Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

piór_ko_lumny GDN-32-300-8-SS ARX-130-20/8 TC20SD05-06

piórko 02 Lip 2006 22:00 12205 36
  • piór_ko_lumny GDN-32-300-8-SS ARX-130-20/8 TC20SD05-06
    Głośniki

Vifa TC20SD05-06
    TVM ARX-130-20/8
    STX GDN-32-300-8-SS
    ARX'owi obciąłem uchwyty mocujące, nie pasowały swoją kwadratowością do reszty.
    Kolumny bedą stały dość wysoko, dlatego takie rozmieszczenie głośników. Inne rozważane wersje na rysunku "projekty".

Obudowa

Mdf. Przód 32, tył 25, reszta 19mm. Sufit w kształcie walcowym skleiłem z pasków o przekroju trapezu o podstawach 10 i 11mm. Dodatkowo każde 3 sąsiednie paski pozbijałem gwoździkami.
    W narożach obudowy solidne beleczki sosnowe.
    Podłoga z możliwością odkręcenia.
    Wszędzie duuużo wikolu i wkrętów gipsiaków.
    Fornir to heban modyfikowany. Taki właśnie, bo miał mieć coś czarnego i być w odpowiednio szerokich płatach. Kleiłem najpierw momentem, później zwykłym butaprenem. Poszły 2 puszki. Kleju. I sporo wiecej nie-kleju. :lol:
    Chcąc zachować naturalną nierówność okleiny szlifowałem ją druciakiem z nierdzewki, a nie papierem ściernym.
    Lakier to poliuretanowy matowy Hartzlack, 4 warstwy.

Tu a'la anegdota. Zimą robiłem półkę z deseczek świerkowych. Pomalowałem ją poliuretanem Dulux. Lakier nie chciał wyschnąć. Umieściłem półeczke przy kaloryferze. Dzień, dwa, trzy i nic. Na dworzu było coś koło -15 stopni, więc wilgotność w mieszkaniu 0%. Lepiącą się półkę musiałem powiesić na ścianie. Wyschła jak się ociepliło. Dopiero z opisu na puszce Hartzlacka dowiedziałem się, że poliuretan utwardza się pod wpływem pary wodnej obecnej w powietrzu. :oops:

Średniotonowy ma 1,5 litrową trójkatną komórkę wypchaną mocno watą. Z powodu obciętych uszu zamocowałem go od tyłu - gipsiakami wkręconymi przez dodatkowe kawałki mdfu w wywiercone w koszu otworki.
    Z punktu widzenia Helmholtza to 58 litrów + tunel Φ 10 cm tworzące rezonans 40Hz.
    Wytłumienie w fazie testów.
    Terminal podwójny. Może kiedyś zrobi się bi-amp.
    Gotowa kolumna waży... jeszcze nie ważyłem, ile obstawiacie?

Zwrotnica

Samoróbka. Podział przy 3 krotnym spadku mocy: 750 i 4500 Hz. Dla -3dB wychodzi 680/870 i 3800/5500.
    Dwie większe cewki na rdzeniach z telewizorowych transformatorów WN, dwie mniejsze powietrzne. Kondensatory różniaste, składane z 2÷3 do odpowiedniej pojemności.

Koszt

Większy niż zakładany. Cała budowa była mocno rozciągnięta w czasie więc trudno podać dokładnie. Z rzeczy "niecodziennych": fornir 85zł, lakier 35 zł.

Brzmienie

Niestety do chwili obecnej gra tylko jedna piór_ko_lumna. Gra obiecująco. Pełniejszy opis przedstawię gdy zagrają obie tzn. gdy skończę czyli zacznę klecić drugą zwrotnicę. Sprawa przeciąga się z winy żółtych pudełek widocznych na jednej z fotek, które grają tak, że zapał do ukończenia trójdrożnych zmalał.

Finito

Kopuła, fornir, zwrotnica i cała reszta...ciężko było, ale wiem, że żadne fabryczne kolumny nie dały by mi tyle frajdy.
    Teki, dzięki za fachowe wskazówki stolarskie.
    I to by było na tyle.

Moderowany:

nie usuwać miniatury zdjęcia na początku - do prezentacji na stronie głównej

Fajne!
  • #3 02 Lip 2006 22:09
    gucio.
    Poziom 22  

zjefajna obudowa ale ten średni ton jest do kitu

Dodano po 1 [minuty]:

moge prosić o schemat zworki

Dodano po 5 [minuty]:

a sory co do średniego myślałem że to stx

• #4 02 Lip 2006 22:18
    wilku_sc
    Poziom 21  

jesli te kolumny stoja na podłodze to bedzie to do kitu grało- tweeter powinien byc na wysokosci ucha słuchacza- a ten jest przy samej podłodze (no chyba ze postawisz je na połce;))

kolumny bardzo fajnie wykonane, duzy + za obudowy
    pozdro

• #5 02 Lip 2006 22:18
    AVG
    Poziom 30  

normalnie wypasik 6/6 zdradz jak mozesz jak pofornirowałes te zaokrąglenia
    na górze

• #6 02 Lip 2006 22:45
    synbmx
    Poziom 20  

kolumny postawił na podłodze tylko dla pokazania ich wielkości tak dla porównania, taka poważna konstrukcja to grzechem było by chowac nawet te kolumny na podłodze przed gośćmi, wykonanie piękne, takie a'la retro :P , jeszcze tylko wzmacniacz porządny na lampach i już całkowicie elegancko by było, 10/10

pozdrawiam i życze kolejnych takich i coraz lepszych konstrukcji

• #7 02 Lip 2006 22:49
    gucio.
    Poziom 22  

a dlaczego na lampach spokojnie wystarczył by Hexfet 400wat 4r w ładnej obudowie z takim wzmacniaczem w dowy jest masakra

• #8 02 Lip 2006 23:23
    Krokus22
    Poziom 19  

Hmm, skoro a la retro, to lampy dodałyby troszkę ciepełka:) Udana konstrukcja. Swoją drogą, czym nadawałeś kąty listewkom o przekroju trapezu. Pozdrawiam, Łukasz.

• #9 02 Lip 2006 23:37
    Jareen
    Poziom 21  

ejjjj ja mam praktycznie ukonczony w seszycie projekt takiego samego wykonczenia góry tylko ze podlogówkach !!!!! ehhhhh !!!! :):):):):):):)

• #10 03 Lip 2006 08:59
    _eddie_
    Poziom 32  

Piekne :) . Sredniaki wyg;adaj troszke pustawo ale musze przyznac, ze pomyslowo wykonane. Co do wygladu retro to i owszem ma ale lepiej do retro by pasowaly wersje gdn z celulozowa mebrana. Tylko teraz glupio by bylo postawic je na meblach z ikei ;D

• #11 03 Lip 2006 10:34
    Spritzer
    Poziom 10  

Piękne kolumny:D jak tylko spojrzałem że Piórko to już wiedziałem że to coś specjalnego mimo to pełne zaskoczenie tego się nie spodziewałem!:D 9/10 pierwsza moja ocena na forum .. wszystko naprawde ok ale ja tu nie widze frezów pod głośnikami czemu?troche kuje w oczy zwłaszcza ze mam suba na tym stx i sam ich nie robiłem:P

• #12 03 Lip 2006 11:42
    esh0
    Poziom 19  

Design nietypowy, ale ze względów akustycznych niezbyt przemyślane. Pewnie nie istnieje w niej coś takiego jak pozorne punktowe źródło dźwięku, a to podstawa przy budowie.

• #13 03 Lip 2006 14:35
    adam smuda
    Poziom 10  

Bardzo pomyslowo wykonales te polkole, porzadna konstrukcja i fajny fornir. Jak dla mnie wykonanie super :D. Pozdrawiam

• #14 03 Lip 2006 14:53
    Elvis18
    Poziom 14  

Gratuluję pięknej konstrukcji, teraz tylko jakieś podstawki fajne i można wciskać kit, że to jakiś hi-end:D
    pozdro

• #15 03 Lip 2006 15:41
    tomaszo
    VIP Zasłużony dla elektroda

Piorko przechodzi sam siebie! Takiego wykonania mozna szukac ze swieczka. BRAWO!

Wiem juz do kogo sie usmiechne jak bedzie trzeba conieco wykonczyc, o ile to conieco powstanie... Chyba sie wypalilem...

• #16 03 Lip 2006 17:48
    ro_beri
    Poziom 23  

Piekne wykonanie, bardzo mi sie podoba...Tylko dać jeszcze podstawki...albo postawić na pułeczkach, wysoko zamontowanych na ścianie.

No i oczywiście do tego jakis wspomniany lampowiec...w podobnej obudowie co kolumny :D
    Pozdrawiam

• #17 03 Lip 2006 18:11
    Marcin_126
    Poziom 16  

Wydaje mi się ze wybrałeś najlepsze rozmieszczenie głośników.
    Jedynie co mi się nie podoba to klapa od spodu.

• #18 03 Lip 2006 19:39
    tomaszo
    VIP Zasłużony dla elektroda

Chodzilo chyba o maksymalna punktacje dzwieku - slowem zblizenie centr akustycznych. Najwazniejsze jest jednak zblizenie sredniotonowego i wysokotonowego, co tutaj ma miejsce. Nie ma sie co martwic, miedzy niskotonowym, a srednitonowym nic zlego sie dzialo nie bedzie.

• #19 03 Lip 2006 21:22
    steraf
    Poziom 13  

Wykończenie super, zółty STX sie super prezentuje ale całą konstrukcja wygląda jak zegar na kukułke babci... ohyda:|

• #20 03 Lip 2006 21:35
    mr_nuke
    Poziom 17  

Witam

A ja pierwsze co to WOW gdy tylko to ujrzałem!!!
    No cóż dobre przetworniki, świetna obudowa to jak widzę gwarancja sukcesu!
    No i fornir... wpadłem w zachwyt.

Pozdrawiam

• #21 03 Lip 2006 21:51
    Mody
    Poziom 25  

Bardzo mi się podoba, po prostu wykonanie super i przetworniki niczego sobie :) Może odwrócone zakrzywienie do dołu i z złotymi kolcami wyglądały by też dobrze ?? :)

Pozdrawiam

• #22 03 Lip 2006 22:46
    Mietki
    Poziom 15  

No Piórko wprowadził nowy wizerunek kolumn bardzo podobaja mi sie zaokroglone skrzynki wiem wiem ze to bardzo truudne ja jeszcze duzo chlebka musze zjesc :P
    aby tak sie nauczyc wielki respekt !!

• #23 04 Lip 2006 15:09
    komunikacja_xt
    Poziom 11  

Fajne te kolumny. Ja cyba bym tego nie zrobił tych pół okrągłych. pozdrawiam i brawo dla twórcy.Naprawde mi sie podoba.

• #24 04 Lip 2006 20:14
    jaro_21
    Poziom 21  

piórko napisał:

....sprawa przeciąga się z winy żółtych pudełek widocznych na jednej z fotek, które grają tak, że zapał do ukończenia trójdrożnych zmalał.

możesz porównać brzmienie tego horna i tej trzydrożnej bestii ?
    basu chyba ta tuba nie daje więcej od stx-a ?
    jak "wygląda" stereofonia w obu zestawach ?

• #25 04 Lip 2006 23:08
    piórko
    Poziom 30  

Normalnie, panowie, nie wiem gdzie się schować :oops: Wieeelkie dzięki :!:

Już mówię co i jak.

Fornirowanie kopuły. Bez żadnych tricków. Warstwa kleju na mdf i fornir, przerwa na napój mobilizujący, druga warstwa kleju, przerwa na napój i raz kozie śmierć, czyli cały płat forniru najpierw przyklejony do jednego boczku, potem stopniowo zaokrąglenie i drugi boczek.

Mdf cięty w trapeziki zamówiłem u stolarza. "Panie!!! A wie pan jak się piła tępi na mdfie?" 100zł.

Jareen , kiedy to zobaczymy?

Podfrezowania. Myślałem o tym, ale wycięcie idealnych okręgów w fornirze przekroczyłoby moje umiejętności i cierpliwość. Tak jak jest też może być.

tomaszo, ale wiesz, że nie jestem tani :?:

Odkręcana klapa. Moim zdaniem bardzo przydatna rzecz. Do montażu zwrotnic, eksperymentów ze strojeniem i wytłumieniem.

Retro. :cunning: Efekt całkowicie niezamierzony. Po prostu miało nie być standardowego prostopadłościanu.

Wzmacniacz. Na razie 2 x 40W tda7294. Doraźnie mostek 2 x 100W tda1514A z niedokończonego wzmacniacza. W planach coś na tranzystorach, nie więcej niż 100W. Może kiedyś bi-amp.

Horny . Zbyt różne konstrukcje, aby je porównywać. Tuby - oczywiste ograniczenia w "niskości" basu, wysokiego sopranu i mocy. Ale za to supernaturalne brzmienie, dynamika i jakby to powiedzieć... żywiołowość.
    piór_ko_lumny po ukończeniu, jestem pewien, zagrają jak porządne bas-reflexy.

• #26 05 Lip 2006 13:55
    DEMON-FX
    Poziom 22  

Pomył wspanialy. Wykonanie tez na 6 tylko brakuje carnego basu. Napisz czemu nie dąłeś tłumika żadnego w zwrotce?? czy moze głośniki maja jednakową skuteczność?? jak z górą dobrze slychac??

• #27 08 Lip 2006 10:03
    maxrider
    Poziom 20  

naprawde szacunek za ten walcowaty kształt góry!!
    dużo pracy włożyłeś w klejenie tych trapezików, ale efekt jeste super!!

• #28 08 Lip 2006 19:57
    Mixer...
    Poziom 1  

Projekt bardzo przemyślany, widać że znasz się na żeczy, pomysł z trapezowatymi listewkami jest bardzo dobry ale jak już napisałeś... drogi :D

Zastanawia mnie jedynie jak sprawują się te kolumny przy mocy zaledwie.. 50 wat.. czy mógłbyś porównać tą głośność/jakość do czegoś? był bym bardzo wdzięczny gdyż właśnie zamierzam wykorzystać ten przetwornik w swoim projekcie (wersja gdn'a 4ohm) a mam tylko 150 watt / 4ohm mocy :D

moja ocena 9/10 (z powodu nisko osadzonej wysokotonówki ale to już kwestia ustawienia kolumny więc jeśli ustawisz ją na pułce to daję 10/10 :D )

• #29 09 Lip 2006 21:26
    qscgu
    Poziom 34  

jezeli chodzi o wykonanie to 6/6 jezeli chodzi o ksztalt i wzgledy estetyczne to musze przyznac ze bardzo nie podoba mi sie taka obudowa... jak ktos tu wspomnial wygląda jak zegar z kukułką ... wiec 2/6. jesli chodzi o wybor glosnikow to 5/6... kopułka bardzo dobra, niskotonowy bardzo dobry ale ARX... i calosc 4/6

• #30 10 Lip 2006 12:24
    flashrider1989
    Poziom 17  

bardzo "stylowe" kolumienki , glosniki poza stx ok. Podoba mi sie ulozenie br, sredn. i wysok. wykonanie 10/10

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme