Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny 3-drożne zbudowane na glosnikach STX

Oszech 01 Wrz 2006 14:21 10157 13
  • Witam serdecznie to moja pierwsza konstrukcja wiec ma kilka niedorobek ale przeciez czlowiek uczy sie cale zycie ;) Jako cel wyznaczylem sobie zbudowanie stosunkowo tanich kolumn do domu, radzacych sobie z kazdym typem muzyki (od hansa zimmera po ostre kawalki techno).

Przetworniki
    Po czytaniu roznych opini na forum wybralem firme STX, zakupilem nastepujace glosniki :
    - GDN 22/120/8,
    - GDM 14/100/8 (ktory wg. mnie jest nieporozumieniem)
    - oraz GDWT 8/150/8

Obudowa
    Obudowa wg. mnie ma idealne wymiary do tych glosnikow :
    - wysokosc 90 cm,
    - szerokość 24 cm,
    - glebokosc 31 cm,
    sa to oczywiscie wymiary zewnetrzne, komora dla niskotonowca ma 32 litry (przegroda zrobiona na wysokosci 56 cm) stroiona na 35 Hz, tunel bass reflex przedluzony rurka PCV do dlugosci 24 cm, srednicy otworu 70 mm (tunel przez 11 cm ma 65mm srednicy, poprostu nie moglem znalesc rurki o takiej srednicy wiec przedluzylem wieksza), komore niskotonowca wytlumilem gabka jedynie na gornej oraz dolnej sciance natomiast sredniotonowca "zawalilem" gabka (wiem ze moze to byl blad), obudowe wykonalem z plyty wiurowej 18mm ktore to zostaly mi ze starych mebli, calosc okleilem czarna okleina (idealnie wystarczyl kawalek 3m x 90cm), z oklejania jestem srednio zadowolony ale to chyba jak wiadomo zmora wszystkich poczatkujacych konstruktorow.

Zwrotnica
    Tutaj nie ma sie co zbytnio rozpisywac ;) jest to zwrotnica 3-drozna STX, niestety na drozsza nie bylo mnie stac.

Odsluch
    Nie mam zbytnio do czego porownywac wiec tak naprawde nie wiem czy glosniki te graja super rewelacyjnie, w kazdym razie jestem bardzo zadowolony... niskie tony sa bardzo glebokie, miekkie, przyjemne dla ucha, wysokie nie "kluja" graja bardzo wyraznie, jedyne ze sredniotonowych glosnikow jestem niezbyt zadowolony gdyz prawie wogole (jak wogole) ich nie slychac, moze nie jest to wina samego glosnika ale i np. zwrotnicy, w kazdym razie takie sa moje wrazenia.. mimo tego ogolnie z odsluchu jestem zadowolony gdyz glosniki bardzo czysto i wyraznie graja, cel zostal osiagniety. Narazie napedzam to Tosca 303 ktora mimo swych lat radzi sobie z glosnikami calkiem przyzwoiscie (przy polowie skali jest naprawde glosno i mimo wszystko nadal czysto).

Kosztorys
    - GDN 22/120/8 - 2 x 42 zl
    - GDM 14/100/8 - 2 x 21 zl
    - GDWT 8/150/8 - 2 x 19 zl
    - tunele - 2 x 5 zl
    - terminale - gratis ;)
    - zwrotnica - 2 x 28 zl
    - przesylka - 21 zl
    - okleina - 30zl
    - kleje, wkrety, szpachle, przewody itp - ok. 30 zl
    calość w granicach 300 zl

Podziekowania dla Luke666 oraz Caleb_ za pomoc w doborze glosnikow oraz doborze wielkosci obudowy

Pozdrawiam i zapraszam do oceny

A teraz kilka fotek ;)

Fajne!
  • #2 01 Wrz 2006 15:23
    flashrider1989
    Poziom 17  

Jak na pierwsza konstrukcje to daje 9/10. Obudowa wykonana bardzo dokladnie i starannie , widac ze sie do tego przylozyles. Gdyby nie ten sredniotonowy dalbym 10/10.

• #3 01 Wrz 2006 17:19
    tabaluszek
    Poziom 23  

Widac solidne wykonanie. Tylko pojemnosc dla niskotonowca jest ciutke za duza.

• #4 02 Wrz 2006 15:02
    Arkadyo
    Poziom 29  

Widać że się napracowałeś, (wiem bo dopiero co skończyłem swoje :) ) budy wykończone bardzo dokładnie a kolor okleiny to indywidualna sprawa więc nie komentuje, ale nawet niźle wyglądają srebrne wkręty do czarnej całości. Przyczepie się natomiast do przetworników bo z spl to trochę poszalałeś :D. Wogóle średniaki stx'a mają złą opinie i teraz już wiesz dlaczego :P. Ten Twój ma niecałe 83 db, gdn prawie 87 a tubka chyba ponad 90, wogóle zakładanie tybki do domowej konstrukcji to nienajlepszy pomysł a do tego jeszcze od stx'a. Jak możesz to wymień na jakąś kopułkę. Poza tym średniak bezwzględnie do wymiany. Najlepszy wybór to coś od tesli ale jak chcesz coś w tym samym wyglądzie od stx'a to poszukaj 17-150 wersja SC, nie ma go na stronie producenta ale ja dostałem go we Wrocku u przedstawiciela stxa i jestem zadowolony, bo ma większą skuteczność od werscji SS i przy jednym 22-120 sc gra bardzo fajnie. Ja do swojej konstrukcji dałem stx'y 22-120 sc, 17-150 sc i gdwk 9/80 od tonsila i całość gra bardzo przyzwoicie. Niedługo zapodam je na elektrode ale najpierw chce porównać z gotowcami które będę miał dopiero w przyszłym tygodniu.

• #5 02 Wrz 2006 22:25
    Caleb_
    Poziom 33  

chyba nie udzialelam sie w kwestii doboru glosnikow, ale skoro zostalem wymieniony to milo, dzieki ;).
    szkoda, ze kupiles tego GDMa, bo 12-60 z stxa by juz dorownal efektywnoscia do GDNa i byloby go slychac. GDWT to nieporozumienie. ARVka bylaby dobra (lub lepiej 11-200, ale jego niestety juz dostac nie mozna). tymczasowo proponuje zalozyc jakis tlumik na GDWT i stlumic do poziomu okolo 84dB. przestana kluc w uszy i srednie tony zaczna byc w koncu slyszalne.

• #6 30 Wrz 2006 19:24
    gier85
    Poziom 12  

Więc jaki głośnik średnio tonowy byście polecili w rozsądnej cenie? Chciał bym wykonać bardzo podobne kolumny też na Stx GDN 22. Ten wysoko tonowy jest ok?

• #7 30 Wrz 2006 23:08
    bogdan3010
    Poziom 15  

ja bym ci polecił coś z Tesli wysoki: TVM ARV-104-4
    -sredni: TVM ARP-150-03

• #8 30 Wrz 2006 23:49
    luke666
    Poziom 33  

Oszech napisał:

Podziekowania dla Luke666 oraz Caleb_ za pomoc w doborze glosnikow oraz doborze wielkosci obudowy

Ten dobór głośników to napewno nie moja propozycja... Chyba coś namieszałeś ;)
    Obudowa wykończona estetycznie, gorzej z wnętrznościami...
    Życze kolejnych i przedewszystkim udanych konstrukcji.

• #9 01 Paź 2006 10:41
    jasiu1990
    Poziom 10  

Ja tez daje 9/10 ale ja bym takze wylozyl gąbka komore basu. Ja testowalem na swoich GDN 25/80 i znacznie poprawila sie czystos basu.

• #10 01 Paź 2006 11:00
    stx22
    Poziom 10  

ja ci dam 8\10 zebys sie zabardzo niepodjaral:) jak na pierwszą konstrukcje to naprawde przyzwoicie i starannie wykonane

• #11 01 Paź 2006 17:36
    Nero89
    Poziom 9  

Wizualnie kolumienka super:) a co do jakosci to sie malo znam. Gdzie mozna zakupic na internecie glosniki STX-a wysokotonowy poniewaz nie ma zadnych na stroie stx-a i sredniotonowy inny niz ten w kolumnie o mocy 100W. Chyba ze GDM-14-100-8-SS sprawowalby sie lepiej niz ten GDM-14-100-8-SC

• #12 02 Paź 2006 16:44
    Stanley121
    Poziom 16  

Mam pytanie. Mam zamiar zrobić sobie taka sama kontrukcje tyle ze z 2 głośnikami basowymi o wymiarach jak w kolumnach Urbana. Czy dając sredniotonowego Arp i wysoko Arv musze zmieniac zwrotke na inna niz stx'a 3D 12???

• #13 02 Paź 2006 22:11
    290062
    Usunięty  
  • #14 03 Paź 2006 15:05
    Stanley121
    Poziom 16  

ZwiazekRadecki a jaka zwrotke bys proponował???

Aczy taka konstrukcja na stx+arp+arv+ zwrotnica "konkretna" bedzie dobra?

Jaką konstrukcje byś proponował? Jeżeli możesz to podaj modele zwrotki i głośników itp.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME