Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Ile diod LED zastąpi żarówkę halogenową 100W?

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Kosz -> Kosz Archiwum -> Ile diod LED zastąpi żarówkę halogenową 100W?
Autor
Wiadomość
Rambooster
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: Sanok

Post#1 Post autora tematu 23 Sie 2006 16:11   

ile diód mi trzeba?

Witajcie :)
Mam takie pytanie, ile diód (o jasności powiedzmy 10 000 mcd i kącie świecenia 100') żebym miał podobną ilość światła jak z żarówki samochodowej 100W? Chciałbym sobie zrobić projektor ale oparty na podświetlaniu diodami LED. Przy okazji chciałbym się dowiedzieć czy ten projektor miałby szanse działać. Konstrukcja: płyta z diodami jako źródło światła, następnie soczewka fresnela skupiająca to światło na ekran LCD, później sam ekran i na końcu soczewki do regulacji ostrości.
Powrót do góry

zbyrek
Poziom 19
Poziom 19

Post#2 23 Sie 2006 17:43   

Re: ile diód mi trzeba?

raedziłbym raczej użyć żarówki samochodowej.
Powrót do góry

Ad

Ad

Post# 23 Sie 2006 17:43   

Powrót do góry

Rambooster
Poziom 11
Poziom 11

Post#3 Post autora tematu 23 Sie 2006 17:51   

wiem, wiem że żarówka byłaby lepsza- każdy mi to radzi (i ja o tym wiem) ale mi chodzi o pobór mocy żeby był jak najmniejszy. Więc jeśli mi ktoś nie da dowodu że nie da się tego diodami led zrobić to będe to próbował zrobić. Więc prosiłbym o odpowiedź: jaka ewentualnie ilość tych diód byłabymi potrzebna a nie czym je zastąpić. Gdybym chciał dać żarówkę to bym się o nic nie pytał.
Powrót do góry

oj
Poziom 25
Poziom 25

Miasto: Warszawa

Post#4 23 Sie 2006 19:21   

Poczytaj ten wątek: Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany
Powrót do góry

Ad

Ad

Post# 23 Sie 2006 19:21   

Powrót do góry

Snikers
Poziom 20
Poziom 20

Post#5 24 Sie 2006 00:01   

Cytat:
Lumeny to ilość światła i jest to jednostka powiązana z mocą promieniowania EM. Kandela (miara światłości a nie jasności) to gęstość kątowa (w kącie bryłowym) tego światła, czyli jedna kandela to gęstość jednego lumena na steradian i jest ten parametr określony dla danego kierunku świecenia.

jak to się ma do tematu? a wiec "jasnosc" zarowki halogenowej 100W okolu 4200lumenow co jest duzooooo wieksza jasnoscia.

chyba ze kupisz kupe diod, lepszym rozwiazaniem wydaja sie byc diody 3 czy 5 watowe

druga i chyba najwazniejsza sprawa jest to iz w projektorze punkt swietlny musi byc jeden i najlepiej zeby byl jaknajmniejszy. a nie uzyskasz punku stosujac kilkanascie - kilkaset diod.

nawet nie wspomne o kosztach
Powrót do góry

Ad

Ad

Post# 24 Sie 2006 00:01   

Powrót do góry

forestx
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: Gdzieś na Podkarpaciu

Post#6 24 Sie 2006 08:55   

Snikers napisał:
najwazniejsza sprawa jest to iz w projektorze punkt swietlny musi byc jeden i najlepiej zeby byl jaknajmniejszy. a nie uzyskasz punku stosujac kilkanascie - kilkaset diod.
nawet nie wspomne o kosztach
- i tym stwierdzeniem można by temat zakończyć.
Swojego czasu "bawiłem" się w fotografię cyfrową - naświetlarka kontaktowa, gdzie jako negatyw pracował panel LCD (dosłownie wypruty z monitora). Jako oświetlacz pracowały diody o kolorach RGB - w sumie zajmowały mniej niż 0,5cm2, przy łącznej mocy pobieranej kilkudziesięciu watów (coś koło 70) - cena tego to "oświetlacza" - 200 ojro.

Dodano po 25 [minuty]:

A tak czepiając się szczegółów przejrzałem słownik języka polskiego, gdzie pisze-napisane jest: kilka diod - a potoczność używania słowa "diód" nie umniejsza tego, że jest to błędem.
Powrót do góry

j.kosciolek
Poziom 7
Poziom 7

Miasto: Wrocław

Post#7 24 Sie 2006 15:23   

@Rambooster ja bym pokombinował z takim duetem.. LED Xlamp np. 3W + soczewka skupiającąświatło jak na poniższej fotce,

Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany
Powrót do góry

Snikers
Poziom 20
Poziom 20

Post#8 24 Sie 2006 16:38   

Nawet jakbyś kupił takie coś jak tuAby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany (proszę o nie usuwanie linki. Wiem, że nie można zamieszczać, dlatego spisze parametry)

Za jedyne 134zł kupisz sobie taką diodę, która:
Cytat:
typ EPAW-2S00 star
jasność = 400 lumenów
prąd pracy 645mA - w impulsie do 1290mA (tp <100us, wypelnienie 0,005)
kąt świecenia = 180 stopni lamberian
napięcie pracy typ. 17,5V DC
thermal resistance to board 0,8 C/W

i masz 400 lumenów. Do budowy projektora minimum to metalohalogen 150W (ze względu na sprawność i temperaturę barwową)

taki najzwyklejszy to:
Cytat:
zasilanie: ~230V/50Hz tylko poprzez urządzenie stabilizacyjno-zapłonowe
rodzaj trzonka: Rx7s
barwa: biała neutralna
strumień świetlny: 11800lm
średnia trwałość: 8000h
waga: ~70g

Podsumowując mając 400lumenów do 11800lumenów brakuje ci już tylko 11400. Czyli 29.5 diody to jakieś 3953zł. TANIO zważając na oszczędności prądu.

NIE ZAPOMNIJMY ZE NIE UZYSKASZ JEDNEGO PUNKU ŚWIETLNEGO

Teraz temat jest już wyczerpany i poparty danymi z not katalogowych.

ps. można robić błędy ale żeby w temacie wpisać DIÓD to tragedia. nawet na elektrodzie jest sprawdzanie pisowni
Powrót do góry

Ad

Ad

Post# 24 Sie 2006 16:38   

Powrót do góry

Rambooster
Poziom 11
Poziom 11

Post#9 Post autora tematu 24 Sie 2006 22:45   

No to dzięki Wam wszystkim za fachowe porady :). Czyli rezygnuje z LED-ów (i problem z ortografią z głowy :P) i robie projektor na tym metahalogenie. Dzięki :)
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Kosz -> Kosz Archiwum -> Ile diod LED zastąpi żarówkę halogenową 100W?
Strona 1 z 1