Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Demon Zejscia czyli SUB na STX GDN 27-150-4SS

gregor10 17 Cze 2006 08:27 16252 45
  • Demon Zejscia czyli SUB na STX GDN 27-150-4SS
    Witam!
    Swego czas naszlo mnie na suba, zdecydowalem sie z poczatku na STX-a GDN 22-120-4SS , puzniej jednak wzialem 27-150-4SS , nie zaluje .

Wiec tak, sub powstal jakies 5 miesiecy temu

Po zlorzeniu zagral nieziemsko , przy 20W wydawało mi sie ze rozniesie chate , potrafił przyjac z holotna do 225W/4R , dobry wynik jak na glosnik z jednym magnesem ,
    Grał z poczatku szybko , mocny z wkopem .

Po wygrzaniu , okazalo sie ze:
    - glosnik baaaaaardzo nisko schodzi nawet do 24Hz
    - moc max dla niego to 150W/4R, poniewaz zaiwecha nie pozwala na wiecej
    - glosnik generuje baaardzo miekki bas, w kinie to zabujca ;)
    - niestety jak na glosnik z wychylem 18,6mm (p-p) nie ma takiego uderzenia w muzie , ale niektorym moze sie spodobac jak gra, mozna powiedziec ze jakby on ociepla brzmienie , bo tak faktycznie jest...

Sub stoi na sebrnych kolcach z podkladkami
    Kabel w srodku 4mm,
    Wylot 8cm, niestety swiszczal , ale udalo mi sie z tym wygrac , wypolerowalem wlot , lekko rozszerzajac i nie ma swistow ;)

Koszta to 250zl

Teraz zdjecia

Fajne!
  • #2 17 Cze 2006 08:30
    Gilotyn@
    Poziom 30  

wizualnie bardzo mi się podoba a co do tych 24hz to chciałbym to usłyszeć sub ogólnie spoko

PS:gregor10 2 suby w jednym dniu niezle :D

• #3 17 Cze 2006 08:34
    gregor10
    Poziom 27  

hehe , nie mialem czasu tego zamieszczac, a dzisiaj mam czas rano , w sumie to jade za chwile do kumpla , bo robimy ta tube co pisalem w topicu o AP , w dodatku testuje teraz wytrzymalosc wzmaka co robilem wczoraj, 2*100W na 2sc2581 - dla kumpla na dyskoteki ;)

Pozdrawiam!

• #4 17 Cze 2006 08:35
    Dj_Stone
    Poziom 12  

Siemasz!!
    Konstrukcja bardzo mi się podoba!! Wykonanie miodzio!! Myślałem, że te 150-tki stx-a są cienkie, ale skoro mówisz, że przy 20 W robi manianę, to się bardzo cieszę... Pytanie jedno: jak budę stroiłeś, na SPL największe czy z zachowaniem jak najbardziej liniowej charakterystyki? Napisz coś o budzie...
    Pozdroo!!

• #5 17 Cze 2006 08:40
    gregor10
    Poziom 27  

A tak , faktycznie , na szybko pisalem ,
    Buda jest okolo 47L @ 35Hz

Dzieki takiemu strojeniu daje to Spl 89dB , a Max SPL (przy 150W) 111dB

Pozdrawiam!

• #6 17 Cze 2006 08:47
    Dj_Stone
    Poziom 12  

faktycznie ta buda daje przy 20 W 102 dB przy 50 Hz!! To ja już wiem co się dzieje u Ciebie w pokoju: szyby pewnie chodzą :D

Skasowano brzydkie słowa

• #7 17 Cze 2006 08:49
    Gilotyn@
    Poziom 30  

jak już uklepiecie tą tube to też zarzuć na forum do oceny :D

• #8 17 Cze 2006 08:51
    gregor10
    Poziom 27  

ok zdjecia tuby dam , a to fakt , przy tych 20W juz szyby chodza ,tzn teraz juz nie chodza bo uszystko sylikonem zalalem bo jak dalem z 15W , nie mowiac o tych 150W to basowalo i dzwonilo w pokoju :D

Pozdrawiam!

• #9 17 Cze 2006 10:55
    damian-018
    Poziom 14  

Witam! Wykonanie bardzo profesjonalne, ale mam pytanko odnośnie obliczania objętości skrzynki. Najlepiej od czego zacząć i jakie dane głośnika są potrzebne. Przyznam się że nigdy w dziedzinie projektowania sub. nie siedziałem prędzej projektowałem układy oparte na mikrokontrolerach. Jeśli ktoś może mi pomuc bardzo proszę.

Pozdrawiam Damian

• #10 17 Cze 2006 11:36
    scut
    Poziom 14  

Witam !

Bardzo ładne wykonanie :-) Też zrobiłem sobie subwoofer na przetworniku stx'a 27-150(ale 8-sc :P ) i jestem zadowolony z zejścia
    Miałeś problemy z linką, która przy wiekszych mocach ocierała o membranę powodując charakterystyczny "zgrzyt" ?
    A jak u Ciebie wygląda sprawa z opóźnieniami ? ( napisałes ze z początku grał szybko, to nadal gra szybko czy troche się zeslimaczyl ?:P )
    Porządnie wykonany, czarny ładnie współgra z tą żółcią SS, jedynie bym się doczepił do tych śrub, które bym zamienił na czarne :)

damian-018 -> w dziale "Akustyka" poczytaj wyszczególnione wątki o projektowaniu, tam wszystko masz jasno wytułaczone, przeczytaj 2-3 razy i sobie poradzisz samodzielnie

• #11 17 Cze 2006 12:29
    Elvis18
    Poziom 14  

Bardzo ładna konstrukcja, wszystko solidnie i estetycznie wykonane. Nie dziwię się, że ten subik trzęsie chatą bo wystarczy spojrzeć na charakterystykę przenoszenia tego Stxa i dla 100hz ten Stx ma aż 90db, czyli tyle samo co np. 27-300-4SS. Stx dziwnie podaje te parametry bo dla głośnika 27-150-4SS podaje efektywność przy częstotliwości 1khz i wynosi ona przeszło 86db co wprowadza ludzi w błąd, bo po co komu takie częstotliwości w subwooferze? natomiast dla 27-300-4SS efektywność jest już mierzona przy 100hz i wynosi też 90db. Wniosek jest taki, że oba głośniki dla tej samej częstotliwości mają taką samą sprawność, czyli obydwa są tak samo głośne, więc za tak małą kasę jest to wręcz idealny głośnik na suba.

Mój imienniku obliczasz obudowę w następujący sposób
    wysokość x szerokość x głębokość
    Załóżmy, że chcesz zrobić skrzynkę o wymiarach 30cm x 30cm x 30cm i nie wiesz czy będzie ona odpowiednia dla danego głośnika, więc musisz policzyć ile ma litrów czyli te centymetry zamieniasz na decymetry czyli:
    10cm=1dm
    czyli każda ścianka będzie miała 3,0dm, czyli 3,0 x 3,0 x 3,0=27 litrów brutto, a jak chcemy obliczyć ile będzie miała obudowa netto to liczymy w podobny sposób ja to liczę tak:
    3,0-0,18 x 3,0-0,18 x 3,0-0,18 to "0,18" to są płyty z jakich jest zbudowana obudowa czyli w moim przypadku 18mm wiórówka, czyli:
    2,82 x 2,82 x 2,82=22,4 litra to jest objętość netto.
    Proste jak drut:D
    Jak liczysz obudowę dla głośnika np. chcesz 45 litrów to zawsze liczysz obudowę netto!!! czyli po odjęciu wszystkich ścianek. Jak chcesz zrobić suba aktywnego z wbudowanym wzmacniaczem to musisz pamiętać o tym, że musisz zrobić też trochę miejsca na wzmacniacz, czyli doliczyć kilka litrów.
    Przestudiuj WinISD, a będziesz wiedział jak projektować odpowiednie obudowy do danego głośnika. Przeczytaj ten poradnik z 5 razy i skumasz o co biega http://www.elektroda.pl/rtvforum/-font-colorb...lacyjnychwinisdbasboxitd-font--ytt279119.html
    Myślę, że sobie teraz dasz radę z obudową, bo wytłumaczyłem jak najprościej się dało.

pozdrawiam

• #12 17 Cze 2006 13:32
    Mc`sFrYcO
    Poziom 20  

Witam! Gratuluje udanej konstrukcji widać że włożyłeś dużo serca w tą prace , czym napędzasz tego subika? czy on jest aktywny czy pasywny?

• #13 17 Cze 2006 15:34
    bakss
    Poziom 13  

Witam ,ładny : ale jak już bym kleił okleiną to bym inaczej słoje ułorzył- jakoś tak dziwnie u ciebie.

Oj wybacz że dopierdzielam sie do takich błachostek, takie moje odczucie :DOgólnie konstrukcja zachęcająca do skorzystania z stX - ale mnie nic do tej marki nie przekona ... Jeden lubi tonsile , inny tesle- tak jak ja . Powiadają że pierwszej miłości nigdy się nie zapomina - tak własnie jest u mnie.

pozdro

• #14 17 Cze 2006 17:12
    maxrider
    Poziom 20  

Nieźle nieźle Tonsile Zeusy + subwoofer to już na prawde dużo niskich tonów w domu !!
    pozdro!!

• #15 17 Cze 2006 17:21
    Armosus
    Poziom 26  

Ale cos mi sie nie zabardzo chce wiezyc w te 24Hz, WinISD mi pokazuje 74,76dB. Ale jak, przy tej czestotliwosci wszystko cie w pokoju chodzi czy tylko membrana lata jak glupia?

• #16 17 Cze 2006 17:25
    Dj_Stone
    Poziom 12  

a tos wymyslil, w pokoju najbardziej lata wszytko przy okolo 40 Hz (ja tak slysze) a zchodzi do 24 Hz :P Ciekawe czy uslyszysz te 24 Hz :D

Dodano po 42 [sekundy]:

aaa i mp3 malo kiedy schodzi ponizej 40 Hz :P
    Pozdroo!!

• #17 17 Cze 2006 17:29
    Gilotyn@
    Poziom 30  

no posłuchajcie czegoś takiego jak QLIMAX koledzy tam dopiero sub chodzi tylko koniecznie DVD zadne tam jakies inne podróby tylko w jakości DVD u kumpla koda sw1000 już ładnie chodzi na tych kawałkach

• #18 17 Cze 2006 17:34
    Dj_Stone
    Poziom 12  

zgadzam sie, ale ta 27-ka w tej budzie ma f3 przy 33 Hz. Do normalnego sluchania nie trzeba niczego wiecej! W malym pokoju powinno zrobic Qulimaxa na maxa :D
    A swoja droga jaki masz pokoj gregor?

• #19 17 Cze 2006 19:28
    Gilotyn@
    Poziom 30  

no panowie qlimax to dopiero wydobywa z naszych sprzętów to wszystko co jest najlepsze tzn nieskie zejście :d

A i puście sobie jeszcze "Beatraxx project well" jak kumpel puścił na subie koda sw 1000 ( ampli yamaha RX-V350) to w niektóry momętach męmbrama mało mnie nie zwaliła z krzesełka. I prosiłbym napisz jak to u Ciebie wygląda gregor10

• #20 17 Cze 2006 19:38
    maxrider
    Poziom 20  

ale to jeszcze trzeba mieć porządną karte dziwiękową zeby zapuszczać takie częstotliwości albo świetny odtwarzaczi oryginalne płytki :PP

• #21 17 Cze 2006 20:21
    Gilotyn@
    Poziom 30  

no ja mam tego qlimaxa na DVD i kumpel go odtwarz na jego DVD yamaha i mówie wam potrafi przytkać odech w piersi

• #22 17 Cze 2006 22:27
    bakss
    Poziom 13  

niechciałem tego wyrzucać .. ALE kolerzy mają 100 % racji niemasz 27 hz.. jedyne 33 w zaokrągleniu 35 :)- ale to tez jest ładnie ...

weście pod uwage długosć fali:
    V=Alfa * f czyli alfa[długość fali w metrach]=V[prętkość dźwięku 334m/s]/f[częstotliwość]
    czyli alfa=334/27 = 12 metrów aby usłyszeć ten dżwięk , to albo masz chale sportową że chwalisz się tymi 27 hercami albo ten bass["słyszysz"] dwa piętra niżej/wyżej

zadam równiez pytanie co to znaczy ten Qlimax to napewno jakiś utwór...albo i generator
    wiedz powiedz mi jak ten utwór który jest w mp3 przeniesiesz do jakości dvd czyli kodowania PCM o największym próbkowaniu.Dźwięk w formie PCM może być zapisywany z różną częstotliwością próbkowania, najczęściej jest to 8 kHz (telefonia), 44.1 kHz (płyty CD-Audio), 48 kHz lub 96 kHz (płyty DVD),

pozdrawiam

• #23 17 Cze 2006 23:04
    crazy_88
    Poziom 42  

calkiem udany projekcik bardzo ladne wykonanie:)

• #24 17 Cze 2006 23:11
    PZ IX
    Poziom 32  

Hmmm dobre wykonanie... Głośnik - jeszcze nie wiem co potrafi. Może kiedyś złożę go dla eksperymentu :) , aby usłyszeć, co potrafi ten głośnik. Tylko szkoda, że nie ma nigdzie tego STXa taniej niż u producenta :( .

• #25 18 Cze 2006 03:45
    CJ_Basseer
    Poziom 24  

Subik ok;) do kina sie nadaje, potwierdzam:)

• #26 18 Cze 2006 09:14
    kiepol
    Poziom 15  

Hmmm... tak patrze i patrze i konstrukcja identyczna jak subik mojego kolegi z bloku obok :D Identyczny, brat bliźniak, nawet kolce te same, ale udało mi się dostrzec mimo wszystko różnicę :D Przede wszystkim to to, że w subie kumpla głośnik jest skierowany w dół, a poza tym wizualnie to dokłanie tak samo wygląda. Jest jeszcze drobna różnica w objętości skrzynek, u Ciebie to 47l, a u kumpla 55l. Co do zejścia to hm... Subik może i przetworzy te 30 Hz, ale traci strasznie dużo spl'ka.Powiedziałbym, że realnie (co mój kolega potwierdzi) jego pasmo (w skrzyni 55l) zaczyna się od równo 45 Hz (przy -3db). A jeżeli chodzi o wrażenia akustyczne, to według mnie jest to najlepszy głośnik jaki stx ma do zaoferowania (nie słyszałem seri 300 watowej, ani głośnika z membraną AP). Pozdrawiam

• #27 18 Cze 2006 17:39
    ige
    Poziom 35  

bakss napisał:

zadam równiez pytanie co to znaczy ten Qlimax to napewno jakiś utwór...albo i generator

qlimax jest to odbywajaca sie co roku dyskoteka w holandi oranizowana przez q-dance grajaca glownie hardstyle,hardhouse itp.

• #28 18 Cze 2006 19:41
    luke666
    Poziom 33  

Sub spoko, ale niestety nic nowego, konstrukcja oklepana wiele razy...
    Dobijają mnie wszystkie posty, gdzie ludzie rzucają częstotliwościami i SPLem. Symulator to zabawka, w życiu nie odwzoruje idealnie (lub w dosyć dużym przybliżeniu) tego co będzie się działo z głośnikiem, a tymbardziej gdy umieścimy go w jakimkolwiek pomieszczeniu. Zabawa w WinISD to nic trudnego...
    Co do słyszalnego zejścia to nie ma co tutaj mówić o konkretnych częstotliwościach tymbardziej podając dokładny spadek efektywności (no chyba że ktoś z was ma sonometr w uchu to zwracam honor).

• #29 18 Cze 2006 23:33
    TasioR87
    Poziom 9  

Jestem początkujący a na zdjęciu nie widze...Z której strony to ma bas-reflex??

• #30 18 Cze 2006 23:43
    Armosus
    Poziom 26  

Tunel jest chyba z tylu albo z boku, ale jak tu kontrolowac bass skoro jest z kazdej strony czyms zastawiony?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME