Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kino domowe 5.1 na głosnikach Visaton i Vifa

tomson123 23 Cze 2006 12:26 12051 55
  • Kino domowe 5.1 na głosnikach Visaton i Vifa
    Witam.
    Na wstępie zaznaczę że jest to moja pierwsza konstrukcja. Nigdy wcześniej nie miałem do czynienia z obróbką drewna. Pół roku temu nie wiedziałem co to zwrotnica.
    W grudniu wpadłem na pomysł zrobienia kina domowego. Początkowo na cały sprzęt (głośniki, Amplituner, DVD) miałem przeznaczone 1200 PLN. Czyli miałem zamiar kupić używany amplituner i głośniki Tesli. Jednak przez ostatnie pół roku wszystko się stopniowo zmieniało, i tak Tesle zamieniłem na Visatona i Vife a używany amplituner na nowego Pioneera 1015.
    Zamiast 1200 PLN wydałem 6000 PLN + TV 32’’. Dodam że kasę jaką wydałem na sprzęt zbierałem przez prawie rok i do tego sporo kasy pożyczyłem.

Kolumny Główne

Głośniki: 2 x Visaton W 170 S 8 Ohm + Vifa DX25TG-05-04 (2xW170S połączone równolegle)

Zwrotnica: Schemat dostałem od użytkownika z forum – „borysa”. Wykonanie zwrotnic zleciłem firmie Polink. Jedna szt kosztowała 65 PLN z kosztami wysyłki.

Obudowa: MDF 19mm, klejona Vikolem i skręcana wkrętami co 6 cm. Obietość netto: 44L. Typ: BR. Wymiary obudowy: (wys, szer, głeb) 990x220x320. Cztery wzmocnienia (żebra). Zrobiona komora na głośnik wysokotonowy tylko po to, aby ograniczyć objętość dla głośników nisko-średnio.
    Podfryzowania pod głośniki zrobione wiertarka domową.

Wykończenie: Fornir dębowy, 3 x lakier bezbarwny mat, satyna. Fornir klejony na klej MOMENT.

Wrażenia z odsłuchu: Kolumny grają naprawdę dobrze, czysto, przestrzennie. Jednak muszę wymienić tłumik w zwrotnicy z -6db na -3db bo góra jest zbyt stłumiona. Na razie ten problem rozwiązałem za pomocą equalizera w amplitunerze.

Kino domowe 5.1 na głosnikach Visaton i Vifa Kino domowe 5.1 na głosnikach Visaton i Vifa Kino domowe 5.1 na głosnikach Visaton i Vifa Kino domowe 5.1 na głosnikach Visaton i Vifa
    Kino domowe 5.1 na głosnikach Visaton i Vifa Kino domowe 5.1 na głosnikach Visaton i Vifa Kino domowe 5.1 na głosnikach Visaton i Vifa Kino domowe 5.1 na głosnikach Visaton i Vifa
    Kino domowe 5.1 na głosnikach Visaton i Vifa Kino domowe 5.1 na głosnikach Visaton i Vifa Kino domowe 5.1 na głosnikach Visaton i Vifa

Głośniki tylne

Głośniki: Visaton W 130 S 8 Ohm + Vifa TC20SD05-06

Zwrotnica: Schemat dostałem od użytkownika z forum diyaudio.

Obudowa: MDF 19mm, klejona Vikolem i skręcana wkrętami co 6 cm. Obietość brutto: 5L. Typ: zamknieta. Wymiary obudowy: (wys, szer, głeb) 295x180x180. Podfryzowania pod głośniki zrobione wiertarka domową.

Wykończenie: Fornir dębowy, 3 x lakier bezbarwny mat, satyna. Fornir klejony na klej MOMENT.

Wrażenia z odsłuchu: jedno słowo- rewelacja. Testowałem je jako kolumny główne przez kilka dni i może basu za wiele nie maja, ale za to grają bardzo czysto.

Kino domowe 5.1 na głosnikach Visaton i Vifa Kino domowe 5.1 na głosnikach Visaton i Vifa Kino domowe 5.1 na głosnikach Visaton i Vifa Kino domowe 5.1 na głosnikach Visaton i Vifa Kino domowe 5.1 na głosnikach Visaton i Vifa
    Kino domowe 5.1 na głosnikach Visaton i Vifa Kino domowe 5.1 na głosnikach Visaton i Vifa Kino domowe 5.1 na głosnikach Visaton i Vifa

Centralny

Głośniki: 2 x Visaton W 130 SC 4 Ohm + Vifa TC20SD05-06 (2xW130SC połączone szeregowo)

Zwrotnica: Schemat dostałem od użytkownika z forum diyaudio.

Obudowa: MDF 19mm, klejona Vikolem i skręcana wkrętami co 6 cm. Obietość brutto: 11L. Typ: zamknięta. Wymiary obudowy: (wys, szer, głeb) 180x480x210. Podfryzowania pod głośniki zrobione wiertarka domową.

Wrażenia z odsłuchu: Dźwięk naturalny, choć mogłoby być troszeczkę głośniej, ale jak dodam kilka db w amlitunerze na sam centralny to naprawdę brzmienie jest takie jak powinno być.

Subwoofer

Głośniki: Visaton W 250S 4 Ohm

Obudowa: MDF 19mm, klejona Vikolem i skręcana wkrętami co 6 cm. Objętość brutto: 62,5L. Typ: BR. Wymiary obudowy: (wys, szer, głeb) 494x400x424. Podfryzowania pod głośniki zrobione wiertarka domową.

Wrażenia z odsłuchu: Do pokoju 18m2 w zupełności wystarczy.

Do zrobienia:
    Miedzy głosnikami a obudową będzie przyklejona uszczelka do uszczelniania okien.

Kosztorys:

Do powyzszej ceny końcowej nie doliczyłem stolika RTV za 270 zł i TV za 1700 zł. Trzeba też doliczyć kilka złotych na pędzelki i takie tam rzeczy, które bedą mi potrzebne przy lakierowaniu.
    Jak widać w kosztorysie jest pięć głośników Vifa TC, a ja wykorzystałem trzy. Z pozostałych dwóch głośników na jesieni zrobię 2 dodatkowe serandy do systemu 7.1.

Dla ułatwienia obliczyłem ile kosztowały poszczególne kolumny:

Kolumny główne (para): 1246 PLN
    Subwoofer: 271 PLN
    Centralny: 441 PLN
    Kolumny tylne (para): 517 PLN

Razem: 2475 PLN

Podsumowanie:
    Nie ma rzeczy niemożliwych. Jeśli czegoś nie umiemy zrobić, to zawsze możemy zdobyć potrzebne informacje oraz metodą prób i błędów wyrobić w sobie niezbędne umiejętności. Każdy może zrobic własne kino domowe, a wiele osób tego nie robi bo np. jest zbyt leniwa albo narzeka na brak czasu.
    Mi jakoś udało się znaleźć „chwilkę” na budowę kina pomimo tego że w tygodniu pracowałem, jeździłem w weekendy do szkoły, pisałem prace licencjacka i zaliczałem sesje letnią.

Życzę powodzenia w budowaniu własnych konstrukcji i dziękuje wszystkim użytkownikom z elektrody, diyaudio i audionami którzy mi pomagali, szybko i rzetelnie odpowiadając na moje posty.

Kino domowe 5.1 na głosnikach Visaton i Vifa Kino domowe 5.1 na głosnikach Visaton i Vifa

Fajne!
  • #2 23 Cze 2006 13:10
    MotoMan
    Poziom 13  

No no no kopara opada ;) Bardzo łdany zestawik i estetyczne wykonanie.
    Na co kleiłeś fornir??
    Co do tych zwrotek to troche przepłaciłeś bo dało by sie taniej ja za tyle zrobiłem zwrotke do 3way ;) no ale i tak git:]

Gratuluje udanej konstrukcji ;)

Jedyne co bym zmienił to te Vify TC20 na SC10N który jest o wile lepszy i jak narazie w swojej cenie bezkonkurencyjny.

tomson123 napisał:
    Każdy może zrobic własne kino domowe, a wiele osób tego nie robi bo np. jest zbyt leniwa albo narzeka na brak czasu.

Po cześci to prawda, ale dużo osób narzek na brak umijetnosci, a jeszcze wiecej na barka pieniedzy, i tu chyba jest najwiekszy problem.

• #3 23 Cze 2006 13:12
    darkone
    Poziom 23  

niesamowite... w przyszlosci chcialem zlozyc wlasnie taki zestaw tyle ze kasy brak jak narazie... 6/6 wzorowa ktostrukcja

• #4 23 Cze 2006 13:25
    Ziol3k
    Poziom 14  

Robota pierwsza klasa. Bardzo ladne wykonczenie - czekam na zdjecia po lakierowaniu:) Przetwornik rowniez dobre. Wszystko ze smakiem zrobione. Ciekaw jestem jak czesto ogladasz filmy uzywajac 5.1... a jak czesto uzywasz tylko STEREO.

• #5 23 Cze 2006 13:35
    tomson123
    Poziom 16  

MotoMan napisał:
    ... ale dużo osób narzek na brak umijetnosci, a jeszcze wiecej na barka pieniedzy, i tu chyba jest najwiekszy problem.

Jesli ktos twierdzi że nie ma umiejętności to znaczy ze nigdy nie próbował czegos sam zrobić , a jak próbował, to nie poswięcił temu wystarczajaco duzo czasu i uwagi.
    A jesli chdzi o brak pieniedzy to tu sie jak najbardziej zgodzę, sam miałem ochote zafundowac sobie głosniczki 2 lata temu ale nie miałem kasy.

Ziol3k jeśli chodzi o stereo to codziennie zawsze sobie pogra. A jeśli chodzi o kilkugodzinne słuchanie muzyki to zazwyczaj 2 razy w tygodniu. Co do filmów to zazwyczaj 2 w tygodniu, chyba ze porzycze od znajomego kilka filmów, to wtedy idzie film za filmem.

• #6 23 Cze 2006 14:22
    MotoMan
    Poziom 13  

tomson123 zaóważyłem że najpierw robiłes frezy a potem kleiłes fornir, a podobno lepiej robić frezy na już przyklejonym fornirze bo późnijsz obróbka forniru wokół frezu jest trudna i nie zawsze dobrze to wychodzi.

A jak ty obrabiałes fornir wokół frezu??

• #7 23 Cze 2006 14:23
    darp3
    Poziom 13  

tomson123 napisał:

Kolumny Główne

Głośniki: 2 x Visaton W 170 S 8 Ohm + Vifa DX25TG-05-04 (2xW170S połączone równolegle)

Pamiętam wątek w którym tłumik w zwrotnicy zagłuszał Ci zbytnio tą Vifę.
    Ale pytanie z innej beczki - czemu Vifa (ta) a nie jakiś jednocalowy
    driver Visatona ?

• #8 23 Cze 2006 14:57
    tomson123
    Poziom 16  

darp3 dlaczego ta Vifa ? Dlatego że DX mozna ciąć bardzo nisko, ma czysty i przestrzenny dźwięk. Była juz wykozystywana w konstrukcjach DIY i cieszy sie dobra opinią.

MotoMan obróbka forniru wokół frezu była ciezka i czasochłonna. Ale ofornirowanie a następne wyfrezowanie byłoby katastrofą. Ja uzywałem zwykłej wiertarki z frezem do metalu. Fornir dębowy bardzo łatwo sie rozwarstwia.
    Ja robiłem tak:
    - frezowałem
    - wycinałem otwory
    - kleiłem fornir
    - wycinałem nożykiem do tapet fornir z otworów zostawiajac 2 cm zapasu
    - zmieniałem nóż i delikatnie wycinałem fornir zbierajac za 1 razem około 3mm fornir (bardzo delikatna sprawa- w tym miejscu pracuje tylko nadgarstek, jak za mocno pociagniesz to rozwarstwisz fornir i powstaną ubytki)
    - gdy zblizyłem sie do krawedzi frezu szlifowałem papierem sciernym 60 - 100

• #9 23 Cze 2006 15:01
    MotoMan
    Poziom 13  

tomson123 wydaje mi sie ze przy takiej szybkosci obrotów frezarki nie było by problemu z rozwarstwiającym sie fornirem, ale szukam jakiegoś innego sposobu bo troche nie wygodne jest rozwiaznie w którym najpierw oklejamy kolumne fonirem a potem frezjemy i wycinamy otwory przynajmnij dla mnie ;)

• #10 23 Cze 2006 15:04
    tomson123
    Poziom 16  

jeśli masz dostęp do frezarki do drewna z frezem od góry to możloiwe ze fornir bedzie cały.

• #11 23 Cze 2006 17:42
    Armosus
    Poziom 26  

A jak oceniasz prace suba i pod jakim wzmacniaczem go masz i na ile jest strojony?

Bo sie zastanawiam co wybrac:

STX GDN 32-300-4 SC
    czy
    Visaton W 250 S 4ohm

• #12 23 Cze 2006 18:00
    Misian@
    Poziom 27  

Witam!
    Noo konstrukcja super. Sprzęt warty jakieś ładne 4 tysiące złociszków :D
    Ładnie wykonany i bardzo estetycznie wykończony ;)
    Jak dla mnie to 6/6 :D

Oby tak dalej ...

Pozdrawiam
    Misian@

• #13 23 Cze 2006 18:12
    tomson123
    Poziom 16  

Armosus ciężko mi coś powidzieć wiecej o moim subie, bo wcześniej ogladałem filmy u kolegi, a on ma dwa suby na głosnikach Visaton TIW 200 XS. Więc jestem przyzwyczajony do basu o lepszej jakoci. Jedyne co powiem to to że sub na W 250 S jest głośny i ma całkiem przyjemny, nierozciągnięty bas. Tymczasowo używam starego wzmacniacza 2 x 30W.
    Po wakacjach kupie wzmacniacz Pioneera 2 x 130W za około 150 zł i tym bedę napędzał suba.

• #14 23 Cze 2006 19:25
    bakss
    Poziom 13  

witam

a ja nawet się nie będe rozpisywał odrazu mówie że 6/6 :)

ale jedno pytanko z tym frezem na wiertarke , jak to na wiertarke ?:> Tego nawet niebraliśmy na materiałoznactwie w technikum - frezarki normalne [tzw- wyglądała jak wyżynarka ale bez brzezczota a odpowiednim frezem]

a ta na wiertarke jak wygląda??

pozdro bakss

• #15 23 Cze 2006 20:33
    Marcin_126
    Poziom 16  

W takim razie ja mam pytanko.
    Jak ci sie sprawuje sub (co prawda nigdy tego głośnika nie słyszałem ale biorąc pod uwagę cenę taką jak gąbki nie jest to zachęcające)?
    Jak mógłbyś porównać te wysokotonowce?
    Nie lepiej kupić jakiś gotowy moduł do tego suba?

• #16 23 Cze 2006 20:36
    zlotnik
    Poziom 16  

zapomniałem co chciałem napisać normalnie szok :D jestem tylko ciekawy ile kosztuje takie wspaniałe kino i jeszcze jedno czym napędzasz te kino ??

• #17 23 Cze 2006 21:25
    omen_s
    Poziom 19  

Cytat:
    jestem tylko ciekawy ile kosztuje takie wspaniałe kino

Cytat:
    i jeszcze jedno czym napędzasz te kino

Cytat:
    Jednak przez ostatnie pół roku wszystko się stopniowo zmieniało, i tak Tesle zamieniłem na Visatona i Vife a używany amplituner na nowego Pioneera 1015

Ps. Bardzo ładny zestaw ;)

• #18 23 Cze 2006 22:25
    luki233
    Poziom 18  

Nic dodać nic ująć, poprostu 6/6 ;)

• #19 23 Cze 2006 22:56
    poeta5
    Poziom 23  

Wreszczie cos dobrego a nie setny sub na stx

• #20 23 Cze 2006 23:22
    sloy8
    Poziom 16  

szczeka mi opadla do piwnicy jak zobaczylem tak cudowny zestaw... to sie nazywa zestaw kina domowego. zadne tam tanie produkcje na teslach, stxach itp, lecz juz cos powazniejszego i do tego cudownie wykonczone. jak fabryka :)... a do tego autor jak sam mowil pol roku temu jeszcze byl kompletnie zielony a tu masz takie cudo.. jak sie chce to sie umie :)

nic ujac a duzo dodac :) duzo braw :D
    Zestaw ten bedzie inspiracja dla wielu przyszlych tworcow kin domowych, to bedzie dobry przyklad jak nalezy robic kolumny :) i jest z czego brac przyklad :D
    jeszcze raz gratuluje. dawno nie widzialem tak pieknie zrobionych kolumn
    pozdrawiam i tak dalej :)

• #21 23 Cze 2006 23:38
    tomson123
    Poziom 16  

Marcin_126 Visaton W 250 S jest jedynym uzywanym głosnikiem w moim kinie. Kupiłem go na allegro za 50 zł + wysyłka. A jeśli chodzi o cene nowego to jest warty tej kwoty jaką trzeba zapłacic za niego. Jeśli chdzi o gotowy modł napędzajacy suba to raczej nie, bo w przyszłości planuje mieć dwa suby w pokoju. A co do porównania wysokotonowców to różnica jest mniej więcej taka: Honda civic - Mercedes SLK
    Ps. ja płaciłem za vife DX 150 zł/szt. dzisiaj zobaczyłem że cena spadła i mozna ją kupić za 119 zł/szt.

• #22 24 Cze 2006 01:19
    Andrew147
    Poziom 15  

no trzeba przyznać że wygląda zawodowo :wink: rzadko zdarza się coś takiego z rozmachem...fakt faktem ja zrobiłem sub na stx ale to ze względu na koszty... A Twoja konstrukca jest całkiem do rzeczy i pewnie tez taki jest dźwięk :wink: Oby więcej takich konstrukcji:) również i u innych:) niech to będzie dla nich inspiracja:D

• #23 24 Cze 2006 11:08
    sloy8
    Poziom 16  

otoz To

czekamy oczywiscie na zdjecia juz z pomalowanymi sciankami... efekt pewnie bedzie jeszcze lepszy. mimowszystko gorzej byc na pewno nie moze. :-))

pozdrawiam i zycze udanych projektow :P

CyA

• #24 24 Cze 2006 13:37
    kiepol
    Poziom 16  

Bajera... Bardzo mi się podoba, mimo tego, że kształt kolumn jest bardzo klasyczny. Gratuluje przetworników z półki wyższej niż stx i tvm. Bardzo ładna konstrukcja. Pozdrawiam

• #25 24 Cze 2006 15:25
    tomson123
    Poziom 16  

kiepol napisał:
    Bajera... Bardzo mi się podoba, mimo tego, że kształt kolumn jest bardzo klasyczny. Gratuluje przetworników z półki wyższej niż stx i tvm. Bardzo ładna konstrukcja. Pozdrawiam

Właśnie takie było założenie... uzyskać jak najbardziej prosty i klasyczny kształt. Jednocześnie nadając kolumną niepowtarzalny charakter, którego żadne zdjęcie nie jest w stanie oddać.

• #26 24 Cze 2006 15:27
    żeli
    Poziom 14  

Jako że jest to mój pierwszy post na tym forum witam wszystkich ;)

tomson123 można powiedzieć, że czekałem na Ciebie. Czekałem na kogoś kto wykona kino domowe z wyższej od STX'ów półki. Sam od kilku tygodni przeglądając elektrodę planowałem budowę takich kolumn.Nie mogłem jednak znaleźć kogoś kto wykonał podobną konstrukcję do tej w mojej głowie ;) Albo to wszystko na głośnikach STX (nie mówie, że sa złe, chociaż dla niektórych :? ) albo wykończenie obudów było ponad moje możliwości albo to ograniczał mnie brak odpowiedniego sprzętu.Klasyczne/standardowe/proste obudowy miały być początkiem mojej przygody z audio i konstrukcjami DIY.Dałeś mi wiarę, że z małej wiedzy po pewnym czasie można zbudować dobry zestaw grający.Sam będę startował z właśnie takiej pozycji. Z niecierpliwością czekam na lakierowanie i dokończenie kina.Niestety finalna cena może trochę odpychać od wykonania takiego zestawu.No ale chyba warto wydać tyle, i mieć zrobione raz a dobrze(chociaż wiadomo, że i tak kiedyś przestaną nas zadowalać). Wszystko wykonane staranie i na wysokim poziomie.U siebie strzelałbym ciemniejsze kolory ale to z racji tego, że do czegoś by to juz pasowało.Taki fornir jest dla mnie za spokojny, nie wyróżnia sie, ale poczekajmy na końcowy efekt.Twoja praca będzie dla mnie inspiracją :D

8,5-9/10 za wykonanie(za ten kolor ;)) + glos w konkursie(można o nim pisać?)

Pozdrawiam

• #27 24 Cze 2006 15:42
    Marcin_126
    Poziom 16  

Dzięki tomson123,
    Planuje zrobić fronty (w pełni na Vifa-ch),
    surround-y już mam (są właśnie na TC20).
    Dlatego tak się właśnie zastanawiałem czy warto.

• #28 25 Cze 2006 02:45
    tomson123
    Poziom 16  

żeli napisał:

U siebie strzelałbym ciemniejsze kolory

Powiem tak,
    w momecie wnoszenia kolumn do pokoju byłem pewien że fornir bedzie bejcowany (kolor orzech), bo ogladając konstrukcje na forum kolumny w jasnych odcieniach mi sie nie podobały. ALE jak wkręciłem głosniki to całkowicie zmieniłem zdanie i postanowiłem że je tylko polakieruje.
    Ty tez tak zrób, zobaczysz że jest wielka różnica między zdjęciami a rzeczywistością.

• #29 25 Cze 2006 12:08
    barti223
    Poziom 20  

Matko boska ide pozbierać moją szczęke gdzieś z piwnicy...........
    ....... ........... .....................(tu zaniemówiłem)...
    10/10
    pzdr

• #30 25 Cze 2006 12:42
    zlotnik
    Poziom 16  

masz bardzo dobry napęd ten Pioneer jest niezły kondy 2x15000uf trafo ponad 400W dwa ogromne radiatory do 2500zł niema lepszego wzmacniacza, jak bym robił kino to również kupił bym ten wzmacniacz wykonanie kolumn super, dobrane przetworniki super, napęd również super :D 10\10 możesz opowiedzieć jak się sprawuje ten pioneer ?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME