Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki
  • #1 23 Sie 2006 16:11
    Rambooster
    Poziom 11  

Witajcie :)
    Mam takie pytanie, ile diód (o jasności powiedzmy 10 000 mcd i kącie świecenia 100') żebym miał podobną ilość światła jak z żarówki samochodowej 100W? Chciałbym sobie zrobić projektor ale oparty na podświetlaniu diodami LED. Przy okazji chciałbym się dowiedzieć czy ten projektor miałby szanse działać. Konstrukcja: płyta z diodami jako źródło światła, następnie soczewka fresnela skupiająca to światło na ekran LCD, później sam ekran i na końcu soczewki do regulacji ostrości.

• #2 23 Sie 2006 17:43
    zbyrek
    Poziom 23  

raedziłbym raczej użyć żarówki samochodowej.

• #3 23 Sie 2006 17:51
    Rambooster
    Poziom 11  

wiem, wiem że żarówka byłaby lepsza- każdy mi to radzi (i ja o tym wiem) ale mi chodzi o pobór mocy żeby był jak najmniejszy. Więc jeśli mi ktoś nie da dowodu że nie da się tego diodami led zrobić to będe to próbował zrobić. Więc prosiłbym o odpowiedź: jaka ewentualnie ilość tych diód byłabymi potrzebna a nie czym je zastąpić. Gdybym chciał dać żarówkę to bym się o nic nie pytał.

• #4 23 Sie 2006 19:21
    oj
    Poziom 42  

Poczytaj ten wątek: Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany

• #5 24 Sie 2006 00:01
    Snikers
    Poziom 24  

Cytat:
    Lumeny to ilość światła i jest to jednostka powiązana z mocą promieniowania EM. Kandela (miara światłości a nie jasności) to gęstość kątowa (w kącie bryłowym) tego światła, czyli jedna kandela to gęstość jednego lumena na steradian i jest ten parametr określony dla danego kierunku świecenia.

jak to się ma do tematu? a wiec "jasnosc" zarowki halogenowej 100W okolu 4200lumenow co jest duzooooo wieksza jasnoscia.

chyba ze kupisz kupe diod, lepszym rozwiazaniem wydaja sie byc diody 3 czy 5 watowe

druga i chyba najwazniejsza sprawa jest to iz w projektorze punkt swietlny musi byc jeden i najlepiej zeby byl jaknajmniejszy. a nie uzyskasz punku stosujac kilkanascie - kilkaset diod.

nawet nie wspomne o kosztach

• #6 24 Sie 2006 08:55
    forestx
    VIP Zasłużony dla elektroda

Snikers napisał:
    najwazniejsza sprawa jest to iz w projektorze punkt swietlny musi byc jeden i najlepiej zeby byl jaknajmniejszy. a nie uzyskasz punku stosujac kilkanascie - kilkaset diod.
    nawet nie wspomne o kosztach
    - i tym stwierdzeniem można by temat zakończyć.
    Swojego czasu "bawiłem" się w fotografię cyfrową - naświetlarka kontaktowa, gdzie jako negatyw pracował panel LCD (dosłownie wypruty z monitora). Jako oświetlacz pracowały diody o kolorach RGB - w sumie zajmowały mniej niż 0,5cm2, przy łącznej mocy pobieranej kilkudziesięciu watów (coś koło 70) - cena tego to "oświetlacza" - 200 ojro.

Dodano po 25 [minuty]:

A tak czepiając się szczegółów przejrzałem słownik języka polskiego, gdzie pisze-napisane jest: kilka diod - a potoczność używania słowa "diód" nie umniejsza tego, że jest to błędem.

• #7 24 Sie 2006 15:23
    j.kosciolek
    Poziom 11  

@Rambooster ja bym pokombinował z takim duetem.. LED Xlamp np. 3W + soczewka skupiającąświatło jak na poniższej fotce,

Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany

• #8 24 Sie 2006 16:38
    Snikers
    Poziom 24  

Nawet jakbyś kupił takie coś jak tuAby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany (proszę o nie usuwanie linki. Wiem, że nie można zamieszczać, dlatego spisze parametry)

Za jedyne 134zł kupisz sobie taką diodę, która:

Cytat:
    typ EPAW-2S00 star
    jasność = 400 lumenów
    prąd pracy 645mA - w impulsie do 1290mA (tp <100us, wypelnienie 0,005)
    kąt świecenia = 180 stopni lamberian
    napięcie pracy typ. 17,5V DC
    thermal resistance to board 0,8 C/W

i masz 400 lumenów. Do budowy projektora minimum to metalohalogen 150W (ze względu na sprawność i temperaturę barwową)

taki najzwyklejszy to:
    Cytat:
    zasilanie: ~230V/50Hz tylko poprzez urządzenie stabilizacyjno-zapłonowe
    rodzaj trzonka: Rx7s
    barwa: biała neutralna
    strumień świetlny: 11800lm
    średnia trwałość: 8000h
    waga: ~70g

Podsumowując mając 400lumenów do 11800lumenów brakuje ci już tylko 11400. Czyli 29.5 diody to jakieś 3953zł. TANIO zważając na oszczędności prądu.

NIE ZAPOMNIJMY ZE NIE UZYSKASZ JEDNEGO PUNKU ŚWIETLNEGO

Teraz temat jest już wyczerpany i poparty danymi z not katalogowych.

ps. można robić błędy ale żeby w temacie wpisać DIÓD to tragedia. nawet na elektrodzie jest sprawdzanie pisowni

• #9 24 Sie 2006 22:45
    Rambooster
    Poziom 11  

No to dzięki Wam wszystkim za fachowe porady :). Czyli rezygnuje z LED-ów (i problem z ortografią z głowy :P) i robie projektor na tym metahalogenie. Dzięki :)

Szukaj w 4mln produktów
Przeglądaj produkty