Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Pralka z poborem ciepłej wody

zawadzkp 31 Jul 2006 10:47
 • #1 31 Jul 2006 10:47
  zawadzkp
  Level 2  
  Helpful post? (0)
  Czy są obecnie produkowane pralki z poborem ciepłej wody. (Nie wliczam w to pralek przemysłowych). Kiedyś była Wiatka.

  Obecnie remontuje mieszkanko i zamierzam postawić małą kotłownie z kotłem 24 godzinnym. Planuję zakup pralki i nasuwa się pytanie czy nie lepiej kupić pralkę z poborem ciepłej wody (podgrzanie kotłem jest najtańsze) niż tradycyjnie grzać ją za każdym cyklem prania grzałką. Prąd jak wiadomo jest najdroższym źródłem ciepła, no i ten osadzający się kamień.
  Szukałem, szukałem i nic nie znalazłem.

  Pomyślałem że można by samemu przerobić pralkę 3 zaworową.
  Zamiast zaworu potrójnego można by zastosować zawór 1 pojedynczy i 1 podwójny. Zawór pojedynczy podłączyć od płukania do wody zimnej, a zawór podwójny od prania zasadniczego i wstępnego do baterii termostatycznej. Baterią ustawiałbym żądaną temperaturę i pralka pobierała by od razu ciepłą wodę zamiast ją grzać od podstaw.

  Co o tym sądzicie ?
  Czy są obecnie produkowane pralki 3 zaworowe (a nie mechanicznie kierowane strumieniem) ?
 • #2 31 Jul 2006 11:09
  adi_al
  Level 18  
  Helpful post? (0)
  Ja mam Angielską pralkę firmy HOTPOINT lub HATPOINT ale używaną i starszy model ale też ma dwa wloty ciepła i zimna woda poszukaj a napewno znajdziesz.
 • #3 31 Jul 2006 11:22
  PS 663S BIO
  Level 31  
  Helpful post? (0)
  Ja do niedawna miałem pralkę PDH 885C i bardzo sobie chwaliłem pobór ciepłej wody ;) Z tym że na czas prania musiałem zakręcać zimną wodę i odkręcać w czasie płukania, bo pralka biorąc ciepłą wodę mieszała ją z zimną (!) 8O U mnie w bloku na IV piętrze CWU ma max. 50°C a czasami nawet mniej. W każdym razie nigdy mnie nie oparzyła woda z kranu. Tak więc jak ta woda 50°C doleci do pralki to w pralce będzie miała już 40°C czyli tak w sam raz. Obecnie na polskim rynku nie ma pralek z poborem ciepłej wody :( Wiem bo sam takiej szukałem.

  PS
  Zapewnie zaraz znajdzie się jakiś mądry który powie że to się nie opłaca, bo CWU też kosztuje. A ja powiem -opłaca się. Bo pralka do programu bawełna pobiera raptem 6-15l (PDH 885C bierze 9l ;)). A na ogrzanie wody do tych regulaminowych 60°C potrzeba przynajmniej 1kW prądu :? To nic w porównaniu z 9 litrami wody :)
 • #4 31 Jul 2006 15:52
  rydzekcycek
  Level 16  
  Helpful post? (0)
  wiatm myślę że nie warto
  1 efektywność prania "klasa" (enzymy dzaiłają w 40 C)
  2 w ciepłej wodzie nie wypłuczesz bo tylko utrwalisz brud
  3 niektóre pralki mogą sygnalizowaś błąd czujnika temperatury
  np:bardzo popularny bosch wfl tzw maxx , pierwsze 10 min prania nie grzeje i pierze super .
 • #5 31 Jul 2006 17:23
  PS 663S BIO
  Level 31  
  Helpful post? (+1)
  Kolega nie bardzo zrozumiał o co chodzi :? Pralki przystosowane konstrukcyjnie mają dwa osobne zespoły elektrozaworów -do ciepłej wody i do zimnej wody. I te pralki podczas nabierania kontrolują temperaturę wody. Jak podczas nabierania temp. wody przekroczy 40°C to pralka przestaje pobierać ciepłą wodę i dalej nabiera już tylko zimną. Więc enzymy w tych pralkach też się napracują podczas prania odzieży ;)
 • #6 13 Oct 2010 08:22
  krzysiu501
  Level 9  
  Helpful post? (+1)
  Witam, a co się Panowie stanie jak wiaderkiem naleje do pralki letniej (ciepłej) wody ?? mam taką możliwość ponieważ mam pralkę ładowaną od góry. Jeżeli grzałka jest sterowana jakimś termostatem to po prostu jej nie załączy, a hydrostat sam ewentualnie doleje wody do odpowiedniego poziomu
  Moderated By mrhari:

  Regulamin 13.

 • #7 19 Oct 2010 20:54
  movzx
  Level 39  
  Helpful post? (0)
  Wiele (nowszych) pralek zaczyna od wypompowania wody. Jeśli twoja tak robi to nalewanie wiaderkiem będzie bezcelowe. W przeciwnym przypadku, owszem, zadziała - chociaż sposób trochę partyzancki ;)
  Search 4 million + Products
Browse Products