Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumna PIotrka 2x40w

pitrek1991 27 Sie 2006 21:10 3392 21
  • Witam

WSTĘP
    Jest to moja pierwsza konstrukcja zbudowałem kolumny na głosnikach ULTRA DRIVE 40w rms i 2 tweterach

OBUDOWA
    ok 20litrowa bas refleks 7cm średnica, 15cm długości, została wykonana z płyty wiórowej 18mm, skręcana wktretami 4,5cm klejona wikolem i uszczelnia silikonwm bas refleks umiesciłem z tylu bo początkowo miala to byc kolumna zamkneta

KOSZTY
    2 Głośnik Ultra drive - 40zł zł
    2 Twetery
    Obicie - 12zł
    bas refleks - 14zł
    Kabel - 6zł
    Wkręty - 4zł
    Silikon - Miałem
    Klej - Miałem
    Wygłuszenie - Miałem
    Płyta wiórowa - Miałem

WRAŻENIA
    kolumna gra dobrze mocnym basem i pikenym sopranem dzikei zamontoanymi tweterami

Prosze o wyrozumialosc i przepraszam

Oto kilka fotek
    Kolumna PIotrka 2x40w
    Kolumna PIotrka 2x40w

Fajne!
  • #2 27 Sie 2006 21:28
    Q-mac
    Poziom 22  

Nie lepiej było zamiast tych ultra drive dać jakieś 20 cm
    (Stx, Alphard)?? Okleina tak średnio przyklejona

• #3 27 Sie 2006 21:29
    wow
    Poziom 27  

Jak na pierwszą konstrukcje to całkiem całkiem. Ja bym zamontował terminal. Mam pyatnie na drugim zdjęciu widac jakby cała ściana boczna była pofaudowana?? Co się stało??

• #4 27 Sie 2006 23:40
    marcino2000
    Poziom 24  

a ty wogóle liczyłeś tą kolumnę czy to taki strzał spod wyrzynary?bo piszesz że na początku miała to być obudowa zamknięta. ja bym za miast tych dwóch głośników wrzucił jedną tesle 223 i zrobił obudowę zamkmnieta grało by to napewno lepiej (grać lepiej = pojęcie względne, kto co lubi)a cena była by podobna. wykonanie takie sobie, ale tak to jest przy pierwszych konstrukcjach szybko szybko chce ją juz usłyszeć. kolejna sprawa gdzie zwrotnica? jak kolumna jest dwu lub wiecej drozna to nie moze grac dobrze bez zwrotnicy. to jak bys wyciągnął kierownice z samochodu i wybierał się w trasę. i auto i kolumna nie wiadomo jak się zachowają w danej sytuacji. bez tego się nie obędzie. a terminal? dziursko takie wywaliłeś, szkoda gadać. wez sobie wymiary tego dziurska poszukaj wzoru na obliczanie wymiarów basrefleksu przekształć go i podstaw i wynik wyjdzie ci w hercach. ta dziura ci przecież gra, coprawda niewiele bo jest malutka ale jakość tkwi w najdrobniejszych szczegółach. ja juz wolę chinszczyzne z marketu za parenascie złotych.
    pozdrawiam i zycze bardziej udanych następnych konstrukcji i niezrażaj się

Dodano po 2 [minuty]:

aha a ten bas refleks to za duży już na oko. to do wiekszego suba albo kolumny

• #5 28 Sie 2006 07:30
    Krzychu_185
    Poziom 16  

Powiem tak ładna konstrukcja , i skoro mówisz że głośniki ładnie graja to masz racje i tego się trzymaj , niewiem dlaczego inni sie uparli na te stx gadaja jak by ich ktos nakrecił , ja mam głośniki 200W kupione na giełdzie za 45zł i to nie są stx a bardzo ładny basik daja i nie zamienił bym ich na inne , a co do zwrotnicy kolega marcino2000 ma racje

• #6 28 Sie 2006 08:18
    Krzysztof33
    Poziom 15  

Trzy rzeczy, za duży br, brak terminalu i da więkrze śróbki do tych głośników, bo na pierwszym zdjęciu są trochę nieładnie przykręcone te głośniczki. Jeżeli mówisz, że te głośniczki dobrze grają to Ci wierzę, poza tym jest bardzo fajnie 4+/6

• #7 28 Sie 2006 08:34
    15jacek15
    Poziom 21  

witam

po słowach poparcia dla ciebie nadszedł czas na słowa krytyki, mi sie ta konstrukcja w ogole nie podoba, obudowa na oko, bass reflex na ucho, okleina tez nie jest dobrze oklejona no i było ci szkoda 2,50 na najtańszy terminal :(

ale w koncu to pierwsza konstrukcja, nastepna napewno bedzie lepsza
    dla mnie to 2+/6

Pozdrawiam Jacek

• #8 28 Sie 2006 10:38
    mr.box
    Poziom 15  

Powiem tak. Jak coś robić to pożądnie ja swuj zestawik robiłem tydzień - na spokojnie żeby to miało wygląd. Ty tego zepewne nie trzymałeś się tego. Druga konstrukcja na pewno będzie lepsza. Na przysłość polecam Bass Box Pro - oblicz pojemność kolumnt BR itp. i będzie dobrze. Na razie -3/6.
    powodzenia :D

• #9 28 Sie 2006 12:03
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Złamałeś wszystkie zasady budowy kolumn głośnikowych:
    1. nie ma zwrotnicy,
    2. stosujemy 1 tweeter, a nie 2
    3. źle rozmieszczone głośniki
    4. nie strojona konstrukcja(brak wyliczenia obudowy i b-r)
    5. brak dobrania odpowiednich przetworników
    6. zrobione jest to niechlujnie na kiebskich głośnikach, które podejżewam, że nie mają zamieszczonych w specyfikacji parametrów T-S(może dla tego niczego nie policzyłeś :D )
    7. koniec b-r dotyka lu prawie dotyka tylniej ścianki a powinien byc oddalony o conajmniej średnicę.

Jednym słowem porażka.

• #10 28 Sie 2006 12:03
    <SUB>
    Poziom 13  

witam
    no piotrek centralny już masz jeszcze 2x tył i 2 fronty zrób i jakiegos subika i bedzie kino jak talala, pooglądaj sobie na elce jakie ludzie robią zestawy a na pewno nabierzesz wiecej doświadczenia i następne konstrukje będą o niebo lepsze, jak włąścicielopwi sie podoba to jest dobrze
    pozdrawiam

• #11 28 Sie 2006 12:03
    marcino2000
    Poziom 24  

a na dodatek jeszcze to wszystko samochodowe, a nie domowe

• #12 28 Sie 2006 15:49
    pitrek1991
    Poziom 10  

Po przeczytaniu wszystkich postuw zgadzam sie ale zdjecia nie sa dokladne na zdjeciu widac jak by sie okleina odklejeina ale tak nie jest zamontowałem jusz zwrotnice i faktycznie gra lepiej a co do litruw kolumny to je wyliczałem a br jest zaduzy i jusz go zmnieniam jak bede mial cyfruke to pokaze wam zmiany a termina jusz tesz jest a kable sa z miedzi bez tlenkowej prosze o wyrozumialosc to moja pierwsza kolumna a teraz buduje suba na glosnku 25cm

Dodano po 19 [minuty]:

i bass reflex jest odalony od sciany o 7cm a nie styka sie ze sciana tylko napisalem jusz ze zdjecia sa zle i nanich widać jakies nieruwnosci a naprawde ich niema kolumna jest runw bo spachlowana

• #13 28 Sie 2006 16:42
    <SUB>
    Poziom 13  

witam no jak usunołeś wszystkie błedy wskazane przez kolegów to super
    teraz czekamy na fotki suba
    moze napisz na jakim głośniku go robisz, koledzy doradzą i bedzie lepiej
    pozdrawiam

• #14 28 Sie 2006 18:32
    pitrek1991
    Poziom 10  

Robie suba na glosnku extrem 25cm z allegro oto stronka http://www.allegro.pl/item121629667_10_25cm_extreme_subwoofer_do_tuby_do_skrzyni.html w kształciem trapezu niewme jakiego uzyc bas reflexu i terminalu ma byc do samochodu mam jusz skrzynie i glosnik ale co dalej pomocy oto fotka jak to wyglada nie kupilem jeszcze tapicerki ale jak bedzie gotowe to wam pokaze ale teraz prosze o pomoc
    na zdjeciu głupio wyszlo subower stoi ale naprzwde on lezy na doku a nie stoi
    Kolumna PIotrka 2x40w

Dodano po 2 [minuty]:

nie wyglada to moze dobrze ale jak mi dorzadzicie to bedzie dobrze zamierzam to obiec tapicerka z tej strony z allegro http://www.allegro.pl/item123076657_material_obiciowy_koc_czarny_do_kolumn_itp_fv_.html
    napiscie co oty mislicie napiscie jaki najlepszy br i terminal i co myslicie o zalozeniu ronczek do noszenia

• #15 28 Sie 2006 23:59
    <SUB>
    Poziom 13  

producent podaje 23l jesli obudowa zamknieta a 25l przy br strojona tunelem o fi 82mm i długości 250mm na 32hz, obij tym materiałem i daj jakis terminal dobry, uszczelnij sylikonem, wyszpachluj skrzynke przed obiciem

• #16 29 Sie 2006 10:38
    pitrek1991
    Poziom 10  

dzieki za rade jusz wyszpachlowane i teraz bede obijac bas reflex mam 8cm sredncy głosnik dostlem dzisija podlanczylem i rozryw mi bagaznik

• #17 30 Sie 2006 12:44
    pitrek1991
    Poziom 10  

mam jeszcze jedno pytanie jaki mam zamontowac filt do tego subofera i co on da czy glosnik bedzie grał glosneij czy bedzie mocniejszy bas bo nieznam sie na tym prosz eo odpowiedz

• #18 31 Sie 2006 10:02
    AMD Wojtek
    Poziom 11  

filtr ucina pasmo. Dzieki filtrowi dolnoprzepustowemu Subwoofer gra tylko niskie tony (bass).
    Jak wmontujesz filtr dolno przepustowy ktory bedzie ucinał przy 100-150Hz bedzie dobrze.

• #19 31 Sie 2006 17:02
    pitrek1991
    Poziom 10  

dzieki kiedys pokaze wam muj subower skonczony

• #20 31 Sie 2006 17:08
    piotrkurasinski
    Poziom 16  

To najpierw jak się nie znasz troche teorii doedukuj się troche i wtedy zacznij coś budować i lepiej każdą konstrukcje 10 razy przemyśleć, wyliczyć narysować projekt i dopiero wziąć sie do roboty

• #21 02 Wrz 2006 22:46
    pitrek1991
    Poziom 10  

a jeszcze jedno pytanie jakiego kabla urzyc do podlaczenia jakiego rozmaru 2,5 czy jakiego

• #22 17 Wrz 2006 18:14
    wiewior_kg
    Poziom 26  

No z początku to dno ale jak poprawiłeś już przynajmniej niektore błędy to ok.
    P.S. wrzuć fote :D.

Cytat:
    postuw, litruw

Dbaj o ortografię i nie zaniżaj poziomu elektrody :wink:

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME