Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny podłogowe by Brachu_sq8diett

brachu_sq8diett 12 Sie 2006 15:12 7411 23
  • Kolumny podłogowe by Brachu_sq8diett
    Witam
    postanowiłem w końcu wstawić swoje kolumny do działu DIY choć fotki pokazały się już w innym dziale. Poniżej link do tematu z fotkami z oiczątku produkcji
    http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=312054&highlight=

Tak ogólnie to:
    wymiary: 100x30x30-wys/szer/gł
    waga: jedna kolumna ok 23kg
    obite wykładziną
    wygłuszone gąbką o krubości 2cm
    niskotonowe- STX 22-120-4
    średniotonowe- Tesla ARX 150-25-8
    wysokotonowy- STX tubowy cewka tonsila
    zwrotnica STXa 3way
    napędzane Technicsem SU-V50

Kolumny nagłośniły już niejedną imprezę. Cały lipiec grały na Rokitkach (jeziorko na dolnymśląsku) Grały i zwrotnica się skopała ale ją naprawiłem i działa dalej jak wcześniej. Narożników do nich jeszcze nie kupiłem bo wakacje i brak kasy =]

Jeśli macie jeszcze jakieś pytania to czekam

Fajne!
  • #2 12 Sie 2006 16:31
    morfi020
    Poziom 20  

a wysokiton jak gra bo wg mnie to jest do wyrzutu

• #3 12 Sie 2006 16:59
    Mc`sFrYcO
    Poziom 20  

Witam!
    tak szczerze powiedziawszy to średnio podoba mi sie ta konstrukcja niepasuje mi ten koc skoro są to kolumny podłogowe do domu to można było je okleić okleiną , dziwnie wygląda ta przerwa między głośnikami niskotonowymi a wysoko i średnio-tonowymi, napisz coś o brzmieniu, szczegulnie interesują mnie głośniki niskotonowe ponieważ sam chce zbudować kolumny podłogowe oparte na tych dwuch głośnikach i niewiem jakie one mają brzmienie

• #4 12 Sie 2006 17:35
    vankej
    Poziom 15  

wedlog mnie powinienes albo zrobic to z czegos podobnego do drewna albo okleic naklejka drewnopodobna zgadzam sie z Mc`sFrYcO ze ta przerwa miedzy glosnikami nie wyglada najlepiej ale i tak najbardziej liczy sie brzmienie

• #5 12 Sie 2006 18:01
    RaideR_87
    Poziom 14  

Fakt, troche to obicie nie pasuje...

• #6 12 Sie 2006 18:06
    bakss
    Poziom 13  

ten koc - to wykładzina podłogowa z obi - lub konfortu - wiem bo ostatniu band-pass'a budowałem z takiej wykładziny . pomysł orginalny - nie raz były na tym forum kolumny do domu obite materiałem. jakość wykonania dobra niemam zastrzeżeń - tylko jeszczę napisz jaki masz duży pokój i jak ogólnie brzmią .

Kolumny podłogowe by Brachu_sq8diett

ps. mam identyko wzmacniacz.:D
    pozdrawiam bakss

• #7 12 Sie 2006 21:50
    Krzysztof33
    Poziom 15  

Na estetykę nie narzekam, starałeś się, ale zgodzę się z innymi że ta przerwa jest do niczego, spróbuj tam wcisnąć jakieś logo firmowe albo coś podobnego, nie wiem kilka ledów, tylko nie zrób choinki

• #8 13 Sie 2006 07:19
    Dawido
    Poziom 10  

Witam. Bardzo ładna kolumienka. Najbardziej na mnie wpłynęła estetyka wykonania.

• #9 13 Sie 2006 12:28
    Krzysztof33
    Poziom 15  

Na pierwszym zdjęciu widzę jakąś obudowę od suba czy teącoś kombinowałeś, czy to kupna irozmontowana na części??

• #10 13 Sie 2006 12:39
    vankej
    Poziom 15  

wedlog mnie to LED-y nie beda pasowaly do tej kolumny bardziej bylbym za jakas plakietka czy cos w tym stylu

• #11 13 Sie 2006 17:16
    ATOMICH 007
    Poziom 19  

Rewelacyjna konstrukcja. Bardzo mi się podoba. Według mnie nie jest ujmą oddzielenie głosników niskotonowych od średniotonowego i wysokiego, nadaje kolumnom profesjonalizu. Oczywiście to kwestia gustu. Co do obicia to.....nie powiem ze jest piekne, a raczej nie pasuje do kolumn pokojowych. Ale ogólnie dałbym 5+.

Pozdrawiam

• #12 14 Sie 2006 00:14
    Medeis
    Poziom 21  

ATOMICH 007 napisał:
    Rewelacyjna konstrukcja. Bardzo mi się podoba. Według mnie nie jest ujmą oddzielenie głosników niskotonowych od średniotonowego i wysokiego, nadaje kolumnom profesjonalizu. Oczywiście to kwestia gustu. Co do obicia to.....nie powiem ze jest piekne, a raczej nie pasuje do kolumn pokojowych. Ale ogólnie dałbym 5+.

Pozdrawiam

Co masz na mysli :?: Pod jakim katem profesjonalizmu? :?

Pozdrawiam

• #13 14 Sie 2006 02:37
    brachu_sq8diett
    Poziom 16  

te niskotonowe nie są do zdarcia :) mogę je spokojnie poleić, z dobrze nastrojonym tunelem bass refleks bardzo ładnie grają.
    Na wysokotonowe nie narzekam. Na pewno o wiele lepiej graja niż piezoelektryczne za 5zł
    Co do obicia tych kolum to zdecydowałem się na to ponieważ często je wynoszę z domu na imprezy a je trzeba znieść za każdym razem z 4 piętra i nie problem było je zarysować choćby w samochodzie jak były przewożone. Chciałem dać szarą albo czarna wykładzinę ale wtedy nie mieli a nie chcialem czekac
    Co do odseparowania średnich i wysokich tonów od basu to z tego powodu, że znajduje się tam przegroda i ciężko byłoby mi tam wstawić średniotonowy

:arrow: Krzysztof33 Jeśli chodzi Ci o tączarną skrzyneczkę to kiedyś była to taka moja pierwsza amatorska koumienka z jednym glosnikiem888 ;p

• #14 14 Sie 2006 10:00
    Tomek515
    Poziom 21  

Jedyne co mnie razi to ten koc;/

• #15 14 Sie 2006 16:40
    CMS
    Moderator

wszyscy sie czepiaja odleglosci glosnikow, a mi sie podoba, przedwczoraj narysowalem sobie prawie identyczna kolumne (bede budowal jakis kolumny dla kogos i tak sobie rysuje jak cos ciekawego wymysle) tylko ze w moim pomysle byly dwie przegrody - jedna miedzy niskimi i srednim a druga miedzy srednim a wysokim.

jedyne co mi sie nie podoba to "koc" rozumiem ze czesto transportujesz ale "drewniane" wyglodalyby profesjonalniej

moge ci jeszcze zaproponowac zebys zmienil sruby mocujace glosniki na czarne

pomysl z logiem w przerwie miedzy glosnikami uwazam za doskonaly - sprobuj cos wystrugac z aluminium

• #16 14 Sie 2006 20:16
    brachu_sq8diett
    Poziom 16  

szukałem imbusów czarnych ale u mnie w mieście nie mieli i kupiłem takie jakie były a z tym logiem się coś jeszcze pomyśli : -)

• #17 15 Sie 2006 02:39
    Tremolo
    Poziom 43  

Basy są za dalego od średniotonowca - nic nie piszesz o zwrotnicy: układ byłby znakomity, gdyby średniotonowy został zastapiony niskosredniotonowym i puszczony 200Hz - wtedy basy mogły by byc nawet z boku.

Ale teraz masz poważne cuda na charakterystyce w okolicach 400-1000Hz...

Jesli zwrotnica to może byc JANBO - chyba najdroższa. ARX po za tym jest za Cichy do tego zestawu...

Moja sugestia - wzięta z czasopism HiFi- zrób tak wywal ta zwrotnice STX, tubowy STX (dziadostwo w domu) Cztery STX 22-120 wepnij do jednego wzmacniacza aktywnego subwooferowego. A z pozostałych elementów po zwrotnicy STX zrob zwrotnicę do wysoko/srednioniskotonowego - ARX jest szerokopasmowy od 100hz powinien dac radę (oczywiście w osobnej odgrodzonej od GDN obudowie).

• #18 15 Sie 2006 10:31
    brachu_sq8diett
    Poziom 16  

dzięki Tremolo za propozycję. Zmienia zapewne ona całkiem brzmienie tych kolumn tylko ciągnie to za sobą dodatkowe koszta a u mnie ciężko z $$ w końcu cena wzmacniacza subwooferowego zaczyna się od 100zl. Nad zmiana zwrotnicy zastanawiałem się już wcześniej teraz mam http://www.stx.pl/index.php?vMenu=3&vMenuItem=0&vSubPage=273&vItemDB=itemdb . Na dzień dzisiejszy mam wysokotonowe http://www.e-tonsil.pl/sklep/index.php?d=produkt&id=87 ale ich jeszcze nie podpiałem pod te kolumny

• #19 15 Sie 2006 21:43
    Tremolo
    Poziom 43  

jakbys dostal jakis wzmacniacz drugi stereofoniczny powiedzmy z allegro 2x40W stary UNITRA 2x40W to na wejście mozesz dac filtr aktywny przez rozdzielacz - takie można dostać na allegro. http://www.allegro.pl/item119805003_sinuslive_sub_50_aktywna_zwrotnica_do_subwoofera.html

Pewnie masz jakiś wzmacniacz - mógłbys mocniejszy zastosowac do basów a słabszy na górę.

• #20 18 Sie 2006 11:59
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

3-molo, he he, taki mini zestaw a'la estrada?

Kocyk, żecz gustu i funkcjonalności więc nie dyskutuję.

ARX za cichy, kopułka do wywalenia, przy zwrotnicy nawet nie chce mi się sprawdzać jakie cięcia ale do wywalenia.
    Nie podajesz obiętości paczki dla niskich i rozmiarów b-r, czyli strojenia.
    Mówisz, że odległość taka między przetwornikami bo jest oddzielna komora, po wielkości kolumny domyślam się, że ten arx siedzi w jakiś 20l!
    Pytanie: po co? Trzeba było zrobić mniejsza komorę, wtedy wszystko upchałbyś obok siebie. W tej chwili przerobił bym front tak, aby głośniki były by blisko siebie, przesuwając przegrodę do góry. Aby zachować 50l dla 2*GDN, od dołu dałbym jeszcze jedną przegrodę, i wtedy wedłóg uznania: albo komora balastowa, albo komora na zwrotkę.
    :D

Suma, sumarum: przy mniejszym zużyciu materiału(płyt) można było by zrobić bardziej przemyślaną konstrukcję

• #21 18 Sie 2006 17:34
    brachu_sq8diett
    Poziom 16  

średniotonowy jest oddzielony oraz wypełniony po brzegi watą, dla gdn`ów obudowa ma ok 45l dwa bas-refleks na kolumnę o średnicy7cm i dlugości 10cm. z mniejszą komorą było ciężko ponieważ nie mam tyle miejsca w pokoju aby wymiary byly wieksze niz 30x30 (szer/glebokosc) a co do wysokości to dałem 100cm aby wysokotonowy był na wysokości ucha gdy siedzę przy kompie a i tak jest pare cm nizej, ale nóżek w krześle nie będę ucinał :)

• #22 21 Sie 2006 12:27
    przemo-lukas

He, he, za wysoko strojony jakieś 60Hz!!
    Przedłóż b-ry o 7cm uzyskasz strojenie na 47Hz (moim zdaniem najodpowiedniejsze dla tych głośników) i wtedy napiszesz jak brzmią, a brzmią jak na stx'a lepiej niż można się spodziewać. :D

• #23 22 Sie 2006 22:36
    brachu_sq8diett
    Poziom 16  

nie potrzebuje nimi schodzić niżej bo sasiedzi i tak wystarczająco mocno odczuwają muzykę jak słucham głośno a na imprezach szyby też potrafią sie zatrzasc ;) A jakbym chciał wiecej basu to zrobił bym sobie tube na jakims dobrym glosniku

• #24 23 Sie 2006 08:45
    przemo-lukas

Założeniem konstrukcyjnym kolumny jest pokrycie jak najszerszego pasma słyszalnego przez człowieka. Same niskie tony możesz korygować na wzmaku. Prawdę mówiąc nie chodzi mi o napierniczanie basami a zejście głośnika, przykład: słuchasz kontrabasu (mój ulubiony instrumet jeśli chodzi o niskie tony) i czujesz jakiś niedosyt.
    Reasumując: małym kosztem możesz zejść niżej i poprawić jakość dźwięku.
    Moim zdaniem, na siłę chcesz dobrać wytłumaczenie na złe strojenie głosnika. :D

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME