Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

2.1 do niewielkiego pokoju

rzymo 09 Sie 2006 15:17 4384 7
  • 2.1 do niewielkiego pokoju
    1. Kolumienki - jakiś czas temu je opisywałem ( klik ), teraz już są po fornirowaniu. Opis pominę - jest w linku powyżej.

Całkowity koszt (bez opłat za przesyłki):

2x Tesla ARN-150-03/8 -> 60 zł
    2x Visaton SC10N -> 104 zł
    paczka wkrętów -> 5 zł
    tuba silikonu -> 9 zł
    tuba wikolu -> 8 zł
    szpachla do drewna -> 19 zł
    drewno (płyta 18mm) -> 15 zł
    2x terminal -> 10 zł
    2x zwrotka -> 80 zł
    kable -> 15 zł
    okleina -> 20 zł
    lakier -> 10 zł
    8x kolec 35mm -> 20 zł
    2x BR -> 10 zł
    fornir -> 10 zł

razem: ~395 zł

2. Subwoofer:
    Powyższym kolumienkom brakuje najniższego basu, więc prędzej czy później musiałem cos z tym zrobić. Nie chciałem aplikować znanych na wylot stx'ów czy Tesli, więc trochę poszukałem, popytałem i ostatecznie wybrałem dwudziestocentymetrowego Visatona W200S, w wersji 4om. Głośnik nie jest prądożerny (75w rms), zadowoli się stosunkowo niedużą obudową (na czym mi mocno zależało).

Obudowa to standardowy prostopadłościan ze wzmocnieniami w środku. Ścianka przednia to 2 sklejone płyty 12mm - razem 24mm, reszta ścianek ma grubość 18mm. Wymiary wewnętrzne to 29 x 29 x 38.5 cm, co daje objętość netto w okolicach 30 litrów (po odjęciu objętości zajmowanej przez głośnik i wzmocnienia). Wytłumienie to mata bitumiczna + watolina na tylną ściankę, watolina o grubości ~2.5cm na górnej ściance i gruba warstwa na dolnej ściance, w okolicach BR (aby trochę stłumić jego działanie) - po kilkunastu odsłuchach wydaje się być optymalnie dobrane. BR o średnicy 61mm (port rozszerzający się ku wylotowi) i długości ~192mm daje strojenie w okolicy 35Hz. Teoretyczne częstotliwości osiągane przez suba to: f3 = 38.8Hz, f6 = 32.7 Hz i f9 = 28.6 Hz. Kolców brak, za to są 3 okrągłe drewniane "nóżki", od spodu podbite kawałkiem gumy. Z racji braku pomysłu obudowa jest wykończona niekonwencjonalnie - naniesiony jest na nią lakier samochodowy koloru czerwonego (zostało mi trochę z lakierowania auta). Nie wygląda aż tak tragicznie i ładnie komponuje się z ciemnymi meblami w moim pokoju

Teraz o brzmieniu - jak napisałem wyżej sub wspomaga kolumienki na ARN150-03/8+SC10n, cały "zestaw" na codzień gra w niedużym pokoju ~8m^2 - standardowy mały pokój w bloku. Udało mi się tak porozmieszczać meble i kwiatki, że w miejscu gdzie mam biurko z kompem (czyli gdzie przeważnie siedzę ) dźwięk jest dobry. Do słuchania muzyki suba włączam rzadko, gdyż bas z kolumienek jest wystarczający, natomiast w filmach czy grach potęguje wrażenia. Okazjonalnie zestaw gra w większym pokoju ~18m^2 (b. dobry akustycznie - brak pustych ścian, gruby dywan, kwiaty, biblioteczka), w którym to może rozwinąć skrzydła i rzeczywiście pokazuje na co go stać. Filtr dolnoprzepustowy w subie mam ustawiony na około 60-65Hz, wzmocnienie na 1/3 - powyżej tej granicy bas zaczyna dominować.
    Mimo niedużej średnicy głośnika sub schodzi naprawdę nisko, zaczyna grać już od dwudziestu kilku herców i jak trzeba, potrafi zatrząść podłogą.

Na koniec kilka słów o wzmacniaczu - jest to gotowy panel Mivoc AM-80 o mocy 80W rms (przy 4 omach), jest przełącznik fazy, regulowany filtr dolnoprzepustowy(40-160Hz), wejścia/wyjścia nisko- i wysokopoziomowe. Według specyfikacji wzmacniacz ma dodatkowo wbudowany filtr subsoniczny, ustawiony na 30Hz.

Teraz koszty (bez przesyłek):

głośnik -> 139 zł
    wzmacniacz -> 160 zł (używany, nowy pewnie ~100zł. droższy)
    drewno -> 15 zł
    BR -> 6 zł

razem -> 320 zł

3. Zdjęcia (w moim niedużym pokoju :) ) :

-> klik
    -> klik
    -> klik
    -> klik
    -> klik
    -> klik (uszczelki już nie widać, na zdjęciu jeszcze jest)

Podstawki zrobione przez brata na moje urodziny :) wyszły mu nawet całkiem porządnie (jego pierwsza konstrukcja z drewna), waga jednej sztuki to ~13.5kg. Co do okablowania - obecnie sprawdzam czy usłyszę różnicę po podłączeniu kolumienek kablem ze skrętki. Jakąś różnicę da się wychwycić (jakby góra stała się trochę klarowniejsza), tylko nie wiem, czy to nie przypadkiem przez zmniejszenie ilości basu (w końcu przekrój skrętki jest nieduży)...

Czekam na konstruktywną krytykę 8)

Fajne!
  • #2 09 Sie 2006 15:33
    Gibon007er
    Poziom 22  

Taaakk

ARn'y150 to Dobre Glosniczki :)

Wkoncu w tym tygodniu Wykoncze juz Swoje kolumny takze na ARN150 :)

Wyszlo to NAwet Fajnie

A Podstawki sa Super :)

Pozdrawiam

• #3 09 Sie 2006 18:09
    maxrider
    Poziom 20  

Baaardzo ładniutki zestawik!!
    mam coś podobnego w planach ale nie dla mnie tylko na prezęt dla dziewszyny:/

• #4 09 Sie 2006 21:10
    VC
    Poziom 21  

Glosniki spoko, jestem w trakcie rbienia swoich kolumieniek, na podobnych glosnikach.
    PS: Ale masz syf w pokoju :P .

• #5 10 Sie 2006 17:47
    Caleb_
    Poziom 33  

a jak byla wykonywana zwrotnica? mierzyles je czy skopiowales czyjas?

• #6 10 Sie 2006 22:42
    dawidteo
    Poziom 11  

;/ na tych zdjeciach prawie nic nie widac... rozumiem ze fotki robiles komorka ale mogles je chociaz troche rozjasnic w jakims programie na kompie.

konstrukcja mi sie podoba, sam bede musial niedlugo pomyslec nad czyms podobnym. :]
    pozdrawiam

• #7 10 Sie 2006 23:24
    rzymo
    Poziom 28  

Caleb_ napisał:
    a jak byla wykonywana zwrotnica? mierzyles je czy skopiowales czyjas?

Zwrotnica zapożyczona (już nie pamiętam, ale pewnie "produkcji" SoundWave'a) - taka

• #8 12 Sie 2006 22:11
    Krzysztof33
    Poziom 15  

Podstawka jest super. ocena 5/6 brak im trochę stylu

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME