Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Intertechnik MDS-08 Evo II -składamy własny nowy przetwornik

Passat_EQ 17 Lip 2006 22:29 11387 43
  • Intertechnik MDS-08 Evo II -składamy własny nowy przetwornik
    Z racji ze ostatnio duzo śmieci zebrało mi sie w pracowni, pomyślałem, ze moze by je tak jakoś ze sobą połączyć...
    Czasu jest sporo, kleje są, nawet juz aparat sie znalazł... to co by sie nie pochwalić :)
    Smieci "technologiczne", jak to śmieci, same sobą nic nie reprezentują, ale przykładając jeden do drugiego zauwazyłem ze cÓś moze z tego powstanie.
    Pewnie znowu będzie to jakiś ptak nielot, ale za to wygląd będzie miał orła :)
    Załozenie było takie:
    Ma to mieć sporą siłe napędu przy jak najmniejszej wadze.
    Z racji ze to ma być subwoofer, nie moze mieć skoku jak tweeter.
    No i po trzecie, to musi jakoś wyglądać. W miare możliwości najbardziej agresywnie i masywnie. W miare możliwości powtarzam :)

Bazą od ktorej zaczałem był kosz z głosnika Intertechnik MDS 08, ktory dzielnie wytrzymywal 3 x wiekszą moc niż zalecenia producenta, lecz nie wytrzymał pewnego osobnika - Michał i Nazar wiedzą... :). Średnica 20cm jest według mnie najmniejszą jaką moze przyjnować subwoofer (zresztą wiele regulaminów własnie tak go określa), a i przy okazji takie głosniczki sa najdelikatniejsze - najlżejsze. Niestety otwór wokół cewki był za mały by nowa wogóle przez niego przeszła, wiec element trafił na tokarke, az do osiągnięcia 56mm.
    Z racji ze miał być zapas mocy potrzebny był spory układ magnetyczny.
    W asortymencie miałem same układy z rdzeniem 2 cale z podwójnym magnesem, ale najwiekszy był magnes od suba 12" Lightning Audio, ktorego niestety nie dało sie juz ożywić. Średnica płyt to 160mm wysokość 39mm, szczelina magnetyczna 3mm i spora jej wysokość bo aż 8mm. W sam raz na suba 8" :)
    Załozeniem był spory skok membrany. Pociąga to za sobą wieksze resory trzymające układ. Udało mi sie dorwać idealnie duzy z JBLa GT4 10". Był on o jedno zagiecie wiekszy od oryginalnego w MDS 08 wiec sie nie miescił. W tym celu trzeba było lekko przerobić (podpiłować) ramiona aluminiowego kosza by stworzyc rant do ktorego mozna go będzie przymocować. Jest to jedno z bardziej newralgicznych miejsc, poniewaz do dyspozycji jest zaledwie 3mm krawędzi. Spojenie w tym miejscu będzie musiało być idealnie dokładne, inaczej pod wpływem ruchu membrany wszystko sie oderwie.
    Nadal odnośnie skoku :)
    oszacowałem ze dam membranie możliwość ruchu po 9-10mm w obie strony. Rezystancją cewki starałem sie jednak zjechać możliwie nisko, by wyssała całą moc ze wzmacniaczy. Padło na owe 3 ohm, ktore realizowane jest przez uzwojenie wysokości 28mm drutem 0.35mm. Odnośnie cewki to jednak nie wszystko :) ... Podoba mi sie powiedzenie, ze jeśli coś jest złe/sprawia ciągle problemy - pozbądz sie tego. Tym sposobem postanowiłem pozbyć sie elementu , który niemal zawsze nawala przy głosnikach basowych. Jest to karkas aluminiowy tudziez z kaptonu, z ktorego pod wpływem sporych temperatur drut zsuwa sie unieruchamiając głosnik.
    Jest to moja druga udana próba skonstruowania takiego wynalazku. Wewnętrzne uzwojenia od środka złączone są z zewnętrznymi za pomocą bardzo mocnego spoiwa.
    Górny dystans łączący cewke z membraną nawiniety jest z włókna zalanego tym spoiwem ;). Sprawa jest o tyle trudna, ze cała cewka musiała być zrobiona za jednym zamachem. Nie wchodziło w gre spajanie poszczególnych elementów czy warstw. Klej zastygał a czas uciekał, jednak udało mi sie o dziwo za pierwszym razem :D . Po 2 dniach poszedłem zobaczyć dzieło, ceremonialne stukniecie niczym śrubokrętem o porcelane...i ten brzdęk :) Trzeba przyznać ze cewka jest bardzo lekka. W zasadzie na jej mase składa sie jedynie miedziane uzwojenie. Spoiwa jest możliwie mało. Grubość cewki w przekroju to zaledwie 0.8mm :) Bez problemu będzie poruszała sie w szczelinie nawet przy najwiekszych wychuleniach membrany. Mozna powiedzieć ze cała masa aluminiowego karkasu została odjęta. W zamian za to zainwestowałem to w dodatkowe uzwojenia :)
    W zasadzie ostatni element to membrana z kewlaru, ktorą juz poprostu kupiłem w pobliskim sklepiej z takim asortymentem. Pasuje idealnie i nie różni sie górnym resorem od tamtej. Poprzednia z MDS08 była juz wyraznie zmęczona paluchami ciekawskich :)
    No i ta badziewna kopułka przeciwpyłowa. Śmiszna, bo śmiszna, ale uroku dodaje... i WIGORU :)
    Projekt zdaje sie byc na ukonczeniu.
    Dzisiaj sie zbiore i ciepne to do kupy. Moze niedługo zagra.

Z chęcią odpowiem na drobne pytania, na ktore znam odpowiedz :)

Oryginalny głosnik

A tu mój

Fajne!
  • #2 17 Lip 2006 22:44
    jawoks
    Poziom 20  

Mierzyłeś parametry? Głośnik wygląda całkiem fajnie, ale pomalowałbym kosz i zmienił kopułkę. Poza tym ok

• #3 17 Lip 2006 22:49
    Passat_EQ
    Poziom 22  

Nic nie zmierzyłem, jeszcze go nie złozyłem do kupy , ale postaram sie juz niedługo.

• #4 17 Lip 2006 22:54
    ghost666
    Tłumacz Redaktor

Wyglądać wygląda ciekawie. A jak brzmi?

• #5 17 Lip 2006 23:27
    168931
    Usunięty  
  • #6 17 Lip 2006 23:37
    morfi020
    Poziom 20  

wlasnie przed chwila ogladalem ten sam topic gdzie indziej nie podam gdzie bo to reklama bedzie. ale tak ogolnie ten magnes w tym glosniczku co jest na fotkach to jest ten od lightining audio bo jakos nie kumam tego c piszesz ??

• #7 17 Lip 2006 23:38
    ghost666
    Tłumacz Redaktor

Post pisałem jak nie było jeszcze nic poza pierwszym postem w temacie, przperaszam.

Ale rzeczywiście - ładnie to DIY wygląda. Mierzyłeś coś, albo liczyłeś składając, czy po prostu wrzuciłeś co miałeś?

• #8 17 Lip 2006 23:49
    Passat_EQ
    Poziom 22  

Faktycznie tam nie do konca wyraziłem sie jasno.
    Tak, to jest magnes z Lightning Audio 12"
    Ogólnie rzecz ujmując, to pewne rzeczy wystarczy dobierać na rozum i to jakoś zagra. Efekt koncowy jest z grubsza przewidywalny, jednak własciwe parametry nawet w głosnikach jednej serii różnią sie nieznacznie. Tak i tu trzeba na koniec zdjąć charakterystyke i parametry.
    Firmy motoryzacyjne (najbogatsza gałąź przemysłu mechanicznego) tez robią crash testy zeby wiedzieć ile jest gwiazdek :) mimo ze starają sie to wszystko wyliczyć nie zawsze mają ich 5 :)

• #9 18 Lip 2006 05:18
    kiler129
    Poziom 27  

BRAVO !

I o to chodzi w DIY - all od podstaw :D
    Chyle czoło :)

• #10 18 Lip 2006 12:17
    qscgu
    Poziom 34  

bravo... ja mialem zamiar zrobic takie cos z tonsilem 25/80/3 ale niestety nie wiem jak odkleic magnes... ten klej trzymający go jest bardzo mocny- oczywiscie mowie o nabiegunniku bo ten juz jest zardzewialy i oryginalna cewka trze... take musze odkleic magnes i wytloczyc nowy nabiegunnik ew kupic. w kazdym razie 5+/6 - nie lubie tego typu membran

• #11 18 Lip 2006 14:19
    Passat_EQ
    Poziom 22  

Szczerze mowiąc ja mi tez sie ona nie podoba. :)
    W razie czego sprytnie przeskocze na oryginalną z Intertechnika, bo jest sztywniejsza.

• #12 18 Lip 2006 18:56
    trailong
    Poziom 19  

Pełen respekt ;) Teraz tylko czekać na parametry i wrażenia odsłuchowe ;)

• #13 18 Lip 2006 21:46
    Umberto
    Poziom 13  

No kurcze,to żeś chłopie przyszalał,nie powiem.Domyślam się że membrana pochodzi od stx-a.A jesli tak to mam pewne obawy czy układ magnetyczny jej nie połamie ;)
    Jednym słowem,08 to już seryjnie bardzo dobry wooferek a po takim tuningu róznie może być.Może być lepiej,może być gorzej.Ciągle mam obawy o membrane.Ale miejmy nadziej że są bezpodstawne.
    Czekam na efekty końcowe i kciuki trzymam!

• #14 18 Lip 2006 22:45
    168931
    Usunięty  
  • #15 18 Lip 2006 23:06
    kiler129
    Poziom 27  

Ehh, ale czasmi teoria rozmija się z praktyką niestety :|

• #16 18 Lip 2006 23:27
    ghost666
    Tłumacz Redaktor

W najgorszym wypadku membranke można by czymś pomalować dla usztywniania. Visaton chyba cos takiego produkuje, a jeśli oszczedniej, to cienka warstwa farby z puszki tez troszke da.

• #17 18 Lip 2006 23:50
    kiler129
    Poziom 27  

Tak ale jak to wpłynie na jakość dźwieku ?

• #18 19 Lip 2006 09:05
    ghost666
    Tłumacz Redaktor

Zmniejszy sie odrobine skuteczność, zmniejszy sie FS.

• #19 19 Lip 2006 09:10
    Gilotyn@
    Poziom 30  

DIY na wysokim poziomie. Głośnik podoba mi się ogólnie. Ocena 6/6. Czekam na parametry, wrażenia odsłuchowe, jak będzie taka możliwość to nakręć filmik jak rusza sie ta membram

pozdro

• #20 21 Lip 2006 00:39
    Andrew147
    Poziom 15  

duży on może nie jest ale za to zapewne będzie miał znakomite parametry :wink: a i tak narobi duuużo hałasu:) oto DIY w pełnym tego słowa znaczeniu :wink:

• #21 21 Lip 2006 00:59
    Passat_EQ
    Poziom 22  

Obiecane filmiki :
    http://media.putfile.com/TI-Evo-II <-FILMIK ;)
    Obiecany drugi filmik :
    http://media.putfile.com/IT-MDS-08-EvoII <-FILMIK

Zmierzyłem czestotliwośc rezonansową. fs=22hz, chyba niezle jak na 8 cala. Oczywiście Xmax wyszło ...ponad kadr :)

Pierwszy odsłuch przeprowadziłem na skrzyni zamkniętej, bo mam wrazenie ze w takiej bedzie sie czuł najlepiej.
    Wzmacniacz to Orion 2500D w wersji WCC czyli 5000wcc. Przód jest nieistotny.. ;)
    Basik jest potęzny jak na tego małego wypierdka.
    Taki niby skłądak wiejsci ale cóś fajnego z tego powstało. Narazie nie jest to jeszcze wszystko rozegrane. Zawieszenia nie są ułozone. Sądze ze po sobotnich zawodach przystąpie do akcji i przesłucham go dokładnie.

• #22 21 Lip 2006 01:06
    Andrew147
    Poziom 15  

niestety filmiki ni w ząb nie działają - bynajmniej u mnie :(

• #24 21 Lip 2006 08:14
    trailong
    Poziom 19  

Skok ma niesamowity :D Ale to takie pierdzenie... To chyba szczyt jego mozliwoscie nie?

• #25 21 Lip 2006 10:35
    Passat_EQ
    Poziom 22  

Nie :)
    Znaczy odnośnie szczytu to jest to juz jest taki rozsadny max.
    Jednak ten dzwiek nie pochodzi od cewki czy innego elementu. Bas był normalny. Jedynie aparat tak to zarejestrował. Cóż... niewiele bede wymagał od cyfraka za 400zł. ;)

• #26 21 Lip 2006 13:40
    kiler129
    Poziom 27  

Jestem pełny podziwnu - dobra robota :D

• #27 21 Lip 2006 14:12
    trailong
    Poziom 19  

Aha... No wiec jesli to nie z glosnika to prawdziwy respekt ;)

• #30 23 Lip 2006 20:55
    coolombo
    Poziom 29  

Passat zastanawia mnie dlaczego sam nie stworzyłeś jakiegoś potwora, z tego co widze masz odpowiednie zaplecze i umiejętności ;)

Co do opisywanej przeróbki to pełny respekt, naprawde podziwiam to jak sam nawijasz cewki, to chyba najgorsza robota w całej tej zabawie.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme