Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sub na STX do kina:)

markocieszyn 19 Cze 2006 20:16 5402 12
  • Sub na STX do kina:)
    Małymi kroczkami staram się skompletować zestaw kina który będzie miał przyzwoite brzmienie za jeszcze bardziej przyzwoite pieniądze J. Po wykonaniu takiego zestawu: http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=478074
    przyszła pora na subwoofer, wybór padł na oklepanego STX’a 27-150-8 SS co ma te zaletę że konstrukcja jest sprawdzona i można uniknąć wielu przykrych niespodzianek. A teraz konkrety:

BUDOWA:
    Pudło wykonane z płyty meblowej 20mm ( ze starej meblościanki – poniewiera się tego sporo w mojej piwnicy :)) objętość ok. 50l ( pomyślicie za dużo ale w środku solidne wzmocnienie, rura b-r, cały wzmacniacz i zasilanie wiec wyjdzie tego pewnie netto 45l a jak nadal będzie za dużo to można cegłę wrzucić do środka –tak w ramach eksperymentuJ) całość sklejona wikolem i skręcona solidnie śrubami. Obudowa została wyszlifowana, poszpachlowana i ponownie wyszlifowana a następnie dwukrotnie pomalowana lakierobejcą Dulux’a w kolorze ciemny mahoń. Aha pudło strojone na jakieś 38Hz rurą fi 100mm co by nie świszczałoJ wyprowadzoną na przedniej ściance -bo tak mi się podobaJ obudowa została lekko wytłumiona gąbką 1cm. A i stoi ona na 3 nożkach z konfirmatów J co zapewnia jej świetną stabilność.

ZASILANIE:
    Wybór padł na TDA 7294 i to chyba w najprostszej aplikacji Altrona (kit) z dwóch powodów:
    -łatwość wykonania oraz koszty– miał to być mój pierwszy układ elektroniczny zmontowany i działający J (choć z tym działaniem to było śmiesznie bo początkowo zdecydowałem się na układ AVT ale płytkę sam trawiłem ( wzór z PDF’u obrobiony w Photoshopie wydrukowany laserówką i przeniesiony żelazkiem na laminat - o dziwo wyszło bardzo elegancko jak na pierwszy raz, ale po zmontowaniu i sprawdzeniu i podpięciu przez 2 s było wszystko OK. a potem nastąpiła salwa wystrzałów (chyba 3 ) i troche dymu ( pewnie cos zle zlutowałem) no a ze scalaka zostały nożki na płytce reszta rozprysnęła się po pokoju L. Wtedy zdecydowałem się na kit Altrona który zadziałał od razu J. Zasilanie stanowi trafo toroidalne 200W 2x24V, mostek 25A oraz 2x6700uF. Wiele osób zastanowi się czemu nie mostek przecież to ma biedne 50 W jak nie mniej, odpowiedz jest prosta – chodziło o koszty i łatwość wykonania, ale nic nie szkodzi żeby zbudować drugi kit i jakoś to spiąć, trafo ma spory zapas mocy a głośnik 8 Ohm, choć dla mnie mocy na razie wystarcza, ale wiadomo apetyt rośnie wraz z jedzeniem J. Tylny panel to nic innego jak kawałek radiatora, przedniej ścianki starej pralki Tamat( notabene sprzęt nie do zakatowaniaJ ) oraz kawałek prowadnicy do drzwi przesuwanych oczywiście całość solidnie ponitowana. Na panelu tylko to co mi potrzeba czyli 1xRCA, gniazdo sieciowe IEC - tak się chyba to nazywa oraz wyłącznik podświetlany bez podświetlenia bo nie chce świecić L. TDA jest przykręcone od drugiej strony na podkładce mikowej i towocie zamiast tej białej pasty termoprzewodzącej bo nie miałem J a sprawuje się super i nic się nie przegrzewa jak na razie J a panel jest równomiernie rozgrzany tzn. letni.

BRZMIENIE:
    Początkowo sub podpięty był pod jeden kanał amplitunera (ze względu na przygody z TDA) bez jakiejkolwiek zwrotnicy i grało to tak sobie ale głośnik zdążył się dotrzeć co w przypadku STX nie jest mitem i daje znaczna poprawę brzmienia ( na moje ucho bas stal się zdecydowanie mniej buczący i bardziej sprężysty. Po podpięciu TDA ( oczywiscie do wyjscia 0.1 amplitunera ( dla suba ) - zapomnialem dopisac a to dosc istotne) zaczęło to sensownie grać tak jak chciałem i jestem zadowolony. Potrafi zrobić niezły dym w pokoju 25 m nie wspominając już o samochodzie do którego został wstawiony tylko na próbę J jeśli chodzi o mnie to więcej mi do szczęścia nie potrzebaJ

KOSZTY:
    STX - 82zl z przesyłką
    Obudowa- bezcenne tzn. 10 zł za b-r i kilka śrubek
    Zasilacz : trafo 50 zł( giełda w Krakowie J pozdrawiam Pana który przekopał cały samochód żeby znaleźć takie jak chciałemJ) ok. 20 zł mostek i kondensatory
    Kit Altrona 55 zł. Z przesyłka
    Klej wikol i inne drobiazgi powiedzmy 15 zł
    Nie liczę tu tego co się spaliło w trakcie budowy bo jest to nieistotne dla kogoś kto będzie chciał zrobić cos podobnego J powiedzmy ze z dymem poszło 30 złJ.

