiam...

• #9 15 Cze 2006 22:49
    Misian@
    Poziom 27  

Maskownica będzie taka na głośnik 30cm
    Jutro ją zamówię i jak dotrze to dam nowe fotki

Myślę że będzie bardzo pasowała, bo tak właśnie chciałem aby się w miarę wszystko w jedno zlewało i nic zbytniego się nie wyróżniało i nie rzucało w oczy

http://www.allegro.pl/item108943745_maskownica_chromowana_na_glosnik_30cm_zobacz_.html

Co do 180W to rzeczywiście tak jest jak mówisz. Dziś też sobie troszkę pograłem i faktycznie gdy już wzmak jest przy pełnym rms to dopiero zaczyna mocniej autkiem trząść :D Ogólnie to jest ok... Tylko zastanawiam się czy nie za duża buda do niego jest, bo przy niektórych utworach troszeczkę zwalnia, ale ja na razie mam tylko te 180W to jak myślicie?? Wina wzmacniacza czy przesadzonej obudowy??

Pozdrawiam

• #10 15 Cze 2006 22:51
    qscgu
    Poziom 34  

swietny sub... jutro bede mial okazje sobie go posluchac wiec narazie za wyglad 5+/6 bo okladzina pasuje do membramy i calkiem fajnie wyglada

• #11 16 Cze 2006 08:38
    kiepol
    Poziom 15  

Ładnie, ładnie, pozitiv... Powiedz mi tylko, czym ciąłeś deski, bo wydaje mi się, że krawędzie desek wyszły Ci bardzo równo, a wyżynarką raczej ciężko jest coś prosto wyciąć...

• #12 16 Cze 2006 10:25
    dywan86
    Poziom 18  

No bardzo ładnie, wykonanie mi sie podoba, głośnik jak za ta kase godny polecenia ponieważ mialem okazje go miec w domu w budzie 50l, w domu grał głosno przy wzmaku 150W/4r, ale nie wiem jak w aucie by chodził no i to przy wiekszych mocach;-)

• #13 16 Cze 2006 10:45
    Misian@
    Poziom 27  

Witam!

Jak to na czym?? Na machinie wojennej :D hehe

A poważnie to na pile, bo fakt mieszkam w własnym domku i mam trochę miejsca i sprzętu domowego własnego DIY z przed lat to wykozystałem to :D i nie chciałem tracić $$ na stolaża jak sam mam takie umiejętności

Pozdrawiam

• #14 16 Cze 2006 10:57
    SaYruS1
    Poziom 23  

Oto mój subwoofer. W środku nic nie wytłumiałem bo z wytłumieniem według mnie jest bardzo mała różnica. Jest dużo wzmocnień na ściankach gdyż początkowo wrzyciłem głośnik do obudowy sześciokątnej (tuby dla niektórych) to myślałem że mi się zaraz rozleci. Wzmocnienia trochę trzymają ale i tak trzęsie się jeszcze. Płyta przednia została wymieniona ma sklejoną 4cm. Sub nie wykończony gdyż niedługo głośnik zostanie wykorzystany w tubie estradowej, a póżniej zobaczymy.... :D

Strojenie 43hz Ok 40l netto

• #15 16 Cze 2006 11:09
    15jacek15
    Poziom 21  

Subik jest ładniutki, bass reflex przyciaga uwage i ogolnie spoko budowa.

mam tylko takie pytanko, wydaje mi sie ze to jest plyta wiórowa a nie MDF.

testowałes suba testami subwooferka czy narazie tylko techniawki i rap ??

• #16 16 Cze 2006 13:19
    Misian@
    Poziom 27  

Witam!

Faktycznie pomyliło mi się ;)
    Jest to płyta wiurowa a nie MDF a co do testów to tak testowałem.

Sub bardzo ładnie przenosi niskie czestotliwości i umi na nich całą karoserią na zwenątrz i wewnątrz zatrząść. Fakt nie gra jeszcze idealnie, bo tak jak wyżej napisałem troche kijowe mam radio, ale niebawem będzie coś lepszego ;)

Poczekajny na opinię kolegi qscgu :D

Pozdrawiam

• #17 17 Cze 2006 01:19
    qscgu
    Poziom 34  

no wiec i ja pisze :) bylem dzis (wczoraj bo pisze ten post o 1 w nocy) i mialem okazje posluchac go w samochodze... odrazu proponuje wszystkim ktorzy maja zamiar go kupic do auta wyciszyc wszystkie elementy ktore moga wpasc w rezonans takie jak rejestracja bo to bardzo upierdliwe sluchac jak brzeczy :D, Ten sub na niesamowity impuls, to glownie zasluga tak ktorkiej cewki, xmax to zaledwie 3,1mm ale normalnie wychyla sie o znacznie wieksze odleglosci... nie ma mowy o zadnym przeciaganiu i muleniu... to wlasnie uniemozliwia ktorka cewka, dlatego nie bedzie sie nadawal do kina domowego i wybuchow sobie nie posluchacie :D jednak uwazam ze do samochodu nadaje sie najbardziej, za ta cene nie ma chyba nic rownie dobrego ... godny uwagi do okolo 120zl jest UWAGA alphard CW 1202 ale ten ze starszej seri... on ma calkiem podobny bas z ta roznica ze cichszy i ma mniejszy impuls, ale wrocmy do tematu... mozna by bylo zrobic mniejsza obudowe i wyzsze strojenie ale po co skoro wiadome jest ze nie bedziemy sluchac tylko kawalkow z szybkim basem, dlatego uwazam ze ta obudowa i strojenie jest optimum poniedzy zejsciem a szybkoscia i impulsem, byl zasilany 200W holtonem (pomimo 250W trafa trzeba tez zalozyc ze trafo potrafi pracowac i na 120% wydajnosci). jak to niektorzy mowią bas bylo czuc na klacie to juz nie wyobrazam sobie jakby mu zaaplikowac 500W... w przyszlosci tez planuje taki sub do samochodu bo w domu to jakos go nie widze, wprawdzie ma i glebszy bas ale nie da sie ukryc ze zostal stworzony do dyskotekowych basow typu kawalki z dyskoteki qlimax. za wyglad daje 5+ a za glosnik, obudowe, strojenie i zastosowanie 6 za 155zl nie ma naprawde nic lepszego... wiec jednak miano masakrator jest wpelni zasluzone :D pozdrawiam

• #18 17 Cze 2006 08:43
    gregor10
    Poziom 27  

tak jest to jest masakrator, najlepiej dac mu w cewke te 400W i wtedy pokazuje co porafi ,
    i fakt nie ma lepszego glosnika pod wzgledem tego jakie daje wrazenia i cisnienie w cenie do nawet 200zl

ale nie zgodze sie ze CW daje podobny bas , bo sluchalem i jest calkiem inny..

pozdrawiam!

• #19 17 Cze 2006 09:01
    qscgu
    Poziom 34  

tak w BR CW daje inny bas ale jak sie go zamknie w relatywnie malej obudowie zamknietej to daje podobny bas tyle ze z mniejszym impulsem i troche ciszej... wiem bo moj kuzyn dalej ma tego CW w samochodzie i mialem porownanie... chociaz rozne są uszy i dla jednych bedzie podobny a dla innych nie takze mysle ze rozmowa o tym nie ma sensu :)

• #21 17 Cze 2006 21:14
    AVG
    Poziom 30  

coś nie widac filmiku.... :cry:
    filmik widziałem głosnik ma kolosalne wychylenie liniowe :D
    a przy tak duzym wychyleniu pracuje bez słyszalnych zniekształcen??

• #22 17 Cze 2006 22:44
    mlody1921
    Poziom 29  

tak wlasnie tez go mam ale jeszcze niewykonczony jak sie sesja skonczy to sie biore do roboty a na wakacje planuje drugiego jak na moj bagaznik około 250 litrow jeden robi sieczke a co dopiero dwa i to na 160rms juz w planach jest monacor 1502 pozdrawiam gang AP ;P

• #23 18 Cze 2006 11:39
    Misian@
    Poziom 27  

No filmik już jest :D

Miałem chwilowe problemy z netem spowodowane burzą ale juz jest ok

Pozdrawiam

• #24 23 Cze 2006 22:44
    marcol111
    Poziom 9  

subwwofer super takiego bym potrzebował i fajnie by było jak by mi ktos podał wymiary skrzyni z góry dziekuje i pozdrawiam

• #25 26 Cze 2006 09:58
    nelik1987

Poziom 31  

ja bedę bardziej krytyvczny niż większosć foromowiczów może dla tego zę już się na oglądałem tego troszkę...

Zacznijmy od tego ze subwoofert nie jest wcale starannie wykonany, nie podoba mi się sposób przycięcia wykładziny, widac łaczenia, ogtówy na dole sprzyni też nie jest wykończony ogólnie nie bardzo pasuje to do auta szybciej już do domu. ale tobie się podoba i gra też dobrze to tylko sie ciewszyć :P

• #26 11 Sie 2006 17:47
    indoman
    Poziom 14  

czytam juz wiele postów na temat budowy sbwoofera poniewaz zafascynowało mnie to i sam postanowilem sobie cos zrobic, mam wiele niejasnosci ale pierwsza z nich to zastanawia mnie skad wiecie na ile hz jest zestrojona skrzynia? STX-30-300-4AP czy ten głośniczek zagra lepiej niz moja dotychczasowa skrzynia zamknieta blaupunkt gtb 300? i ile ten ap-ek ma rms bo blaupunkt 250w

• #27 13 Wrz 2006 13:32
    robal001
    Poziom 2  

Głośniczek ma 300w rms ale potrafi wytrzymać nawet 550w rms. Co do tego czy zagra lepiej to nie wiem zależy kto co lubi.

• #28 21 Paź 2006 23:03
    Misian@
    Poziom 27  

Witam!
    Odnawiam temat, poniewaz sub został ukończony w 98% Zostało jeszcze założyć maskownićę chromową na głośnik :D

http://www.allegro.pl/item133815452_maskownica_chromowana_na_glosnik_30_cm.html

Dodatkowo został poddany tuningowi optycznemu w bagarzniku... efekty sami oceńcie :D

Oswietlenie to 4 neony 35cm 12mm. Diody to super jadne niebieskie o światłości 16000mcd, diody 10mm. Wypełnienie neonów to żel do włosów... odziwo neon który ma najwięcej babelków powietrza w sobie świeci naj jaśniej :D

Przepraszam że zdjęcia w nocy sa romazne troche, bo zimno jest i ręce mi sie trzęsły :(

Neony są tymczasowo... tzn od poniedziałku będa na stałe,bo teraz potrzebuję bagarznik i neony mogły by się uszkodzić...

• #30 22 Paź 2006 13:04
    maziu
    Poziom 18  

bardzo ciekawy efekt :D tylko jeździć z otwartym bagażnikiem żeby wszyscy widzieli :)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME