X

Wyłącznik różnicowo-prądowy-podłączenie.

13 Aug 2006 22:50 BRbrief99
  • #1 13 Aug 2006 22:50
    brief99
    Level 22  
    Helpful post? (+2)
    witam...
    prosze o porade jak mam podlaczyc ten bezpiecznik roznicowo-pradowy w obwod instalacji elektrycznej?? mam ten bezpiecznik i jest na nim napisane 30mA,,, (czy tak ma byc)?? instalacja jest po wymianie i sa takze juz zamienione stare bezpieczniki (te wkrecane) na nowe (te fajkowe-łamane automaty) i teraz gdzie nalezy podlaczyc ten roznicowo pradowy?? prosze o porady...
  • #2 13 Aug 2006 23:51
    waldekel
    Level 27  
    Helpful post? (-1)
    Tak ma być 30mA. Jak podłączyć ? Nie jest tak prosto napisać aby było bezpiecznie, a przecież o to chodzi. Proponuję publikacjeTo view the material on this forum you must be logged in.
  • #3 13 Aug 2006 23:52
    bursta
    Level 27  
    Helpful post? (+1)
    Kolego brief99 - wpisz w wyszukiwarce: różnicówka
    Trochę tematów jest, poczytaj a wszystko powinno być jasne :-)
    Pozdrawiam
  • #4 14 Aug 2006 16:48
    lukiiiii
    Level 24  
    Helpful post? (0)
    Zacznijmy od tego jaki masz typ sieci? Ile jest obwodow?(ile bezpiecznikow)
  • #5 14 Aug 2006 23:48
    PL_Marco
    Level 14  
    Helpful post? (+4)
    Dobra faktycznie autor ma racje. A teraz do rzeczy:
    Mam nadzieje iż rysunek wyjaśni ci ideę sprawy.
    Attachments: To view the material on this forum you must be logged in.
  • #6 19 Aug 2006 00:41
    brief99
    Level 22  
    Topic author Helpful post? (+2)
    ok, dzieki... a jak to wyglada w przypadku instalacji 3-fazowej (4 przewodowej i 5 przewodowej), jakie typy wylacznikow nalezy stosowac ?? prosze rowniez o jakis schemacik...
  • #7 19 Aug 2006 07:55
    Topolski Mirosław
    Specjalista AGD
    Helpful post? (0)
    Jak kupujesz wyłącznik różnicowo-prądowy,to masz dołączoną do niego instrukcję montażową(w przypadku Legranda w formie ulotki,a Moellera na wewnętrznej stronie opakowania).
    Wyłączniki są budowane na wyzwalający prąd znamionowy:10 i 30mA jako wysokoczułe oraz 500 i 1000mA jako niskoczułe(z tego co pamiętam).Wysokoczułe są stosowane jako zabezpieczenie przeciwporażeniowe.Jednak z uwagi na bezpieczeństwo(bez urazy)dobór wyłącznika różnicowo-prądowego i podłączenie go zleciłbym doświadczonemu elektrykowi z uprawnieniami.Pozdrawiam
  • #8 19 Aug 2006 11:06
    and61
    Level 26  
    Helpful post? (0)
    w instalacjach 3fazowych 4przewodowych czyli typ TN-C ( niektóre źródła )zabraniają stosowania wyłączników różnicowych, chyba że przewód PEN zostania w miejscu rozdzielenia uziemiony i instalacja zmienia się w tedy w typ TN-C-S( 3 fazowe 5 przewodowe,L1,L2,L3, N ,PE )
    polecam lekturę tych publikacji To view the material on this forum you must be logged in. To view the material on this forum you must be logged in. To view the material on this forum you must be logged in.

co do podłączenia to najczęściej producent na załączonych ulotkach przedstawia gdzie jest: wejscie ("zasilanie")i wyjscie(odbiór)jest od dołu czy od góry
  • #9 19 Aug 2006 14:12
    waldekel
    Level 27  
    Helpful post? (0)
    Schemacik RCD
  • #10 19 Aug 2006 14:24
    brief99
    Level 22  
    Topic author Helpful post? (0)
    oooo, i juz cos mi to nareszcie mowi...
  • #11 19 Aug 2006 18:05
    waldekel
    Level 27  
    Helpful post? (0)
    Schemat jak podłączyć w instalacji TN-C-S
  • #12 19 Aug 2006 19:13
    and61
    Level 26  
    Helpful post? (0)
    ulotka firmy LEGRAND
  • #13 30 Aug 2006 21:24
    DAK2006
    Level 10  
    Helpful post? (+1)
    Witam.Od znajomego Elektryka dostałem schemat podłączenia różnicówki może komuś się przyda
  • #14 30 Aug 2006 22:22
    lukiiiii
    Level 24  
    Helpful post? (0)
    Podzial PEN na PE i N dokonuje sie przed licznikiem, a nie w zlaczu roznicowki jakas marna srubka od zacisku, a co z uziemnienie tego podzialu? Wiem ze jest trudno w nie ktorych domach z tym uzienieniem ale jak sie pokazuje rysunki to juz powinny byc prawidlowe.

a najlepiej dzielic jak PEN na przekroj 10mm^2.
  • #15 31 Aug 2006 00:48
    brief99
    Level 22  
    A dlaczego przy takim polaczeniu WYBIJA ROZNICOWKE ??
  • #16 31 Aug 2006 00:49
    brief99
    Level 22  
    A przy takim NIE WYBIJA ?? bardzo prosze o wyjasnienie ??
  • #17 31 Aug 2006 11:40
    janto
    Level 23  
    Helpful post? (0)
    Suma prądów przepływających przez różnicówkę we wszystkich przewodach musi być równa zero. W pierwszym przypadku prąd wracający z żarówki omija różnicówkę.
  • #18 31 Aug 2006 12:07
    lukiiiii
    Level 24  
    Helpful post? (0)
    Rozumien ze podlaczyles tak zarowke dla eksperymentu? Zarowka symuluje np przebicie izolacji w pralce i roznicowka wybija.

jak jest roznicowka to nie moze byc zadnego polaczenia fizycznego miedzy L i N z PE, zreszta w instalacji bez rdc tez
  • #19 31 Aug 2006 12:26
    brief99
    Level 22  
    tak, podlaczylem tylko dla eksperymentu... czyli rozumiem ze uklad jest dobrze podlaczony i mozna smialo podlaczac odbiorniki ??
  • #20 31 Aug 2006 22:33
    brief99
    Level 22  
    a da sie jakos sprawdzic za pomoca np. miernika czy ten uklad jest prawidlowo zmontowany ??
  • #21 31 Aug 2006 22:52
    Aciu
    Level 14  
    Helpful post? (0)
    czy jest prawidłowo zmontowany? To widać oczami:D
    Miernikiem możesz sprawdzić czy jest przejście przez różnicówkę ( omowo bez napieciowo oraz po podaniu napięcia sprawdzisz czy na odbiorze jest napięcie.
  • #22 02 Sep 2006 09:58
    Wojtek_Jim
    Level 10  
    Helpful post? (0)
    Wtrące sie tylko na moment. Miernikiem możesz prawdzić różnicówke i rezystancje izolacji czy spełnia odpowiednie normy. A jeżeli coś nie działa prawidłowo z różnicówką to napewno sie przekonasz w pierwszym tygodniu użytkowania. Pozdrawiam
  • #23 02 Sep 2006 11:45
    filip.s
    Level 23  
    Helpful post? (0)
    Zaprosić Elektryka z UPRAWNIENIAMI ! Prąd to nie zabawka, mozna zrobić komuś krzywde przez takie "zabawy". A masz przyrzady zeby zrobić pomiary?

Pozdrawiam!
    filip
  • #24 02 Sep 2006 13:33
    bonanza
    Spec od Falowników
    Helpful post? (0)
    Na wyłączniku powinieneś mieć przycisk "TEST - sprawdzać co miesiąc". Naciśnij - ma wyłączyć. Do tego nie trzeba kwalifikacji ani przyrządów.
    Jeśli zadziała, to OK. Jeśli chcesz to zobaczyć "naocznie" - weź rezystor 6,8 kilooma (4,7...6,8k) 5W, sprawdź, która dziurka w gniazdku to faza (neonówką) i OSTROŻNIE włącz rezystor między fazę a kołek ochronny. Również powinno wyłączyć. Rezystor - to model zwęglonej izolacji odbiornika albo człowieka dołączonego do gniazdka.
    :idea::D
    Na sprawnych odbiornikach nie ma prawa wyłączać.
  • #25 03 Sep 2006 12:00
    elektrykos1
    Level 12  
    Helpful post? (0)
    Witam kolegów!
    "A jeżeli coś nie działa prawidłowo z różnicówką to na pewno sie przekonasz w pierwszym tygodniu użytkowania. "
    Ciekawe stwierdzenie ale podejrzewam ze jak będzie cos nie tak to tydzień jest za dużo żeby to stwierdzić prawdopodobnie ktoś juz wtedy zostanie porażony lub zabity.
    Kolega"dj_stopa" daje jedyna rozsądną i mądrą rade reszta to mi wygląda na cos takiego że podłącz ją tak a jak przeżyjesz to spróbuj zrobić tak. Zastanówcie sie nad dawaniem takich rad bo jeżeli uważacie sie za elektryków to wstyd mi za was.
    Kolega "lukiiiii' "jak jest roznicowka to nie może być żadnego połączenia fizycznego miedzy L i N z PE, zresztą w instalacji bez rdc też"
    takie stwierdzenie jest prawdziwe częściowo bo L z PE i N nie można łączyć w żadnym wypadku, ale N z PE jest połączone choćby przed różnicówką i w instalacji TNC gdzie w ogóle występuje przewód PEN lub w instalacjach TNCS gdzie rozbija sie na przewód PE i N.
  • #26 03 Sep 2006 19:03
    Wojtek_Jim
    Level 10  
    Helpful post? (+1)
    Elektykos1. moja poprzednia wypowiedź miała uzmysłowić autorowi pytania że powinien sie zajmować tym o czym ma pojęcie. Ale widze że chyba wziąłeś ją zbyt serio. Np hydraulik też metodą prób i błędów bedzie naprawiać hamulce w aucie i kiedyś uda mu sie zatrzymac... Nie które wypowiedzi są na myślenie bo tego ostatnio brakuje w tym kraju.
    Pozdrawiam zainteresowanych
  • #27 03 Sep 2006 19:30
    elektrykos1
    Level 12  
    Helpful post? (0)
    Witam kolegów!
    Ja wiem co kolegama na myśli ale zadne zmuszanie kogoś do myslenia wiem z praktyki że najlepiej dosadnie powiiedzieć że jak sie nie znasz to sie za to nie bierz.
  • #28 03 Sep 2006 23:33
    lukiiiii
    Level 24  
    Helpful post? (-1)
    chodzilo mi za roznicowka.
  • #29 04 Sep 2006 00:39
    brief99
    Level 22  
    ok, dziekuje za wszelkie porady udzielone przez szanownych kolegow, a szczegolne podziekowania naleza sie dla kolegi "ELEKTRYKOS1" poniewaz to on rozwial moje wszelkie watpliwosci//...
  • #30 09 May 2008 22:19
    jacekbp
    Level 1  
    Helpful post? (+1)
    Wiatam .
    Moze ktos mi podpowie.Czy w instalacji jednofazowej trój-przewodowej w budynku jednorodzinnym mam osiem obwodów elektr. czy na kazden mam zakładać róznicówke czy jedna ogólna ?
Mouser  Search 4 million + Products
Browse Products