Liczę na wszelkie pozytywne i negatywne komentarze co można by poprawić ( np. wzmacniacz dać mocniejszy w przyszłości to już wiem)

FOTKI:

[url][/url][url][/url]

Fajne!
  • #2 19 Cze 2006 22:28
    Gilotyn@
    Poziom 30  

hmmm to tak wygląd 4+/6 ( trochę tył mi się nie podoba ale to tylko kwestia gustu) oczywiście jedn tadeusz to za mało jaki na tego stx!! mostek to też raczej za mało pomysl nad kitem od altrona mosfet 200W to już będzie ok :D a i jak tu zauważyłem nie ma tu filtrudolnoprzepustowego ?? a powien się tu znależć :P

ogólnie 4+/6 ( bedzie lepszy wzmak będzie lepsza ocena :P)

• #3 19 Cze 2006 22:42
    piterek-23
    Poziom 30  

witam

mi sie to "dzielo" podoba tak jak icala reszta zestawu:)
    moja ocena to 5/6-maly minus za ta okropna lakiero bejce :( moim zdaniem lepiej jest kupic bejce(wodna lub spirytusowa) a na to bezbarwny lakier-maluje w ten sposob meble juz od 7lat (naprawiam stare graty-antyki) efekt jest super :)

pozdrawiam

• #4 19 Cze 2006 22:46
    conQeror
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam

Wygląd raczej na 3, słaby wzmacniacz, brak filtra, słabe wykończenie a jednak coś mi się w nim podoba. Ocena 3/6 jest dobrze ale może być o wiele lepiej.

Pozdrawiam

• #5 19 Cze 2006 22:56
    markocieszyn
    Poziom 10  

A wiec po kolei:
    - wzmacniacz bedzie kiedys mocniejszy to nie ulega dyskusji :)
    - sub podpiety pod wyjscie z amplitunera wiec zwrotnica-filtr jest zbędny
    - mi tył tez sie nie podoba ale stoi pod sciana wiec nie widac :) a prawde mowiac spieszylem sie zeby to skonczyc bo mam sesje :( i trzeba sie uczyc a przy muzyce lepiej :)
    -jesli chodzi o lakierobejce to nie jest to najladniejsze fakt, ale te plyty nie byly nawet pokryte fornirem ( bo nie osagnalem zamierzonego efektu przy poprzedniej konstrukcji) jest to stary laminat jedynie zeszlifowany i zaszpachlowany w miejscu łączeń i pokryty dwukrotnie Duluxem co dalo efekt pseudodrewna(koszt praktycznie zerowy bo farbe miałem) oczywiscie fornir bylby super ale nie bylo na to $$:( moze kiedys ale do glosnika za niecale 70 zl chyba nie warto szalec z obudowa brzmienia nie poprawi:)

• #6 20 Cze 2006 07:50
    Gilotyn@
    Poziom 30  

a ja mam jeszcze takie pytanie czy tadeusz sam panuje nad tym głosnikiem czy jak wezmiemy głosniej to membrama lata jak głupia ??

PS: czym wyrzynałeś otwór na głośnik

• #7 20 Cze 2006 09:48
    Gibon007er
    Poziom 22  

mi sie bardzo podoba

fakt ze wyglad jest niedopracowany ale mi to sie wlasie bardzo podoba :)

pozdrawiam

• #8 20 Cze 2006 10:01
    markocieszyn
    Poziom 10  

Otwor powstal poprzez wywiercenie otworow a następnie wybicie środka wiec nie jest idealnie rowny, Kolejna sprawa: oczywistym jest ze samo TDA nie zapanuje nad głośnikiem przy glosnym sluchaniu tak jak by sie chcialo bo od tego sa wzmaki 200 W :d mi nie jest potrzebna tak wielka moc bo on sluzy do relaksujacego sluchania muzyki ew. filmow i nie musi przestawiac mebli :) aczkolwiek potrafi "ruszyc domem" nawet na tej jednaj kostce i az strach pomyslec co by bylo na konkretnym wzmacniaczu.

• #9 20 Cze 2006 11:55
    maxrider
    Poziom 20  

Z wyglądu bardzo ładny!!
    ale moim zdaniem przydałby się filtr w środku chyba że znajduje się on w przedwzmacniaczu to wszystko w porządku!!
    wzmacniacz jak na taki pokoik powinnien wystarczyć ale to zależy od tego jak lubisz słuchać muzy!!
    pozdrawiam ogólnie udana konstrukcja z całym zestawem 5.1!!

• #10 21 Cze 2006 10:27
    Mc`sFrYcO
    Poziom 20  

Bardzo ładny, fajny kolorek tylko głośnik mugłby być czarny no ale przecież parametry są ważniejsze szkoda że tylko TDA napędza ten głośnik w przyszłości można dorobić drugą końcówke i zmostkować

• #11 29 Cze 2006 02:14
    elektronik_lol
    Poziom 16  

Witam coraz bardziej spodobały mi sie suby na 17.150 stx-a. Za pare miesiecy też mnie czeka bydowa suba.Spodobał mi sie twój sub. Pozdrawiam

• #12 31 Sie 2006 20:29
    gucio.
    Poziom 22  

spoko sup z zewnącz ładnie wygląda to malowanie

• #13 11 Wrz 2006 09:00
    usi
    Poziom 11  

mimo kilku niedociągnięć nawet mi się to podoba
    kupiłeś mnie tym kolorem głośnika i już prawie postanowione
    robie coś podobnego ;) zaczne od subka

Szukaj w ofercie
Zamknij