Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Peltier do schładzania wody w akwarium

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Inne Serwis -> Peltier do schładzania wody w akwarium
Autor
Wiadomość
gronel
Poziom 5
Poziom 5

Post#1 Post autora tematu 21 Lip 2006 23:18   

Witam.

Chciałbym zastosować ogniwo Peltiera do chłodzenia wody w akwarium. Nie wiem czy mi się to uda. Jestem w trakcie budowy urządzenia które ma chłodzić wodę.
Urządzonko wygląda następująco

radiator o wymiarach 30x30x300 zanurzony w wodzie na który skierowałem filtr w celu lepszego przepływu wody przez owy radiator
do radiatora który zanurzony jest w wodzie przymocowana jest płytka aluminium 60x60x9 następnie ogniwo Peltiera o mocy 89W i na górze znowu płytka alu 60x60x9 (oczywiście te dwie płytki z ogniwem są 2-3 cm nad lustrem wody)
do górnej płytki alu zamocowany jest potężny radiator (1kg) a na nim dwa wentylatory od zasilaczy atx.

Zasilacz od kompa axt 300watt

Akwarium to 160litrów wody nagrzanej do 25-28 st. c.

Kieruję te pytanie do wszystkich którzy mogą jakąś wiedzie o tych ogniwach Peltiera czy dam rady schłodzić wodę chociaż do 20 stopni c. bo kupienie chłodziarki do akwarium za 3000zł odpada na starcie.

Moderowano przez andre1979:
Przeniesiono z Układy elektroniczne ...

Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 21 Lip 2006 23:18   

Powrót do góry

Figi
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Poznań

Post#2 22 Lip 2006 01:21   

Re: Peltier do schładzania wody w akwarium

Prawdę mówiąc mam poważne wątpliwości czy taki ukłąd zadziala, tak jak chce tego kolega. Mogę się jednak z kolegą podzelić innym pomysłem. Oto on:

Do akwarium wprowadzone są dwa węże średnicy 12mm (lub większej). Jeden "urywa się" tuż poniżej lustra wodnego (nazwijmy go "górny"), drugi przy dnie akwarium - najlepiej wyprowadzony na środek dna (ten niech będzie "dolny"). Wąż "górny" jest połączony z blokiem wodnym (takim, jakiego używa się do schładzania procesorów w instalacjach WC lub {lepiej} blokiem własnej konstrukcji). Dalej z bloku wodnego wąż poprzez pompkę pompującą wodę łączyłby się z wężem "dolnym". Do bloku wodnego przytwierdzone jest (zimną stroną oczywiście) ogniwo Peltiera. Z drugiej strony ogniwa układ chłodzący, który może stanowić, jak opisał to kolega, radiator chłodzony wentylatorami, a całość zasilana z zasilacza ATX. pompka powinna pompować wodę tak, aby wąż "górny" zasysał wodę, która po przepłynięciu przez układ chłodzący, zostanie wypuszczona na dole akwarium.

Uważam, że ten układ lepiej spełni swoją rolę i posiada kilka dodatkowych zalet:
1. Układ chłodzący, który od "ciepłej" strony ogniwa Peltiera będzie wydzielał potężną moc cieplną (w zależności od sprawności ogniwa nawet do 60% większą od "odebranej" z akwarium, zostanie od niego odseparowany i może być przeniesiony (w zależności od długości węży) dość daleko od akwarium.
2. Woda nie będzie "stała w miejscu", ale krążyła w układzie. Można układ połączyć z układem filtrów.
3. Dzięki temu, że woda z górnej częsci akwarium (czyli cieplejsza) będzie zasysana do układu, a woda zimna (po ochłodzeniu) oddana na dno akwarium, poprawić się powinna efektywność działania układu.
4. Przewaga polega też na tym, że w rozwiązaniu kolegi dolny radiator "chłodzący" po jakimś czasie pokryć się może całkiem sporą warstwą lodu, a w układzie zaproponowanym przeze mnie, przy odpowiednio dobranych elementach, wystarczy zabezpieczyć czymś jedynie okolice bloku wodnego.

Jest też jeden zasadniczy minus - pompka nie może "stanąć" w trakcie, gdy pracuje ogniwo Peltiera, bo woda schładzana do ujemnych temperatur w bloku, rozsadzi go w drobny mak.

Tak sobie wymyśliłem o pierwszej w nocy. Układ działałby dokładnie odwrotnie od klasycznego układu WC spotykanego w niektórych komputerach. Nie wiem czy pomysł jest dobry. Oceni go kolega i inni czytający. Proszę jedynie o wyrozumiałość :D
Powrót do góry

gronel
Poziom 5
Poziom 5

Post#3 Post autora tematu 22 Lip 2006 07:09   

Bardzo ciekawe rozwiązanie i myślę że by działało, tylko trzeba by było zabezpieczyć górną rurkę która by wciągała ciepłą wodę przed pożarciem rybek (tych małych rybek)
Dzisiaj będę montował ogniwo do mojego wynalazku i zobaczymy czy zadziała, ale na pewno się podzielę tą wiedzą z wami
Powrót do góry

Mariopi
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Gdynia

Post#4 22 Lip 2006 12:37   

Witam
pomysł niezły, ale no właśnie tak jak pisze Figi mam obawy co do drugiej strony (tej grzejącej) ogniwa Peltiera. Mam pewne doświadczenia z serwisem mini lodóweczek samochodowych i tu mogę się podzielić spostrzeżeniami.
Otóż o ile płyta chłodząca ma powiedzmy powierzchnię 100 cm2 (10x10 cm) czasami też użebrowana, to radiator do odprowadzania ciepła jest naprawdę potężny zarówno w sensie wymiarów fizycznych (zajmuje prawie całą sciankę boczną) jaki i skutecznej powierzchni odprowadzania. Jednak i tak na nim wydzielają się ogromne ilości ciepła i co się okazuje naturalna konwekcja do jego odprowadzenia nie wystarcza - tam zawsze jest montowany wentylator z czujnikiem termicznym lub w tańszych modelach wiatrak obraca się przez cały czas. No i właśnie jak wysiądzie silniczek lub sterowanie i brak wentylacji to takie ustrojstwo zaczyna marnie chłodzić, ale grzeje jak diabli. Poza tym kwestia ekonomiczna - takie ogniwo pobiera znaczne ilości energii elektrycznej (solidny zasilacz) no i rachunki za "prąd" - chociaż każdy ma w domu lodówkę i nie narzeka (ale ona nie pracuje non stop). Może sterować to jeszcze jakimś czułym termostatem elektronicznym zarówno dla ekonomii jak i bezpieczeństwa - w końcu za chłodna woda, to też niedobra jest dla rybek ?
Powrót do góry

gronel
Poziom 5
Poziom 5

Post#5 Post autora tematu 22 Lip 2006 20:10   

Czekałem, czekałem i się nie doczekałem listonosza z moim ogniwem - prace wstrzymane :) Mam już całe ustroistwo gotowe, tylko zamontować płytkę i do akwarium. Też mam takie obawy jak wy ale póki się o tym nie przekonam to nie będę pewny, może zamrażać radiator wodę na jej powierzchni, może okazać się za mały radiator odprowadzajacy ciepło od płytki, a jeśli będzie działać to montuję termostat i cieszę się bardzo że zaoszczędziłem 2900zł :)
Jutro czyli w niedzielę zrobię fotki i pokaże jak to wygląda :) tylko bez głupich komentarzy - to wersja testowa która odbiega 90% od wersji końcowej.
Pozdrawiam i zachęcam innych do pisania swoich przemyśleń.
Powrót do góry

gronel
Poziom 5
Poziom 5

Post#6 Post autora tematu 24 Lip 2006 21:13   

Witam ponownie.
Właśnie ukończyłem chłodziarkę do akwarium, która właśnie schładza wodę w akwarium (próba) Narazie mam temp. 28 stopni C. Chciałem pokazać wam zdjęcia jak to wygląda ale nie bardzo wiem jak je tu wystawić. Jutro opiszę efekty.
Powrót do góry

Figi
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Poznań

Post#7 24 Lip 2006 21:54   

Zdjęcia najlepiej wrzucić na jakiś serwer, a na forum linki. W ten sposób nie zapycha się serwerów elektrody. Czekamy na wyniki :smile:
Powrót do góry

gronel
Poziom 5
Poziom 5

Post#8 Post autora tematu 24 Lip 2006 22:31   

dzieki za info o zdjęciach. Oto one :)

Podkreślam że to prototyp, zrobiłem go z tego co miałem jak najmniejszym kosztem, jeśli zadziała zostanie przerobiony.

http://img325.imageshack.us/my.php?image=pic5128we1.jpg

http://img325.imageshack.us/my.php?image=pic5129vi6.jpg

http://img128.imageshack.us/my.php?image=pic5132bb6.jpg

http://img128.imageshack.us/my.php?image=pic5134mc9.jpg

Tak jak pisałem wcześniej jutro umieszcze rezultaty owego urządzenia.
Powrót do góry

gronel
Poziom 5
Poziom 5

Post#9 Post autora tematu 25 Lip 2006 07:00   

Rewelacja. Wczoraj była temperatura 28 stopni C. całą noc chodziła moja chłodziarka do akwarium i dzisiaj rano jest 28,5 Stopni C. :(
POMOCY !!!

Ps. Górny radiator jet tylko lekko ciepły
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 25 Lip 2006 07:00   

Powrót do góry

Dar.El
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: Warszawa

Post#10 25 Lip 2006 19:37   

Witam
Jak obłożysz akwarium styropianem to może uda się obniżyć o 1°C. Niestety "takie rzeczy to tylko w ERA GSM" :D . Jak myślisz jaką ma rezystancję termiczną do otoczenia akwarium o takiej powierzchni. Lepiej zastosuj agregat freonowy z lodówki który ma dużo większą moc i sprawność a część gorącą wystaw za okno. W takim układzie jest szansa że akwarium schłodzi przy okazji trochę pomieszczenie.
Powrót do góry

Mariopi
Poziom 21
Poziom 21

Post#11 25 Lip 2006 21:01   

Naprawdę podziwiam kunszt mechaniczny wykonania tego agregatu chłodzącego - jednak nasuwa się parę uwag i spostrzeżeń jak to do prototypu (proszę nie traktować tego jako złośliwość z mojej strony tylko wskazówki).

1. Układ wymienników ciepła z dwóch stron ma zbyt dużą pojemność cieplną - to są solidne odlewy profili (radiatory) do chłodzenia elementów "energetycznych" , a samo ogniwo Pelitiera jest skromniutkie (wymiarowo). Skuteczność wymiany (przewodzenia ciepła) dodatkowo jest pogorszona poprzez zastosowanie płyt pośrednich pomiędzy wymiennikami ciepła (nawet pomimo, iż jak widać zastosowałeś pastę termoprzewodzącą). Poza tym zauważ że powierzchnia ogniwa nie jest w 100% wykorzystana zarówno z 1 jak i 2 strony !

2. Skuteczna powierzchnia wymiennika chłodzącego jest bardzo (nawet rażąco) mała . Tutaj w praktyce stosuje się radiatory z cienkiej blachy o jak największej liczbie żeberek lub jeszcze lepiej jak żeberka są w formie "szpileczek" (lepsza konwekcja i skuteczna powierzchnia wymiany ciepła).

3. Może sprawdziły się obawy Figi'ego - taka chłodnica to nie grzałka w szklance wody. Przy 160 l jednak lepiej by zastosować bezpośredni przepływowy wymiennik ciepła (chłodnicę) tak jak sugerował - coś na odwrót chłodzenia procesora komputerowego w systemie WC. Ale wtedy to radiatorek chłodzący o dużej skutecznej powierzchni obudowany w szczelne pudełko z plexigasu i podłączone to wszystko np. w obieg pompy filtra wodnego akwarium.
Powrót do góry

gronel
Poziom 5
Poziom 5

Post#12 Post autora tematu 25 Lip 2006 21:35   

Słuchajcie popełniłem poważną gafę - wstyd mi za to podłączyłem ogniwo pod napięcie 5V :) i narzekałem że nie działa. dzisiaj odkryłem błąd i poprawiłem go. Górny radiator grzeje się o wile mocniej, ale dwa wentylatory dają sobie radę ( oceniam temperaturę gdzieś na 60-70 stopni C.) ale niestety nadal woda nie obniża swojej temperatury. Pomału przekonuję się, że mój pomysł nie był najlepszy (nadaję się do schłodzenia szklanki wody) Kolega wyżej ma rację, nie wiem jaki był by system nie zastosował to i tak woda szybciej wyłapie ciepło z otocznia niż ogniwo ją schłodzi.
Akurat mam lodówkę na rozbiórkę na starym systemie czyli na freonie, jeśli ktoś ma pomysła jak zastosować owy system z lodówki i dodać można do niego jeszcze ogniwo to niech pisze, będę naprawdę wdzięczny bo codziennie umiera mi jakaś rybka z przegrzania, a mam rybki zimnokrwiste czyli najlepiej im w temp. 15-20 stopni C.

Chciałem jeszcze dodać że każdy pomysł nie będzie przeze mnie zlekceważony ponieważ mam dostęp do maszyn typu (frezarka, tokarka, drążarka erozyjna, magnesówka, i wiele innych dziwnych maszyn)

Dodano po 17 [minuty]:

Chciałem jeszcze podpiąć do tego działu jedno pytanko. JAKI BĘDZIE NAJLEPSZY RADIATOR, chodzi mi o jak najlepsze odprowadzenie ciepła.
A wykonanie nie stanowi owego radiatora większego problemu bo mając kostkę aluminium 10cm na 10cm mogę wyciąć do mi przyjdzie ma myśl z dokładnością 0,02 mm (dwie setne milimetra) tak jak narysuje w megacadzie tak mi wytnie maszyna, więc bez obaw :)
Powrót do góry

Dar.El
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: Warszawa

Post#13 25 Lip 2006 21:41   

Na szybko to zamrażaj wodę z akwarium w jakimś pojemniku żeby można było wyjąć i z powrotem wrzucić do akwarium, zawsze trochę pomoże. Ile tej wody można zamrozić zależy od mocy zamrażalnika. Zmiana lodu w wodę bardzo dużo odbiera ciepła więc uważaj i nie przesadź. Jak schłodzisz akwarium to obłóż go styropianem to na dłużej starczy.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 25 Lip 2006 21:41   

Powrót do góry

Mariopi
Poziom 21
Poziom 21

Post#14 25 Lip 2006 21:48   

Sorry - ale Kolego Dar.El już powiedziałeś co małeś do powiedzenia w swoim poprzednim poście i Twoja aktualna wypowiedź niestety znowu nic nie wnosi do tematu - nudzisz się czy tylko nabijasz punkty ?

Wracając do tematu - moim zdaniem radiator chłodzący naciąć z kostki Al 10 X 10x 20 (miedź się akurat do kontaktu z wodą nie nadaje - może być nawet toksyczna) rastrem 1,5 mm (kwadratowe szpilki) ale tak aby z 20 mm została podstawa ok 2 - 3 mm.
Powrót do góry

am44
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Wrocław

Post#15 25 Lip 2006 21:55   

Schłodzenie akwarium o poj. 160l za pomocą ogniwa Peltiera o mocy 85 W jest niemożliwe. Temperatura wody jest taka sama jak temperatura pomieszczenia. Pomóc może klimatyzacja pomieszczenia, ale typowy, pokojowy klimatyzator ma moc chłodniczą ca 2,5 KW i pobiera ca 1 KW mocy.
Mozna spróbować chłodzenia wężownicą umieszczoną w akwarium i zasilaną wodą w obiegu otwartym. Obecnie temp. zimnej wody wynosi około 20 st. i przepuszczając kilkadziesiąt l/godz. możemy uzyskac spadek tamperatury o kilka st.
Powrót do góry

gronel
Poziom 5
Poziom 5

Post#16 Post autora tematu 25 Lip 2006 22:01   

Sorki koledzy ale nie walczmy się na tym poście, nie jestem sam z tym problemem. Sam mam kilku znajomych z tym problemem i podczas robienia tego urządzenia napotkałem w necie kilkanaście osób które też mają ten sam dylemat, więc proszę was w imieniu innych o pomoc, ja mam możliwości i chęci i najważniejsze chcę się podzielić tymi pomysłami z innymi, więc proszę o pomysły i przemyślenia.

Dodano po 4 [minuty]:

Witam am44 możesz trochę szerzej o tej wężownicy z szczegółami.
Powrót do góry

-RoMan-
Poziom 25
Poziom 25

Miasto: Opole

Post#17 25 Lip 2006 22:09   

Temperaturę wodu w akwarium najłatwiej obniżyć poprzez... parowanie. Przy wilgotnosci powietrza 60%, temperaturze otoczenia 30 stopni poprzez parowanie da się obniżyć temperaturę o ok. 6 stopni - czyli do 24 stopni. Przy niższej wigotności (obecnie w mieszkaniu mam 34%) da się zejść jeszcze niżej.
Zamiast męczyć się z Peltierami, agregatami, wężownicami itd po prostu skieruj na powierzchnię wody w akwarium strumień powietrza z tych samych wiatraczków, które używałes do chłodzenie ogniwa Peltiera. Oczywiście potrzebny będzie też wylot powietrza.
Powrót do góry

gronel
Poziom 5
Poziom 5

Post#18 Post autora tematu 25 Lip 2006 22:26   

Witam RoMan. Proszę o więcej info na ten temat.
Mogę zastosować nawet 5 sztuk wentylatorów od zasilaczy atx, ale nie rozumiem kwestii na temat wylotu powietrza ? czy może chodzi o wylot powietrza z pokrywy akwarium ? Ja nie posiadam pokrywy, oświetlenia (nie potrzebne) Czy jest to teoria czy potwierdzony fakt ?
Powrót do góry

am44
Poziom 16
Poziom 16

Post#19 25 Lip 2006 22:51   

Jestem w tej chwili na urlopie i nie mam pod ręką norm, ale na wyczucie wężownica szklana z rurek fi 10-12 mm i długości
ca 3-4m lub miedziana o takiej samej średnicy i długości ca 2m
zapewniłaby ochłocadzenie o 3-6 st. Przepływ wody ca 100l/h, regulowany zaworem na wlocie.
Robiłem kilka lat temu taką pseudoklimatyzację w firmie kolegi. Miałem do dyspozycji wodę ze studni (ca 12 st.), około 15m rurek Cu i chłodziło to pomieszczenie ca 20m2. Moc pompy 200W.
Z akwarium sprawa będzie bardziej skomplikowana. Wężownica szkłana jest trudna do wykonania, miedziana prosta, ale nie wiem jak jony Cu mogą wpływać na rybki.
Koszt zużytej wody wynosiłby ca 12-15 zł/ dobę.
Można by również pomyśleć o obiegu zamkniętym tz. umieścić np. wymiennik z nagrzewnicy samochodowej w lodówce. Wymaga to wykonania otworów w bocznej ścianie lodówki. W obieg trzeba wpiąć pompę o wydatku ca 200l/h oraz zbiorniczek wyrównawczy. Są takie pompki akwaryjne. Ogólnie, sprawa jest skomplikowana i dlatego schładzacze akwaryjne kosztują tak drogo.
Powrót do góry

gronel
Poziom 5
Poziom 5

Post#20 Post autora tematu 25 Lip 2006 23:03   

Chciałem napisać o schładzaniu wody lodem, mianowicie można.
W moim przypadku wygląda to tak.

Akwarium 160litrów wody o temp. 28 stopni C.
Aby schłodzić wodę o 6 stopni C. potrzebuję 10 litrów lodu o temp -12 stopni C. ( w moim przypadku 5 butelek po 2litry wody w butelkach plastikowych)
Aby zamrozić owe 10 litrów wody potrzebuję moja zamrażarka 6-8 godzin, wiec schładzając wodę temperatura utrzyma mi się przez 4-5 godzin (22-25stopni C.) więc potrzebuję lekki zapas lodu aby utrzymywać taką temperaturę non stop, a w nocy budzik co 4 godziny i podmiana.
Można i tak ale myślę że to nie przejdzie na dłuższą metę przy takim lecie jak tego roku.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 25 Lip 2006 23:03   

Powrót do góry

-RoMan-
Poziom 25
Poziom 25

Post#21 25 Lip 2006 23:04   

:arrow: gronel

O wylocie pisałem w kontekście pokrywy oczywiście. Jeśli nie ma pokrywy, to nie ma problemu z wylotem.

Jak najbardziej praktyka. Na dokładkę bardzo łatwo weryfikowalna - weź dwa wiatraczki umieść na desce/czymkolwiek z otworami i skieruj strumień powietrza na wodę - sam się przekonasz, jak spada temperatura.
Lojalnie uprzedzam: będziesz musiał dolewać wodę - najlepiej demineralizowaną lub destylowaną.

Wentylatory umieść w miarę możliwości w taki sposób, żeby powietrze nie krążyło wokół wentylatora - najlepiej właśnie w deseczce/kawałku pleksi. Jesli na szybko nie masz takiej możliwości, to umieść je niemal pionowo nad węższym bokiem akwarium, tak, żeby wiało wzdłuż powierzchni wody.

Co do chłodzenia lodem: popełniasz dość istotny błąd licząc ilość lodu i niepotrzebnie go schładzasz do tak niskiej temperatury. Chłodzenie lodem (podobnie jak parowaniem) polega na wykorzystaniu ciepła przemiany fazowej. W przypadku lodu jest to ciepło topnienia a w przypadku parowania - ciepło parowania.

Dla wody:
ciepło właściwe: 4.178 kJ/kg*K
ciepło topnienia: 332 kJ/kg
ciepło parowania: 2.3 MJ/kg

Chcąc obniżyć temperaturę 1 kg wody o 6 stopni potrzebujesz odebrać energię ok. 25 kJ. Na to wystarczy 25/332 = 75 g lodu. Możesz też odparować zaledwie 25/2300 = ok. 11 g wody. Oczywiście przy założeniu braku dopływu dodatkowej energii z zewnątrz.
Powrót do góry

gronel
Poziom 5
Poziom 5

Post#22 Post autora tematu 25 Lip 2006 23:22   

Pomysł z wiatraczkami jest banalnie prosty ale czasami prostota jest najlepszym rozwiązaniem. Jutro obsadzę 5 wentylatorów 12 V od zasilaczy atx na paskach 10 cm z pleksi z wyciętymi otworami nad akwarium i zobaczymy, nic mnie to nie będzie kosztowało, chwilę pracy i zobaczymy efekty, no chyba że nie będę miał zbytnio czasu - teściowa odwiedza nas z daleka :) dodam - NA DWA TYGODNIE !!!
Powrót do góry

am44
Poziom 16
Poziom 16

Post#23 25 Lip 2006 23:35   

Do ostudzenia tego akwarium o 5 st.trzeba odprowadzić 800Kcal.ciepła,a to wymaga odparowania ca 1,5 l wody. Ze względu na stały dopływ ciepla przez ściany akwarium, trzeba się liczyć z koniecznością ciągłego odparowywania wody. Szacuję 1l/h. Powierzchnia lustra wody prawdopodobnie nie przekracza 0,5 m2. Dla odparowania 2mm/h trzeba nad wodą wytworzyć "huragan" oraz silny przeciąg dla usunięcia tej ilości pary z pomieszczenia.
Powrót do góry

-RoMan-
Poziom 25
Poziom 25

Post#24 26 Lip 2006 00:55   

:arrow: gronel

10 cm pleksi to za mało - będzie zasysać wilgotne powietrze znad akwarium a to znacznie zmniejszy wydajność chłodzenia. Musisz to tak zrobić, żeby nad powietrzchnię wody było nawiewane powietrze spoza akwarium. Dobrym rozwiązaniem byłby daszek złożony z dwóch kawałków pleksi:

Kod:

/\ /\
                                             /    \  \wiatrak
                                           /        \  \
                                         /            \/
                                       /                \
|                    <  <  < powietrze < <               |
|--------------------------------------------------------|
|               woda                                     |

:arrow: am44

1 l/h oznaczałby 2.3 MJ/h = ok. 640W - na pewno ciepło w takiej ilości nie jest doprowadzane do akwarium. Spodziewałbym się raczej 1-2 l/dobę.
Powrót do góry

Dyski1
Poziom 14
Poziom 14

Post#25 28 Lip 2006 17:55   

gronel napisał:
Pomysł z wiatraczkami jest banalnie prosty ale czasami prostota jest najlepszym rozwiązaniem. Jutro obsadzę 5 wentylatorów 12 V od zasilaczy atx na paskach 10 cm z pleksi z wyciętymi otworami nad akwarium i zobaczymy, nic mnie to nie będzie kosztowało, chwilę pracy i zobaczymy efekty, no chyba że nie będę miał zbytnio czasu - teściowa odwiedza nas z daleka :) dodam - NA DWA TYGODNIE !!!

Wpadłem na ten temat zupełnie przypadkowo. Sposób chłodzenia radiatorami jaki prezentujesz wydaje mi sie (oczywiście z mojego punktu widzenia) bardzo nieekonomiczny.

Ale mam propozycję, bawię sie trochę w akwaterrarystykę i mam akwa z około 150l wody, są dostępne tzw. grzałki akwariowe przepływowe które pracują w obwodzie filtra wodnego (grzałka ma to do siebie że tylko grzeje). do czego zmierzam? otóż proponowałbym Ci wykonać z grubego płaskownika aluminiowego, lub z blachy miedzianej element do którego z jednej strony będzie wpływać woda z akwarium a z przeciwnej wypływać spowrotem:) do tego elementu mocujesz moduł peltiera stroną zimną, a do strony ciepłej zamocuj solidny radiator z wentylatorem, podłącz całość pod termostat i gotowe:). W ten sposób cała powierzchnia chłodząca peltiera zostanie sporzytkowana na przepompowaniu ciepła z wody. W przyszłości możesz wykonać specjalne sterowanie peltierem zmieniające polaryzację jego zasilania, czyli w zimie będzie "zimna" strona grzać, a w lecie chłodzić:)

Nawet zainteresował mnie ten temat i sam chyba coś takiego zrobię:)

pozdrawiam i życzę udanych eksperymentów
Powrót do góry

dawdum
Poziom 3
Poziom 3

Post#26 20 Paź 2011 21:04   

Odświeżę trochę temat, żonka kupiła aksolota, który musi mieć ok 18 stopni w akwarium.
Najtańsza chłodziarka jaką znalazłem kosztuje 1200 zł.
Zbudowałem prototyp chłodziarki oparty na ogniwie TEC-12709 80,1W.
Pierwsza koncepcja - po stronie ciepłej radiator 30x20x6 plus twa wentylatory 90mm.
Po stronie zimnej wymiennik ciepła własnej konstrukcji z aluminium i pompka wody 2,5 W
Rezultat mizerny - schładzanie jednego litra wody o jeden stopień celsjusza ok dwie minuty.
Po pięciu minutach wydajność drastycznie spadłą z powodu zbyt wolnego oddawania ciepła przez aluminiowy radiator.
Druga koncepcja - Strona zimna bez zmian natomiast ciepła z tym samym radiatorem zanurzonym w 90 % w 5 litrach wody.
Tu miłe zaskoczenie 40 minut ciągłej pracy 1 litr wody schłodzony o 10 stopni celsjusza a woda w której był zanurzony radiator z 21 na 26 stopni celsjusza.
I tu moje spostrzeżenia dotyczące aluminiowego radiatora zanurzonego w wodzie:
- woda w naczyniu musi być w ruchu (mała pompka) ponieważ ciepła woda utrzymuje się przy powierzchni i utrudnia chłodzenie.
- tak duży radiator nawet zanurzony w wodzie w miejscu styku z ogniwem jest ciepły co zmniejsza wydajność chłodzenia.
Ostatnia koncepcja to - strona zimna bez zmian natomiast po stronie ciepłej dwa razy większy wymiennik ciepła niż na stronie zimnej, pięć litrów wody i chłodnica z dwoma wentylatorami.
Po dzisiejszych testach myślę że to rozwiązanie daje maksymalną wydajność chłodzenia z zastosowaniem ogniwa Peltiera. Ciepło po stronie ciepłej jest błyskawicznie odbierane przez przepływającą wodę dzięki czemu sprawność utrzymuje się na optymalnym poziomie.
Jeśli ktoś potrzebuje zdjęć, jakiejś porady proszę pisać, wstawię zdjęcia i
odpowiem na pytania.
Konstrukcja wymienników ciepła jest banalnie prosta i prosta do wykonania dla każdego, to samo z chłodnicą. Pompki wody można kupić za 20 zł razem z wysyłką/szt..
Pozdrawiam.
Powrót do góry

_PREDATOR_
Moderator
Moderator

Miasto: Olesno Śląskie

Post#27 15 Wrz 2013 18:24   

sledzik1984 napisał:
Witam serdecznie!

Czy mógłbym prosić o odblokowanie tematu http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic550520.html

gdyż mam kilka istotnych kwestii do dodania "dla potomności" ;)

Pozdr
Piotrek Górski
--
Wiadomość powiązana z
http://www.elektroda.pl/rtvforum/login.php?redirect=staff.php?u=118666
od
http://www.elektroda.pl/rtvforum/profile.php?mode=viewprofile&u=18660

Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Inne Serwis -> Peltier do schładzania wody w akwarium
Strona 1 z 1