Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mój zestawik 2.1 do kompa :-)

sylwek185 08 Sie 2006 17:31 9309 28
  • Mój zestawik 2.1 do kompa :-)
    Witam wszystkich forumowiczów!!!
    Na Elektrodzie jestem od niedawna, więc wypadałoby się przedstawić.
    Na imię mam sylwester i mam 24 lata, elektroniką interesuję się od około 6 -7 lat, no i jak to w życiu elektronika amatora jest, jedne konstrukcje są bardziej udane, a inne mniej he he :D
    Chciałbym przedstawić swój zestawik 2.1 do kompa, który powstał w większości z elementów z odzysku:-), ponieważ zależało mi na jak najniższych kosztach.
    A więc do rzeczy:
    Wzmak do satelit to KA2206 2*2.3W
    wzmak do suba to TDA2003 około 10W -wbrew pozorom do komputera nie trzeba aż tak dużej mocy, a na pewno będzie to lepsze niż kolumienki z plastiku he he :D

filtr aktywny -częstotliwość do 250HZ - zestaw avt 2449
    przed wzmacniacz jest na kicie Jabla, a dokładnie na TDA1524a- zestaw ten przeleżał trochę w szufladzie, więc szkoda byłoby go nie wykorzystać.

Obudowy do satelit i suba zrobione są z płyty meblowej 16mm, uszczelnione silikonem i oklejone czarną okleiną samoprzylepną.
    Głośniki do satelit są z odzysku z jakiegoś starego radia, głosnik do suba kupiłem na Allegro: http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=115375173,, pewnie zarzucicie mi, że można było wstawić coś lepszego, ale mi zależało na niskich kosztach.
    Wszystkie głośniki są 4Ω.

Wymiary:
    satelity 12*10*18cm (s,g,w)
    sub 30*23*35 (s,g,w)

Tylko pilot i satelity mi nie wyszły tak jak bym chciał.:cry:

Sub i satelity pracują w obudowach zamkniętych, ale kusi mnie jeszcze obudowa bass reflex dla suba.

Wrażenia odsłuchowe:
    No muszę przyznać, że jak na zestaw z części z odzysku gra całkiem nie źle, no nie jest to co prawda Creative, ale szczególnie fajnie się ogląda filmy na kompie, a i w muzie pojawiły się nowe dźwięki, których nie było słychać z plastikowych kolumienek heh.:D

Tylko jest jeden mankament: w torze suba jest przydźwięk, którego nie mogę się pozbyć :cry:, jest on szczególnie uciążliwy gdy ustawi się niski poziom dźwięku, a w torach satelit jest wszystko OK.

Ps. Czy macie może sprawdzony schemat filtru do suba, ale zasilanego napięciem niesymetrycznym ??

Wszelkie opinie i sugestie mile widziane :-)

:D Musiałem jeszcze raz zakładać posta he he :D :D

Fajne!
  • #2 08 Sie 2006 17:38
    poeta5
    Poziom 23  

Dość orginalnie wygląda ta konstrukcja.....te kabelki, te glośniczki z wewnetrznej strony obudowy...... a poza tym mozna zasilac twoj filr niesymetrycznie

a tak wogole ile ma mocy transformator któtym zasilasz to TDA i w zasilaczu daj wieksze kondensatory zeby przydzwiek zlikwidowac moze to byc tez wina tego pilota nie powinno sie ciagnac przewodow na duza odleglosc do tego filtra z tad tez moze te przydzwieki

• #3 08 Sie 2006 17:46
    mariomario
    Poziom 18  

ile litrów ma ta obudowa od suba ?? nie za dużo ??

moja ocena 4/6

• #4 08 Sie 2006 17:54
    Marcin_126
    Poziom 16  

poeta nie wiem czy przeczytałeś ale sylwek uzył tda1524 czyli pilotem reguluje się barwę i glośność przy pomocy napięcia.

• #5 08 Sie 2006 18:17
    sylwek185
    Poziom 12  

Ad1 Obudowa mn ok 14.4 l, ponieważ jest jeszcze przegroda na wzmacniacz. Nie jest za duża jest ok.
    ad.2 to nie jest wina kondensatorów bo w torach satelit nie ma przydźwięku i jak nie podłącze filtra to przydźwięku nie ma.
    Ad.3 Nie wiem dokładnie ile wat ma to trafo bo jest z jakiejś starej wieży, ale coś ok. 20w

• #6 08 Sie 2006 21:02
    206105
    Usunięty  
  • #7 08 Sie 2006 21:08
    sylwek185
    Poziom 12  

poeta5 napisał:
    Dość orginalnie wygląda ta konstrukcja.....te kabelki, te glośniczki z wewnetrznej strony obudowy...... a poza tym mozna zasilac twoj filr niesymetrycznie

a tak wogole ile ma mocy transformator któtym zasilasz to TDA i w zasilaczu daj wieksze kondensatory zeby przydzwiek zlikwidowac moze to byc tez wina tego pilota nie powinno sie ciagnac przewodow na duza odleglosc do tego filtra z tad tez moze te przydzwieki

Miałeś racje to zasilanie.
    Dałem 4700µ, ale przydźwięk jest nadal, a ajk go zasiliłem z zasilacza stabilizowanego to cisza aż miło. W tym zasilaczu jest tkai element ,którego nie znam i nie wiem co to jest, może jakiś filtr??
    Bo jak podłączyłem przed stabilizatorem do kondensatora elektrolitycznego to przydźwięk był, a jak podłączyłem do tego czegoś to znikł i nie wiem co dalej robić:cry:

• #8 08 Sie 2006 21:16
    Jaro511
    Poziom 13  

to cos to kondensator i podłacz do tego

• #9 08 Sie 2006 21:20
    sylwek185
    Poziom 12  

Veehraz napisał:
    Napewno to gra lepiej niż creative, ale i tak moja ocena to 3+/6, czemu? mogło być lepiej nawet jak na części z odzysku.

No z tym przydźwiękiem to narazie nie gra lepiej niż Creative:cry: no fakt nie przyłożyłem sie, ale to jest moja pierwsza taka konstrukcjai jak na prototyp , to chyba nie jest żle? Chcę zaznaczyć , że będę to ulepszał, aby osiągnąć dobre efekty:D pozdrawiam wszystkich:D:D:D

Dodano po 2 [minuty]:

Jaro511 napisał:
    to cos to kondensator i podłacz do tego
    jutro podłącze i sie zobaczy, myślałem nawet żeby zasilacz dać na zewnątrz.

• #10 09 Sie 2006 08:14
    Yacus15
    Poziom 10  

Orginalna konstrukcja, daje 4+/6, ponieważ nie jestem przekonany do tego głosnika w subie. Ale jeżeli nie jestes zapalonym słuchaczem techno to powinno wystarczyc...

• #11 09 Sie 2006 09:32
    electroNICK
    Poziom 14  

hmmm. Dosyć niekowencjonalna kostrukcja. Moja ocena 3+/6. Ato za walory estetyczne. W satelitkach glosniki montowane "od wewnątrz" (!) no itroche nieproporcjonalny ten sub. Mogłeś sie troche bardziej postarac...

• #12 09 Sie 2006 09:44
    DziadzioMiecio
    Poziom 27  

Witam podoba mi sie to ze probujesz masz okazje troche nadrobic przygotowanie teoretyczne do budowy tego typu konstrukcji.Ja mialbym dwie uwagi przewody z pradem przemiennym powinny byc jak najkrotsze i masz slaba mase powinienes jakas groba linke poscic.Dobrze zablokowac zasilacz stabilizowany zreszta ten kondziolek po to stoi tam.Napiecie na stabiliuzator musi byc wyzsze od wyjsciowego o jakies 4 Volty.Wtedy taki uklad pracuje dosc stabilnie.Taka uwaga jesli chodzi o glosnik do basu masz nieciekawy .Poszukaj w okolicy jakiegos lumpa ze sprzetem uzywanym czasami mozna tam dostac stare glosniki z bylej DDR maja one dosc dobre brzmienie w niskich tonach i maja resor gomowy .Moja ocena 4/6 ale dopracuj ja zanim odstawisz jako gotowa.

• #13 09 Sie 2006 10:12
    konti
    Poziom 27  

to cos jest to bezpiecznik mialem cos takiego w zasilaczu impulsowym od drukarki hp [/tex]

• #14 09 Sie 2006 11:14
    blade13
    Poziom 14  

Mogłeś się bardziej postarać :) Ja bym glośniki jednak zakładał od zewnątrz (weług mnie lepiej to wygląda). Głośnik w subie jest jakos chyba bardziej po prawej sronie (albo mi sie tylko wydaje). Skrzynka na subwoofer jest za duza....

Ja bym zrobił tak... Jak juz wiesz ze wszystko działa (jak pozbedizesz sie jeszcze przydzwieku w subie) to mozesz wyłożyc wiecej kasy w to kup jakis głośnik do suba lepszy, zmiejsz te skrzynke... Moze cos inne głosniki do satelit... poprawic estetyke tego wzmaka i bedzie super!!!

• #15 09 Sie 2006 14:50
    erian
    Poziom 21  

najgorzej wyglondają głośniki w satelitkach, psują cały efekt

• #16 09 Sie 2006 20:55
    sylwek185
    Poziom 12  

Yacus15 napisał:
    Orginalna konstrukcja, daje 4+/6, ponieważ nie jestem przekonany do tego głosnika w subie. Ale jeżeli nie jestes zapalonym słuchaczem techno to powinno wystarczyc...

No jak nie ja tylko słucham twardej muzy i ten głośnik nawet sobie radzi całkiem nie źle

Dodano po 17 [minuty]:

blade13 napisał:
    Mogłeś się bardziej postarać :) Ja bym glośniki jednak zakładał od zewnątrz (weług mnie lepiej to wygląda). Głośnik w subie jest jakos chyba bardziej po prawej sronie (albo mi sie tylko wydaje). Skrzynka na subwoofer jest za duza....

Ja bym zrobił tak... Jak juz wiesz ze wszystko działa (jak pozbedizesz sie jeszcze przydzwieku w subie) to mozesz wyłożyc wiecej kasy w to kup jakis głośnik do suba lepszy, zmiejsz te skrzynke... Moze cos inne głosniki do satelit... poprawic estetyke tego wzmaka i bedzie super!!!

Skrzynka na suba nie jest duża , bo jest jeszcze przegroda na wzmaka, a głośnik jest na środku to tylko złudzenie i jak za tą kase radzi sobie super, pisałem, że obudowa ma 14.4 litra, no montarz głośników na zewnątrz nie wchodzi w grę, ponieważ nie mam frezarki i nie zamierzam pakować w to więcej kasy, planuję tylko zrobić inny zasilacz

• #17 10 Sie 2006 15:46
    DziadzioMiecio
    Poziom 27  

Kolego Konti zes mnie rozwalil bezpiecznik ma czarna obudowe a to to jest kondziolek pisze na nim pojemnosc i nap pracy

• #18 14 Sie 2006 12:35
    Miechonet
    Poziom 20  

Jak zrobiłeś korektor. Może jakiś schemacik.

• #19 16 Sie 2006 17:41
    lamer89
    Poziom 22  

co sie skłoniło do montowania głośników od środka??
    popracuj nad tym
    moze by tak zrobic tda 1556Q na satelity (2*20W) i jakiś wzmacniacz ze 50~70W na suba.
    wnętrze wykonane poprawnie ale skrzynki to istna masakra i do tego jeszcze te głośniki w "satelitach" do plastikowego radyjka to sie one nadają ale nie do słuchania muzyki w domu

jakby to zrobił 12~13latek to bym sie nie czepiał (dzieci lubią takie zabawki)

(nie obrażaj sie nie pisze tego po to zeby cie poniżyć ale by zmotywować cie do pracy!!)

• #20 16 Sie 2006 20:37
    sylwek185
    Poziom 12  

Miechonet napisał:

o jaki korektor Ci chodzi??

Dodano po 9 [minuty]:

lamer89 napisał:
    popracuj nad tym
    moze by tak zrobic tda 1556Q na satelity (2*20W) i jakiś wzmacniacz ze 50~70W na suba.
    wnętrze wykonane poprawnie ale skrzynki to istna masakra i do tego jeszcze te głośniki w "satelitach" do plastikowego radyjka to sie one nadają ale nie do słuchania muzyki w domu

(nie obrażaj sie nie pisze tego po to zeby cie poniżyć ale by zmotywować cie do pracy!!)

No bo te głośniki są z plastikowego radyjka he he, no nie 2*20 i sub 70w to według mnie do kompa za dużoa, na satelity zrobie tylko maskownice i bedzie git, ja jestem zadowolony z tego zestawu no fakt wymaga jeszcze dopracowania, ale i tak jest dobrze.

Ps To pierwsza taka moja konstrukcja następne będą lepsze :D

Dodano po 1 [minuty]:

lamer89 napisał:
    popracuj nad tym

No bo te głośniki są z plastikowego radyjka he he, no nie 2*20 i sub 70w to według mnie do kompa za dużoa, na satelity zrobie tylko maskownice i bedzie git, ja jestem zadowolony z tego zestawu no fakt wymaga jeszcze dopracowania, ale i tak jest dobrze.

Ps To pierwsza taka moja konstrukcja następne będą lepsze :D

Dodano po 18 [sekundy]:

Miechonet napisał:

o jaki korektor Ci chodzi??

• #21 17 Sie 2006 09:13
    macio8888
    Poziom 22  

No ja nie wiem czy to za dużo, bo ja mam 3x100W(2x100W na kolumny i 1x100W na suba)

Sproboj zamontować te głosniki w satelitkach od zewnątrz, tak jak Ci połowa osob tutaj radzi, zobaczysz, ze od razu będzie lepiej wyglądało.
    pozdrawiam macio8888

• #22 17 Sie 2006 09:33
    sylwek185
    Poziom 12  

macio8888 napisał:
    No ja nie wiem czy to za dużo, bo ja mam 3x100W(2x100W na kolumny i 1x100W na suba)

Sproboj zamontować te głosniki w satelitkach od zewnątrz, tak jak Ci połowa osob tutaj radzi, zobaczysz, ze od razu będzie lepiej wyglądało.
    pozdrawiam macio8888

No to jest czym pograć! :twisted: Ale dla mnie to co mam to wystarczy mi do kompa -bo to jest tylko do kompa. A do słuchania muzy w domu mam wzmaka diory i jeszcze musze zrobić do tego suba, ale nie wiem kiedy to bedzie. A co do montażu głośników od zewnątrz, to nie wiem, czy wyglądało by to lepiej bo te głosniki nie mają zadnych uchwytów mocujących.

• #23 17 Sie 2006 16:30
    macio8888
    Poziom 22  

Zawsze moze byc wiecej :twisted: a tak w ogole to jest tylko moj sprzecik w domku, większość z odzysku (no oprocz kolumn:))
    to kup jakies fajne uchwyty, np. czarne i przymocuj np. czarnymi sróbkami imbusowymi:)

• #25 17 Sie 2006 19:58
    sylwek185
    Poziom 12  

Te ramki widać tylko przy silnym świetle np. błysk lampy, troszke nierówno mi wyszły, bo ciężko jest wyrzynarą wyciąć w takich kawałkach - straszne drgania he he. no w satelitach już nie będe zmieniał nic, bo nie chce mi się ich rozdzierać.

PS. przydźwięku już nie ma i jest git:D

• #27 18 Sie 2006 13:06
    md
    Poziom 39  

konti napisał:
    to cos jest to bezpiecznik mialem cos takiego w zasilaczu impulsowym od drukarki hp [/tex]

Nie masz racji i do tego nie potrafisz czytać. Jest to bardzo stary kondensator elektrolityczny 100µF/16V - jest trzykrotnie wyższy i ma większą średnicę niż bezpieczniki półprzewodnikowe, z którymi miałeś styczność.
    Największym nieporozumieniem w konstrukcjach tego typu jest wykorzystywanie starych elektrolitów. Nie dość, że nie trzymają parametrów, to po krótkim czasie stanowią poważny problem ze względu na dużą upływność.
    Przydźwięk zniknie, jak zastosujesz NOWE i solidne elektrolity i odpowiednio poprowadzisz masy poszczególnych komponentów wzmacniacza.

• #28 18 Sie 2006 23:30
    sylwek185
    Poziom 12  

md napisał:
    konti napisał:

Nie masz racji i do tego nie potrafisz czytać. Jest to bardzo stary kondensator elektrolityczny 100µF/16V - jest trzykrotnie wyższy i ma większą średnicę niż bezpieczniki półprzewodnikowe, z którymi miałeś styczność.
    Największym nieporozumieniem w konstrukcjach tego typu jest wykorzystywanie starych elektrolitów. Nie dość, że nie trzymają parametrów, to po krótkim czasie stanowią poważny problem ze względu na dużą upływność.
    Przydźwięk zniknie, jak zastosujesz NOWE i solidne elektrolity i odpowiednio poprowadzisz masy poszczególnych komponentów wzmacniacza.

A kto mówi, że ja go wykorzystałem- nie, zastosowałem nowiutkie kondy i zmieniłem zasilke i jest git 0 przydźwięku :D

• #29 18 Lut 2007 17:11
    raftaj
    Poziom 11  

o takie cóś mi chodziło mam pytanie jak przełozyc i podlaczyć wzmacniacz od suba z zestawu media-tech 2.1 do suba na wzór magnata z wyjsciem na satelitki ??

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme