X

AVR pomiar napięcia zmiennego.

01 Aug 2006 10:53 RArafmos
  • #1 01 Aug 2006 10:53
    rafmos
    Level 13  
    Helpful post? (0)
    Załóżmy, że mamy generator który generuje sinusa o amplitudzie 5V. Chodzi mi o to aby móc zmierzyć napięcie zmienne. Górną połówkę sinusa spróbkuje przy pomocy przetwornika ADC, ponieważ napięcie referencyje wynosi 2.56V, a co z dolną? Proszę o pomysły, wskazówki, schematy. Acha programuje w C.
  • #2 01 Aug 2006 11:05
    lbugiera
    Level 21  
    Helpful post? (0)
    Ten sinus jest "wokół" zera ?? Jeśli tak o trzeba zastosować filtr RC górno prepustowy, w którym za rezystor "robi" dzielnik rezystorowy "produkujący" napięcie 2,5V, A napięcie referencyjne zmienić na 5V. Najlepiej daj schemat.

Pozdrawiam
    Boogie
  • #3 01 Aug 2006 11:59
    lelekx
    Level 29  
    Helpful post? (+1)
    Przepraszam za jakość obrazka, nie mam przy sobie akurat żadnych narzędzi do rysowania schematów
  • #4 01 Aug 2006 23:24
    rafmos
    Level 13  
    Topic author Helpful post? (0)
    Zastanawiam się czy zmiana napięcia referencyjnego i taki schemat mogły by wystarczyć?
  • #5 02 Aug 2006 00:57
    lbugiera
    Level 21  
    Helpful post? (0)
    No właśnie o takim czymś myślałem. Są dwa "ale". Pierwsze to wartości, które podałeś. Zrobiłes filtr przepuszczający częstotliwości powyżej 1,5Mhz. Jak chcesz mierzyć takie czestotliwości to na AVRowym ADC nie ma szans. totalne maksimum to 38 kHz dla AVRów, A tak naprawdę to do 10-20 kHz.
    Drugie "ale" jest takie, że przy włączaniu układu, przez pewien czas napięcie sygnału zmiennego musi miec potencjał masy, aby kondensator mógł się naładować do 2,5V. Jeśli sygnł "ruszy" za szybko, to na wejściu Adc będa się pojawiac przez chwilę napięcia ujemne. Mozna dać diode schottkiego równolegle z dolnym rezystorem dzielnika (anodą do masy), która zapobiegnie powstawaniu zbyt duzych napięć ujemnych i szybko przeładuje kondensator. Dopuszczalne napięcie ujemne na pinie AVR'a to 0,5V.

Powodzenia.
    Boogie.
  • #6 02 Aug 2006 02:28
    shg
    Specjalista techniki cyfrowej
    Helpful post? (0)
    A takie coś Ci pasi?
    Wartości rezystorów niekoniecznie takie, ważne tylko, żeby wzajemne stosunki rezystancji zostały zachowane.
    AVR pomiar napięcia zmiennego.
  • #7 02 Aug 2006 22:22
    chszanek
    Level 13  
    Helpful post? (0)
    Witam
    Może nie jest to dokładnie o to o czym piszesz ale zerknij na to :
    -jest tu pokazane jak badać przejście przez 0 napięcia sieciowego na uK AVR

http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=2709298#2709298

ten temat powinien Ci pomóc

POZDRAWIAM
  • #8 03 Aug 2006 11:23
    rafmos
    Level 13  
    Pomyślałem chwile i wykombinowałem coś takiego. Tylko nie wiem czy ten wzmacniacz nie będzie mi za bardzo ograniczał pasma.
  • #9 04 Aug 2006 18:03
    Fajfer2
    Level 20  
    Helpful post? (0)
    A po co mierzyć dolną, jeśli przebieg jest symetryczny ?
    Ja bym po prostu zmierzył Umax no i po kłopocie.
    ( Usk = Umax/√2 ) - jeśli to jest sin.
  • #10 17 Aug 2006 10:41
    rafmos
    Level 13  
    Jak narazie zaniechałem zabawy z przetwornikiem mikrokontrolera AVR, gdyż maksymalne pasmo dla niego to 40kHz, a ja potrzebuje analogowego pasma do 1Mhz. Prosiłbym jakieś sugestie co wykorzystać jaki układ...
  • #11 17 Aug 2006 11:55
    diag
    Spec od samochodów
    Helpful post? (0)
    Nie do końca rozumiem celu stosowania szybkiego A/C bo wystarczy prostownik operacyjny i kondensator. Jak chcesz mierzyć TRUERMS to wtedy stosujesz specjalny scalak np z AD.
  • #12 17 Aug 2006 12:41
    rafmos
    Level 13  
    No to ma być taki miernik ma mieć pasmo od 1Hz do 1 MHz. Muszę zebrać próbki , wykonać FFT na procku i przesłać do kompa. Narazie chiałbym zająć się zebraniem próbek. Częstotliwość próbkowania musi być zależna od sygnału wejściowego.
  • #13 17 Aug 2006 13:13
    diag
    Spec od samochodów
    Helpful post? (0)
    Jak to ma być coś takiego to próbki to małe piwo , martw się o predkość obliczeń i przesłanie danych. Jak ilość odczytów cię zadpowala?
  • #14 17 Aug 2006 13:44
    rafmos
    Level 13  
    Nie zastanawiałem się jeszcze nad tym. Chciałem zrobić to na procku atmega128, ale jak będzie za wolno to w ostateczności mogę wziąść ARM-a. choć tego bym nie chciał bo avrami już troszkę się bawie.
  • #15 17 Aug 2006 18:15
    crazy_phisic
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Helpful post? (0)
    Dla pasma 1MHz to będzie bardzo ciekawe ;) Jak już kolega diag zaznaczył z próbkami to nie problem ale zabawa będzie przy odczycie z ADC. Przy częstotliwości kwarcu 20 MHz czas potrzebny na odczytanie stanu portu (2 cykle zegarowe) wpisanie zawartości do odpowiednich rejestrów (optymistycznie - 1 cykl) kolejne operacje związanie z dalszym wykonywaniem programu (w okolicach 10 cykli), itd... W ostatecznym rozrachunku z twojego 1MHz zrobi się jakieś 200 - 300k, a gdzie FFT i inne założone funkcje? Oczywiście możesz to robić partiami ale i tak będzie problem z 1MHz
  • #16 18 Aug 2006 12:36
    cyki3
    Level 9  
    Helpful post? (0)
    Panowie co oznacza FFT bo ni bardzo rozumiem. Jak dane z przetwornika przetworzyć aby je poprawnie wyświetlić na wyświetlaczu 7-segmentowym albo w Labview na ekranie monitora?
  • #17 18 Aug 2006 12:53
    crazy_phisic
    Helpful post? (0)
    FFT to szybka transformata Fouriere (Fast Fourier Transform) szczegóły w necie.
    Co do obróbki to musisz sprecyzowac co chcesz uzyskać i w jakiej foe przesłac do PC (LabView ma wiele mozliwości obsługi portów)
  • #18 18 Aug 2006 13:03
    cyki3
    Level 9  
    Helpful post? (0)
    dane z przetwornika chcę przesłać przez RS 232 i następnie wyświetlić wartość napięcia zmierzonego przez przetwornik w labview.
  • #19 18 Aug 2006 13:48
    diag
    Spec od samochodów
    Helpful post? (0)
    Tak jak pisałem przesłanie w tym wypadku też bedzie problemem. Wydaje mi sie iż FFT możesz zrzucic na PC i przesyłanie po USB po RS masz za wolno.
  • #20 18 Aug 2006 13:55
    crazy_phisic
    Helpful post? (0)
    W labview masz gotowe moduły obsługi RS i nie tylko, poszukaj w przykładowych aplikacjach, co do prędkości... można nawet 2Mb wyciągnąć jeśli dodamy do tego sensowny algorytm próbkowania i wrzucania do SRAM, to można sporo osiągnąć... ale FFT to już "wyższa szkoła jazdy" ;) Powodzenia
  • #21 18 Aug 2006 14:55
    cyki3
    Level 9  
    Helpful post? (0)
    Na szybkości mi nie zalezy. Mierzę napięcie stałe i wystarczy mi jeden pomiar na sekunde. Mysle, ze RS spokojnie wystarczy. Problem tylko tkwi w tym, jakie dane zapodać do wyświetlacza, żeby on wiedzial że to np, 5V ma teraz pokazać.
  • #22 18 Aug 2006 16:23
    diag
    Spec od samochodów
    Helpful post? (0)
    To nie jest w temacie , martw się o swojego PIC-a.
  • #23 06 Nov 2010 11:16
    pawel8704
    Level 10  
    Helpful post? (0)
    Witam
    Mam problem z próbkowaniem sygnału energetycznego (230V 50Hz) sygnał obniżyłem za pomoca transformatora i dzielnika rezystorowego do odpowiedniej wartości i podałem na przetwornik w Atmega8. Niestety przy wartościach napięcia w okolicach "0" przetwornik jakby na chwile sie zatrzymuje. Co będzie naprostszym rozwiązaniem? Czy propozycja http://obrazki.elektroda.net/77_1154478189.png kolegi @shg sie sprawdzi? Czy lepiej filtr górnoprzepustowy jak tu: http://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=192080
Mouser  Search 4 million + Products
Browse Products