Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Dokładna zasada działania hallotronu.

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Początkujący Ogólny -> Dokładna zasada działania hallotronu.
Autor
Wiadomość
atom1477
Poziom 25
Poziom 25

Post#1 Post autora tematu 15 Cze 2006 18:47   

Zbudowałem sobie układ z hallotronem tak aby pokazywał natężenie pola magnetycznego Ziemi. Ten układ to oczywiście wzmacniacz różnicowy o wzmocnieniu około 1000x. Zawiera obwody zabezpieczające przed wzbudzeniem jakby co (kondensatory gdzie trzeba). Tylko że zachowanie czujnika halla jest bardzo dziwne. Mianowicie jeżeli obracam go w poziomie (kąt 0...360 wzgledem północy) to wskazuje napięcie normalnie, to znaczy na północy +ileśtam V, na południu -ileśtam V, na zachodzie i wschodzie 0V. Są też oczywiście wartości pośrednie. Ale problem pojawia się gdy odwrócę go do góry albo do dołu. Napięcie dawane przez układ jest wtedy prawie 2x większe niż maksymalne jakie udało się uzyskać przy pracy poziomej (+ileśtamx2 w górzee i -ileśtamx2 w dole). Dlaczego tak jest? Jeżeli dobrze rozumiem zasadę działania czujnika Halla to rozumiem że napięcie dawane przez taki czujnik powinno byc maksymalne dla ustawienia go przodem lub tyłem do linii pola magnetycznego. Po obracaniu go w każde inne położenie napięcie powinno maleć i osiągnąć 0 gdy będzie on tworzył kąt 90* z liniami pola magnetycznego. Tymczasem mój czyjnik reaguje na grawitację!!! Nie powinno mu robić różnicy jak będę go obracał wzdłóż osi jaką są linie pola magnetycznego. A tymczasem robi mu różnię! Jak umieszczę czujnik w ekranie (kilka garnków włóżonych jeden w drugi) to napięcie wynosi 0 niezależnie od położenia czujnika, czyli jest dobrze. Ale nie wyjaśnia to problemu, bo to oznacza że to nie grawitacja działa na czujnik. Z tym zachowaniem to bardzo dziwne i juz 2 miesiące nigdzie nie mogę zbależć odpowiedzi.
Pomocy!!!

Moderowano przez McRancor:
Przeniosłem z Automatyka i Robotyka

Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 15 Cze 2006 18:47   

Powrót do góry

Mariusz Ch.
Zasłużony dla elektroda
Zasłużony dla elektroda

Miasto: Szczecin

Post#2 15 Cze 2006 20:22   

Re: Dokładna zasada działania hallotronu.

Witam.

Efeky Halla:

http://strony.aster.pl/neutrino/neutrino/w03.htm

http://wwwnt.if.pwr.wroc.pl/kwazar/mtk2/fizycy/126143/efekt%
20halla.htm

http://oen.dydaktyka.agh.edu.pl/dydaktyka/fizyka/a_fizyka/13_elektrodynamika/sld055.htm

Pzdr.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 15 Cze 2006 20:22   

Powrót do góry

inkognito09
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Lublin

Post#3 15 Cze 2006 20:23   

Halotron, jest to „idealny” mostek oporowy. Jak na rysunku. Wszystkie rezystory są o identycznej rezystancji, więc gdy puścimy prąd pomiędzy AB, to pomiędzy CD nie ma różnicy potencjałów (napięcia) i prąd nie płynie, gdy jest jakieś zakłócenie magnetyczne, zaczyna między nimi pojawiać się różnica potencjałów i płynąć prąd. Dlatego halotron reaguje na zmianę pola magnetycznego i jest wykożystywany min. w silnikach 3F z CD-ROM pokazując sterownikowi że wirnik z magnesem się porusza, i należy puścić prąd w inne kable.

Załączniki:
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 15 Cze 2006 20:23   

Powrót do góry

atom1477
Poziom 25
Poziom 25

Post#4 Post autora tematu 13 Lip 2006 20:27   

Przeczytajcie sobie jeszcze raz moje pytanie i zastanówcie sie czy odpowiedzieliście mi na temat.
Od dziecka znam zasadę działania takiego czujnika. I wiem że jest on wykożystywany w silnikach z CD-ROMu, bo sam go z tamtąd wyciągnąłem.

Pytam dlaczego czujnik reaguje na grawitacje!!

(Czy jest możliwe że w jednej obudowie są dwa czujniki obrócone o pewien kąt jeden względem drugiego co zmienia jego charakterystykę czułości w zależności od kąta padania pola grawitacyjnego?)
Powrót do góry

Mariusz Ch.
Zasłużony dla elektroda
Zasłużony dla elektroda

Miasto: Szczecin

Post#5 14 Lip 2006 09:03   

Witam.

Kolego atom 1477 to ty odpowiedz sobie sam na pytania: Czy miejsce eksperymentu jest układem odizolowanym od wpływu obcych pól magnetycznych? Czy jesteś pewny tego, co mierzysz? Dodatkowo ciekawy jestem, w jaki sposób zrealizowałeś wzmocnienie x1000. Może pojedynczy wzmacniacz i rezystory 1M/10k w pętli sprzężenia??

Pzdr.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 14 Lip 2006 09:03   

Powrót do góry

atom1477
Poziom 25
Poziom 25

Post#6 Post autora tematu 14 Lip 2006 21:18   

3 wzmacniacze operacyjne w klasycznej konfiguracji wzmacniacza różnicowego.
Powrót do góry

_jta_
Pomocny dla użytkowników
Pomocny dla użytkowników

Miasto: Warszawa

Post#7 15 Lip 2006 18:57pomocny post - solucja   

Odpowiedź jest w podręczniku fizyki: pole magnetyczne Ziemi ma składową pionową,
większą od poziomej. W podręczniku znajdziesz konkretne wartości obu składowych.
Powrót do góry

boczeklb
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: Lublin

Post#8 24 Sie 2006 17:12   

Witam!

Panowie, może macie jakieś schematy do wykonania potencjometru na zasadzie efektu Halla?
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Początkujący Ogólny -> Dokładna zasada działania hallotronu.
Strona 1 z 1