Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mocne kolumny STX & TESLA Made by Seba

Sebastian_188 22 Cze 2006 00:32 9134 40
  • Mocne kolumny STX & TESLA Made by Seba
    Witam.

Dzisiaj skończyłem budowę swoich pierwszych kolumn.
    Pracowałem nad nimi około 3 tyg dzień w dzień po kilka kilkanaście godzin dziennie.
    Kolumienki nie są jeszcze wykończone bo trzeba jeszcze położyć szpachlówkę i czymś okleić, ale już grają więc postanowiłem je pokazać.
    Po pierwszym dniu kolumienki już przetestowane i dają kopa.

PRZETWORNIKI:
    Niskotonowy: 2x STX GDN 22-120-8 SC.
    Średniotonowy: TESLA ARP 150 TVM.
    Wysokotonowy: TESLA ARV 104 TVM.
    Zwrotnica niestety nie własnej roboty lecz firmy STX 3D-12.

OBUDOWA: (wys. x głęb. x szer.) w cm
    Wymiary zewnętrzne: 102 x 29 x 27
    Wymiary wewnętrzne: 98,4 x 25,4 x 25,2
    Komora niskich tonów: 70 x 25,4 x 25,2
    Średniaki i wysokie tony: 28,4 x 25,4 x 25,2

Obudowa jak widać z BassReflexem pojemności 63L z czego 45L jest dla niskich. Obudowa wykonana z płyty wiórowej o grubości 18mm. Płyty zostały połączone wikolem i wkrętami do drewna o długości 35mm (koło 140sztuk). Na górze i na spodzie kolumny są po 3 wkręty na ściankę a po bokach co 10cm. Wewnątrz cała komora niskotonowców jest wygłuszona watoliną dźwiękochłonną o grubości 4cm i trzyma się dzięki zszywkom.

KOSZTORYS:

- 4x STX GDN22/120/8 S.C. (42zł za sztukę) - 168zł
    - 2x TESLA ARP 150 TVM (po 39,95zł/szt.) i 2x TESLA ARV 104 TVM (po 29,95zł/szt.) + przesyłka - 150zł
    - 2x Zwrotki STX 3D-12 (po 36zł) - 72zł
    - 2xB-R śr. 10cm długość 23cm (zestrojony na 35Hz) - 29,80zł (trochę drogo :o/)
    - 2x Terminale też z STXa (po 4zł/szt.) - 8zł
    - Kable: 2m 2x1,5mm, 3m 2x1mm, 3m 2x0,7mm - 10,40zł
    - Wycięcie u zaprzyjaźnionego stolarza - 30zł (płyty miałem swoje)
    - Wkręty - 13,50
    - Papier ścierny - 4,5zł
    - Wikol - 6,50zł
    - Szpachlówka - 13zł
    - Włóknina dźwiękochłonna + przesyłka - 26,50zł

SUMA 532,2 zł

NAPĘD
    Narazie kolumienki napędzane są wzmacniaczem do auta blaupunkt GTA 400 który widać na fotce. Po zmostkowaniu ma na kolumne 160W RMS. Troche przy mało bo przydałoby się ze 200W, ale grają całkiem ładnie.

Jutro postaram się przesłać fotki już złożonych kolumn.

Pozdrawiam i prosze o ocene (przypominam że to moja pierwsza konstrukcja) .
    :D

Fajne!
  • #2 22 Cze 2006 01:23
    ksiezyc11
    Poziom 25  

witam
    Fajnie jest zrobić coś samemu daje to przedewszystkim satysfakcję, ja na okrągło coś tam chałturze :) Projekt obudowy według mnie niezbyt skomplikowany (w sumie pierwszy) ale zadbane jest w zasadzie o wszystko. Co do obicia kolumn według mnie najlepszy efekt daje fornir poprostu midzio do tego polakierować. Wbrew pozorom fornir chyba łatwiej jest położyć (choć jest to bardziej czasochłonne) niż sztuczną okleinę łączenia bardzo ładnie wychodzą naprawdę warto jes się pobawić

• #3 22 Cze 2006 07:00
    Skator
    Poziom 17  

fajna nawet konstrukcja :) ale dziwni mnie naprzyklad komora na glosnik wysokotonowy, ktora zmniejsza litraz obudowy (specjalnie?)

- Wycięcie u zaprzyjaźnionego stolarza - 30zł

jak zaprzyjaźniony to konkretnie Cie skasowal :D

• #4 22 Cze 2006 07:45
    ToMo6
    Poziom 15  

Konstrukcja bardzo fajna tylko w opisie brakuje mi opisu jak grją te kolumny, mógłbyś napisać coś na ten temat ?

• #5 22 Cze 2006 11:14
    Sebastian_188
    Poziom 10  

Skator napisał:
    fajna nawet konstrukcja :) ale dziwni mnie naprzyklad komora na glosnik wysokotonowy, ktora zmniejsza litraz obudowy (specjalnie?)

- Wycięcie u zaprzyjaźnionego stolarza - 30zł

jak zaprzyjaźniony to konkretnie Cie skasowal :D

Chyba chodzi Ci o oddzielenie średnich i wysokich od niskich tonów ? Zrobiłem tak żeby usztywnić całą obudowe.

W sumie tego stolarza znam od miesiąca, ale np. w firmie produkującej meble chcieli 50-60zł :D więc moja transakcja była udana.

ToMo6 napisał:
    Konstrukcja bardzo fajna tylko w opisie brakuje mi opisu jak grją te kolumny, mógłbyś napisać coś na ten temat ?

Jak narazie woże kolumienki w aucie :D przetestowałem od razu wczoraj na plaży. Nie było osoby która nie zwróciłaby na nie uwagi... Nawet kilku krótko ostrzyżonych kolesi się koło niej kręciło i pogratulowali projektu. Niedługo trzeba będzie zrobić prawdziwy test, tzn. jakąś imprezke. Myślę, że wtedy pokarzą na co je stać. A jak kolumny grają w aucie to wewnętrzne lusterko mi całe lata :D

Na tym mi właśnie zależało żeby był porządny bass bo słucham przeważnie Techno, Trance, więc dobry niski ton musi być.

Przetworniki Czeskiej firmy Tesla także sprawują się rewelacyjnie. Średnie i wysokie tony są bardzo fajne dla ucha...

• #6 22 Cze 2006 14:48
    piterek-23
    Poziom 30  

czyli te kolumny sa do auta ???
    ja myslalem ze do domu :)

ciekawy jestem jak beda wygladaly po skonczeniu ?

Pozdrawiam

• #7 22 Cze 2006 15:23
    Sebastian_188
    Poziom 10  

hehe
    Bo one są do domku tylko narazie nie mam ich czym napędzać w domku więc siedzą w aucie :D

• #8 22 Cze 2006 18:21
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

no Sebo i jak ci się podoba, powiedz fajne uczucie, nie?
    Martwi mnie tylko zwrotka, jednak skusiłeś się na stx'a?
    Rozłożenie głośników dobre nawet bardzo.
    Napisz jeszcze jaki masz b-r (średnica i długość)
    Dawałeś dodatkowe poprzeczki wzmacniające?
    Dębowy fornir dopełni całości, musisz tylko dobrze wy-szpachlować i dotrzeć powierzchnie.
    Pozdrawiam
    przemo-lukas
    a i zrób coś z tymi przewodami w budzie od wooferów żeby tak nie zwisały, nawet nie wiesz co w środku się dzieje, jak zapuścisz muzyczkę. Chodzi o to żeby swobodnie się o coś nie obijały, to drażni.

• #9 22 Cze 2006 18:28
    Sebastian_188
    Poziom 10  

Ciesze się że się podoba :)

No niestety zwrotka z STXa, bo nie chciałem się bawic w budowe zwrotki.

BR o średnicy 10cm i długości 23cm.

Podzieliłem obudowe na 2 komory (co widac na fotkach) i myśle, że wystarczy :D

A z oklejaniem czekam aż kupie sobie nowe meble do pokoju żeby ładnie wyglądało :D

Narazie niech pogra tak jak jest, bo liczy się dźwięk a nie wygląd :D A dźwięk jest na prawde miodzio... Polski bassik STXa nieźle daje, a Czeskie średniaki i wysokie grają czyściutko :D

Co do tych przewodów to wszystkie przed zamknięciem przybiłem zszywkami :)

pozdrawiam

• #10 22 Cze 2006 18:51
    _barman5
    Poziom 20  

witam,
    mi się ogólnie konstrukcja podoba, sam mam w planach budowe kolumn lub subwooferu.
    tylko mam jedno pytanie czy zrobiłeś dla niskotonowców jedną komore czy dwie? Wydaje mi się że powinny być dwie ponieważ mój znajomy budował subwoofer w jednej skrzyni na dwóch głośnikach i gdy nie miał jeszcze jej podzielonej na dwie komory to efekt był bardzo kiepski :/
    Pozdrawiam

• #11 22 Cze 2006 18:54
    Sebastian_188
    Poziom 10  

hmmmm

W sumie można byłoby oddzielić niskie.
    U mnie są one w jednej komorze...

I myśle, że grają lepiej niż nie jeden subwoofer bo 22/120 STXa robią swoje. :D

Pozdro

• #12 22 Cze 2006 19:12
    Mc`sFrYcO
    Poziom 20  

Kolumny naprawde fajne sam w pszyszłości zamierzam zrobić coś podobnego wrzuć zdjęcia jak wykończysz rozumiem że kolumny 4Ω bo basy mają po 8Ω można było kupić dwie czwórki i zrobić 8Ω jak będziesz teraz szukał wzmaka to będzie trzeba 4-ro Ω-owego

• #14 23 Cze 2006 08:24
    Sebastian_188
    Poziom 10  

Mc`sFrYcO napisał:
    rozumiem że kolumny 4Ω bo basy mają po 8Ω można było kupić dwie czwórki i zrobić 8Ω jak będziesz teraz szukał wzmaka to będzie trzeba 4-ro Ω-owego

Myślę, że nie będzie problemu z zakupem wzmaka 4Ω :D a chciałem 4Ω żeby była większa moc wyjściowa :D

Pozdrawiam

• #15 23 Cze 2006 14:06
    Świerszczu
    Poziom 10  

Jak dasz radę wyciągnąć 150W to będzie super ale prędzej sie rozwalą bo taki samochodowy wzmacniacz to nic, kup jakiś wzmacniacz z prawdziwego zdarzenia ok 120W i zobaczysz. Ja mam osobiście Unitrę PW3015(2x15W) i kolumnienki Clatronic 3 drożne 20cm średnio-niskotonowei i jeden wysokotonowy około 3cm, moc: 180W znomianowa, 350W muzyczna i 500w PMPO i wysiadają na tym wzmacniaczu.

• #16 23 Cze 2006 17:08
    Sebastian_188
    Poziom 10  

Szczerze ???

Za darmo bym nie chciał tych clatroniców...

Tak jak ostatnio kupiłem kolumny... podobno 200W RMS za 99zł.
    Oto aukcja z tymi kolumnami:

http://www.allegro.pl/item100177558__extra_kolumny_promocja_2szt.html

I jak je dostałem to pękałem ze śmiechu bo grają jak 60W a nie 200W.

Myśle, że tak samo jest z Twoimi Clatronicami.

Moge się założyć, że Clatronic wymiękają przy Tonsilach Voyager 350, które tez mają 180W RMS. :D

Dlatego ten wzmak 2x15W wymiata przy tych kolumnach.

Pozdrawiam

• #17 23 Cze 2006 17:09
    Armosus
    Poziom 26  

Świerszczu napisał:
    kolumienki Clatronic 2 drożne 20cm średnio-niskotonowei i jeden wysoko około 3cm, moc: 180W znomianowa, 350W muzyczna i 500w PMPO i wysiadają na tym wzmacniaczu.

Skoro maja 180wat RMS to PMPO maja gdzies 6000. Te kolumny maja max. 50wat rms. Pozatym mowisz ze ci wysiadaja? Wzmacniacz sie przesterowywuje i glosniki lataja jak glupie i charcza pewnie.

• #18 23 Cze 2006 17:15
    Sebastian_188
    Poziom 10  

Dokładnie...

Więc prosze nie wyskakuj z jakimiś Clatronicami, które 180W mają tylko napisane na pudełku...

Ja podłączam pod te swoje przedstawione kolumny wzmaka przy zmostkowaniu 2x160W RMS to dają nieźle... Myśle, że taka moc im wystarczy...

A zna ktoś może jakiś wzorek na obliczanie mocy kolumny? :D
    Prosze o pomoc

Pozdro

• #19 23 Cze 2006 17:54
    Armosus
    Poziom 26  

Na to nie ma wzoru, tu potrzeba pomiarow :)

• #20 23 Cze 2006 17:59
    Sebastian_188
    Poziom 10  

No to prosze o jakieś wskazówki, żeby obliczyć moc tych kolumn.

• #21 23 Cze 2006 19:00
    Świerszczu
    Poziom 10  

To wy chyba nigdy nie mieliście porządnego wzmaka Unitry końcówka na BDP285\6 sterowane BD139\140 trafo 90W 2x30V i osobne zasilanie przedwzmacniacza. Na full bass żadna kolumna przy nim długo nie wytrzyma a co do kolumn to bardzo ładnie grają jak sie normalnie(cicho) słucha a jak robię imprezę to troszkę im brakuje mocy ale nie jest tak żle i żadne kolumny z płyty meblowej z jedną półką nie dadzą rady.

Dodano po 4 [minuty]:

Tu wrzucam link z moimi kolumnami:
    http://allegro.pl/item111654727_clatronic_lb_562_nowe_gw_24mies_supercena.html

http://allegro.pl/item109848257_kolumny_clatronic_lb562_nowe_gwarancja_.html

• #22 23 Cze 2006 19:26
    Sebastian_188
    Poziom 10  

Świerszczu napisał:
    Na full bas żadna kolumna przy nim długo nie wytrzyma a co do kolumn to bardzo ładnie grają jak sie normalnie(cicho) słucha a jak robię imprezę to troszkę im brakuje mocy ale nie jest tak żle i żadne kolumny z płyty meblowej z jedną półką nie dadzą rady.

Dobra dobra... Ty wiesz swoje my wiemy swoje...

Stary jak chcesz się chwalić swoim "kolumienkami" to załuż swoj temat.

Wiem jak te kolumny wyglądają i jak grają więc prosze oszczędz nam opisów na ten temat.

pozdrawiam

• #23 23 Cze 2006 20:28
    darkone
    Poziom 23  

ktos to mowi ze trzeba domowego wzmaka zeby zasilic kolumny? zapuszcze ci z samochodowego carpowera podłaczonego w domu do akumulatory twoje kolumienki clatronicka 2x250W RMS i jak dam na max to membram bedziesz szukal u sąsiadki :)
    Gwarantuje ci ze kolumny Sebastian_188 są:
    -mocniejsze
    -lepsze jakosciowo
    -wytrzymalsze
    -glosniejsze

pozatym twierdzisz ze "żadne kolumny z płyty meblowej z jedną półką nie dadzą rady. " ?? smiechu warte... zapraszam do mnie z twoimi clatronikami, mam wzmacniacz mosfet 100W i zapuszcze jedną moją kolumne na 32-300-4SC, 20/40 i ARV z PLYT meblowych.. to zmiotą te twoje clatroszajsy z powierzchni ziemi razem z twoją unitrą 2x15W... boze skad tacy ludzie sie biorą...

• #24 23 Cze 2006 20:33
    zlotnik
    Poziom 16  

Świerszczu te kolumny tylko wyglądają i nic poza tym :D a jak czytam jak zachwalasz polskie wzmaki to nie umiem się przestać śmiać "Na full bas żadna kolumna przy nim długo nie wytrzyma" Polskie wzmaki to jedne wielkie „buczała”, nie wytrzymają na full basie żadne kolumny zgadza się ponieważ jest zero kontroli współczynnik tłumienia zerowy .Na polskich wzmacniaczach to łatwo uszkodzić głośnik mechanicznie ale termicznie niema bata chyba że jakieś chińskie dziadostwo z bazaru :D

Sebastian_188 kolumny ok. Pytasz się o moc kolumn kolumny spokojnie wytrzymają 250W a może i lepiej :D

• #25 23 Cze 2006 20:41
    Sebastian_188
    Poziom 10  

zlotnik napisał:
    Na polskich wzmacniaczach to łatwo uszkodzić głośnik mechanicznie ale termicznie niema bata chyba że jakieś chińskie dziadostwo z bazaru :D

Chyba ze niemiecki dziadoski Clatronic z bazaru... :D

• #26 23 Cze 2006 20:59
    darkone
    Poziom 23  

niestety trzeba sie zgodzic ze zlotnik, 2x15W i jak podlaczysz do twojej kolumny to zniszczysz glosniki bo wzmak sie przesteruje i bedziesz slyszal charczenie na max... membramy beda ci lataly az w koncu kolumny sie spala

• #27 25 Cze 2006 09:43
    Prezydentrp
    Poziom 18  

Hmmm... A niby z czego są zrobione te clatroniki jak nie z płyty meblowej? :D Radzę zrobić małą sekcję "zwłok" i zajrzeć im w kuper ;) Ja osobiście bym nie zaglądał bo bym sie na pewno przestraszył :D

• #28 25 Cze 2006 12:23
    koval_s
    Poziom 17  

Panowie, co do naszych rodzimych wzmaków to są i były dobre, ale takie trochę przymaławe mocą, mam gdzieś w rupieciach PW3015, tylko coś zaczął ze starości charczeć i nie narzekałem na niego, są ale dla małej mocy, nie dla techno, nie dla imprezy, Panie: Sebastian_188, ta dziurka (dziura) przelotowa dla przewodów między komorami bas i alt to taka została, bo coś mi się wydaje że alt'y długo nie pociągną, osobiście widzę bardzo duże podobieństwo budowy kolumienek z kolumnami POLARIS-DIORA, te 3 pasmowe, bo ja akurat mam 4 pasmowe, co do jakości tych kolumn - SUPER - bardzo niski dół, a klega ma te 3 pasmowe, też super, tą półkę dzielącą komory rezonansowe bym dał w górę, żeby była większa komora dla bas'u, ale mogę się mylić i pewnie się maylę jeśli chodzi o to, u mnie jest wyżej, tą tkaninę dźwiękochłonną daj razy 3, papiery mówią o tym że jeśli się wypełni całą komorę takim dźwiękochłonnym, to tak jakby komorze dobyło 30% litrów, tą przegródkę wzmacniającą u mnie jest wykonana z półki która ma wycięty duży otwór, przez to wzmocnienie konstrukcji, ale jak masz znowu płacić za wycinanie to niech będzie, popieram takie samoprojekty, a ile satysfakcji, jeśli to coś nie cierpi na budżesie domowym, z tym oklejaniem to się pospiesz, żeby Ci płyta nie nasiąkła wodą, bo później będziesz miał balony, nie płytę, widziałem że niektóre firmy, nawet te dobre, malują ładną emalią z połyskiem jak samochody, może to właśnie dla nich, dobra kończę, jestem na TAK, pozdrawiam...

• #29 25 Cze 2006 12:53
    Świerszczu
    Poziom 10  

Mi do warunków domowych wystarczaja bo chodziło mi głównie o nowe kolumny z dużym skokiem membram i niskim basem, chociarz przy 20 do 25 Hz trochę sie przesterowują. Można jakoś to zmienić żeby ich wzmaciacz nie przesterowywał?

• #30 25 Cze 2006 13:06
    adam_16_
    Poziom 16  

Świerszczu napisał:
    Mi do warunków domowych wystarczaja bo chodziło mi głównie o nowe kolumny z dużym skokiem membram i niskim basem, chociarz przy 20 do 25 Hz trochę sie przesterowują.

Nie no... N/C :D
    Ps. Seba Twoje kolumny bardzo mi sie podobaja, bede zima podobne robil ale zastanawiam sie czy wybrac ARNy-226, GDNy 22-120 lub GDNy 27-150. Pozdrawiam ;)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME