Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moja pierwsza konstrukcja-Oceńcie sami

Sawek72 13 Lip 2006 09:31 11954 45
  • Moja pierwsza konstrukcja-Oceńcie sami
    Chciałbym abyście ocenili moje kolumny.
    Jest to moja narazie pierwsza konstrukcja ale mam nadzieję ze nie ostatnia.
    Kolumny są zrobione na głośnikach niskotonowym STX,
    średniotonowy jest z Dileisis a wysokotonowy jest niestety z Alpharda.
    Wymiary- wys. 75cm szer. 35 cm głę. 40cm
    Krytyka mile widziana ponieważ dopiero się uczę.
    Pozdrawiam!!!!!!!!!!

============ ==========
    ============ ==========
    ============ ==========

Oto fotki:

Fajne!
  • #2 13 Lip 2006 09:50
    Łukasz.
    Poziom 12  

Wiatm

Nawet bardzo ładne, dobrze się komponuje ta naklejka STX
    Pozdrawiam

• #3 13 Lip 2006 10:50
    Wymiatacz
    Poziom 14  

Co do głośników to faktycznie wygląda to jak dobrane na wygląd, nie na brzmienie, ale ja się nie znam ;) Co do wyglądu, to faktycznie jak na pierwszą konstrukcje (i nie tylko) wyglądają nieźle. Jedno ale, zwykle buduje się odbicie lustrzane, czyli głośniki po przeciwnych stronach. Wygląda to lepiej moim zdaniem, ale nie wiem, czy np. altusy nie mają tak jak Ty, więc nie jest źle.

Napisz jakie dokładnie są te przetworniki, jeśli coś o nich wiesz.
    Wstawiłeś tam zwrotnice? Jaki podział?
    Liczyłeś wielkość budy i BR w programie, czy na czuja?
    Masz osobna komore dla niskotonowego?
    Jak to gra według Ciebie? (to podstawa :) )

Pozdrawiam

• #4 13 Lip 2006 10:53
    ghost666
    Tłumacz Redaktor

Gra? to na poczatek najważniejsze ;). Gdy bedziesz miał jakieś pieniądze, to wymień średnie i góre na coś sensownego - tesla jest w tej kwesti dosyć tania. Znajdź na www.empire.com.pl na przykład głośniki o odpowiedniej mocy i skuteczności i zamontuj je do swoich głośników, powinno być lepiej :).

• #5 13 Lip 2006 11:03
    Sawek72
    Poziom 9  

Zwrotnice kupiłem gotową o mocy 120W
    A obudowę liczyłem w programie WinISD i pomagał mi kolega za co mu serdecznie dziękuję.
    Tak!!!! J est osobna komora dla niskotonowego.
    Według mnie te kolumny potrafią dać kopa i są wytrzymałe pod względem bassu. A basu ma bardzo dużooooo bo ten głośnik potrafi zejść bardzo nisko.

• #6 13 Lip 2006 11:50
    PiotrMikler
    Poziom 16  

Witaj
    Z wyglądu OK, głośnik basowy też ok, ale średnie i wysokie w miarę możliwości wymień. Sprawdź skuteczność tego niskotonowego i dobierz średnie i wysokie o podobnej skuteczności. Ale jeśli całość gra ładnie i co najważniejsze - jesteś zadowolony to wszystko jest OK!!!
    Moja ocena 5/6
    Pozdrawiam

• #7 13 Lip 2006 12:41
    elektromanaik16
    Poziom 12  

Kolumny wyglądają jak ze sklepu moim zdaniem, jak na pierwszą konsrrukcje to są świetne. Podobają mi się tym bardziej, że wygląda na to, że wzorowałeś się na nowych altusach tonsilu?
    Jakie tam głośniki powkładałeś o jakiej mocy i jak grają?
    Dobrze że zastosowałeś dwo duże otwory bass reflex, bo słuchałem konstrukcji które miały małe otwoey które niszczyły dźwięk poprostu głośnym pierdzącym wywiewem powietrza.
    POZDRAWIAM

• #8 13 Lip 2006 12:45
    Sawek72
    Poziom 9  

Głośnik basowy jest o mocy 100W
    Głośnik średniotonowy jest o mocy 250W
    Głośnik wysokotonowy jest o mocy 60W

• #9 13 Lip 2006 12:49
    ALTON
    Poziom 38  

Naprawde ładna konstrukcja szczególnie że jest to twoja pierwsza. Wzmacniacz widzę AKAI AM17 ? - przydał by się mocniejszy :).

Ocena 6/6.

• #10 13 Lip 2006 12:51
    PiotrMikler
    Poziom 16  

"Głośnik basowy jest o mocy 100W
    Głośnik średniotonowy jest o mocy 250W
    Głośnik wysokotonowy jest o mocy 60W"
    Dość duża rozpiętość mocy... ale przypuszczam że te 250W średniotonowy jest delikatnie mówiąc zawyżony, tym bardziej że jeśli dobrze pamiętam to pisałeś że to Alphard, a to co oni piszą na głośnikach nijak ma się do rzeczywistości :) Zresztą o mocy kolumny decyduje przede wszystkim głośnik niskotonowy.
    Masz jakieś informacje o skuteczności (efektywności) tych głośników???

• #11 13 Lip 2006 12:57
    ghost666
    Tłumacz Redaktor

Podejrzewam że skuteczności tych głośników są tak samo nieprawdziwe jak ich moce, pomijajac STXa, bo on podaje w miare prawdziwe parametry. Podejrzewam że gdyby podać 100W na te kolumny to środek i wysokie by odpadły... Wymień na coś z tesli, wyjdzie najtaniej, napewno coś dobierzesz i do mocy i do SPLu i do otworów w obudowie. Jaka tam jest zwrotka? tzn z jakimi częstotliwościami cięcia?

• #12 13 Lip 2006 13:11
    PiotrMikler
    Poziom 16  

Ewentualnie średnie i wysokie wymień na Tonsile. Dobierz podobne skuteczności i będzie OK. Tonsile ładnie grają z basami STXa.

• #13 13 Lip 2006 13:34
    AVG
    Poziom 30  

jak na pierwsza konstrukcje to bardzo fajna troche podchodzi pod stare poczciwe altusy :D sa tylko 2 "ale" mianowicie te zaslepki na sruby i te nózki z kolcami moim skromnym zdaniem lepiej by to wygladało bez nich ale jesli tobie sie tak podoba to jest git jeszce raz gratuluje konstrukcji

• #14 13 Lip 2006 14:52
    Jareen
    Poziom 21  

znowu powiało altusami :D i like it :D 5+ w szkolnej skali. Zycze kolejnych powodzen !!!!!!!!!

• #15 13 Lip 2006 16:17
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Sawek72 napisał:
    Krytyka mile widziana ponieważ dopiero się uczę.

Postaram się.
    1. głośniki na opak, a chodzi mi o to że to tweeter powinien być możliwie najbliżej krawędzi kolumny, i średni możliwie najbliżej tweetera.
    Tu natomiast woofer jest blisko krawędzi, stosunkowo blisko średni a tweeter daleko pd krawędzi i średniego.
    2. jakość użytych przetworników, no cóż ghost666 już się wypowiedział
    (ewentualnie na tweetera sc10n8 visatona, rewelacja)

Podaj wymiary obudowy dla woofera oraz długości i średnice b-r.
    Stolarka he he jest ok.

• #16 13 Lip 2006 16:23
    SiLeNt_hUnTeR
    Poziom 21  

Tak jak pisali koledzy - bardzo udana konstrukcja, tylko wymień średnie i górne pasmo, bo psują efekt. Poczujesz różnicę.

• #17 13 Lip 2006 16:35
    tgaudio
    Poziom 13  

Konstrukcja sympatyczna z daleka tylko zastanawiam sie czy jest tam wytłumienie - moze pomarańczowa gabka widoczna prze br lub to poprostu płyta ?
    Co do gotowych zwrotnic hm..początkukący tak zrobi ze kupi gotowe ( a nawet musi ) ale osobiście polecam zwracać uwagę szczególnie na rezystancję cewek właczanych szeregowo ( niskotonowiec ) i kondensatory szeregowe-najlepiej MKP 5% 400V. Reszta czyli cewki równoległe mogą być nieco gorsze by zaoszczędzić nieco jak i równoległe kondensatory np bipoloarne do akustyki ( ELKO ). No i problem fazy głośników-schemat dla 4*12dB/okt że zmiana fazy niskotonowca i wysokotowca nie jest prawidłowy zawsze bo wszystko zalezy od SPL głośników i f odcięcia w zwrotnicy wiec radzę zapuścić generator z szumem rózowym lub białym lub jak ktoś nie ma wygenerować sobie np z goldwave lub cooledit i odtwarzać z CD podłaczajac róźnie głosniki i zwracając uwagę które składowe giną i czy jest w zmiarę ok i miło dla ucha. Jak wiadomo przesuniecie fazy na granicy moze kompletnie "wyciąc" niezły kawałek pasma ( stłumić ) a po odwróceniu fazy moze być ok lub po korekcji f odcięcia.
    Komora średniotonowca powinna być mocno wytłumiona i nierównomierna-najlepiej jakieś kliny z waty na ściankach (eliminacja fali stojącej ). No i oczywiscie blisko tunelu nie powinno być mocnego wytłumienia.
    Jako średniotonowiec polecam gorąco VISATONA SC13 8ohm o SPL 90dB i SC10N 8ohm jako wysokotowiec-wszystko powinno sie wyrównać pod warunkiemj prawidłowej zwrotnicy.
    Pozdrawiam.

• #19 13 Lip 2006 16:45
    Sawek72
    Poziom 9  

Witam
    Wytłumiona jest gąbką o grubości 7 cm tylko na tylnej ściance.:D

• #20 13 Lip 2006 16:59
    sq8ju
    Poziom 24  

Poskręcane skrzynki z paździerza i powkręcane na oko głośniki. Nic nadzywyczajnego... Zwykłe pudła. Puść je na Allegro, uzbieraj więcej kasy i zrób coś porządnego.

• #21 13 Lip 2006 18:40
    ghost666
    Tłumacz Redaktor

Przemo-lukas - fakt, SC10N jest rewelacyjny, jak za tą cene, ale cóź - pakowanie go w taką kolumne, do takich przetworników (nie oszukujmy sie STX jakiś super nie jest, szczególnie że chyba nawet autor nie napisał jaki to bas) i w dodatku na uniwersalną zwrotnice... pozatym, podejrzewam, że średni można by wyrzucic wogóle, zmienić zwrotke 2-way i wtedy ten Visaton jak znalazł z swoim cieciem na 3kHz.

Ale może niech autor zostawi te kolumienki w spokoju? I po prostu zrobi nowe, lepsze i z bardziej przemyślanymi przetwornikami; policzone obudowy i policzona zwrotka działają cudą :). Ew. można jest sprzedać, są ładne, napisać SuperBASSS na aukcji to nie problem, ktoś napewno kupi i bedzie szczęśliwy :).
    Pozdrawiam :)

• #22 13 Lip 2006 18:47
    przemo-lukas

he he, autor podał że front ma 35cm, więc jest to jakaś 30'stka.
    A ciemno widzę konstrukcję 2-wey z każdą 30-chą a o stx to nawet nie ma co mażyć, żeby dojechał do 3 kHz.

• #23 13 Lip 2006 19:03
    ghost666
    Tłumacz Redaktor

No dobra, chyba że to jakaś 30... Ale gdyby tam wstawić jakąś 30'ke Tonsila to szanse żeby dojechać do 3k są... a Visatona zawsze można brutalniej uciąć kapke nizej, jak sie nie bedzie przesadzało z mocą...

• #24 13 Lip 2006 19:06
    przemo-lukas

aj kmbinujesz:D
    Jak tu się oprzeć pokusie i nie podkręcić. Daj spokój, jeszcze autor wątku weźmie to do serca i zechce tak zrobić. Do 2-wey to góra 8" i basta.
    :D

• #25 13 Lip 2006 21:29
    Dj Snake
    Poziom 22  

no według mnie konstrukcja trochę nieprzemyślana ale takie są prawie wszystkie pierwsze konstrukcje, z czasem bedzie lepiej. Jak narazie 4+ na zachętę

• #26 13 Lip 2006 21:40
    gizmo1
    Poziom 11  

Witam!
    Konstrukcja całkiem nieźle wygląda. Ja bym niskotonowca zamontował nieco wyżej. Kwiatek na kolumnie to zły pomysł, przy tym basie pewnie spadnie a tak wogule pod względem akustycznym pogarsza dzwięk(mikrodrgania). Ale jak na pierwszy raz gratuluje.

• #27 13 Lip 2006 22:48
    piterek-23
    Poziom 30  

Dla mnie jest OK tylko te glosniki (wszystkie) dalbym wyzej:)
    Moja ocena5+/6

• #29 13 Lip 2006 23:33
    ghost666
    Tłumacz Redaktor

No dobra, bez kombinowania :D. Wymienić średnie i wysokie na coś z tesli i basta :).

Pierwsze konstrukcje są czasami całkiem niezłe. Moja ierwsza konstrukcja to była paczka dla kolegi basisty i sądze ze wyszła nieźle. Było to na całkiem niezłym przetworniku, bo solton-craft TC200 bodajże i nawet paczka była policzona... Ale i tak teraz zrobiłbym to inaczej :D

Zatem jedyne czego życze autorowi tych kolumienek to zbierania bagażu doświadczeń, bo to w tym wszystkim najważniejsze. Pozdrawiam.

• #30 13 Lip 2006 23:45
    darkone
    Poziom 23  

fajnie fajnie tyle ze: mogles zrobic prawy i lewy a nie oba prawe :D

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme