Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wszystko o zwrotnicach audio

fantasta 10 Cze 2009 19:11 86848 77
  • #61 10 Cze 2009 19:11
    ro_beri
    Poziom 23  

Dwie częstotliwości podziału są wtedy kiedy zestaw jest trójdrożny

Częstotliwość rozdziału I - podział między głośnikiem nisko i średnio tonowym.

Częstotliwość rozdziału II - podział między głośnikiem średnio i wysoko tonowym.

• #62 30 Lip 2009 23:47
    Jatylkonachwile
    Poziom 8  

Witam, jestem nowy..i strasznie zielony w temacie.

Dzisiaj przyszły do mnie nowe kolumny New Mildton 150. Moc max.150W, nominalna 80W.

Zastanawiałem sie nad lekkim odnowieniu tych kolumn. Nie chodzi tu o osobne głośniki, które są w super stanie - bo wszystkie nowe. Chodzi mi o wnętrze:

-Wytłumienie: W środku jakaś taka wata ciemno-kolorowa, przykrywająca zwrotnice oraz 90% tylniej ściany głośnika - Czy tyle wystarczy? Może kupić więcej waty do wytłumienia i tam powsadzać?

-Zwrotnice: Zwrotnice oryginalne, ale są strasznie stare, brudne, i nie wiem czy działają 100% sprawnie, bo co prawda bass jest słaby i średniotonowiec szeleści troszke. I dzwięk nie jest taki głęboki tylko taki troche płytki.

Teraz pare pytań:
    1)Czy opłaca sie kupowanie nowych zwrotnic?

2)O co chodzi z tymi W na zwrotnicach? Czy to jest ważne?

3)Ile Watt musi mieć ta zwrotnica zeby głośnik New Mildton 150W (80W RMS) grał dobrze?

4) Czy ta zwrotnica będzie dobra: http://www.powe.com.pl/product_info.php/cPath/22/products_id/56

5) W środku głośników okablowanie jakieś kwazi jest, jakby od telefonu kabel taki. Można wymienić na miedziane głośnikowe? To coś pomoże czy poprostu szkoda zachodu?
    Dodano po 2 [minuty]:

Ohh cholera. Właśnie sie skapnąłem, ze w złym miejscu zamieściłem post. Tutaj dla Was pytaniem jest ta część o zwrotnicach. Reszte prosze o przesunięcie przez mod'a do odpowiedniej części forum... albo szybko odpowiedzcie i potem można wykasować post.

• #63 02 Sie 2009 14:02
    pawelse
    Poziom 16  

1 Nie. Gdyż skoro są zwrotnice oryginalne to nie widzę potrzeby wymiany
    2. Jaką moc wytrzymają zwrotnice bez uszkodzenia. (chyba)
    3. To zależy jak głośno słuchasz.
    4. Nie sądzę, by była dobra, gdyż każdy zestaw głośników aby dobrze grał wymaga zaprojektowanej zwrotnicy, a ta jest jak przypuszczam uniwersalna.
    5. No można wymienić ale czy to coś da to nie wiem.

Podsumowując posprawdzaj te zwrotnice które masz czy cewki nie popalone lub kondensatory nie uszkodzone. Ewentualnie jeśli występują kondensatory elektrolityczne to możesz wymienić je na jakieś lepsze.

• #64 08 Wrz 2009 14:53
    Deadly
    Poziom 12  

Mam wątpliwości co do podłączenia wysokotonówki, na jednych schematach jest pokazane ze wysokotonówke się podłącza odwrotnie(+do- a -do+) a na schemacie kolumn które zrobiłem jest normalnie i teraz już nie wiem jak ma być podłączone.
    Wszystko o zwrotnicach audio

pozdrawiam.

• #67 04 Paź 2009 17:29
    ro_beri
    Poziom 23  

O ile wiesz jak sie zabrać za lutowanie, to samo złożenie nie stanowi większego problemu, tymbardziej ze masz przecież schemat. Zebrać cewki, kondy, trzymać się wartości elementów, trochę przewodu i spokojnie zwrotnice można składać.

• #68 04 Paź 2009 20:42
    matek00
    Poziom 10  

No lutować umiem. Ale w tym rzecz że nie wiem o co w tym schemacie zbytnio chodzi... dodam że jeszcze nigdy nie lutowałem większych rzeczy.

• #70 04 Paź 2009 22:07
    matek00
    Poziom 10  

Już trochę pogłębiłem swoją wiedzę ale nie rozumiem jeszcze który głośnik to który. te elementy to mam łączyć kablami czy nie?

• #71 05 Paź 2009 09:38
    ro_beri
    Poziom 23  

Ten pierwszy z lewej, to jest głośnik niskotonowy GDN, ten po prawej to wysokotonówka. Same elementy łączysz do siebie, jeden do drugiego (zwarta konstrukcja), natomiast do głośników i do terminala łączysz przewodami. Możesz tez zrobić zwrotnice "na terminalu" i tylko głośniki do niego podłączyć przewodami.

• #72 31 Paź 2009 21:22
    Silasik
    Poziom 9  

Hej mam glosniki wysokotonowe at 25 canton z zestawu canton qs 2.16 maja one 4 ohm 80 watt rms chcialbym zrobic do nich zwrotnice ale nie wiem jaka dac cewke i jaki kondensator i jaki rezystor jesli potrzebny pomorze mi ktos to obliczyc?Chcialbym aby zwrotnica byla cieta na 3,5kHz do okolo 20kHz...Chcialbym kondensator jantzen..Prosze o pomoc...Moze ktos kto sie zna zapoda jakis schemat?

• #73 31 Paź 2009 23:02
    Tomq
    Poziom 38  

Zwrotnic nie robi się do pojedynczych głośników tylko do danych zestawów głośników. Samodzielne zaprojektowanie zwrotnicy jest bardzo trudne i wymaga odpowiedniego sprzętu. Teoretycznie powinien być szeregowo kondensator 8 uF i równolegle cewka 0,25 mH. Większego kondensatora nie dawaj.

• #74 22 Lis 2009 07:00
    Ainaruth
    Poziom 12  

Witam
    Mam 2 schematy zwrotnic (jeszcze nie wiem który z tych zestawów głośników będzie zastosowany).
    http://img168.imageshack.us/img168/2380/stx141008scxgdwk102008pmh2.gif
    http://obrazki.elektroda.net/60_1258730649.jpg
    Oba opierają się na głośnikach 8ohm i oba dają w sumie impedancję 8ohm na wejściu. Tymczasem wzmacniacz mam dostosowany dla 4ohm. Czy takiej zmiany impedancji dokonuje się na zwrotnicy i jeśli tak, jak to zrobić?

• #76 22 Lis 2009 18:32
    Ainaruth
    Poziom 12  

aha.. to już wszystko wiem. Nie chciałem żeby moc i objętość kolumn się marnowały.. ale z tego co rozumiem podłączenie tych kolumn zaskutkuje po prostu graniem cichszym o 3dB w stosunku do identycznych na 8ohm?
    Czy sa jeszcze jakieś konsekwencje?

• #78 23 Sty 2010 19:46
    far77
    Poziom 12  

Witam,mam pytanko dotyczace dziwnych zworek w zwrotnicy dwudrożnej,jedna zworka łaczy nózki rezystora a druga zworka nózki cewki,mam wrazenie ze coś jest nie tak.

Wszystko o zwrotnicach audio Wszystko o zwrotnicach audio

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme